ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.05.2015 року Справа № 912/3199/14
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Герасименко І.М. (доповідач)
судді: Сизько І.А., Кузнецова І.Л.
секретар судового засідання: Мацекос І.М.
за участю представників сторін:
за участю прокурора: Деркач І.П.
представник відповідача: Кривоносов Є.М.
представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи попереджений належним чином;
розглянувши апеляційну скаргу Кіровоградської міської ради м. Кіровоград,
на рішення господарського суду Кіровоградської області від 04.02.2015р. у справі №912/3199/14
за позовом: Прокурора м. Кіровограда в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська міська рада м. Кіровоград,
до: публічного акціонерного товариства "Укрнафта" м. Київ,
про внесення змін до договору,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор м. Кіровограда звернувся в інтересах держави уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська міська рада до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою від 23.09.2014 р. з наступними вимогами:
- внести зміни до договору оренди землі від 18.04.2006 р., укладеного між Кіровоградською міською радою та ПАТ "Укрнафта" щодо земельної ділянки площею 1 848,17 кв. м. по просп. Промисловому, 22 в м. Кіровограді, а саме:
Друге речення пункту 3 Договору викласти в наступній редакції:
"Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Кіровограді 04.04.2011 р. за № 606, становить 828 761 грн. 86 коп.".
Перше речення пункту 6 Договору викласти у такій редакції:
"Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 4 834 грн. 44 коп. на місяць".
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 04.02.2015р. по справі №912/3199/14 (головуючий суддя -Колодій С.Б., судді: Глушков М.С., Тимошевська В.В.) в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. Рішення суду мотивовано тим, що рішення Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда" не опубліковувалось в порядку, встановленому Законом України "Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Не погодившись з рішенням господарського суду Кіровоградської області від 04.02.2015р. у справі № 912/3199/14, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, вважає, що рішення господарського суду Кіровоградської області від 04.02.2015 у справі №912/3199/14 винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також з неповним з'ясуванням обставин справи, що мають значення для справи. Просить скасувати рішення господарського суду Кіровоградської області по справі №912/3199/14 від 04.02.2014р. у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 02.04.2015р. справу №912/3199/14 прийнято до свого провадження колегією суддів у складі: головуючий суддя Герасименко І.М. (доповідач), суддів: Кузнецова І.Л., Широбокова Л.П. Розгляд справи призначено у судовому засіданні на 12.05.2015 р.
Зміна складу колегії суддів відбулась на підставі розпорядження в.о. голови суду Паруснікова Ю.Б. від 08.05.2015р., справу передано колегії суддів у складі: головуючий суддя - Герасименко І.М. (доповідач), суддів: Сизько І.А., Кузнецова І.Л.
В судовому засіданні Дніпропетровського апеляційного господарського суду 12.05.2015р. прокурор підтримав апеляційну скаргу; представник відповідача просить рішення суду залишити без змін. Також, 12.05.2015р. від Кіровоградської міської ради на адресу суду надійшло клопотання, в якому скаржник просить розглянути справу за відсутністю представника.
Колегія суддів, дослідивши докази по справі, в їх сукупності, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
18.04.2006 р. між територіального громадою міста Кіровограда в особі заступника міського голови, як Орендодавцем, та ВАТ "Укрнафта", як Орендарем, укладено договір оренди земельної ділянки згідно якого Орендодавець на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 08.12.2005 р. №1590 надає, а Орендар приймає в довгострокове платне користування на 25 років земельну ділянку загальною площею 1 848,17 кв. м для розміщення АЗС з пунктом автосервісу, яка знаходиться в м. Кіровограді на проспекті Промисловому, 22. Договір зареєстрований у міському відділі Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" 10.05.2006 р. за №71 (а.с.7-9)
Відповідно до пункту 3 договору, грошова оцінка земельної ділянки становить 234 458,85грн.
Відповідно до пункту 6 договору, орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 1 367,68 грн. без урахування ПДВ на місяць, відповідно до розрахунку, що додається до даного Договору, починаючи з дня державної реєстрації договору оренди .
Згідно з умовами пункту 9 договору, на кожен наступний рік орендна плата переглядається протягом січня - лютого з урахуванням індексації грошової оцінки земельної ділянки, збільшення розміру податку, зміни умов господарювання, передбачених договором, що підтверджено документально, в інших випадках передбачених законом.
Також, сторони узгодили в пункті 36 договору те, що зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін та підлягає нотаріальному посвідченню. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.
Згідно акту приймання - передачі земельна ділянка була передана відповідачу 18.04.2006 року (а.с.11).
З матеріалів справи вбачається, що 03.12.2009 року Кіровоградською міською радою прийнято рішення №2904 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда", яким визначено середню базову вартість одного квадратного метра земель міста Кіровограда (а.с.21-43).
Згідно з пунктом 3 рішення, зазначене рішення Кіровоградської міської ради вводиться в дію з 1 січня 2010 року.
Відповідно витягу від 04.04.2011 №606, який видано Управлінням Держкомзему у місті Кіровограді нормативна грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 1 848,17 кв. м., що знаходиться в м. Кіровограді, просп. Промисловий, 22 визначено у розмірі 828 761,86 грн. (а.с.12).
Згідно розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою по просп. Промисловому, 22 в м. Кіровограді, який є невід'ємною частиною договору оренди землі, орендна плата визначена на рівні 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с.10).
Прокурор в позовній заяві послався на те, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки підставою для перегляду розміру орендної плати.
