УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________
_________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"19" травня 2015 р. Справа № 906/690/14.
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді: Гансецького В.П.
За позовом: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (м.Київ)
До: Комунального підприємства теплозабезпечення (м.Коростень Житомирської області)
про стягнення 9223626,14 грн.
(скарга на дії ДВС)
Присутні:
від стягувача (скаржника): Гриньок О.А., дов. від 13.05.14р. № 14-126
від боржника: Грищенко О.М., дов. від 05.01.15р.
від ДВС: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Житомирської області від 10.07.14р. стягнуто з КП теплозабезпечення на користь ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 8002878,95 грн. боргу за отриманий газ згідно договору № 13/2661-БО-10 купівлі - продажу природного газу від 28.12.12р., 600000,00 грн. пені, 103231,37 грн. інфляційних нарахувань, 237310,76 грн. 3% річних та 73031,65 грн. судового збору.
На виконання рішення суду видано наказ № 906/690/14 від 17.10.14р.
Апеляційною та касаційною інстанціями зазначене рішення господарського суду Житомирської області залишене без змін.
14.04.15р. на адресу господарського суду Житомирської області від ПАТ "НАК "Нафтогаз України" надійшла скарга від 07.04.15р. № 14/2-601 на дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, згідно якої скаржник просить визнати незаконними дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області щодо винесення постанови від 01.04.15р. про зупинення виконавчого провадження ВП №46894511 по виконанню наказу від 17.10.14р. № 906/690/14 та визнати незаконною дану постанову.
Скаржник також просить зобов'язати орган ДВС поновити виконавче провадження ВП № 46894511, про що винести відповідну постанову.
В обґрунтування поданої скарги стягувач зазначив, що дії державного виконавця щодо прийняття постанови від 01.04.15р. про зупинення виконавчого провадження ВП №46894511 по виконанню наказу господарського суду Житомирської області № 906/690/14 від 17.10.14р. є незаконними, а дана постанова є необгрунтованою, безпідставною, не відповідає вимогам діючого законодавства та порушує законні права стягувача.
На думку стягувача, згідно положень Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", Закону України "Про виконавче провадження" та з урахуванням Рішення Конституційного суду України 13.12.12р. № 18-рп/2012 у справі №1-26/2012 щодо порядку застосування цих законів у сукупності, зупинення виконавчого провадження можливе лише щодо тієї заборгованості боржника, яка визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" підпадає під визначення заборгованості згідно з пп.1.4 та пп.1.8 ст.1 цього Закону.
Стягувач вважає, що загальна сума заборгованості, стягнута згідно рішення господарського суду у справі № 906/690/14 не була підтверджена учасниками розрахунків - стягувачем та боржником станом на розрахункову дату - 01.01.13, що є свідченням того, що ця заборгованість не підпадає під визначення заборгованості в розумінні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", а отже до порядку стягнення вказаної заборгованості (в тому числі в порядку виконавчого провадження) не розповсюджуються приписи Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". У зв'язку з цим, на думку стягувача, при винесенні оскаржуваної ухвали, органом ДВС було порушено приписи пп.1.4 та пп.1.8 ст.1 ст. Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Також стягувач зазначив, що сума заборгованості за вказаним рішенням суду не підпадає під визначення заборгованості, стягнення якої може здійснюватись в порядку Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", оскільки загальна сума коштів, стягнута згідно рішення суду, складається, в тому числі, з сум заборгованості, яка виникла після 01.01.13р.
На думку стягувача, заборгованість в розумінні положень закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", стягнення якої є предметом виконавчого провадження ВП № 46894511 та щодо стягнення якої це виконавче провадження зупинене, станом на розрахункову дату не існувала, учасниками розрахунків (стягувачем та боржником) підтверджена не була, а тому на порядок стягнення цієї заборгованості, в тому числі на порядок виконання судового наказу щодо їх стягнення, не розповсюджуються п.15 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження" та Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
В обґрунтування своєї позиції стягувачем також подано постанови Вищого господарського суду, в яких наведена правова позиція з приводу зупинення виконавчого провадження щодо заборгованості, яка не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та яка виникла після 01.01.13р. (т.2 а.с.3-32).
Таким чином стягувач вважає, що при винесенні оскаржуваної постанови органом ДВС порушені вимоги ст.ст.37,39 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки останній не мав законних підстав зупиняти виконавче провадження з тих лише обставин, що боржник внесений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Представник скаржника в судовому засіданні подану скаргу підтримав.
