Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
=====
.Іменем України
Р І Ш Е Н Н Я
14 травня 2015р. справа №927/340/15
За позовом: Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»,
вул. Гоголя, 1, м. Львів, 79000
в особі: Відокремленого підрозділу «Рівненська дирекція залізничних перевезень»,
вул. 16 Липня, 17, м. Рівне, 33028
До відповідача: Державного підприємства «Городнянське лісове господарство»,
вул. Жовтнева, 54, м. Городня, 15100
про стягнення штрафу у сумі 44555 грн.
Суддя Книш Н.Ю.
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від позивача: Гуменюк І.П. юрисконсульт довіреність №НЮ-21 від 02.01.2015р.
Від відповідача: Коваль Я.Г. юрисконсульт довіреність №60 від 24.03.2015р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивачем подано позов про стягнення з відповідача 44555грн. штрафу за неправильно зазначену у залізничній накладній №32776684 масу вантажу.
Від позивача надійшло клопотання №18/ДНЮ3 від 18.03.2015р. про залучення документів до матеріалів справи, яке задоволено судом, документи долучені до матеріалів справи.
Від відповідача надійшло клопотання від 24.03.2015р. про залучення документів до матеріалів справи, яке задоволено судом, документи долучені до матеріалів справи.
Від відповідача надійшов відзив на позов №76 від 01.04.2015р., в якому проти позову заперечував. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що 30.11.2014р. на станцію Городня Південно-Західної залізниці прибув порожній напіввагон №96390331 вантажопідйомністю 65000кг, який був поданий під завантаження вантажовідправнику, станція призначення Клевань (359308) Львівської залізниці, одержувач ТОВ «Одек Україна», в залізничній накладній №32776684 від 01.12.2014р. відповідач визначив масу вантажу 63000кг. Спосіб визначення маси умовно на підставі ДСТ 2708-75 таблиці для визначення об'єму круглих лісоматеріалів, що вказаним ДСТ при прийманні напіввагону та документів 01.12.2014р. керувався агент комерційний, станції Городня Південно-Західної залізниці Лодня А.В. Відповідач повідомляє, що 01.12.2014р. 19год.25хв. напіввагон №96390331 було завантажено лісоматеріалом (фансировиною березою 48,77куб.м. х 1050кг =51208,50кг, фансировиною вільховою 13,34куб.м. х 880кг = 11739,20кг, вагон стійка 0,7куб.м. х 850кг = 595кг, дріт 84кг, всього 63626,70кг), того ж дня напіввагон та документи прийняті до перевезення, порушень не виявлено, про що свідчить залізнична накладна №32776684. Також відповідач зазначає, що маса вантажу на станції Городня не перевірялася у зв'язку з відсутністю ваг, всі відвантажені та відправлені вагони, в т.ч. і напіввагон №96390331, переважуються на станції Щорс Південно-Західної залізниці, після відправки напіввагона зі станції Городня повідомлень (претензій) на адресу відповідача на наявність навантаження понад вантажопідйомність в даному вагоні не надходило, що позивач не надав відповідачу документів про перевірку ваг, якими саме здійснювалося зважування напіввагону та не викликав представника відповідача на контрольне зважування, що ставить під сумнів правильність (точність) зважування цього напіввагона.
Від позивача надійшло клопотання №24/ДНЮ-3 від 01.04.2015р. про залучення документів до матеріалів справи, в т.ч. пояснення №23/ДНЮ-3 від 01.04.2015р., яке задоволено судом, документи долучені до матеріалів справи.
У поясненні №23/ДНЮ-3 від 01.04.2015р. позивач, посилаючись на норми ЗУ «Про транспорт», Статуту залізниць України, Правил оформлення перевізних документів, Правил приймання вантажів до перевезення, Правил технічної експлуатації залізниць, зазначив, що спірний вагон навантажено понад норму, що в свою чергу загрожувало безпеці руху, що за приписами законодавчих норм штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником порушення, незалежно від того чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитків, при цьому підставою для покладення на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відомостей, зокрема, щодо маси, є акт загальної форми або комерційний акт, складений у випадках, передбачених ст.129 Статуту залізниць України.
У судовому засіданні 07.04.2015р. суд перейшов до розгляду справи по суті.
