Харківський окружний адміністративний судП О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2015 р. справа №820/1574/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., за участі секретаря судового засідання Гумінської Л.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Криловецького В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Комунального закладу "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд визнати протиправними дії Комунального закладу "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради щодо відмови в наданні на інформаційний запит ОСОБА_1 №07/із від 05.02.2015 року інформації про те, які продукти харчування та за якою ціною закуповує Комунальний заклад "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради протягом 2015 року за бюджетні кошти та зобов'язати Комунальний заклад ""Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради надати на інформаційний запит ОСОБА_1 №07/із від 05.02.2015 року інформацію про те, які продукти харчування та за якою ціною закуповує Комунальний заклад "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради протягом 2015 року за бюджетні кошти.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він звернувся до відповідача із інформаційним запитом про надання публічної інформації щодо того, які продукти харчування та за якою ціною закуповувалися для потреб закладу у 2015 році, проте відповідачем відмовлено у наданні такої публічної інформації. Ненадання відповідачем публічної інформації на запит позивач вважає протиправним та просить суд з метою відновлення його порушеного права зобов'язати відповідача надати запитувану інформацію.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, надав до суду заперечення на адміністративний позов та письмові пояснення по справі, в яких зазначив, що частина запитаної у відповідача інформації є конфіденційною, частина (документи господарської діяльності закладу) - не має статусу публічної, а публічну інформацію стосовно кошторису, яку відповідач може надавати у порядку п, 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", позивач у своєму запиті не витребував, а тому відповідач вважає відмову у наданні інформації обґрунтованою, а адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у запереченнях на адміністративний позов, та просив суд у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Заслухавши пояснення представників сторін по справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Комунального закладу "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради з інформаційним запитом про надання публічної інформації №07/із від 05.02.2015 року (далі по тексту - запит), який зареєстровано як вхідну кореспонденцію в установі відповідача за вх.№23 від 11.02.2015 року (а.с.8).
У зазначеному запиті позивач звернувся до відповідача із проханням надати йому публічну інформацію, зокрема, щодо того, які продукти харчування та за якою ціною за одиницю продукції відповідач закуповує для потреб закладу протягом 2015 року за бюджетні кошти.
Відповідачем на запит надано відповідь №01/112 від 11.02.2015 року (далі по тексту - відповідь на запит), відповідно до якої позивача повідомлено про те, що установа лише фінансується за рахунок бюджетних коштів, але не є суб'єктом владних повноважень, запитувана позивачем інформація стосується не лише відповідача як розпорядника інформації, але й осіб, з якими було укладено договори про придбання продукції для державних потреб, інформація, яка стосується цих договорів і їх змісту, є конфіденційною і може бути надана відповідачем тільки з дозволу відповідних осіб (а.с.9).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Порядок здійснення та забезпечення права на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації" № 2939-VІ від 13.01.2011 року (далі за текстом - Закон №2939).
Відповідно до ст. 1 Закону №2939, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Частиною 5 статті 6 Закон №2939 передбачено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Під запитом на інформацію розуміється прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (ст. 19 Закону №2939).
Статтею 12 Закону №2939 визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є, зокрема, запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень, розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону.
Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 13 Закону №2939 розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; - особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.
На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами (ч.3 статті 13 вказаного Закону).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України №2939, право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Отже, законом можуть бути встановлені певні виключення при покладенні на розпорядників інформації обов'язків по наданню та оприлюдненню інформації.
Відповідно до п. 12 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Згідно із п. 47 ст. 2 Бюджетного кодексу України, розпорядник бюджетних коштів - бюджетна установа в особі її керівника, уповноважена на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення витрат бюджету.
Відповідно до додатку №1 за підписом директора Департаменту науки і освіти Бабічева А.В. до листа Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації №01-23/351 від 21.01.2015 року Комунальний заклад "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради відноситься до закладів та установ освіти обласного підпорядкування, що утримуються за рахунок коштів обласного бюджету та освітньої субвенції з державного бюджету (а.с.59).
Відповідно до листа Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації №01-23/351 від 21.01.2015 року Департамент, як головний розпорядник коштів, здійснює фінансування закладів та установ освіти обласного підпорядкування, професійно-технічних навчальних закладів, що утримуються за рахунок коштів обласного бюджету, освітньої субвенції та субвенції на підготовку кадрів з державного бюджету; розпорядниками коштів закладів, що фінансуються Департаментом, є керівники цих закладів.
