УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2015 р.Справа № 820/19917/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківської районної державної адміністрації Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2015р. по справі № 820/19917/14
за позовом Прокурора Харківської області
до Харківської районної державної адміністрації Харківської області третя особа Комунальне підприємство "Водтехконтроль Харківського району"
про визнання незаконним та скасування розпордження, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Харківський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 21.09.2009 року № 1464 та від 03.12.2009 року № 2027; зобов'язати Харківську районну державну адміністрацію вчинити дії по розірванню договору про передачу майна в господарське відання від 19.08.2010 року, укладеного з КП "Водтехконтроль Харківського району".
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2015 р. замінено позивача Харківського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері на прокурора Харківської області та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних позовних вимог на предмет спору Комунальне підприємство "Водтехконтроль Харківського району".
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2015р. по справі № 820/19917/14 позов задоволено частково.
Скасовано розпорядження Харківської районної державної адміністрації від 21.09.2009 року № 1464 та від 03.12.2009 року № 2027.
Зобов'язно Харківську районну державну адміністрацію вжити заходи щодо повернення від користувача КП "Водтехконтроль Харківського району" власнику Держава Україна в особі Харківської районної державної адміністрації майно - гідротехнічні споруди водних об'єктів згідно переліку, який міститься в додатку до розпорядження голови райдержадміністрації від 21 вересня 2009 року №1464 ( в редакції розпорядження голови райдержадміністрації від 03.12.2009 року №2027).
В іншій частині у задоволенні позовних вимог - відмовлено.
Відповідач, не погоджуючись із постановою Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2015р. в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Харківську районну державну адміністрацію вжити заходи щодо повернення від користувача КП "Водтехконтроль Харківського району" власнику Держава Україна в особі Харківської районної державної адміністрації майно - гідротехнічні споруди водних об'єктів згідно переліку, який міститься в додатку до розпорядження голови райдержадміністрації від 21 вересня 2009 року №1464 ( в редакції розпорядження голови райдержадміністрації від 03.12.2009 року №2027), подав апеляційну скаргу, відповідно до якої просить скасувати рішення суду першої інстанції, та прийняти нове, яким у задоволенні позову в цій частині відмовити, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, неповноту дослідження обставин у справі.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 14.05.2015 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що 21.09.2009 року Харківською районною державною адміністрацією Харківської області згідно з Законом України "Про місцеві державні адміністрації" та на виконання рішення 27 сесії Харківської районної ради 5 скликання від 29.05.2009 року "Про включення до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району гідротехнічних споруд водних об'єктів " прийнято розпорядження №1464.
Згідно вказаного розпорядження у зв'язку із включенням до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст району гідротехнічних споруд водних об'єктів Управлінню економіки райдержадміністрації доручено взяти під контроль прийняття в господарське відання комунального підприємства "Водтехконтроль Харківського району" гідротехнічні споруди водних об'єктів відповідно до переліку. Також зобов'язано КП "Водтехконтроль Харківського району" утримувати одержане майно згідно з вимогами діючого законодавства (а.с.12).
Крім того, 03.12.2009 року Харківською районною державною адміністрацією Харківської області згідно з Законом України "Про місцеві державні адміністрації" та на виконання рішення 29 сесії 5 скликання від 20.10.2009 року "Про внесення доповнень до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району гідротехнічних споруд водних об'єктів " прийнято розпорядження №2027, яким внесено зміни до розпорядження від 21.09.2009 року № 1464, а саме: внесено доповнення до переліку гідротехнічних споруд водних об'єктів Харківського району, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 21.09.2009 року №1464, з викладенням його у редакції згідно додатку, який містить в матеріалах справи (а.с.13-15).
Харківською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері за дорученням прокуратури області в порядку нагляду за додержанням застосуванням законів проведено перевірку за зверненням народного депутата України щодо законності перебування водних об'єктів, гідротехнічних споруд та розпорядження ними КП "Водтехконтроль Харківського району".
За результатами матеріалів проведеної перевірки Харківською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері до суду подано адміністративний позов, в якому позивач просив суд визнати незаконним та скасувати рішення 27 сесії Харківської районної ради 5 скликання від 29.05.2009 року "Про включення до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району гідротехнічних споруд водних об'єктів " та рішення 29 сесії 5 скликання від 20.10.2009 року "Про внесення доповнень до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району гідротехнічних споруд водних об'єктів " та рішення 31 сесії 5 скликання від 24.12.09 р. "Про внесення доповнень до рішення сесії районної ради від 29.05.09р. про включення до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст району гідротехнічних споруд водних об'єктів (а.с.8).
