ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
УХВАЛА
"20" травня 2015 р.Справа № 916/1124/13
За позовом: В.о. прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави, в особі Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області
До відповідача: Громадської організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2"
про зобов'язання повернути самовільно зайняту земельну ділянку та стягнення 5707,94грн.
Суддя Д'яченко Т.Г.
Представники:
Від прокуратури: Коломійчук І.О., за посвідченням
Від позивача: Поліщук А.О., представник за довіреністю
Від відповідача: Нестерова О.К., представник за довіреністю, Афанасенков М.П., голова правління Громадської організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2"
Від ВДВС: Костюков С.С., представник за довіреністю
Суть спору: В.о. прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави, в особі Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Громадської організації Товариства по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2", у якому просить суд, з урахуванням уточнень від 31.07.2013р., зобов'язати Громадську організацію Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" повернути самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,179 га, розташовану за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Ліски, вул. Вишнева, 52, до земель запасу Крижанівської сільської ради шляхом знесення огорожі, а також інших будівель та споруд та стягнути з Громадської організації Товариства по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" шкоду заподіяну Державі внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки в сумі 5707,94 грн. Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.04.2013р. суддею Д'яченко Т.Г. порушено провадження у справі №916/1124/13.
Рішенням господарського суду Одеської області від 07.08.2013р. по справі №916/1124/13 позовні вимоги В.о. прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах держави, в особі Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області задоволено у повному обсязі.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 03.09.2013р. рішення господарського суду Одеської області від 07.08.2013р. по справі №916/1124/13 залишено без змін.
У зв'язку з набранням рішенням суду законної сили, 11.09.2013р. господарським судом Одеської області в порядку ст. 116 ГПК України було видано накази на виконання судового рішення.
24.04.2015р. до господарського суду Одеської області від Громадської організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" надійшла скарга в порядку ст. 121-2 ГПК України на дії органу ДВС, у якій скаржник просить суд визнати неправомірними дії головного державного виконавця відділу ДВС Комінтернівського РУЮ в Одеській області Костюка С.С. з відкриття виконавчого провадження ВП 46795867 за наказом № 916/1124/13, виданим господарським судом Одеської області 11.09.2013р., за заявою про примусове виконання рішення, поданою 06.03.2015р. та скасувати постанову головного державного виконавця відділу ДВС Комінтернівського РУЮ в Одеській області Костюка С.С. про відкриття виконавчого провадження ВП 46795867 від 11.03.2015р.
Одночасно, представником Громадської організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" було подане клопотання про відновлення строку на подання скарги в порядку ст. 121-2 ГПК України, яке було визнано судом обґрунтованим, у зв'язку з чим ухвалою господарського суду Одеської області від 27.04.2015р. скаргу Громадської організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" вх. ГСОО № 2-2275/15 від 24.04.2015р. було прийнято до розгляду.
Розглянувши скаргу Громадської організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" в порядку ст. 121-2 ГПК України, вислухавши усні пояснення представника скаржника та представників сторін і прокуратури, присутніх в судовому засіданні, проаналізувавши матеріали, додані до скарги, суд зазначає наступне.
В силу вимог ст. 121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Як встановлено судом, наказ суду від 11.09.2013р. по справі № 916/1124/13 було пред'явлено до виконання відділу Державної виконавчої служби Комінтернівського районного управління юстиції Одеської області.
11.03.2015р. державним виконавцем відділу Державної виконавчої служби Комінтернівського районного управління юстиції Одеської області було прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №46795867, якою відкрито виконавче провадження з виконання наказу суду від 11.09.2013р. по справі № 916/1124/13 та встановлено боржнику - Громадській організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" строк для самостійного виконання судового рішення до 18.03.2015р.
Як зазначається скаржником, постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №46795867 від 11.03.2015р., була одержана ним 02.04.2015р., так як була надіслана тільки 28.03.2015р., в підтвердження чого до матеріалів справи було додано копію довідки Українського ДП поштового зв'язку „Укрпошта" від 14.04.2015р. № 691/12вих та копію конверту з відповідними відтисками печатки ДП "Укрпошта" (оригінили вказаних документів оглянуто судом в судовому засіданні).
Крім того, в обґрунтування вимог скарги представником Громадської організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" зазначається, що надіслання органом ДВС 28.03.2015р. та отримання боржником постанови про відкриття виконавчого провадження від 11.03.2015р. ВП №46795867 02.04.2015р. фактично унеможливило її добровільне виконання скаржником у визначений для цього строк, чим обмежило його законні права.
Додатково, представником скаржника зверталась увага суду на те, що державним виконавцем було неправомірно відкрито виконавче провадження з виконання наказу суду від 11.09.2013р. по справі № 916/1124/13 після закінчення однорічного строку для пред'явлення наказу до виконання, визначеного положеннями ст. 22 Закону України „Про виконавче провадження", чим також порушено право скаржника.