У листі №01-23/351 від 21.01.2015 року зазначено, що укладення договорів на закупівлю продуктів харчування, в тому числі на суми до 100,0 тис. грн., навчальними закладами обласного підпорядкування та професійно-технічними навчальними закладами здійснюється відповідно до вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель" та річного плану закупівель навчального закладу. Згідно зі статтею 1 Закону України "Про здійснення державних закупівель" Замовник - розпорядник державних коштів, який здійснює закупівлю в порядку, визначеному цим Законом. У даному випадку Замовниками є навчальні заклади, що самостійно визначають постачальників продуктів харчування і укладають договори на їх закупівлю (а.с.57-58).
Виходячи з викладеного, суд зазначає, що відповідач - Комунальний заклад "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради наділений делегованими повноваженнями, наданими йому головним розпорядником бюджетних коштів, а саме Департаментом науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації.
Відповідач, як розпорядник бюджетних коштів, здійснює владні управлінські функції (обов'язки) по отриманню бюджетних асигнувань, взяттю бюджетних зобов'язань та здійсненню витрат бюджету.
Бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому (п.7 ч.1 ст.2 БК України).
Таким чином, укладання відповідачем угод на постачання продуктів харчування є фактом взяття бюджетного зобов'язання, оскільки зазначені угоди укладаються в межах бюджетних асигнувань і оплата за які здійснюється з державного бюджету протягом бюджетного періоду.
Враховуючи викладене вище суд дійшов до висновку про те, що відповідач у взаємовідносинах із третіми особами щодо постачання продуктів харчування та продовольчої сировини виступав в якості розпорядника бюджетних коштів, а тому відповідно до положень ч.5 ст.6 Закону №2939 доступ до такої інформації не може бути обмежено.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 21 Закону України "Про інформацію" інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Положеннями ч.4 ст.21 Закону України "Про інформацію" передбачено, що до інформації з обмеженим доступом не можуть бути віднесені такі відомості: 1) про стан довкілля, якість харчових продуктів і предметів побуту; 2) про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні ситуації, що сталися або можуть статися і загрожують безпеці людей; 3) про стан здоров'я населення, його життєвий рівень, включаючи харчування, одяг, житло, медичне обслуговування та соціальне забезпечення, а також про соціально-демографічні показники, стан правопорядку, освіти і культури населення; 4) про факти порушення прав і свобод людини і громадянина; 5) про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб; 6) інші відомості, доступ до яких не може бути обмежено відповідно до законів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Враховуючи, що положеннями Закону України "Про доступ до публічної інформації" врегульовано специфічний вид інформаційних відносин, а саме відносини щодо отримання і створення публічної інформації, то суд вважає, що такі норми є спеціальними нормами і підпадають під виключення п.6 ч.4 ст.21 Закону України "Про інформацію", як відомості, доступ до яких не може бути обмежено відповідно до законодавства України.
Зазначена правова позиція суду узгоджується з положеннями Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
На підставі викладеного суд приходить до висновку про те, що відмова відповідача у задоволенні інформаційного запиту №07/із від 05.02.2015 року та ненадання запитуваної інформації про те, які продукти харчування та за якою ціною закуповує Комунальний заклад "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради протягом 2015 року за бюджетні кошти, є протиправними.
Таким чином, відповідач, як розпорядник інформації про розпорядження бюджетними коштами, діяв всупереч вимогам та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку із чим порушив право позивача на інформацію у сфері публічно-правових відносин. Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що поновити порушене право позивача у спірних правовідносинах можливо шляхом зобов'язання Комунального закладу ""Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради надати на інформаційний запит ОСОБА_1 №07/із від 05.02.2015 року інформацію про те, які продукти харчування та за якою ціною закуповує Комунальний заклад "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради протягом 2015 року за бюджетні кошти.
За приписами ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 94, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комунального закладу "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Комунального закладу "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради щодо відмови в наданні на інформаційний запит ОСОБА_1 №07/із від 05.02.2015 року інформації про те, які продукти харчування та за якою ціною закуповує Комунальний заклад "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради протягом 2015 року за бюджетні кошти.
Зобов'язати Комунальний заклад ""Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради надати на інформаційний запит ОСОБА_1 №07/із від 05.02.2015 року інформацію про те, які продукти харчування та за якою ціною закуповує Комунальний заклад "Харківська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів №12" Харківської обласної ради протягом 2015 року за бюджетні кошти.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р: 31217206784011, отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код: 37999628, МФО: 851011, банк: ГУДКСУ у Харківській області) на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн 08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 20 травня 2015 року.
Суддя Котеньов О.Г.