№ 2-а-80/2008
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2008 року Іллічівський районний суд м.Маріуполя під головуванням судді Литвиненко Н.В. при секретарі Степаненко Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Маріуполі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради про визнання неправомірною відмови щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році у розмірі, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240-III, стягнення недоотриманих сум допомоги,
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в обґрунтування якого вказала, що знаходиться у відпустці по догляду за дитиною - дочкою ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, до трьох років та з 23 лютого 2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона не є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, в зв'язку з чим вважає, що повинна отримувати допомогу по догляду за дитиною до трьох років в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, яка була дійсною до вступу в законну силу Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»), для чого звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради. Відповідач відмовив виплатити їй допомогу відповідно в розмірі прожиткового мінімуму, що вона вважає неправомірним, просила позов задовольнити, стягнути з відповідача недоотриману допомогу по догляду за дитиною за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року в розмірі 2060,66 грн.
Представники відповідача позов не визнали та пояснили, що позивачка знаходиться на обліку в УПСЗН Іллічівського району м.Маріуполя та отримує допомогу по догляду за дитиною до трьох років з 23 лютого 2007 року в розмірі, визначеному постановою КМУ «Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» № 13 від 11.01.2007р. та ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а саме як різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну працездатну особу за попередні шість місяців, але не менш 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, застрахованих осіб. З початку призначення допомоги до грудня 2008 року позивачці виплачено 2481,96 грн. Відповідно до ст.22 Бюджетного кодексу України, УПСЗН є головним розпорядником бюджетних коштів і не правомочне виплатити коштів більше, ніж передбачено Законом України «Про Державний бюджет України», в зв'язку з чим просили в задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_2, про що в книзі реєстрації актів про народження у Іллічівському відділі РАЦС МУЮ Донецької області 28 грудня 2006 року зроблений актовий запис № 918, батьками дитини записані - ОСОБА_3, громадянин України і ОСОБА_1, громадянка України, що підтверджено свідоцтвом про народження.
Позивачка, ОСОБА_1, у зв'язку з народженням дитини перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та отримує право на грошову допомогу.
Відповідно до листа відповідача № 10/3762 від 16.12.2008 року позивачу було сплачено за липень 2007 року - 101,16 грн., серпень 2007 року - 103,41 грн., вересень 2007 року - 104,85 грн., жовтень 2007 року - 104,85 грн., листопад 2007 року - 107,73 грн., грудень 2007 року - 110,88 грн.
Як встановлено судом, вказану допомогу позивачу виплачували відповідно до постанови Кабінету міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.2007 року № 13.
Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2812-ХП від 21.11.1992 року відповідно до Конституції України встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статі 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України , в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 15 Закону України від 21.11.1992 р. № 2812-ХП передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2812-ХП від 21.11.1992 р. є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 вказаного Закону України № 2812-ХП від 21.11.1992р., при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Так як позивачка є незастрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, на думку суду, до спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2812-ХП від 21.11.1992р.
Суд не може погодитися з доводами відповідача про правомірність нарахування позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому постановою КМУ "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.2007 року № 13 з наступних підстав.
Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року № 489-У, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року № 489-У було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56,71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року № 489-У. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 09 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2812-ХП від 21.11.1992р., за якою позивачка має право на отримання з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного року в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму, а саме з урахуванням вимог ст. 62 Закону України " Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006року № 489-У, за період з 01.04.2007р. по 30.09.2007р. - із розрахунку 463 грн. щомісячно, з 01.10.2007р. по 31.12.2007р. - 470 грн. щомісячно.
Відповідно до ст.ст. 13, 15 Закону України «Про допомогу сім'ям із дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 2060,66 грн. (328,58 грн. (463 грн.: 31 х 22) + 926 грн. (463 грн. х 2) + 1410 грн. (470 грн. х 3) - 603,92 грн. = 2060,66 грн.
Таким чином, суд вважає, що відповідач зобов'язаний був відповідно до діючого законодавства донарахувати та виплатити ОСОБА_1 додатково суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 2060 грн. 66 коп. і не виконання вимог закону зі сторони відповідача є неправомірними.
Суд не може прийняти до уваги посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Понесені судові витрати відповідно до ст.94 КАС України в розмірі 20,60 грн. підлягають стягненню на користь позивача з Державного бюджету України.
Керуючись ст.11,17,18,19,94,159,160,163,167 КАС України, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2812-ХП від 21.11.1992р. зі змінами та доповненнями, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії, Пунктом 5 Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради про визнання неправомірною відмови щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення недоотриманих сум допомоги задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради у виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році у розмірі, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. № 2240-III.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради на користь ОСОБА_1 недоотримані суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2060,66 грн. (дві тисячі шістдесят гривень шістдесят шість копійок) за рахунок коштів державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Державна допомога по догляду за дитиною віком до 3 років, реєстраційного рахунку № 35411022001504 в ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25968793.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 20,60 грн.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Іллічівський районний суд м.Маріуполя з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Судья: