Постанова № 44265779, 19.05.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2015
Номер справи
826/623/15
Номер документу
44265779
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/623/15 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М.

Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 травня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,

при секретарі - Грабовській Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» до Головного управління Держземагенства у м. Києві про визнання протиправним та скасування наказу, рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А:

У січні 2015 року позивач - Мале приватне підприємство «БУДКВАЛІФКАДРИ», звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Держземагенства у м. Києві про:

- визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держземагентства у місті Києві (далі - відповідач) від 03.07.2014 № 2/0/13-14 «Про затвердження Інформаційних та Технологічних карток до кожної адміністративної послуги, які надаються Головним управлінням Держземагентства у місті Києві» в частині затвердження інформаційної картки адміністративної послуги «Надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем)»;

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держземагентства у місті Києві оформленого листом від 16.12.2014 №31-26-0.21-7245/2-14 про повернення без розгляду заяви Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» щодо надання йому довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки, що зазначена на доданих до заяви графічних матеріалах;

- зобов'язання Головного управління Держземагентства у місті Києві на підставі поданої заяви надати Малому приватному підприємству «БУДКВАЛІФКАДРИ» довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки, що зазначена на доданих до заяви графічних матеріалах.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні судового рішення допущено неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» - задовольнити частково, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2015 року - скасувати та прийняти нову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись нормами частини 1 статті 195 КАС України, за якими суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, та враховуючи, що позивачем судове рішення в частині відмови позовних вимог не оскаржується, колегія суддів, розглядає даний спір в межах апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що при зверненні позивача до відповідача із клопотанням про отримання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) не було додано вичерпного переліку документів, встановленого пунктом 10 інформаційної картки. При цьому суд зазначив, що на час прийняття відповідачем рішення оформленого листом від 16.12.2014 №31-26-0.21-7245/2-14 про повернення без розгляду заяви позивача наказ Головного управління Держземагентства у місті Києві від 03.07.2014 № 2/0/13-14, яким було затверджено зміни до інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг, які надаються Головним управлінням Держземагентства у м. Києві, був чинний.

Таким чином, оскільки позивачем не було подано вичерпного переліку документів, встановленого пунктом 10 інформаційної картки, суд дійшов до висновку про правомірність залишення відповідачем документів позивача без розгляду, у зв'язку із чим вимога про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держземагентства у місті Києві оформленого листом від 16.12.2014 року №31-26-0.21-7245/2-14 про повернення без розгляду заяви Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» щодо надання йому довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки, що зазначена на доданих до заяви графічних матеріалах задоволена бути не може.

Колегія суддів не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, 17 листопада 2014 року Славянін М.О. в інтересах МПП «БУДКВАЛІФКАДРИ» звернувся до Головного управління Держземагентства у місті Києві з клопотанням про надання на ім'я МПП «БУДКВАЛІФКАДРИ» відповідної довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки зазначеної на доданих графічних матеріалах, до якого до долучено графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та копію довіреності представників МПП «БУДКВАЛІФКАДРИ».

Листом від 16 грудня 2014 року № 31-26-0.21-7245/2-14 Головне управління Держземагентства у місті Києві за результатами розгляду вказаних вище документів, повернуло їх заявнику, у зв'язку із залишенням без розгляду.

Зазначене рішення мотивовано тим, що відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають в себе, в тому числі, довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями та розробляються на підставі рішення органу місцевого самоврядування по надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом).

Згідно інформаційної картки адміністративної послуги, затвердженої наказом ГУ Держземагентства від 03 липня 2014 року №2/0/13-14, умовою отримання адміністративної послуги надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) є вичерпний перелік документів, а також вимоги до них, а саме: 1) копія паспорту та ідентифікаційного коду заявника; 2) копію документа, що підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженою заявником особою); 3) копію паспорту та ідентифікаційного коду (у разі подання заяви уповноваженою особою); 4) копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (за наявністю) або копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки у власність/користування (у випадку якщо земельна ділянка передана до 2013 року); 5) копію дозволу на розроблення проекту землеустрою; 6) графічні матеріали, на яких зазначено місце розташування земельної ділянки (черговий кадастровий план).

Позивачу запропоновано звернутись для подачі заяви щодо надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями разом із вказаними вище документами до ГУ Держземагентства в дні прийому.

Вважаючи наказ відповідача від 03.07.2014 року №2/0/13-14 в частині затвердження інформаційної картки адміністративної послуги та прийняте на підставі нього рішення оформлене листом від 16 грудня 2014 року № 31-26-0.21-7245/2-14 протиправними, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.

Обговорюючи правомірність вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до абзацу 2 частини 7 статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Норми статті 50 Закону України "Про землеустрій" визначають, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають, зокрема довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2011 року №835 "Деякі питання надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами адміністративних послуг" (далі по тексту - Постанова) затверджено перелік адміністративних послуг, що надаються Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами на безоплатній основі, згідно з додатком 3.

Так, згідно з пунктом 3 додатку 3 до вказаної Постанови до адміністративних послуг, що надаються Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами на безоплатній основі, відноситься надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем).

За визначенням статті 1 Закону України "Про адміністративні послуги" адміністративна послуга - це результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

Відповідно до положень статті 3 Закону України "Про адміністративні послуги" надання адміністративних послуг здійснюється відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених законами, які регулюють суспільні відносини у відповідних сферах. Вимоги цього Закону поширюються на надання суб'єктом надання адміністративних послуг витягів та виписок з реєстрів, свідоцтв, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.

Стаття 5 Закону України "Про адміністративні послуги" визначає, що виключно законами, які регулюють суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг, встановлюються: 1) підстави для одержання адміністративної послуги; 2) суб'єкт надання адміністративної послуги та його повноваження щодо надання адміністративної послуги; 3) перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги; 4) платність або безоплатність надання адміністративної послуги; 5) граничний строк надання адміністративної послуги; 6) перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України "Про адміністративні послуги" суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.

Як передбачено у частині 2 цієї статті, інформаційна картка адміністративної послуги містить інформацію про: 1) суб'єкта надання адміністративної послуги та/або центр надання адміністративних послуг (найменування, місцезнаходження, режим роботи, телефон, адресу електронної пошти та веб-сайту); 2) перелік документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, порядок та спосіб їх подання, а у разі потреби - інформацію про умови чи підстави отримання адміністративної послуги; 3) платність або безоплатність адміністративної послуги, розмір та порядок внесення плати (адміністративного збору) за платну адміністративну послугу; 4) строк надання адміністративної послуги; 5) результат надання адміністративної послуги; 6) можливі способи отримання відповіді (результату); 7) акти законодавства, що регулюють порядок та умови надання адміністративної послуги.

Згідно з нормами статті 9 Закону України "Про адміністративні послуги" адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, має право на отримання адміністративної послуги незалежно від реєстрації її місця проживання чи місця перебування, крім випадків, установлених законом.

Юридична особа має право на отримання адміністративної послуги за місцезнаходженням такої особи або у випадках, передбачених законом, - за місцем провадження діяльності або місцезнаходженням відповідного об'єкта.

Заява на отримання адміністративної послуги (далі - заява) подається в письмовій чи усній формі. Письмова заява може бути подана суб'єкту надання адміністративної послуги особисто, надіслана поштою або у випадках, передбачених законом, за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку.

Перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, визначаються законом.

Забороняється вимагати від суб'єкта звернення документи або інформацію для надання адміністративної послуги, не передбачені законом.

Таким чином, з аналізу наведених норм, убачається, що суб'єкт звернення (в даному випадку позивач через свого представника) має право на отримання адміністративних послуг на підставі відповідної заяви та за правилами, визначеними в інформаційній картці адміністративної послуги, у тому числі на отримання такої безоплатної адміністративної послуги, як надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем).

Так, наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 29 березня 2013 року №133 "Про затвердження Примірних Інформаційних та Технологічних карток адміністративних послуг, які надаються територіальними органами Держземагентства України" затверджено серед іншого Примірні Інформаційні картки адміністративних послуг, які надаються територіальними органами Державного агентства земельних ресурсів України та доручено Голові Рескомзему АР Крим, керівникам Головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві та м. Севастополі в термін до 10 квітня 2013 року затвердити Інформаційні картки до кожної адміністративної послуги, які надаються територіальними органами Державного агентства земельних ресурсів України на регіональному рівні.

Зокрема, зі змісту Примірної Інформаційної картки адміністративної послуги "Надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем)" (чинні на момент звернення позивача із заявою) убачається, що вичерпного переліку документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, а також вимоги до них не визначено.

Разом з тим, із листа відповідача від 16 грудня 2014 року №31-26-0.21-7245/2-14 та інформаційної картки адміністративної послуги "Надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем)", розміщеної за посиланням http://www.derzhkomzem.kiev.ua/p/infocardCNAP вбачається, що однією з умов отримання вказаної адміністративної послуги для фізичних осіб є надання наступного вичерпного переліку документів: "1. копія паспорта та ідентифікаційного коду заявника; 2. копія документа, що підтверджує повноваження діяти від імені заявника (у разі подання заяви уповноваженої заявником особи); 3. копія паспорта та ідентифікаційного коду (у разі подання заяви уповноваженою особою); 4. копія документа, що посвідчує право на земельну ділянку (за наявністю) або копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки у власність/ користування (у випадку якщо земельна ділянка передана до 2013 року); 5. копія дозволу на розроблення проекту землеустрою; 6. графічні матеріали на яких зазначено місце розташування земельної ділянки".

Наведене свідчить, що відповідачем затверджено інформаційну картку адміністративної послуги "Надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем)", яка передбачає додаткові умови отримання такої адміністративної послуги у порівнянні із Примірною Інформаційною карткою адміністративної послуги "Надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем)", що затверджена наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 29 березня 2013 року №133 "Про затвердження Примірних Інформаційних та Технологічних карток адміністративних послуг, які надаються територіальними органами Держземагентства України", а саме передбачає подання документів, перелік яких не встановлений.

Крім того, суд звертає увагу, що за приписами статті 5 Закону України "Про адміністративні послуги" перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги, встановлюються виключно законом, який регулює суспільні відносини щодо надання адміністративних послуг.

Водночас перелік та вимоги до документів, необхідних для отримання адміністративної послуги "Надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем)" законом не визначений, а тому, на думку суду, достатньою умовою для отримання такої адміністративної послуги є подання відповідної заяви.

Як було уже встановлено вище, звертаючись до відповідача із клопотанням про надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, користувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), позивачем додано до нього графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що ГУ Держземагентства протиправно залишив без розгляду клопотання позивача про надання йому довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, користувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки, що вказана на доданих до клопотання графічних матеріалах.

Таким чином, суд першої інстанції відмовляючи в задоволенні позовної вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення оформленого листом про залишення без розгляду клопотання позивача щодо надання довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, користувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) помилково вирішив, що позивачем не було подано вичерпного переліку документів.

Відтак у суду наявні всі підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Держземагентства у місті Києві оформленого листом від 16.12.2014 року №31-26-0.21-7245/2-14 про повернення без розгляду заяви Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» щодо надання йому довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки, що зазначена на доданих до заяви графічних матеріалах та зобов'язання відповідача надати таку довідку.

Проте, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що не підлягає задоволенню позовна вимога про скасування наказу ГУ Держземагентства від 03 липня 2014 року №2/0/13-14. Як вірно зазначено судом першої інстанції, відповідно до наказу ГУ Держземагентства від 19 грудня 2014 року №30/0/13-14 затвердженого нові інформаційні та технологічні картки адміністративних послуг, які надаються ГУ Держземагентства через центри адміністративних послуг, а наказ ГУ Держземагентства від 03 липня 2014 року №2/0/13-14 визнано таким, що втратив чинність.

Отже, враховуючи викладене вище та те, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість залишення без розгляду клопотання позивача щодо не видачі довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, користувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), судова колегія апеляційного суду дійшла висновку, що адміністративний позов Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» підлягає задоволенню частково.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було не вірно встановлено фактичні обставини справи, застосовано норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення неправомірного рішення. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» - задовольнити частково, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2015 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 71, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» - задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 березня 2015 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасування рішення Головного управління Держземагентства у місті Києві оформлене листом від 16.12.2014 №31-26-0.21-7245/2-14 про повернення без розгляду заяви Малого приватного підприємства «БУДКВАЛІФКАДРИ» щодо надання йому довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки, що зазначена на доданих до заяви графічних матеріалах.

Зобов'язати Головне управління Держземагентства у місті Києві на підставі поданої заяви надати Малому приватному підприємству «БУДКВАЛІФКАДРИ» довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) відносно земельної ділянки, що зазначена на доданих до заяви графічних матеріалах.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: О.Є. Пилипенко

Суддя: Я.Б. Глущенко

С.Б. Шелест

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 19.05.2015 року.

Головуючий суддя Пилипенко О.Є.

Судді: Глущенко Я.Б.

Шелест С.Б.