Присутнім у судовому засіданні представником Відділу ДВС Комінтернівського РУЮ в Одеській області було надано суду письмові заперечення, відповідно до змісту яких представником ДВС було дотримано положень Закону України „Про виконавче провадження" при відкритті виконавчого провадження ВП №46795867 від 11.03.2015р. з виконання наказу суду від 11.09.2013р. по справі № 916/1124/13 та не порушено прав та законних інтересів скаржника.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п.п.1, 2 ст. 11 Закону України „Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Пунктами 2, 5 статті 25 Закону України „Про виконавче провадження" передбачено, що державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. Копії постанови про відкриття виконавчого провадження надсилаються не пізніше наступного робочого дня стягувачу та боржникові.
Між тим, як встановлено судом, оскаржувану постанову про відкриття виконавчого провадження від 11.03.2015р. ВП №46795867 було надіслано скаржнику тільки 28.03.2015р., що вбачається з даних штрих коду на конверті, отриманому скаржником та даних довідки Українського ДП поштового зв'язку „Укрпошта" від 14.04.2015р. №691/12вих. Вищевикладені обставини, безумовно, вказують на недотримання державним виконавцем вимог статті 25 Закону України „Про виконавче провадження" та про обмеження прав скаржника на самостійне виконання рішення у визначений у постанові строк.
У відповідності з п. 9.1, 9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 „Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги скарги Громадської організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" вх. ГСОО № 2-2275/15 від 24.04.2015р. обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, по суті, з урахуванням рекомендацій, що містяться в п. 9.1, 9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 р. № 9 „Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України".
При цьому, суд вважає непідтвердженим поданими доказами факт неправомірного прийняття державним виконавцем до виконання та відкриття провадження з виконання наказу суду від 11.09.2013р. по справі № 916/1124/13 після закінчення однорічного строку для пред'явлення наказу до виконання, визначеного положеннями ст. 22 Закону України „Про виконавче провадження", оскільки з наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що наказ суду від 11.09.2013р. вже пред'являвся до виконання та 20.01.2014р. було відкрито відповідне виконавче провадження № ВП 41539566 (копія постанови ДВС а.с. 12 Т.2.), яке тривало принаймні до 03.04.2014р., що вбачається з наявної у матеріалах справи копії постанови ДВС про відкладення провадження виконавчих дій від 27.03.2014р. ВП № 41539566 (копія а.с. 102, Т.2).
Відповідно до змісту положень ст. 22 Закону України „Про виконавче провадження" за загальним правилом, виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання протягом року і строки для виконання судових рішень встановлюються з наступного дня після набрання рішенням законної сили. А згідно положень ст. 23 Закону України „Про виконавче провадження" строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються, зокрема, пред'явленням виконавчого документа до виконання. Після переривання строку пред'явлення виконавчого документа до виконання перебіг строку поновлюється. Час, що минув до переривання строку, до нового строку не зараховується.
Враховуючи вказані обставини, суд вважає доводи скаржника відносно порушення державним виконавцем положень ст. 22 Закону України „Про виконавче провадження" безпідставними.
Водночас, суд вважає за необхідне окремо відмітити висловлений у скарзі від 24.04.2015р. вх. ГСОО № 2-2275/15 Громадської організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" намір добровільного виконання рішення суду від 07.08.2013р., (яке є таким, що набрало законної сили), як одну з підстав для оскарження неправомірних дій ДВС, що полягали у несвоєчасному надісланні постанови про відкриття виконавчого провадження від 11.03.2015р. ВП №46795867.
До цього ж, суд вважає за необхідне наголосити на тому, що рішення суду від 07.08.2013р. у справі № 916/1124/13 є обов'язковим до виконання, що прямо передбачено ст. 124 Конституції України, а за його невиконання передбачена кримінальна відповідальність, відповідно до ст. 382 чинного Кримінального кодексу України.
Суд також вважає за доцільне наголосити, що факти ухилення від виконання рішення суду є прямою ознакою порушення законності та приводом для реагування для суду в порядку ч. 4 ст. 90 ГПК України, з надісланням прокурору або органу досудового розслідування відповідного повідомлення. Результати розгляду такого повідомлення та виявленні факти порушення вимог Закону (у т.ч. ст. 124 Конституції України) є підставою для притягнення посадових осіб юридичної особи суб'єкта господарювання до відповідальності, у т.ч. кримінальної (як це вбачається з ст. 382 чинного Кримінального кодексу України).
Приймаючи до уваги вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 121-2 ГПК України, суд
У Х В А Л И В:
1. Скаргу Громадської організації Товариство по спільній охороні транспортних засобів "КОМБІ-2" вх. ГСОО № 2-2275/15 від 24.04.2015р. задовольнити по суті.
2. Визнати незаконними дії головного державного виконавця відділу ДВС Комінтернівського РУЮ в Одеській області Костюка С.С. з відкриття виконавчого провадження ВП 46795867 за наказом № 916/1124/13, виданим господарським судом Одеської області 11.09.2013р., що полягали у надсиланні постанови про відкриття виконавчого провадження ВП 46795867 від 11.03.2015р. з порушенням строку, визначеного п. 5 ст. 25 Закону України „Про виконавче провадження".
3. Постанову головного державного виконавця відділу ДВС Комінтернівського РУЮ в Одеській області Костюка С.С. про відкриття виконавчого провадження ВП 46795867 від 11.03.2015р. - визнати недійсною.
Копію ухвали направити сторонам та Відділу ДВС Комінтернівського РУЮ в Одеській області
Суддя Т.Г. Д'яченко