Рішення № 44240419, 05.05.2015, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
05.05.2015
Номер справи
916/679/15-г
Номер документу
44240419
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" травня 2015 р.Справа № 916/679/15-г

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Князєвій К.Р.

За участю представників сторін:

Прокурор: Шарандак О.І. /посвідчення/;

Від позивача: Котлярчук А.В. за довіреністю № 6 від 05.01.2015р.

Від відповідача: не з'явився;

Від третьої особи: Денисенко В.І. за довіреністю № 01-66 від 15.04.2015р.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Одеського науково-дослідного інституту телевізійної техніки, про стягнення 4 945,43 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Малиновського району звернувся до господарського суду Одеської області із позовом в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, до фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 (далі по тексту - ОСОБА_4.), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Одеського науково-дослідного інституту телевізійної техніки, про розірвання укладеного між сторонами по справі договору оренди державного нерухомого майна від 02.09.2008р., стягнення грошових коштів в загальній сумі 10 756,83 грн., яка складається із заборгованості з орендної плати в сумі 8 940,23 грн. та пені в сумі 1 816,60 грн., а також про витребування від ОСОБА_4 приміщення в одноповерховій будівлі № 17 (літ. „С", інв. № 17, р. № 13884845.2 АААДКЖ305, код 1252.8), загальною площею 70,3 кв.м., вартістю 109 000 грн., розташоване за адресою: АДРЕСА_2, що перебуває на балансі Одеського науково-дослідного інституту телевізійної техніки. Позовні вимоги обгрунтовані фактом неналежного виконанням відповідачем умов спірного договору оренди в частині повного та своєчасного перерахування орендних платежів в дохід державного бюджету.

Згідно із заявою (вх. № 11453/15 від 05.05.2015р.) прокурор уточнив заявлені позовні вимоги та просив суд стягнути із ОСОБА_4 заборгованість в загальному розмірі 7 954,56 грн., яка складається із заборгованості з орендної плати в сумі 4 945,43 грн. та пені в сумі 3 009,13 грн. Вказана редакція позовних вимог була прийнята до розгляду як остаточна.

Позивач та третя особа повністю підтримують позовні вимоги прокурора. В свою чергу, відповідач визнав факт наявності спірної суми основного боргу.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.

02.09.2008р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (Орендодавець) та ОСОБА_4 (Орендар) було укладено договір оренди нерухомо майна, що належить до державної власності (далі по тексту - договір оренди від 02.09.2008р.), у відповідності до п.п. 1.1 - 1.3 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - приміщення площею 223,3 кв.м., одноповерхової будівлі, розташованої на території Одеського НДІ телевізійної техніки, за адресою: АДРЕСА_2, що перебувають на балансі Одеського науково-дослідного інституту телевізійної техніки (далі по тексту договору - Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, що була проведена ТОВ „ІНЮГ-Експертиза" на 30.05.2008р. і становить загальну суму 275 000 грн. Майно передається в оренду з метою: під виробництво м'яких меблів. Стан майна на момент укладення договору: не потребує капітального ремонту та дозволяє використовувати майно відповідно до мети використання, визначеної договором.

Згідно зі ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Закон України „Про оренду державного та комунального майна") цим Законом врегульовано: організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності. Орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 4 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" об'єктами оренди за цим Законом є зокрема нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.

У відповідності до ст. 5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам. Крім того, Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва не виступають орендодавцями у випадку, якщо об'єктом оренди є: цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів та нерухоме майно, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності; нерухоме майна та інше окремо індивідуально визначене майно державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, що передається дипломатичним представництвам та консульським установам іноземних держав, представництвам міжнародних міжурядових організацій в Україні; нерухоме майно підприємств, установ та організацій, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна.

Статтею 759 ЦК України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Відповідно до статті 761 цього Кодексу право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.

Положеннями п. 2.1 договору оренди від 02.09.2008р. Орендар вступає у строкове платне користування майном в термін, вказаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі майна.

В силу положень ст.ст. 765, 766 ЦК України наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму. Якщо наймодавець не передає наймачеві майно, наймач має право за своїм вибором: вимагати від наймодавця передання майна і відшкодування збитків, завданих затримкою; відмовитися від договору найму і вимагати відшкодування завданих йому збитків.

При цьому, згідно зі ст. 13 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди.

Слід зауважити, що відповідно до ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.

На підставі акту приймання-передачі від 02.09.2008р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області було передано, а ОСОБА_4 було прийнято в оренду майно, яке є предметом договору оренди від 02.09.2008р., а саме: приміщення площею 223,3 кв.м., одноповерхової будівлі, розташованої на території Одеського НДІ телевізійної техніки, за адресою: АДРЕСА_2.

При цьому, у зв'язку із укладенням між сторонами додаткової угоди від 06.08.2012р. згідно з актом приймання-передачі державного нерухомого майна від 06.08.2012р. відповідачем було прийнято від позивача наступне нерухоме майно: нежитлове приміщення в одноповерховій будівлі № 17, загальною площею 70,3 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_2, що перебуває на балансі Одеського науково-дослідного інституту телевізійної техніки.