Позивачем подано клопотання №29/ДНЮ-3 від 15.04.2015р. про залучення документів до матеріалів справи, в т.ч. заперечення на відзив №28/ДНЮ-3 від 15.04.2015р., яке задоволено судом, документи долучені до матеріалів справи.
У запереченні на відзив №28/ДНЮ-3 від 15.04.2015р. позивач, посилаючись на п. 10 Правил складання актів (затверджених наказом Мінтрансу України 28.05.2002р. №334 та зареєстрованих в Мінюсті України 08.07.2002р. за №567/6855), зазначив, що у даному випадку комерційний акт №078392/266 від 06.12.2014 було підписано заступником начальника станції та приймальниками поїздів, наявність підпису представника вантажовідправника в комерційному акті не передбачено, тому твердження відповідача про обов'язкову присутність представника вантажовідправника є безпідставними. Позивач зазначив, що специфікація №61/596 від 30.11.2014, яку представник відповідача має намір долучити як доказ, тільки підтверджує факт невірно зазначеної маси вантажу, адже у ній вказана маса вантажу - 65т, хоча, як відомо, у накладній №32776684 зазначена маса -63000кг (63т). Щодо статичної ваги, позивач зауважив, що вагонна вага статичного зважування утримується та використовується відповідно до місцевої інструкції, яка розроблена відповідно до вимог Інструкції про порядок застосування засобів ваговимірювальної техніки на залізничному транспорті України, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 жовтня 2012р. за № 1716/22028. Згідно місцевої інструкції засіб вимірювальної техніки підлягає повірці та виконуються наступні роботи з обслуговування: огляд-перевірка, профілактичне технічне обслуговування, ремонт, технічний огляд, діагностичне обстеження вагонних ваг (витяг з технічного паспорту, копія місцевої інструкції на статичну вагу, витяг з акту оцінки технічного стану ваги вагонної додається). Тензометрична вага відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» підлягає калібруванню. Згідно ч. 1 ст. 27 вказаного Закону калібруванню в добровільному порядку можуть підлягати засоби вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері та/або поза сферою законодавчо регульованої метрології. Позивач вважає, що не варті уваги твердження відповідача про те, що лише Львівська залізниця зафіксувала невідповідність маси вантажу, хоча вагон слідував через станції Південно-Західної залізниці, де порушень не виявлено. Адже стаття 24 Статуту надає залізницям право перевіряти правильність відомостей, зазначених відправником у залізничній накладній, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній, у тому числі і після прибуття вантажу на станцію призначення. Тобто перевірка маси вантажу на станціях є не обов'язком, а правом залізниці, яким станції Південно-Західної залізниці не скористалась під час слідування вагону №96390331.
Представник відповідача в судовому засіданні 16.04.2015р. надав клопотання від 16.04.2015р. про залучення документів до матеріалів справи, яке задоволено судом, документи долучені до матеріалів справи.
Представник відповідача в судовому засіданні 16.04.2015р. надав заяву про продовження терміну розгляду справи на 15 днів у зв'язку з необхідністю надання додаткових документів по справі.
Ухвалою від 16.04.2015р. суд продовжив строк розгляду спору на 15 днів до 20.05.2015 року включно.
Представники позивача та відповідача в судовому засіданні 14.05.2015р. надали клопотання про не здійснення технічної фіксації судового процесу, які задоволені судом.
Представник позивача в судовому засіданні надав клопотання №35/ДНЮ-3 від 13.05.2015р. про залучення документів до матеріалів справи, в т.ч. пояснення по справі №34/ДНЮ-3 від 13.05.2015р., яке задоволено судом, документи долучені до матеріалів справи.