Постановою Харківського окружного адміністративного суду (яка набрала законної сили) від 14.10.2014 року по справі №820/15533/14 адміністративний позов Харківської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері до Харківської районної ради Харківського району Харківської області задоволено, визнано незаконними повністю та скасовано рішення 27 сесії Харківської районної ради 5 скликання від 29.05.2009 року "Про включення до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району гідротехнічних споруд водних об'єктів ", рішення 29 сесії 5 скликання від 20.10.2009 року "Про внесення доповнень до рішення сесії районної ради від 29.05.09р." та рішення 31 сесії 5 скликання від 24.12.09 р. "Про внесення доповнень о рішення сесії районної ради від 29.05.09р. про включення до переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ та міст району гідротехнічних споруд водних об'єктів".
Відповідно ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій , посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній чи господарській справі , що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, враховуючи те, що оскаржувані розпорядження від 21.09.2009 року № 1464 та від 03.12.2009 року № 2027, прийняті на підставі вищезазначених рішень Харківської районної ради від 29.05.2009 року та від 20.10.2009 року, які на теперішній час скасовані в судовому порядку, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність позовних вимог про скасування розпоряджень Харківської районної державної адміністрації від 21.09.2009 року № 1464 та від 03.12.2009 року № 2027. обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Харківської районної державної адміністрації вчинити дії по розірванню договору про передачу майна в господарське відання від 19.08.2010 року, укладеного з КП "Водтехконтроль Харківського району", колегія суддів зазначає наступне.
Між Харківською районною державною адміністрацією (Власник) та КП "Водтехконтроль Харківського району" (Користувач) 19.08.2010 року укладено договір про передачу майна в господарське відання (а.с.31-33) .
З п.1.1, 1.2 договору від 19.08.2010 року вбачається, що власник передає, а користувач приймає майно у кількості 93 об'єктів згідно Додатку №1 в господарське відання на підставі рішення 27 сесії 5 скликання Харківської районної ради Харківської області від 29.05.2009 року (зі змінами) та розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 21.09.20009 року №1464 (зі змінами)
Пунктом 7.1,7.2 договору від 19.08.2010 року закріплено, що цей договір припиняє свою дію у випадку ліквідації користувача або загибелі переданого майна. Цей договір може бути розірвано за згодою сторін. За вимогою сторін цей договір може бути розірваний за рішенням арбітражного суду у випадку невиконання сторонами своїх зобов'язань і на інших підставах, передбачених законодавчими актами України.
З аналізу положень ч.1 ст.2 та ч.3 ст.2 КАС України в кореспонденції з приписами ст.6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади, вбачається, що суд не може перебирати на себе функцій суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.
За таких обставин, суд не може перебирати на себе функції Харківської районної державної адміністрації по зобов'язанню розірвати договір про передачу майна в господарське відання від 19.08.2010 року, тому суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відсутність підстав для задоволення вимоги в цій частині.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи викладене та те, що рішення Харківської районної ради Харківської області від 29.05.2009 року (зі змінами) скасовано в судовому порядку та судом встановлено наявність підстав для скасування розпорядження Харківської районної державної адміністрації Харківської області від 21.09.2009 року, на підставі яких відповідачем передано майно в господарське відання КП "Водтехконтроль Харківського району", для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача та Держави, суд першої інстанції прийняв рішення про зобов'язання Харківську районну державну адміністрацію вжити заходи щодо повернення майна - гідротехнічних споруд водних об'єктів згідно переліку, який міститься в додатку до розпорядження голови райдержадміністрації від 21 вересня 2009 року №1464 ( в редакції розпорядження голови райдержадміністрації від 03.12.2009 року №2027), від користувача КП "Водтехконтроль Харківського району" власнику Держава Україна в особі Харківської районної державної адміністрації.
При цьому, колегія суддів відзначає, що доводи апеляційної скарги про те, що судом першої інстанції не досліджено та не підтверджено передачу гідротехнічних споруд до сфери управління районної державної адміністрації, не заслуговують на увагу, виходячи з наступного.
Так, з матеріалів справи слідує, що предметом спірних розпоряджень є прийняття в господарське відання комунального підприємства "Водтехконтроль Харківського району" гідротехнічних споруд водних об'єктів відповідно до переліку.
З урахуванням наведеного, та враховуючи, що районна державна адміністрація фактично, на виконання оспорюваних розпоряджень, здійснювала розпорядження та господарське відання (укладала договори) щодо гідротехнічних споруд, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції обрано правильний спосіб захисту у даній справі, направлений на реальне відновлення порушених прав.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Харківської районної державної адміністрації Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 16.03.2015р. по справі № 820/19917/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді Подобайло З.Г. Григоров А.М. Повний текст ухвали виготовлений 19.05.2015 р.