Боржник у відзиві від 18.05.15р. № 713 на скаргу та його представник в судовому засіданні проти скарги заперечили, просили відмовити у її задоволенні. Вважають дії державного виконавця щодо прийняття оскаржуваної постанови такими, що відповідають чинному законодавству (а.с.240-242). Також зазначили, що позиція стягувача, викладена у скарзі є безпідставною та такою, що порушує низку законів та підзаконних нормативно-правових актів, та по своїй суті протирічить засадам поліпшення фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, при цьому зазначили, що поновлення виконавчого провадження та арешт рахунків зі спеціальним режимом використання коштів призведе до зупинки котельних під час опалювального сезону та унеможливить подальше погашення заборгованості перед стягувачем, оплату поточного споживання енергоносіїв, платежів перед бюджетом та виплат заробітних плат працівникам підприємства, а також унеможливить проведення державним виконавцем виконавчих дій із рахунками боржника, які мають спеціальний режим використання.
Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області відзиву по суті поданої скарги не подав, свого представника в судове засідання не направив, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином (а.с.237).
Відповідно до ч.2 ст.121-2 ГПК України, неявка боржника, стягувача чи представника органу державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд дійшов висновку, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 та п.1 ч.2 ст.17 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999р. № 606-XIV (далі-Закон), примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Згідно даних стягувача у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на виконанні перебуває виконавче провадження ВП №46894511 з виконання наказу господарського суду Житомирської області № 906/690/14 від 17.10.14р., виданого на виконання рішення господарського суду Житомирської області від 10.07.14р. у справі № 906/690/14.
01.04.15р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на підставі п.15 ч.1 ст.37, ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про зупинення виконавчого провадження (а.с.226).
Згідно наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №648 від 05.09.13р., Комунальне підприємство теплозабезпечення включено до переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.05р. № 2711-IV (а.с.243).
Відповідно до преамбули Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 13.12.12р. № 18-рп/2012 у справі № 1-26/2012, Конституційний Суд України вирішив, що в аспекті конституційного звернення положення пункту 15 частини першої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999р. № 606-ХІV з наступними змінами у взаємозв'язку з положеннями частини першої статті 41, частини п'ятої статті 124, пункту 9 частини третьої статті 129 Конституції України, статті 115 Господарського процесуального кодексу України, пунктів 1.3, 1.4 статті 1, частини другої статті 2, абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23 червня 2005 року № 2711-IV з наступними змінами треба розуміти так, що:
- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу";
- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене (п.2 рішення Конституційного Суду України).
Згідно абз.6 п.3.7 ст.3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.15 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999р. № 606-XIV, виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі: внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно п.1 п.1.4 ст.1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена.
Відповідно до п.1.8 ст.1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", розрахункова дата - дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2013 року, а для казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії - 1 липня 2011 року.
З матеріалів справи видно, що сума заборгованості, стягнута згідно рішення господарського суду у справі № 906/690/14 утворилася після встановленої законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" розрахункової дати, тобто після 01.01.13р.
Таким чином, відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області при винесенні постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 46894511 по виконанню наказу від 17.10.14р. № 906/690/14 порушено абз.6 п.3.7 ст.3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та ст.ст. 37 і 39 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки він не мав законних підстав зупиняти виконавче провадження ВП № 46894511 по стягненню боргу з тих лише підстав, що боржник внесений до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.
На підставі викладеного, господарський суд вважає подану скаргу обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.86, 121-2 ГПК України, господарський суд,-
УХВАЛИВ:
1. Скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" від 07.04.15р. № 14/2-601 задовольнити.
2. Визнати незаконними дії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області щодо винесення постанови від 01.04.15р. про зупинення виконавчого провадження ВП № 46894511 по виконанню наказу господарського суду Житомирської області № 906/690/14 від 17.10.14р. у справі № 906/690/14.
3. Визнати незаконною постанову від 01.04.15р. головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Луцюк А.В. про зупинення виконавчого провадження ВП № 46894511 по виконанню наказу господарського суду Житомирської області № 906/690/14 від 17.10.14р. у справі № 906/690/14.
4. Зобов'язати відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області поновити виконавче провадження ВП № 46894511 по виконанню наказу господарського суду Житомирської області № 906/690/14 від 17.10.14р. у справі № 906/690/14 про що винести відповідну постанову.
Суддя Гансецький В.П.
Друк: 4 прим.:
1 - у справу,
2,3 - сторонам (рек.),
4 - відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області (10014, м.Житомир, майдан Соборний 1)(рек.).