У поясненні №34/ДНЮ-3 від 13.05.2015р. позивач зазначив, що відповідно до п.4 Правил приймання вантажів до перевезення відправник зобов'язаний підготувати вантаж до навантаження відповідно до вимог, які забезпечували б збереження його на всьому шляху перевезення та екологічну безпеку і захист навколишнього природного середовища згідно з законодавством, тобто сам відправник повинен вжити заходів для збереження маси вантажу і недопущення відхилення понад межу 0,2% від маси нетто. Маса вантажу вважається правильною, якщо різниця між фактично виявленою масою і зазначеною у перевізних документах не перевищує 0,2%, інший допустимий показник відхилення маси вантажу від зазначеної законодавство не передбачає. Позивач вважає, що у даному випадку маса вантажу зазначена неправильно, оскільки навантаження більше проти документа становить 4600кг, що значно перевищує 0,2% від маси нетто. Позивач повідомляє, що згідно картотечних даних на вагон форми ВУ тара спірного вагону на теперішній час складає 24600кг, однак згідно таблиць тієї ж форми ВУ, які відображають усі операції з вагоном, станом на 01.10.2014р. тара вагону №96390331 складала 23900кг і яка змінилася 06.01.2015р. після чергового деповського ремонту, що і відображається у картотечних даних на вагон. Відповідачем надано витяг з книги ГУ-78 станції Щорс, де зазначено, що маса вантажу становить 64450кг, тара 26500кг. Позивач стверджує, що показник тари 26500кг, який зазначила станція Щорс, згідно картотечних даних мав місце до 02.04.2011р. Позивач, посилаючись на те, що відповідач у відзиві ставив під сумнів достовірність зважування на станції Здолбунів, оскільки не надано було доказів перевірки ваг, у свою чергу ставить під сумнів правильність зважування вагону на станції Щорс, оскільки відповідачем не надано відповідних документів щодо повірки ваг станції Щорс. Позивач, посилаючись на п.4.3 Правил оформлення перевізних документів, вважає, що оскільки в графі 49 «Відмітки залізниці» не була зроблена відмітка про складання комерційного акта, то витяг з книги ГУ-78 станції Щорс не може вважатися належним доказом.
Представник відповідача в судовому засіданні надав клопотання від 14.05.2015р. про залучення документів до матеріалів справи, яке задоволено судом, документи долучені до матеріалів справи.
У судовому засіданні представник відповідача дав усне пояснення стосовно розбіжностей у відзиві та розрахунку маси вантажу зазначивши, що розрахунок складався на підставі специфікації № 61/596, а відзив складався зі слів працівників відповідача.
Розглянувши подані матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідача, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, з'ясувавши фактичні обставини справи, господарський суд встановив:
Як свідчать матеріали справи та підтверджують сторони 01.12.2014 року державне підприємство «Городнянське лісове господарство» за залізничною накладною №32776684 (а.с. 9) відправило зі станції Городня Південно-Західної залізниці вагон №96390331 з вантажем - Лісоматеріали фанерні (кряж фанерний) для ТОВ «Одек» до станції призначення - Клевань Львівської залізниці.
У графах 24, 26, 28 накладної №32776684 державне підприємство «Городнянське лісове господарство» вказало визначену ним масу вантажу - 63000кг, спосіб визначення цієї маси - умовно, завантажено - вантажовідправником.
05 грудня 2014 року на станції Здолбунів Львівської залізниці була проведена перевірка маси вантажу у відправленому державним підприємством «Городнянське лісове господарство» вагоні №96390331.
За результатами вказаної перевірки були складені: акт загальної форми №2638 від 05.12.2014р. (а.с. 12) і комерційний акт від 06.12.2014р. АА № 078392/266 (а.с. 11), згідно з якими проведеним контрольним зважуванням вантажу на 150 тонних вагах, встановлена маса вантажу брутто 91500кг, тара 23900кг, нетто 67600кг, що на 4600кг більше від маси вантажу, визначеної відправником і зазначеної ним у накладній №32776684. У Розділі Д комерційного акту зазначено, що при комісійному переважуванні вагона №96390331 на 150тн зал.вазі, клеймо 2014р., на основі акта загальної форми №2638 від 05.12.2014р. ст.Здолбунів, прибувшого по відправці вказаній на звороті цього акту, по документу значиться вантаж лісоматеріали фанерні, кількість місць три штабеля, брутто не вказано, тара 23900, нетто 63000. В дійсності виявилось: вантаж лісоматеріали фанерні, кількість місць у вагоні без повного вивантаження вантажу перевірити неможливо, шапка в вагоні завантаження в три штабеля, брутто 91500, тара 23900 з документа, нетто 67600, тобто вага вантажу більша проти документа на 4600кг. Вантажопідйомність вагона 65тн, тобто вагон завантажено понад вантажопідйомність вагона на 2600кг. При повторному переважуванні лишок вантажу проти документа на 4600кг та вантажопідйомності на 2600кг підтвердився, що загрожує безпеці руху поїздів згідно ПТЕ р.15 п.15, 27. Вагон прибув в технічному стані справний. Дана телеграма, вагон затриманий. Комісійне переважування та перевірку проводила приймальник поїздів Самчук В.А., в присутності заступника начальника станції Голік О.М., ВОХР Савчук Ю.В., приймальника поїздів Мороз В.Ф. Також в комерційному акті від 01.02.2014 АА № 053679/42/16 в розділі "Є" зазначено, що при перевірці вантажу на станції призначення Клевань різниці проти цього акта не виявлено.