Згідно статті 1 Закону України "Про оренду землі", статтю 93 Земельного кодексу України, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди такої земельної ділянки, у якому і визначаються розмір та умови внесення орендної плати (стаття 288 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі", однією із істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Зі змісту статті 21 Закону України "Про оренду землі" вбачається, що розмір, форми і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Слід врахувати, що згідно із статтею 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з умовами договору оренди земельної ділянки від 18.04.2006 р., на кожен наступний рік орендна плата переглядається протягом січня - лютого, з урахуванням індексації грошової оцінки земельної ділянки, збільшення розміру податку, зміни умов господарювання, передбачених договором, що підтверджено документально, в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно розрахунку орендної плати, що є додатком до договору оренди землі від 18.04.2006 р. орендна плата визначена на рівні 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Згідно з приписами статей 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України, розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об"єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлених джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Таким чином, оскільки сторонами в договорі оренди землі встановлено відсотковий розмір орендної плати від нормативної грошової оцінки, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то зміна нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду розміру орендної плати в межах, встановлених пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Зі змісту статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вбачається, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію (рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року у справі №1-9/2009 про скасування актів органів місцевого самоврядування).
Відповідно до абзаців третього - п'ятого, сьомого частини першої статті 1, частини першої статті 3 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" дія вказаного Закону поширюється на відносини у сфері здійснення регуляторної діяльності (діяльності, спрямованої на підготовку, прийняття, відстеження результативності та перегляд регуляторних актів. У свою чергу регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим органом місцевого самоврядування нормативно - правовий акт, інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання: господарський відносин; адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.
Відповідно до частини третьої статті 201 Земельного кодексу України, частини 5, частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Частиною першою статті 23 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Судом першої інстанції було вірно зазначено те, що відносини у сферах, де використовується нормативна грошова оцінка відноситься до адміністративних, оскільки вони мають виражений імперативний та державно - владний характер (оподаткування, визначення суми збитків у адміністративному порядку тощо). Затверджена нормативна грошова оцінка визначає базові розрахункові показники, які є обов'язковими для застосування у окремих відносинах між органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарської діяльності, вона може застосовуватися неодноразово і стосуватися невизначеного кола суб'єктів (показники прив'язані до земельних ділянок. а не до власників чи землекористувачів). Тобто рішення ради про затвердження нормативної грошової оцінки та доданої до нього технічної документації містять складові адміністративних норм права.
Таким чином, рішення Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда" відноситься до регуляторних актів, а нормами статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Згідно з частиною 5 статті 12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніше як у десятиденний строк після їх прийняття.
Вказане правило кореспондується з приписами статті 22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", якою визначено, що рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.
Також, статтею 23 Закону України "Про оцінку земель" було визначено, що рішення рад про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів набирає чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі, норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, якщо рішення місцевої ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок прийнято та офіційно оприлюднене відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня поточного року, то норми такого рішення застосовуються з 01 січня наступного бюджетного року (з початку планового періоду).
У разі оприлюднення рішення місцевої ради щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок після 15 липня поточного року, то норми такого рішення застосовуються з 01 січня бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Вказаний висновок узгоджується також з позицією Державної податкової служби України, викладеної у запитанні - відповіді від 30.08.2013 р., Державної фіскальної служби України , викладеної у запитанні - відповіді від 05.09.2014 р.
Таким чином, посилання позивача на те, що Законом України "Про оцінку земель" передбачено набрання чинності та застосування рішення про нормативну грошову оцінку земельної ділянки без його офіційного оприлюднення, є помилковим.
Так, Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва у листі про надання роз'яснень від 28.10.2014 року №8554/0/20-14 дотримується правової позиції, що регуляторний акт, прийнятий селищною (міською) радою, текст якого не оприлюднений в засобах масової інформації є не чинним незалежно від наявності або відсутності в ньому ознак документа нормативно - правового характеру. а також від оприлюднення цього документа на стадії проекту (а.с.56-57).
Відповідно до ст. 33 Господарського кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Під час розгляду справи позивач не надав суду доказів офіційного оприлюднення рішення Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 р. у встановлені законодавством строки та порядку.
До матеріалів справи позивач надав лист за підписом начальника відділу по роботі із засобами масової інформації Кіровоградської міської ради від 18.12.2014 р., зі змісту якого вбачається, що рішення Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кіровограда" не опубліковувалось в порядку, встановленому Законом України "Про засади регуляторної політики у сфері господарської діяльності", дане рішення опубліковувалось на офіційному веб-сайті Кіровоградської міської ради в мережі Інтернет після його затвердження, інформації про день опублікування вищевказаного рішення суду не надано. До суду також надано лист за підписом заступника начальника управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища від 14.11.2014 р., в якому зазначено, що рішення Кіровоградської міської ради від 03.12.2009 р. №2904 не приймалось відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", у засобах масової інформації зазначене рішення не опубліковувалось (а.с.102,104).
При цьому, офіційне опублікування рішень органів місцевого самоврядування на веб-сайті в мережі Інтернет не є тотожним поняттю офіційного оприлюднення регуляторних актів в розумінні Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", оскільки за частиною 5 статті 12 Закону таке оприлюднення повинно бути здійснене саме через друковані засоби масової інформації.
Зважаючи на вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що за таких обставин підстави для внесення змін до договору оренди землі від 18.04.2006р. відповідно до нової грошової оцінки земель, затвердженої рішенням Кіровоградської міської ради №2904 від 03.12.2009р., яке не набрало чинності, відсутні.
Таким чином, підстави для зміни або скасування рішення суду, передбачені статтею 104 ГПК України, відсутні, а в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.99,101,103,105 ГПК України, апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Кіровоградської міської ради м. Кіровоград, - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 04.02.2015 року по справі №912/3199/14, - залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена до Вищого господарського суду України на протязі 20 днів.
Повний текст постанови підписано 18.05.2015р.
Головуючий І.М. Герасименко
Судді І.Л. Кузнецова
І.А. Сизько