УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2015 р.Справа № 816/404/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Григорова А.М. , Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області та Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кременчуцькому району Полтавської області на Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 24.02.2015р. по справі № 816/404/15-а
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кременчуцькому району Полтавської області
про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів,
ВСТАНОВИЛА:
Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області звернулось до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кременчуцькому районі Полтавської області, у якому просило, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, зобов'язати відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Кременчуцькому районі Полтавської області включити до заліку суму витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання, за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року в розмірі 1397 грн.76 коп., та стягнути з відповідача на користь управління Пенсійного фонду України в Козельщинському суму витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання, за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року в розмірі 1397 грн.76 коп.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області до Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кременчуцькому районі Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів задоволено частково.
Стягнуто з Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кременчуцькому районі Полтавської області (вул. Е. Тельмана, 34, м. Кременчук, Полтавська область, 39610) на користь управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області (вул. Леніна 47, смт Козельщина, Козельщинський район, Полтавська область, 39100, розрахунковий рахунок 25605301279 в ОПЕРВ Ощадбанку м. Полтава, МФО 331467, код ЄДРПОУ 22534601) суму витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання, за липень-грудень 2014 року в розмірі 698 (шістсот дев'яносто вісім) гривень 88 (вісімдесят вісім) копійок.
У частині позовних вимог про зобов'язання Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кременчуцькому районі Полтавської області включити до заліку суму витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання за період з січня 2014 року по червень 2014 року та стягнення сум витрат за період з січня 2014 року по червень 2014 року загалом в розмірі 698 (шістсот дев'яносто вісім) гривень 88 (вісімдесят вісім) копійок - адміністративний позов залишено без розгляду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу , вважає постанову винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову , прийняти нову постанову , якою позов задовольнити в повному обсязі.
Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кременчуцькому районі Полтавської області, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 24.02.2015 року в частині задоволення позовних вимог, постановити рішення про відмову у задоволені позову в повному обсязі.
Апеляційні скарги розглядаються в порядку письмового провадження відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України.
Заслухавши суддю доповідача , перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, постанову суду першої інстанції , колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кременчуцькому районі Полтавської області не прийнято до заліку суму витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання гр. ОСОБА_1 за період з січня по грудень 2014 року в сумі 1397,76 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи актами щомісячної звірки витрат, відповідними таблицями розбіжностей, списками осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання .
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що сфера дії Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" поширюється на таку категорію інвалідів, до якої належить ОСОБА_1, тому сума витрат на виплату пенсій зазначеному громадянину підлягає стягненню з відповідача.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про стягнення з Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кременчуцькому районі Полтавської області на користь Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області суму витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання, за липень-грудень 2014 року в розмірі 698 ,88 грн., виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Відповідно до статті 4 вказаних Основ в Україні залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття.
За пенсійним страхуванням згідно пункту 1 частини 1 статті 25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування надаються такі види соціальних послуг та матеріального забезпечення, як: пенсії за віком, по інвалідності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсії у зв'язку з втратою годувальника, крім передбачених п. 4 цієї статті; медичні профілактично-реабілітаційні заходи; допомога на поховання пенсіонерів.
За страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання відповідно до пункту 4 частини 1 статті 25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування надається, зокрема, такий вид соціальних послуг та матеріального забезпечення, як пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Статті 21, 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1991 року № 1105-ХІV (надалі - Закон № 1105-XIV), зокрема, передбачають обов'язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у разі його смерті при настанні страхового випадку, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Ураховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком, тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги, відповідно до статті 25 Основ є Фонд, що також передбачено ст. 21 Закону України від 23.09.1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (у редакції, чинній на час вирішення спірних відносин; далі - Закон № 1105-XIV), яка визначає перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом.
Згідно з частиною четвертою статті 26 Основ, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.
Аналогічне правило закріплене ч. 2 ст. 24 Закону N 1105-XIV, відповідно до пункту 5 якої якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Статтею 16 Закону N 1105-XIV визначено, що безпосереднє управління Фондом здійснюють його правління та виконавча дирекція. За змістом ст. 18 зазначеного Закону виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду, проводить свою діяльність від імені Фонду у межах та в порядку, що визначаються його статутом і Положенням про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженим постановою правління Фонду від 20.04.2001 року N 15 (далі - Положення про виконавчу дирекцію Фонду), організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду, робочими органами виконавчої дирекції Фонду є, зокрема, її відділення в районах і містах обласного значення. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
З огляду на викладене вимоги управління ПФУ про відшкодування відділенням Фонду витрат, пов'язаних із виплатою та доставкою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, відповідають змісту його прав як робочого органу ПФУ щодо відшкодування понесених ним витрат та узгоджуються із компетенцією виконавчої дирекції Фонду, основними завданнями якої згідно з Положенням про виконавчу дирекцію Фонду, крім іншого, визначено виконання завдань та основних принципів страхування від нещасного випадку, фінансування страхових виплат, а до повноважень у сфері здійснення процедури страхування та координації страхової діяльності віднесено, зокрема, співпрацю з фондами з інших видів соціального страхування щодо відшкодування витрат, понесених ними у зв'язку з матеріальним забезпеченням потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві, та представництво інтересів страховика в органах державної виконавчої влади, органах місцевого самоврядування і судах.
