Ухвала суду № 44312674, 13.05.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2015
Номер справи
814/1382/15
Номер документу
44312674
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у відкритті провадження в частині вимог

13.05.2015 р. № 814/1382/15

Суддя Желєзний І.В., ознайомившись із матеріалами адміністративної справи та уточненою позовною заявою в адміністративній справі

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача 1 до відповідача 2Центрального відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції, пров. Кур'єрський б. 7,Миколаїв,54029 Тельманського райбюро ЗАГС Карагандинської області вул. Пристанцонная, 12, Оскаровский район, Карагандінська область, Казахстан, 101000

прозобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27.04.2015 року позивач звернувся до суду з позовом до Центрального відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Миколаївського міського управління юстиції про зобов'язання Тельманське райбюбро ЗАГС Карагандінської області, Казахстан, внести зміни до актового запису про народження №195 від 23.07.1971 року, а саме змінити національність ОСОБА_1 з "росіянин" на "німець". Оскільки позовна заява подана з порушенням вимог передбачених ст. 106 КАС України, ухвалою суду від 28.04.2015 року позовна заява залишена без руху з наданням строку на усунення її недоліків.

12.05.2015 року позивачем подано до суду уточнену позовну заяву, в якій відповідачами у справі позивач зазначив:

1. Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції, адресувавши йому вимоги щодо зобов'язання направити документи щодо виправлення актового запису у свідоцтві про народження позивача до Тельманському райбюбро ЗАГС Карагандінської області, Казахстан;

2. Тельманське райбюбро ЗАГС Карагандінської області, Казахстан, з вимогами зобов'язати внести зміни до актового запису про народження №195 від 23.07.1971 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" українські суди можуть приймати до свого провадження і розглядати справи з іноземним елементом, тобто справи у яких хоча б один учасник правовідносин є іноземцем, особою без громадянства або іноземною юридичною особою; об'єкт правовідносин знаходиться на території іноземної держави; або юридичний факт, який впливає на виникнення, зміну або припинення правовідносин, мав чи має місце на території іноземної держави. 1. Для вирішення спору, пов'язаного з іноземним елементом, сторони можуть укласти між собою договір про підсудність їхньої справи суду України. Однак такий договір не може бути укладений у випадках виключної підсудності. 2. Виключно судам України підсудні справи: 1) щодо нерухомого майна, яке знаходиться на території України; 2) між дітьми та батьками, які мають місце проживання в Україні; 3) щодо усиновлення, яке було здійснено або здійснюється на території України; 4) щодо спадщини, де спадкодавець був громадянином України і мав в ній місце проживання; 5) щодо оформлення права інтелектуальної власності, яке потребує реєстрації чи видачі свідоцтва (патенту) в Україні; 6) щодо реєстрації або ліквідації на території України іноземних юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців; 7) щодо дійсності записів у державному реєстрі, кадастрі України; 8) про банкрутство боржника, який був створений відповідно до законодавства України; 9) щодо випуску або знищення цінних паперів, оформлених в Україні. 3. Суди України можуть розглядати також справи: 1) у яких відповідач на території України має місце проживання або місцезнаходження, рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної юридичної особи; 2) про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України; 3) про сплату аліментів або про встановлення батьківства, якщо позивач має місце проживання в Україні; 4) про відшкодування шкоди, якщо позивач - фізична особа має місце проживання в Україні або відповідач - юридична особа має місцезнаходження в Україні; 5) про спадщину, якщо спадкодавець у момент смерті був громадянином України або мав в Україні останнє місце проживання; 6) у яких дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України; 7) про визнання безвісно відсутньою або оголошення померлою особи, останнє відоме місце проживання якої знаходиться на території України; 8) окремого провадження щодо особистого статусу або дієздатності громадянина України; 9) проти громадянина України, який за кордоном діє як дипломатичний агент або з інших підстав має імунітет від місцевої юрисдикції, відповідно до міжнародного договору не може бути порушена за кордоном.

Приймаючи рішення про наявність підстав для відкриття провадження у справі, судом взято до уваги наступне.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до визначення, наведеного в п.7 ч.1 ст. 3 КАС України, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" відповідно до п.7 ч.1 ст.3 КАС України означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Отже, з наведених визначень випливає, що обов'язковою ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним у спірних правовідносинах владних управлінських функцій, а ознакою адміністративної справи є публічно-правовий характер спірних правовідносин.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Отже, під «суб'єктом владних повноважень» слід розуміти державний орган чи інший суб'єкт владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України та який законом уповноважений здійснювати владні управлінських функції.

Як вбачається з тексту уточненої позовної заяви позивач (фізична особа) звернулась до суду з позовом в тому числі до юридичної особи іншої держави, яка не є суб'єктом владних повноважень в розумінні приписів КАС України, що виключає розгляд справи в частині вимог до Тельманського райбюбро ЗАГС Карагандінської області, Казахстан в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно з п.1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Оскільки спір в частині вимог до Тельманського райбюбро ЗАГС Карагандінської області, Казахстан не є публічно-правовим і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративна справа), компетенція адміністративних судів на цей спір не поширюється, що є підставою для відмови у відкритті провадження в частині вказаних вимог.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в частині вимог до Тельманського райбюро ЗАГС Карагандинської оласті Казахстан про зобовязання внести зміни до актового запису про народження позивача №195 від 23.07.1971 року.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І.В.Желєзний