За зазначення у накладній №32776684 неправильної маси вантажу Державне територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» в особі: Відокремленого підрозділу «Рівненська дирекція залізничних перевезень», керуючись статтею 122 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998р. №457, нарахувало державному підприємству «Городнянське лісове господарство» 44555,00грн. штрафу, передбаченого статтею 118 названого Статуту у розмірі п'ятикратної провізної плати за усю відстань перевезення.
Позивачем направлена відповідачу претензія №2/36-ДНЮ від 21.01.2015р. щодо сплати 44555,00грн. штрафу. Відповідач у відповіді на претензію №45 від 29.01.2015р. проти заявленої вимоги щодо сплати штрафу заперечував.
Несплата державним підприємством «Городнянське лісове господарство» вказаного штрафу у добровільному порядку й спричинило даний спір.
Відносини, пов'язані з діяльністю транспорту, у тому числі залізничного, регулюються Законом України «Про транспорт», іншими актами законодавства України.
Згідно ч. 2 ст. 908 Цивільного кодексу України загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Згідно з частиною 5 статті 307 Господарського кодексу України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству, та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов'язань.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про транспорт» підприємства транспорту мають право вимагати від пасажирів, відправників і одержувачів вантажів виконання вимог цього Закону, кодексів (статутів) окремих видів транспорту та інших нормативних актів України, що регулюють діяльність транспорту.
Статтею 2 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №457 від 06.04.1998р., передбачено, що обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом, визначає Статут залізниць України.
Статтею 6 Статуту залізниць України визначено, що накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Відповідно до п. 1.1 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. № 644 (в редакції наказу Міністерства інфраструктури України 08.06.2011р. №138) та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000р. за №863/5084), на кожне відправлення вантажу відправник повинен подати станції навантаження накладну. Накладна згідно з цими правилами може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису).
Згідно абз. 2 пункту 1.3. Правил оформлення перевізних документів, усі відомості, передбачені формою бланка перевізного документа, повинні бути внесені відправником до відповідних граф. Виправлення не допускаються, у разі зміни відомостей, внесених до перевізного документа відправник зобов'язаний заповнити новий перевізний документ.
Згідно з ст. 24 Статуту залізниць України вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.
Відповідно до ст. 37 Статуту залізниць України під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса. Тарні і штучні вантажі перевозяться із зазначенням у накладній маси і кількості вантажних місць. Маса цих вантажів визначається до здавання їх для перевезення і зазначається на вантажних місцях. Вантажі, що перевозяться насипом і наливом, а також інші вантажі, зважування яких на вантажних вагах неможливе, зважуються на вагонних вагах. Перелік вантажів, що можуть перевозитися насипом і наливом, установлюється Правилами. Загальна маса вантажу визначається шляхом зважування на вагах або підрахуванням маси на вантажних місцях за трафаретом чи стандартом. Маса окремих вантажів може визначатися розрахунковим методом, за обміром або умовно (нафтопродукти в цистернах, тварини, лісоматеріали тощо). Маса вантажів визначається відправником. Спосіб визначення маси зазначається у накладній.
Згідно з ст. 9 Правил приймання вантажів до перевезення, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 №644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000р. за №863/5082, маса лісоматеріалів і дров визначається відправником зважуванням та в окремих випадках умовно. Лісоматеріали й дрова, маса яких визначається умовно, повинні пред'являтися до перевезення із зазначенням у накладній таких відомостей: у разі перевезення в спеціальних контейнерах або в пакетах - кількості контейнерів або пакетів; у разі перевезення з використанням верхньої звуженої частини обрису навантаження ("шапки") - кількості основних штабелів, їх висоти і кількості штабелів, укладених у "шапці"; у разі перевезення лісоматеріалів і дров у критих вагонах - кількості штабелів; в інших випадках - кількості штабелів і їх висоти.
Відповідно до пунктів 2.1 - 2.2 розділу 2 Правил оформлення перевізних документів вантажовідправником заповнюються, зокрема, такі графи комплекту перевізних документів, як то "Маса вантажу визначена відправником" - заповнюється, якщо маса вантажу визначена відправником. Зазначаються маса у кілограмах брутто вантажу, загальна маса відправки (прописом), а також "Спосіб визначення маси" (зазначається спосіб визначення маси вантажу (на вагах, за стандартом, за трафаретом, за обміром, за розрахунками, умовно). При цьому правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п. 2.3 Правила оформлення перевізних документів, своїм підписом підтверджує представник відправника.
Згідно з п. 22 та п. 27 Правила видачі вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. №644 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000р. за №863/5083, перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення. Надлишок вантажу порівняно з масою, вказаною в накладній, вважається таким, що не перевищує норму, якщо він не виходить за межу граничного розходження визначення маси нетто, яке становить 0,2%.
Статтею 122 Статуту залізниць України передбачено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту.
Статтею 118 Статуту залізниць України передбачений штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за усю відстань перевезення.
Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, господарський суд прийшов до таких висновків.
Невідповідність маси вантажу, визначеної і вказаної державним підприємством «Городнянське лісове господарство» у накладній №32776684, масі вантажу, визначеної станцією Здолбунів, виникла через різні способи її визначення сторонами: умовно і шляхом зважування вантажу на 150 тонних статичних, тензометричних вагах.
При цьому державне підприємство «Городнянське лісове господарство», визначаючи масу вантажу умовно, діяло у відповідності з вимогами чинного законодавства без порушення правил здійснення господарської діяльності. Відтак і перевірка маси вантажу залізницею мала б проводитися у такий самий спосіб.
На підтвердження об'єму сировини, зазначеної у розрахунку маси вантажу (62,11куб.м) відповідачем подано копію Специфікації №61/596 від 30.11.2014р. на відправку лісопродукції залізницею.
В обґрунтування визначення маси вантажу умовно відповідач навів розрахунок маси вантажу (фансировина березова, вільхова) на вагон №96390331, ТТН №32776684, який був відправлений 01.12.2014р. на станцію призначення Клевань Львівської залізниці одержувач ТОВ «Одек» (а.с.106): Фансировина березова - 41,74куб.м, маса 1куб.м берези при 100% вологості деревини - 1050кг (згідно ДСТ 2708-75). 41,74куб.м. х 1050кг = 43827,0кг. Фансировина вільхова - 20,37куб.м, маса 1куб.м вільхи при 100% вологості деревини 880кг (згідно ДСТ 2708-75). 20,37 куб.м. х 880кг = 17925,60кг. Реквізит (згідно норм витрат сировини та матеріалів на завантаження н/вагону фансировиною): підтоварник сосновий - 0,69куб.м, маса 1куб.м сосни при 100% вологості деревини - 850кг (згідно ДСТ 2708-75) - 586,5кг, пиломатеріал необрізаний хвойний - 0,53куб.м, маса 1куб.м сосни при 100% вологості деревини - 850кг (згідно ДСТ 2708-75) - 450,5кг, дріт (катанка) - 84кг (280м.п., діам.6мм), цвяхи - 1,18кг (довж 90мм - 0,92кг, довж. 90мм - 0,29кг). Всього 43827кг+17925,6кг+586,5кг+450,5кг+84кг+1,18кг=62874,78кг. При здійснення розрахунку відповідач керувався даними, які наведені у довіднику «Кубатурник. Таблиці для визначення об'єму круглих лісоматеріалів (ДСТ 2708-75), Харків 2011» (а.с.108-110).
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем при визначенні умовної маси вантажу застосовані найвищі із відомих йому показників коефіцієнту переводу щільних кубометрів деревини в тони.
Слід зазначити, що для визначення ваги лісоматеріалів основне значення має така властивість як влагомісткість деревини, яка є постійно змінюваним чинником, коливається в залежності від породи деревини, строків та умов зберігання. Саме тому вагу деревини не можна визначити точним способом, адже вона має пряму залежність від терміну зберігання та відсотку вологи й тому є різною.
