Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/1615/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2015 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Гришковець А. Л.
з секретарем Павленко Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про визнання незаконними дії та скасування постанови про арешт коштів боржника , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду та просить визнати незаконними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області і скасувати постанову про арешт коштів боржника від 23.04.2015 року, мотивуючи тим, що зазначена постанова про накладення арешту на кошти боржника прийнята безпідставно та всупереч нормам чинного законодавства. Оскільки, виконання судових рішень про стягнення соціальних виплат з державних органів належить до компетенції органів державної казначейської служби. Крім того, бюджетними програмами не передбачено призначень щодо забезпечення виконання рішень суду.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, але надав заяву в якій просить справу слухати у його відсутність. Позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення в матеріалах справи.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.
23.04.2015 року постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області накладено арешт на кошти боржника - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, код 20405087, що містяться на розрахунковому рахунку НОМЕР_1 МФО 311647 у філії Житомирського обласного управління АТ "Ощадбанк", що належить Управлінню Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на загальну суму - 48151,52 грн..
Дана постанова була прийнята на виконання виконавчого листа №286/4300/14-а виданого 11.08.2014 року Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року ОСОБА_1 підвищення до пенсії, у відповідності до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 75% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно та пенсії, як інваліду 2-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру 8-ми мінімальних пенсій за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який визначено Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно;
18.03.2015 року та 21.04.2015 року на адресу начальника відділу примусового виконання рішень позивачем були направлені повідомлення (а.с.5,6) про здійснений на виконання рішення суду перерахунок пенсії ОСОБА_1. Також зазначено, що доплата перерахованих коштів в сумі 48151,52 грн. буде проведена при надходженні фінансування з Державного бюджету.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999 р. №606-XIV, (далі - Закону), виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно з ч.1 ст.17 Закону примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
П.6 ч.3 ст.11 Закону передбачено, що державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.
Відповідно до ч.4 ст.52 Закону України "Про виконавче провадження" на кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках, вкладах та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, накладається арешт. Арешт поширюється також на кошти на рахунках, які будуть відкриті після винесення постанови про накладення арешту.
Частиною 6 зазначеної статті визначено, що стягнення на майно боржника звертається в розмірі і обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження. У разі, якщо боржник володіє майном спільно з іншими особами, стягнення звертається на його частку, що визначається судом за поданням державного виконавця.
В ст. 75 Закону України "Про виконавче провадження" зазначені загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення. Так, після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення. Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону. У разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
З матеріалів справи вбачається, що управління Пенсійного фонду України у Житомирській області виконало частково рішення Овруцького районного суду, на підставі якого було видано виконавчий лист №286/4300/14а від 11.08.2014 року. Так, як вбачається із його повідомлень на адресу відповідача (а.с.5,6), проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на суму 48151,52 грн. та зазначено про виплату суми при надходженні фінансування.
Суду не надано доказів встановлення державним виконавцем відсутності поважності причин щодо невиконання рішення суду; вимоги від службових осіб боржників юридичних осіб відомостей та пояснень по фактах невиконання рішень та інших.
Крім того, суду не надано доказів, що в ході виконавчих проваджень державним виконавцем в повній мірі вчинені всі необхідні дії, передбачені ст.75 Закону України "Про виконавче провадження", зокрема звернення з поданням до правоохоронних органів, накладання штрафу.
Згідно ч.2, 4 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову; суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, в даному судовому засіданні не встановлено доказів, які б свідчили про наявність підстав для накладення арешту на рахунки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, а тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.18 ч.1 ст.5 Закону України „Про судовий збір".
Керуючись ст.ст.6, 9, 11, 12, 71, 158-163, 181 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області протиправними .
Скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області від 23.04.2015 року про арешт коштів, що містяться на розрахунковому рахунку НОМЕР_1 МФО 311647 в філії Житомирське обласне управління АТ "Ощадбанк", що належить управлінню Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А. Л. Гришковець