ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
07 травня 2015 рокусправа № 804/18261/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року
у справі за позовом Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОДРОМ" відповідача-2: Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпропетровського міського управління юстиції про скасування державної реєстрації,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОДРОМ" відповідача-2: Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпропетровського міського управління юстиції про скасування державної реєстрації.
Позов обґрунтовано тим, що 04.09.2014р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено запис №10701050004053185 про реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу у зв'язку зі зміною місцезнаходження. За вказаним реєстраційним записом місцезнаходження ТОВ "ЕКОДРОМ" у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 06.06.14р. - 49051, Дніпропетровської області. М.Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Журналістів, б.13. Відповідно до довідки позивача від 08.08.2014р. №127 Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКОДРОМ" за вказаним місцезнаходженням не знаходиться. З огляду на викладені обставини позивач просить скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів в частині зміни місцезнаходження відповідача.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи. Крім того, запис №10701050004053185 від 06.06.14р. про внесення змін до відомостей про юридичну особу, свідчить про те, що позивач не має законних підстав звертатися з вимогою про скасування даного запису.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, податковим органом подано апеляційну скаргу, згідно якої позивач просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Наполягає на тому, що позовні вимоги податкового органу підтверджені належними та допустимими доказами, тому відсутні підстави для відмови у задоволенні позову.
Учасники процесу в судове засіданні не з'явилися, про час і місце судового засідання повідомлені належним чином. В силу ч.1 ст. 41 КАС України судове засідання не фіксувалося технічними засобами.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги внаслідок наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКОДРОМ" зареєстроване Головним управлінням юстиції у м. Києві за адресою: 01015, м. Київ, вул. Старонаводницька, буд. 4-А. Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського районну реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві зроблено 06.06.2014р. реєстраційний запис №10701050004053185 про внесення змін до установчих документів та відомостей про юридичну особу, щодо ТОВ "ЕКОДРОМ" у зв'язку зі зміною юридичної адреси: 01015, м. Київ, вул. Старонаводницька, буд. 4-А на адресу: 49051, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Журналістов, буд.13.
Також 06.06.2014р. ТОВ "ЕКОДРОМ" провело перереєстрацію юридичної адреси на адресу: 49051, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Журналістов, буд.13.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що суд першої інстанції до даних правовідносин правильно застосував норми Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно матеріалів справи в силу ст.14 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" реєстраційна справа юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОДРОМ" код (39124335), 12.06.14р. знята з обліку державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського районну реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві та відправлена до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєтраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції де була взята на облік.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачений перелік повноважень державного реєстратора, якій є вичерпним. Серед вказаних повноважень, зокрема, проводити державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб -підприємців.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються рекомендованим листом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою, реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, підпис заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинен бути нотаріально посвідчений. Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори - нотаріально посвідчені. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Статтею 27 вказаного Закону передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, серед яких, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам ч. 8 цього Закону.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", якщо нове місцезнаходження юридичної особи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, реєстраційна справа передається державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи.
Державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи зобов'язаний надіслати поштовим відправленням за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи.
Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити поштовим відправленням юридичну особу про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
Згідно матеріалів справи з метою здійснення податкового контролю, працівниками Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська проведено заходи по встановленню місцезнаходження підприємства.
Так, оперативним управлінням Лівобережної ОДПІ здійснено вихід за новою адресою ТОВ "ЕКОДРОМ": 49051, Дніпропетровська область, м. Дніпропетровськ, Індустріальний район, вул. Журналістов, буд.13, внаслідок якого встановлено, що за адресою реєстрації ТОВ "ЕКОДРОМ" відсутнє, про що було складено довідку № 127 від 08.08.2014р.
У зв'язку з цим, 12.08.2014р. ДПІ у Печерському районі м. Києва, направив відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Печерського районну реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві повідомлення за формою №18-ОПП про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції позивачем не надано належних доказів наявності підстав для відмови державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу відповідача щодо зміни місцезнаходження відповідача відповідно до ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Також, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, позивачем не надано належних доказів наявності підстав для відмови державного реєстратора у проведенні 06.06.2014р. державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу щодо зміни місцезнаходження ТОВ "ЕКОДРОМ" відповідно до ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи.
Отже, дії державного реєстратора є такими, що відповідають чинному законодавству.
Слід зазначити, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обов'язки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.
Крім того, колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що відповідно до ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідальність за відповідність установчих документів чинному законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Державний реєстратор не наділений повноваженнями давати оцінку змісту рішень учасників юридичної особи, зокрема щодо зміни місцезнаходження, а відповідальність за законність прийнятого рішення покладається виключно на засновника.
Відповідно до п. 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатись до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
При цьому, будь-якого нормативно визначеного порядку реалізації наданих податковому органу повноважень звернення до суду щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів, не має.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку що суд першої інстанції дійшов правильної думки щодо необхідності застосування норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", який визначає обставини, за яких державна реєстрація може бути скасована.
Так, згідно зі ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Тобто, скасування в судовому порядку рішення загальних зборів Товариства, на підставі якого в подальшому вносились зміни до установчих документів Товариства, має наслідком застосування положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (статті 31 Закону).
Таким чином, скасування державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Доказів скасування, оскарження чи визнання недійсними рішень учасників ТОВ "ЕКОДРОМ" позивачем не надано. Також позивачем не надано суду доказів визнання повністю або частково недійсними змін до статуту відповідача.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст. п.1 ч.1 ст.198, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року у справі за позовом Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОДРОМ" відповідача-2: Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпропетровського міського управління юстиції про скасування державної реєстрації - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна