ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2015 року Справа № 925/369/15
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Пащенко А.Д., із секретарем судового засідання Ковбою І.М.,
за участю представників: позивача: Літовкіна Л.В. - за довіреністю, відповідача: Стратілатов К.Г., Рафаїлов В.І. - за довіреностями, третьої особи: Кочмар В.К. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області справу
за позовом Черкаської міської ради
до Свидівоцької сільської ради
про визнання незаконним та скасування рішення,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Черкаській області,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про визнання незаконним та скасування рішення Свидівоцької сільської ради від 23.12.2014 № 47-14 "Про скасування рішення виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради від 26.05.2005 № 53 "Про надання дозволу територіальній громаді м. Черкаси в особі Черкаської міської ради на оформлення права власності на нерухоме майно дитячої оздоровчої бази "Орлятко". В обґрунтування позову позивач вказав на те, що у 1999 році отримало табір "Орлятко" у комунальну власність. Відповідно до рішення виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради Черкаського району від 26.05.2005 № 53, прийнятого відповідно до п. 10 ст. 30 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", надано дозвіл територіальній громаді міста Черкаси в особі Черкаської міської ради на оформлення права власності на нерухоме майно дитячої оздоровчої бази "Орлятко", яке знаходиться в с. Свидівок по вул. Дахнівська, 36 і до якого входить комплекс будівель та споруд. Після реєстрації права власності на вказане нерухоме майно у відповідності до ст. 327 ЦК України воно стало належати до комунальної власності. Однак, Свидівоцька сільська рада прийняла спірне рішення від 23.12.2014 № 47-14, яким скасувала рішення виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради від 26.05.2005 № 53, чим порушила право власності Черкаської міської ради на нерухоме майно, яке відповідно до ст. 41 Конституції України та чинного законодавства є непорушним. Приймаючи спірне рішення, Свидівоцька сільська рада перевищила надані їй законом повноваження, скасоване рішення від 26.05.2005 № 53 є ненормативним правовим актом органу місцевого самоврядування, є актом одноразового застосування та вичерпує свою дію фактом його виконання, тому воно не може бути скасоване чи змінене органом місцевого самоврядування після його виконання.
Відповідач у відзиві на позовну заяву (а.с. 37-39) повністю заперечив проти позову з наступних підстав: - сільська рада в межах своїх повноважень, визначених п. 15 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", має право скасовувати рішення свого виконавчого органу; - позивач неправильно послався на Рішення Конституційного суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009, оскільки рішення про оформлення права власності № 53 від 26.05.2005 приймалося виконавчим комітетом, а не сільською радою; - постановою Київського апеляційного господарського суду від 08.10.2014 у справі № 925/1251/14 встановлено, що дитяча оздоровча база "Орлятко" є об'єктом соціальної інфраструктури, особливості передачі яких передбачені ст. 4-1 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності". У зв'язку з тим, що на запит сільської ради з'ясувалося, що ФДМУ не приймала рішення про передачу майна ДОБ "Орлятко" у власність територіальної громади м. Черкаси, сільська рада скасувала рішення виконкому як таке, що не відповідає вимогам ст. 4-1 вказаного Закону, оскільки скасоване рішення виконкому ухвалене за відсутності рішення органу, уповноваженого управляти державним майном, про передачу державного майна ДОБ "Орлятко" у комунальну власність міста Черкаси. Жодним із судових рішень не перевірялася законність рішення виконкому № 53 від 26.05.2005 щодо наявності рішення органу, уповноваженого управляти державним майном про його передачу.
Регіональним відділенням ФДМУ по Черкаській області надано пояснення від 27.04.2015, в якому вказано, що листом від 19.03.1999 РВ ФДМУ повідомляло про те, що рішення про приватизацію дитячої оздоровчої бази "Орлятко" не приймалося, протягом 1999 по 2005 роки ФДМУ не приймалися рішення щодо передачі бази з державної власності у комунальну і регіональне відділення не приймало участі у передачі бази відпочинку до комунальної власності міста Черкаси.
У судовому засіданні:
представники позивача повністю підтримали позов з підстав, викладених у ньому, просили задовольнити позов і визнати незаконним та скасувати рішення Свидівоцької сільської ради від 23.12.2014 № 47-14; пояснили, що відповідачем не доведено, яке право Свидівоцької сільської ради порушене прийняттям рішення виконкому від 26.05.2005 № 53; просили врахувати, що у даній справі є конфлікт інтересів сільської ради та її представника і фактично захищаються інтереси не сільської ради, а фізичних осіб, які бажають придбати будинки вказаної бази; заперечили проти доводів відповідача щодо обов'язкової наявності рішення ФДМУ, оскільки приватизації дитячої бази не було, а відбулася передача майна із державної у комунальну власність;
представники відповідача, заперечуючи проти позову, посилалися на доводи, викладені у відзиві на позовну заяву, просили відмовити у задоволенні позову та пояснили, що підставою для скасування рішення виконкому від 26.05.2005 № 53 стало повідомлення ФДМУ про те, що рішення про передачу майна ДОБ "Орлятко" у власність територіальної громади м. Черкаси не приймалося; відповідно до Закону сільська рада наділена правом скасування рішень свого виконавчого комітету, що підтверджено судовими рішеннями, доданими до відзиву на позов; факт незаконності рішення виконкому № 53 від 26.05.2005 встановлений сільською радою, щодо притягнення винних у прийнятті такого незаконного рішення осіб до відповідальності відомості відсутні;
представник третьої особи вказав, що позиція регіонального відділення викладена у поясненні від 27.04.2015.
У судовому засіданні 14.05.2015 оголошена вступна та резолютивна частини рішення суду відповідно до статті 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін у судовому засіданні, суд встановив таке.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.12.1996 № 1443 "Про поетапну передачу до комунальної власності об'єктів соціальної інфраструктури" Черкаська міська рада звернулась до Української державної будівельної корпорації "Укрбуд" із проханням передачі дитячого оздоровчого табору "Орлятко" у комунальну власність міста Черкаси для створення дитячого оздоровчого табору.
Листом від 05.03.99 Українська державна будівельна корпорація "Укрбуд" повідомила, що в цілях збереження оздоровчого табору "Орлятко" вона дає згоду на передачу табору "Орлятко" в комунальну власність міста для створення дитячого оздоровчого центру.
Регіональне відділення Фонду державного майна України у листі від 19.03.99 № 583/03 повідомило, що рішення про проведення приватизації цього об'єкта ще не прийнято і не заперечило проти передачі Корпорацією дитячої оздоровчої бази "Орлятко" до комунальної власності міста для організації та створення на його базі дитячого оздоровчого центру. Одночасно в листі повідомлено, що передача повинна здійснюватися відповідно до Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" за рішенням КМУ.
14.09.1999р. Президія обласного комітету профспілки працівників будівництва надала згоду на передачу оздоровчої бази "Орлятко" в комунальну власність міста. Основні засоби та малоцінний інвентар передано по акту від 22.09.1999.
Черкаська міська рада прийняла рішення від 16.06.99 № 4-7, яким надала згоду на прийняття у комунальну власність міста об'єкта права державної власності дитячої оздоровчої бази "Орлятко", яка розташована у мікрорайоні "Дахнівський", та передала дитячу оздоровчу базу "Орлятко" на баланс управління комунального майна м. Черкаси для подальшого використання. Акт прийому-передачі дитячої оздоровчої бази "Орлятко" затверджений міським головою 21.08.1999.
Рішенням виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради від 26.05.2005 № 53 територіальній громаді міста Черкаси в особі Черкаської міської ради надано дозвіл на оформлення права власності на нерухоме майно дитячої оздоровчої бази "Орлятко", яке знаходиться в с. Свидівок по вул. Дахнівська, 36 і до якого входить комплекс будівель та споруд (а.с. 14).
На підставі вказаного рішення 08.06.2005 видано Свідоцтво про право власності територіальної громади міста Черкаси в особі Черкаської міської ради на дитячу оздоровчу базу "Орлятко", серія ЯЯЯ № 137287, відповідно до якого у комунальну власність територіальної громади міста Черкаси в особі Черкаської міської ради перейшли: будинок для відпочинку, І А, а, 43,6 кв. м; будинок для відпочинку, І Б, б, 43,6 кв. м; будинок для відпочинку, І В, в, 117,5 кв. м; будинок для відпочинку, І Г, г, 117,7 кв. м; будинок для відпочинку, І Д, д, 117,7 кв. м; будинок для відпочинку, І Е, е, 119,9 кв. м; будинок для відпочинку, І И, и, 123,5 кв. м; будинок для відпочинку, І І, і, 124,4 кв. м; будинок для відпочинку, І К, к, 116,0 кв.м; будинок для відпочинку, І Л, л, 116,0 кв. м; будинок для відпочинку, І М, м, 114,0 кв. м; будинок для відпочинку, І Р, р, 127,3 кв. м; будинок для відпочинку, І С, с, 124,3 кв.м; будинок для відпочинку, І П, п, 119,6 кв. м; будинок для відпочинку, І Т, т, 122,0 кв. м; будинок для відпочинку, І О, 110,7 кв. м; будинок для відпочинку, І У, у, 122,4 кв. м; будинок для відпочинку, І Н, 112,7 кв. м; будинок для відпочинку, І Ф, 113,9 кв. м; будинок для відпочинку, І З, 98,0 кв. м; будинок для відпочинку, Щ, щ; спальний корпус, 4 Ж, ж, ж, 2 180,8 кв. м; їдальня, І Х, х, х, 620,6 кв. м; баня-сауна, І Ш, ш, ш, 181,1 кв. м; котельня, Ц, ц, ц2; сховище, Ч; склади, Ю, Я, Q; гральня, R; душ, Z; огорожа, 1-6; замощення, І; гандбольна площадка, ІІ; волейбольна площадка, ІІІ.
23.12.2014 Свидівоцькою сільською радою прийнято рішення № 47-14 "Про скасування рішення виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради від 26.05.2005 № 53 "Про надання дозволу територіальній громаді м. Черкаси в особі Черкаської міської ради на оформлення права власності на нерухоме майно дитячої оздоровчої бази "Орлятко". Вказане рішення оспорюється позивачем.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими до задоволення з огляду на таке.
Предметом спору у справі є визнання недійсним рішення представницького органу місцевого самоврядування з підстав невідповідності його закону і порушення прав і охоронюваних законом інтересів власника майна внаслідок видання такого рішення.
Рішення виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради від 26.05.2005 № 53 "Про надання дозволу територіальній громаді м. Черкаси в особі Черкаської міської ради на оформлення права власності на нерухоме майно дитячої оздоровчої бази "Орлятко" виконане. На його підставі 08.06.2005 було видане свідоцтво про право власності на нерухоме майно серія ЯЯЯ № 137287 про право власності територіальної громади міста Черкаси в особі Черкаської міської ради на дитячу оздоровчу базу "Орлятко", за яким у комунальну власність територіальної громади міста Черкаси в особі Черкаської міської ради перейшов комплекс будівель і споруд, які знаходяться в с. Свидівок по вул. Дахнівська, 36.
Реєстратором КП "Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації" 17.06.2005 була проведена реєстрація права власності на нерухоме майно - дитячу оздоровчу базу "Орлятко", що знаходиться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Свидівок, вул. Дахнівська, 36, за територіальною громадою міста Черкаси в особі Черкаської міської ради.
23.12.2014 Свидівоцькою сільською радою прийнято рішення № 47-14 "Про скасування рішення виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради від 26.05.2005 № 53 "Про надання дозволу територіальній громаді м. Черкаси в особі Черкаської міської ради на оформлення права власності на нерухоме майно дитячої оздоровчої бази "Орлятко".
Згідно підпункту 10 пункту б) ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (у редакції станом на 26.05.2005) виконавчий комітет мав делеговані повноваження з обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
В статті 19 Конституції України вказано, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
У постанові Київського апеляційного господарського суду від 08 жовтня 2014 року у справі № 925/1251/14 за результатами перегляду рішення господарського суду Черкаської області від 21.08.2014 по спору між цими ж сторонами наведений висновок про те, що дитяча оздоровча база "Орлятко" є об'єктом соціальної інфраструктури, особливості передачі яких передбачені статтею 4-1 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" (в редакції на 26.05.2005), за якою рішення щодо передачі об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, та що вона не відноситься до об'єктів права державної власності, передача яких має здійснюватись за рішенням Кабінету Міністрів України.
Судом встановлено, що Українська державна будівельна корпорація "Укрбуд" листом від 05.03.99 надала згоду на передачу табору "Орлятко" в комунальну власність міста для створення дитячого оздоровчого центру. Рішенням Черкаської міської ради від 16.06.99 № 4-7 надано згоду на прийняття у комунальну власність міста об'єкта права державної власності дитячої оздоровчої бази "Орлятко" та акт прийому-передачі вказаної бази від 22.07.1999 затверджений головою Черкаської міської ради 21.08.1999. Вказане відповідає припису частини 2 статті 4 вказаного Закону про те, що передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що порядок передачі дитячої оздоровчої бази "Орлятко" із державної у комунальну власність дотриманий, рішення № 53 від 26.05.2005 прийняте виконавчим комітетом Свидівоцької сільської ради відповідно до наданих йому законом повноважень та у відповідності до вимог чинного на той час законодавства.
Доводи відповідача та його представників щодо незаконності рішення виконавчого комітету у зв'язку з відсутністю рішення Фонду державного майна України не відповідають наведеним законодавчим актам та встановленим обставинам справи, з огляду на таке.
Лист регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області від 17.12.2014 (а.с. 49), на який є посилання у спірному рішенні, не міг бути підставою для прийняття відповідачем спірного рішення, оскільки у ньому лише дана відповідь на запит Свидівоцької сільської ради про те, чи приймалося рішення щодо передачі дитячої оздоровчої бази "Орлятко" у комунальну власність, та вказано, що таке рішення не приймалося, однак у цьому листі не вказано, що таке рішення повинно було прийматися відповідно до закону і якого саме.
У листі від 19.03.99 № 583/03 (а.с. 18), на який РВ ФДМУ послався у листі від 17.12.2014, було повідомлено, що рішення про проведення приватизації цього об'єкта ще не прийнято та регіональне відділення не заперечувало проти передачі Корпорацією дитячої оздоровчої бази "Орлятко" до комунальної власності міста для організації та створення на його базі дитячого оздоровчого центру. Ні регіональним відділенням ФДМУ, ні відповідачем не подано доказів того, що в 2005 році Фонд державного майна України чи його органи були наділені повноваженнями органу, уповноваженого управляти державним майном по об'єктах, по яких не приймалося рішення про приватизацію. Не було вказано про обов'язковість прийняття рішення Фондом державного майна України і у листі РВ ФДМУ від 19.03.99 № 583/03.
Тобто, у даному випадку приватизація ДОЗ "Орлятко" не проводилася і у Фонду державного майна України не було підстав приймати рішення про передачу цього об'єкту із державної власності у комунальну власність.
У спірному рішенні Свидівоцької сільської ради є посилання на пункт 15 частини 1 статті 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування", в якому вказано, що раді належить право скасовувати акти виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень.
Однак, у справі Конституційного Суду України за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) - рішення від 16.04.2009 № 7-рп/2009 - Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
З обставин справи вбачається, що на підставі рішення виконавчого комітету від 26.05.2005, яке скасоване спірним рішенням Свидівоцької сільської ради, було оформлене право власності позивача на нерухоме майно, тобто, рішення виконкому виконане. Як акт одноразового застосування воно вичерпало свою дію фактом виконання. На підставі рішення виконкому у позивача виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією права власності на майно, яке у встановленому законом порядку не було оспорено.
Все вказане вище свідчить про наявність спору про право на нерухоме майно, який повинен був розглядатися судом, оскільки у сільської ради відсутні повноваження вирішувати будь-які спори.
Свидівоцька сільська рада не врахувала приписи чинного на момент прийняття спірного рішення законодавства, вийшла за межі наданих їй повноважень та прийняла спірне рішення і самостійно скасувала рішення виконавчого комітету.
З огляду на викладене, суд погоджується з доводами позивача, що приймаючи спірне рішення, відповідач діяв з порушенням закону та прав і охоронюваних законом інтересів позивача.
У спірному рішенні сільської ради є посилання на п. 6.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно, однак, це положення не діяло на момент прийняття спірного рішення, тому у відповідача не було підстав на нього посилатися.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що відповідачем не вказано і не доведено, яке його право порушене прийнятим рішенням виконавчого комітету. Відповідач не подав доказів уповноваження його державою чи Фондом державного майна України захищати чи представляти інтереси держави чи Фонду.
Згідно статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
За приписом частини 1 статті 15 ЦК України підставою для судового захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорення.
Судом встановлено доведеність позивачем порушення відповідачем законних прав та інтересів Черкаської міської ради внаслідок винесення Свидівоцькою сільською радою спірного рішення № 47-14 від 23.12.2014, а відповідачем не доведено і належними доказами не підтверджено законність прийнятого Свидівоцької сільською радою вказаного спірного рішення.
З огляду на викладене, суд вважає спірне рішення незаконним, позовні вимоги обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати рішення Свидівоцької сільської ради від 23.12.2014р. № 47-14 "Про скасування рішення виконавчого комітету Свидівоцької сільської ради від 26.05.2005р. № 53 "Про надання дозволу територіальній громаді м. Черкаси в особі Черкаської міської ради на оформлення права власності на нерухоме майно дитячої оздоровчої бази "Орлятко".
Стягнути з Свидівоцької сільської ради (Черкаська область, Черкаський район, с. Свидівок, вул. Шевченка, 177, ідентифікаційний код 26323479) на користь Черкаської міської ради (м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, ідентифікаційний код 25212542) - 1218 грн. (тисячу двісті вісімнадцять гривень) судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 20.05.2015.
Суддя А.Д. Пащенко