Постанова № 44261976, 13.05.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2015
Номер справи
805/1103/15-а
Номер документу
44261976
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2015 р. Справа № 805/1103/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Маріупольський завод важкого машинобудування" м. Маріуполь

про: стягнення з рахунків у банках заборгованість з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 14172,09 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Мангуська об'єднана державна податкова інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства "Маріупольський завод важкого машинобудування" м. Маріуполь про стягнення з рахунків у банках заборгованість з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 14172,09 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у відповідача виник податковий борг зі сплати орендної плати з юридичних осіб за період з 01.07.2014 р. по 31.12.2014 р. перед бюджетом у розмірі 14172,09 грн., яка виникла за рахунок несвоєчасної сплати узгодженої суми податкових зобов'язань, визначених податковою декларацією № 9006681157 від 14.02.2014 р.

Представник позивача через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач через канцелярію суду надав клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили судовим постанови Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/18330/14 від 09.02.2015 р. відповідно до якого зазначив, що оскільки предметом розгляду справи № 826/18330/14 є оскарження розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. № 1079 - р «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 р. № 1053-р.», скасування якого може вплинути на результати розгляду даної справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 квітня 2015 року провадження по справі було зупинено до набрання законної сили постанови Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/18330/15-а від 09.02.2015 року

Відповідно до п. 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі не прибуття відповідача належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Публічне акціонерне товариство "Маріупольський завод важкого машинобудування" зареєстровано в якості юридичної особи 26.03.2003 р. за № 12741200000000943, включено до ЄДРПОУ за № 20355550 та перебуває на обліку в Мангуській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області.

Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ "Маріупольський завод важкого машинобудування" має податковий борг по орендній платі з юридичних осіб в розмірі 14172,09 грн., який виник з наступних підстав:

2825,41 грн. - нараховано орендної сплати з юридичних осіб за липень 2014 р. згідно податкової декларації з плати за землю № 9006681157 від 14.02.2014 р.;

218,18 грн. - зменшено заборгованості за рахунок переплати (платіжне доручення № 589345 від 30.08.2014 р.), що підтверджується обліковою карткою платника податків;

2825,41 грн. - нараховано орендної сплати з юридичних осіб за серпень 2014 р. згідно податкової декларації з плати за землю № 9006681157 від 14.02.2014 р.;

2607,23 грн. - зараховано у рахунок погашення боргу (платіжне доручення № 594181 від 13.10.2014 р.), що підтверджується обліковою карткою платника податків;

45 грн. - нарахова пеня, за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкових зобов'язань за період 01.09.2014 р. по 12.10.2014 р.;

2825,41 - нараховано орендної сплати з юридичних осіб за вересень 2014 р. згідно податкової декларації з плати за землю № 9006681157 від 14.02.2014 р.;

2825,41 - нараховано орендної сплати з юридичних осіб за жовтень 2014 р. згідно податкової декларації з плати за землю № 9006681157 від 14.02.2014 р.;

2825,41 - нараховано орендної сплати з юридичних осіб за листопад 2014 р. згідно податкової декларації з плати за землю № 9006681157 від 14.02.2014 р.;

2825,41 - нараховано орендної сплати з юридичних осіб за грудень 2014 р. згідно податкової декларації з плати за землю № 9006681157 від 14.02.2014 р.

Згідно пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України визначено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

В зв'язку з чим, позивачем була нарахована пеня в розмірі 45 грн.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

В зв'язку з наявною заборгованістю та на підставі картки особового рахунку платника податків, податковим органом прийнято податкову вимогу № 1162-25 від 05.09.2014 р. на суму 2607,23 грн. Зазначена податкова вимога надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом та отримана 22.09.2014 р. уповноваженою особою відповідача, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно ст. 285 Податкового кодексу України встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до ч. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Судом встановлено, що податковий борг з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 14172,09 грн., виник в зв'язку з несплатою позивачем у строк встановлений законом самостійно визначених грошових зобов'язань відповідно до податкової декларації № 9006681157 від 14.02.2014 року, у період з липня 2014 року по грудень 2014 року.

В свою чергу суд зазначає, що Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до ст. 6 Закону України № 1669 передбачено, що під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Статтею 7 вищезазначеного Закону передбачено скасування на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Статтею 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено терміни, а саме: період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про не відкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" Кабінетом Міністрі в Україні затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення розпорядженням № 1053-р від 30.10.2014 р.

Дію розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30.10.2014 р. "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" призупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р.

Суд зазначає, що Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015 року по справі № 826/18330/14 за позовом Адвокатського об'єднання «Головань і партнери» до Кабінету Міністрів України, третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» про визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р.» задоволено частково. Визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р.». В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.04.2015 року по справі № 826/18330/14 апеляційна скарга Кабінету Міністрів України залишена без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015 року без змін.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ПАТ «Маріупольський завод важкого машинобудування» зареєстровано за адресою: 87535, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Машинобудівельників, буд. 1, відповідно до п. 20, ст. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України № 1053-р м. Маріуполь входить до зазначеного переліку.

В зв'язку з чим суд зазначає, що позивач звільняється від виконання своїх обов'язків щодо сплати орендної плати за землю, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В зв'язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовної заяви Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства "Маріупольський завод важкого машинобудування" м. Маріуполь про стягнення з рахунків у банках заборгованість з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 14172,09 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Публічного акціонерного товариства "Маріупольський завод важкого машинобудування" м. Маріуполь про стягнення з рахунків у банках заборгованість з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 14172,09 грн. - відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Олішевська B.В.