Таким чином, витрати, понесені органами ПФУ у зв'язку із виплатою та доставкою пенсій по інвалідності внаслідок професійного захворювання підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду як належного страховика від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій, визначено у Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 16.05.2013 за № 376/7697 (надалі - Порядок)
Відповідно до пункту 4 Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Пунктом 5 Порядку встановлено, що органи Пенсійного фонду щомісяця проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки, в якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню, та до 15 числа місяця, наступного за звітним, подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду і управлінням виконавчої дирекції Фонду на місцях.
Відповідно до пункту 6 Порядку Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 3), узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 4), та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Пунктом 7 Порядку встановлено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 4), на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
Отже, сума витрат Управління Пенсійного Фонду України в Козельщинському районі Полтавської області на виплату пенсій по інвалідності ОСОБА_1 підлягала відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, а тому відповідач повинен був прийняти їх до заліку для відшкодування згідно Порядку.
Посилання апелянта на те, що пенсія по інвалідності призначена ОСОБА_1 на підставі акту Н-1, який не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому не підлягає відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань до уваги судом не приймаються як помилкові, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що Управлінням Пенсійного фонду України у Козельщинському районі Полтавської області призначено ОСОБА_1 та проводяться виплати пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання, які згідно вимог чинного законодавства підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Рішення про призначення пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання ОСОБА_1 є чинним, при цьому відповідач не наділений повноваженням перевіряти законність призначення пенсії в процесі звірки витрат. Доводи про невідповідність справи ОСОБА_1 Інструкції про порядок передачі виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України документів, що підтверджують право застрахованого або членів його сім'ї на страхову виплату, затвердженій постановою Правління Фонду від 20.04.2001 року №10, суд вважає безпідставними, оскільки вказана Інструкція регулює порядок передачі відділенням Фонду документів, які підтверджують право на страхові виплати, тоді як питання про передачу особової справи ОСОБА_1 Фонду не ставилося, а лише вирішувалося питання про відшкодування понесених Пенсійним фондом витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції, що витрати, понесені Пенсійним фондом України у зв'язку з виплатою пенсії по інвалідності, підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, тому позовні вимоги про стягнення витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання в розмірі 698,88грн. за період з липня 2014 року по грудень 2014 року гр. ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо безпідставності позовних вимог про зобов'язання відповідача включити до заліку спірні суми, оскільки обраний позивачем спосіб захисту (відновлення) порушеного права не відповідає змісту прав управління Пенсійного фонду України щодо відшкодування понесених ним витрат. У разі відсутності згоди на прийняття до заліку витрат з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, вимоги про відшкодування таких сум вирішуються в судовому порядку шляхом стягнення цих сум, а не шляхом пред'явлення вимог про прийняття до заліку витрат на виплату та доставку пенсій.
Наведене узгоджується з практикою Верховного Суду України , викладену в постановах від 20 березня 2007 року (№21-1087во06), від 20 червня 2011 року (№ 21-76а11), 05 грудня 2011 року (№21-204а11).
Також, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо залишення без розгляду позовних вимог в частині зобов'язання Відділення включити до заліку суму витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок професійного захворювання, за період з січня 2014 року по червень 2014 року в розмірі 688,88грн. та стягнення з Відділення суми витрат за період з січня 2014 року по червень 2014 року загалом в розмірі 698,88 грн. , виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи , підписання актів щомісячної звірки та складення таблиць розбіжностей до них відбувалось щомісяця (у наступному місяці за попередній), тобто, позивач був обізнаний з відмовою Відділення від прийняття до відшкодування сум витрат з моменту підписання акта звірки та таблиці розбіжностей.
Згідно ч. 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Даний позов Управлінням підписано та до суду направлено засобами поштового зв'язку 03 лютого 2015 року.
Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду 03.02.2015р., шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з липня 2014р .
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги в цій частині, у зв'язку з пропуском строку для звернення до суду, підлягають залишенню без розгляду.
Доводи апеляційних скарг є помилковими та не впливають на правомірність висновків суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційних скарг без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Козельщинському районі Полтавської області та Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кременчуцькому району Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 24.02.2015р. по справі № 816/404/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Григоров А.М. Тацій Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 18.05.2015 р.