Відповідно до п.п. 10.1, 10.4 договору оренди від 02.09.2008р. цей договір було укладено строком на один рік до 31.07.2009р. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця та у разі належного виконання Орендарем умов цього договору, договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором та чинним законодавством за умови відсутності заперечень органу уповноваженому управляти об'єктом оренди, наданих Орендодавцю у встановлений законодавством термін.

На підставі додаткової угоди від 05.07.2010р. термін дії договору оренди від 02.09.2008р. було продовжено до 30.06.2012р. включно. В подальшому, згідно додаткового договору від 06.08.2012р. строк дії вищезазначеного договору оренди було продовжено до 31.05.2013р. включно. Відповідно до угоди від 13.06.2013р. термін дії договору оренди було продовжено до 30.04.2014р., а на підставі договору від 02.07.2014р. - до 31.03.2015р. включно.

Виходячи з положень п.п. 3.1 - 3.3, 3.5 договору оренди від 02.09.2008р. (в редакції договору від 06.08.2012р.) орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995р. № 786, і становить без урахування ПДВ за пропозицією єдиного заявника за базовий місяць розрахунку червень 2012 року - 1 499,41 грн. Орендна плата за місяць оренди липень 2012р. визначається шляхом коригування орендної плати за місяць червень 2012 року на індекси інфляції липня 2012 року. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця не пізніше 15 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу, встановлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж. Одночасно копія платіжного доручення на перерахування орендної плати до державного бюджету 70% надсилається Орендарем Орендодавцеві.

В силу положень ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Відповідно до ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Статтею 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

В силу положень ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як свідчать матеріали справи, відповідач, використовуючи орендоване за договором оренди від 02.09.2008р. допускав порушення прийнятих на себе за даною угодою грошових зобов'язань щодо внесення орендної плати, в результаті чого, за ОСОБА_4 утворилась заборгованість із орендної плати в розмірі 4 945,44 грн., факт наявності якої був визнаний з боку відповідача.

З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку про обгрунтованість заявлених позовних вимог та про наявність правових підставі для стягнення із ОСОБА_4 на користь держави в особі регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області заборгованості із орендної плати в сумі 4 945,44 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 549, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки -грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у рази порушення ним зобов'язання. Так, згідно ч. 3 ст. 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання. При цьому, відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996р. №543/96-ВР (з наступними змінами та доповненнями) платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 вказаного Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно з ч. 4 ст. 231 ГК України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг)

У відповідності до п. 3.6 договору оренди від 02.09.2008р. орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.5 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включення день оплати.

З посиланням на п. 3.6 договору оренди від 02.09.2008р. прокурором було нараховано відповідачу до сплати пеню в сумі 3 009,13 грн. за порушення останнім власних грошових зобов'язань щодо внесення орендної плати. Проаналізувавши здійснений прокурором розрахунок пені, господарський суд дійшов висновку про його правильність та обґрунтованість, у зв'язку з чим, позовні вимоги в частині стягнення із ОСОБА_4 пені в сумі 3 009,13 грн. підлягають задоволенню.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Враховуючи вищевикладене, факт існування заборгованості ОСОБА_4 перед державним бюджетом в загальному розмірі 7 954,56 грн., яка складається із заборгованості з орендної плати в сумі 4 945,43 грн. та пені в сумі 3 009,13 грн., витікає з умов укладеної між сторонами по справі угоди, положень чинного законодавства та підтверджується матеріалами справи. Доказів, спростовуючих викладене, відповідачем суду надано не було.

Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі шляхом присудження до стягнення із ОСОБА_4 в дохід державного бюджету заборгованості з орендної плати в сумі 4 945,44 грн., та пені в сумі 3 009,13 грн. відповідно до ст.ст. 1, 2, 4, 5, 13, 17, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 530, 549, 610 - 612, 617, 640, 759, 761, 762, 765, 766 ЦК України, ст.ст. 231, 232, 286 ГК України, ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями).

Судові витрати зі сплати судового збору за розгляд даних позовних вимог покладаються на відповідача шляхом їх присудження до стягнення в дохід державного бюджету відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 4, 5, 13, 17, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 530, 549, 610 - 612, 617, 640, 759, 761, 762, 765, 766 ЦК України, ст.ст. 231, 232, 286 ГК України, ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями), ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 /65058, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1/ до державного бюджету України: одержувач - ГУДКСУ в Одеській області (Приморський район), банк одержувача ГУДКСУ в Одеській області, на р/р 31115094700008, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526, заборгованість з орендної плати в сумі 4 945 грн. 43 коп. /чотири тисячі дев'ятсот сорок п'ять грн. 43 коп./, пеню в сумі 3 009 грн. 13 коп. /три тисячі дев'ять грн. 13 коп./. Наказ видати.

3. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_4 /65058, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ НОМЕР_1/ до державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22030001, рахунок №31210206783008, отримувач - Управління державної казначейської служби у м. Одеса, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача - ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997, через Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області судовий збір в сумі 1 827 грн. 00 коп. /одна тисяча вісімсот двадцять сім грн. 00 коп./. Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повний текст рішення підписано 15.05.2015р.

Суддя С.П. Желєзна