Підставою для врахування в масу вантажу маси упаковки є п.4.1 розділу 4 «Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ним послуги», який затверджено наказом Мінтранспорту №317 від 26.03.2009р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.04.2009р. за №340/16356.
Позивач не довів неправильності умовного визначення державним підприємством «Городнянське лісове господарство» маси вантажу, зазначеної у залізничній накладній №32776684.
Відповідно до ст. 129 Статуту, що кореспондується із ч. 1 ст. 26 Закону України «Про залізничний транспорт», обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.
Згідно п.2 Правил складання актів (стаття 129 Статуту), затверджених Наказом Міністерства транспорту України 28.05.2002р. N334 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції 08.07.2002р. за №567/6855, комерційні акти, крім іншого, складаються для засвідчення таких обставин: невідповідності найменування, маси і кількості місць наявного вантажу, багажу чи вантажобагажу даним, зазначеним у перевізних документах.
Пунктом 4. Правил складання актів комерційні акти складаються: на вантаж, що перебуває у дорозі - у день виявлення обставин, що підлягають оформленню комерційним актом. У разі неможливості скласти комерційні акти в указані терміни вони складаються у всіх випадках не пізніше наступної доби.
Листом начальника станції Щорс Південно-Західної залізниці С.М.Сипливий (а.с.105) підтверджено, що 02.12.2014р. на 150-тонних вагонних вагах станції Щорс, повірених 07.11.2014р., проведено контрольне зважування вагону №96390331 відправки №32776684 Городня ПЗЗ - Клевань Львів вантаж кряж фанерний. У даному листі зазначено, що вага брутто склала 90950кг, тара з АБДПВ 26500кг, нетто 64450кг, вантажопідйомність вагона 65000кг за даними виписки з електронної «Книги обліку контрольних зважувань та перевірки кількості вантажу у вагоні ф.ГУ-78».
Із даних, які занесені в електронну «Книгу обліку контрольних зважувань та перевірки кількості вантажу у вагоні ф.ГУ-78» по відправці №32776684, вбачається наявність розбіжностей щодо ваги тари - вагону №96390331 (тара 26500кг) з даними ваги тари - цього ж вагону вказані у комерційному акті АА №078392/266 від 06.12.2014р., складеного на станції Здолбунів.
За даними станції Щорс не вбачається, що спірний вагон був завантажений понад норму вантажопідйомності вагону (65тн)., однак вбачається наявність розбіжностей маси вантажу (64450кг) при контрольному зважуванні вагону № 96390331 з даними внесеними відповідачем у графу 24 (63000кг) накладної №32776684.
Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини щодо маси вантажу.
За таких обставин, твердження позивача про те, що виписки з електронної «Книги обліку контрольних зважувань та перевірки кількості вантажу у вагоні ф.ГУ-78» є неналежним доказом судом не приймається до уваги.
Окрім того, у випадку своєчасного складення станцією Щорс комерційного акту та занесення в нього даних, які були встановлені під час контрольного зважування вагону №96390331 відправки №32776684 Городня ПЗЗ, позивачем необхідно було перевірити вагу тари - вагону №96390331, оскільки між даними залізниць існують розбіжності.
До матеріалів справи не подано доказів складання комерційного акту на станції Щорс щодо невідповідності маси вантажу, ніяких повідомлень щодо цього на адресу відповідача не направлено. А тому суд критично відноситься до поданого позивачем Комерційного акту АА№078392/266 від 06.12.2014р., складеного на станції Здолбунів.
У відповідності до статті 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до статті 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
В силу вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що відсутність у діях державного підприємства «Городнянське лісове господарство» при оформлення вантажу до перевезення і перевізних документів порушень вимог чинного законодавства та правил здійснення господарської діяльності виключає можливість застосування до нього передбаченого статтею 118 Статуту залізниць України штрафу. За таких обставин позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 908 Цивільного кодексу України, ст. 307 Господарського кодексу України, ст.ст. 6, 24, 37, 118, 122, 129 Статуту залізниць України, ст. ст. 22, 33, 34, 49, 77, ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
У позові відмовити повністю.
Повний текст рішення складено 19.05.2015р.
Суддя Н.Ю.Книш