Постанова № 44236761, 15.05.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2015
Номер справи
805/1311/15-а
Номер документу
44236761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2015 р. Справа № 805/1311/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Час прийняття постанови: 12 год.20 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя: Куденков К.О.

розглянувши у порядку письмового провадження позовну заяву Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Костянтинівського міського управління юстиції Донецької області Гірчак Алли Володимирівни про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» (надалі - позивач, ПрАТ «Макіївкагаз») звернулось до суду із адміністративним позовом до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Костянтинівського міського управління юстиції Донецької області Гірчак Алли Володимирівни (надалі - відповідач, державний реєстратор Гірчак А.В.) про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні державної реєстрації, зобов'язання відповідача здійснити реєстраційні дії щодо внесення змін до установчих документів Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» (ЄДРПОУ 20316900), з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

Позовна заява мотивована відмовою відповідача у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів позивача, посилаючись на невідповідність установчих документів статті 4 Закону України «Про господарські товариства». Позивач вважає, що зазначення місцезнаходження юридичної особи у статуті акціонерного товариства є необов'язковим. Також, позивач зазначає, що стаття 4 Закону України «Про господарські товариства» втратила чинність у частині, що стосується акціонерних товариств, на підставі Закону України «Про акціонерні товариства».

Представник позивача до судового засідання від 15.05.2015р. надав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.

Відповідачем до суду письмових заперечень не надано.

Представник відповідача до судового засідання від 15.05.2015р. надав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.

Враховуючи положення ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ПрАТ «Макіївкагаз» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 20316900, місцезнаходження: 86125, Донецька область, м. Макіївка, вул. Артема, б.1, про що зазначено у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 04.02.2015р.

Згідно Довідки АБ №377859 від 04.05.2011р., організаційно-правова форма позивача - акціонерне товариство.

У статуті ПрАТ «Макіївкагаз» (нова редакція) 2011 року зазначено місцезнаходження позивача: 86125, Донецька область, м. Макіївка, вул. Артема, б.1, тип товариства - приватне акціонерне товариство.

Відповідно до опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін то установчих документів юридичної особи», дата формування 27.03.2015р., державним реєстратором Гірчак А.В. для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін то установчих документів юридичної особи» від ПрАТ «Макіївкагаз» отримано наступні документи: 1) реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; 2) рішення про внесення змін до установчих документів (примірник оригіналу); 3) статут; 4) додаток до установчих документів (два примірники); 5) копія квитанції, виданої банком; 6) документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи; 7) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів.

Згідно вказаного опису позивачем до суду надані копії: - протоколу №5 від 24.12.2014р. позачергових зборів ПрАТ «Макіївкагаз», пунктом 3 якого внести зміни до статуту ПрАТ «Макіївкагаз» шляхом викладення їх у вигляді окремого додатка, також затверджено «Зміни до «Статуту Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» (додаток 3); - реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (форма 3), підписана 27.03.2015р.; - статуту ПрАТ «Макіївкагаз» (нова редакція) 2011 року; - зміни до статуту ПрАТ «Макіївкагаз» (додаток 3 до статуту, який є його невідємною частиною), в яких розділ «1. Загальні положення» викладено у новій редакцій без зазначення місцезнаходження позивача та зазначення організаційно-правової форми товариства - акціонерне товариство; - довіреності від 11.03.2015р. №549/10/1, якою позивач уповноважив Москвіну М.І. на вчинення дій в реєстраційних службах територіальних органів Міністерства юстиції України в областях та місті Кієві.

31 березня 2015 року державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Костянтинівського міського управління юстиції Донецької області Гірчак Аллою Володимирівною відмовлено у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів позивача на підставі невідповідності установчих документів статті 4 Закону України «Про господарські товариства», про що складено відповідне повідомлення вихідний №307/03.5-09 від 31.03.2015р.

До суду надано копію наказу Головного управління юстиції у Донецькій області від 23.12.2014р. №1268й/6, яким покладено виконання обов'язків державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Макіївського міського управління юстиції Донецької області на період з 01.01.2015р. по 01.07.2015р. додатково на державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Костянтинівського міського управління юстиції Донецької області.

У відповідності до ч.1 ст.4 Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною другою ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Частиною 3 вказаної статті встановлено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

За приписами ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» визначено, що державний реєстратор - це посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців

У відповідності до ч.1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що державний реєстратор: проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців.

Таким чином, державна реєстрація змін до установчих документів є реєстраційною дією, на яку розповсюджується порядок встановлений ч.2 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Згідно ч.1 ст.29 вказаного Закону, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

Статтею 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.27 вказаного Закону передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) та кінцевого бенефіціарного власника (контролера) (бенефіціарних власників (контролерів)) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Згідно ч.3 ст.8 вказаного Закону, установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Підставою для відмови у проведення державної реєстрації змін до установчих документів позивача є невідповідність установчих документів ст.4 Закону України «Про господарські товариства», яка була встановлена відповідачем при здійсненні перевірки документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів.

Статтею 4 Закону України від 19 вересня 1991 року №1576-XII «Про господарські товариства», в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що акціонерне товариство, товариство з обмеженою і товариство з додатковою відповідальністю створюються і діють на підставі статуту, повне і командитне товариство - засновницького договору. Установчі документи товариства у випадках, передбачених чинним законодавством, погоджуються з Антимонопольним комітетом України.

Установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.

Установчі документи повинні також містити відомості, передбачені статтями 37, 51, 65, 67 і 76 цього Закону.

Відсутність зазначених відомостей в установчих документах є підставою для відмови у державній реєстрації товариства.

До установчих документів можуть бути включені інші умови, що не суперечать законодавству України.

Господарське товариство може створюватися та діяти на підставі модельного статуту в порядку, визначеному законом.

Якщо господарське товариство створюється та діє на підставі модельного статуту, в рішенні про його створення, яке підписується усіма засновниками, зазначаються відомості про вид товариства, його найменування, місцезнаходження, предмет і цілі діяльності, склад засновників та учасників, розмір статутного (складеного) капіталу, розмір часток кожного з учасників, порядок внесення ними вкладів, а також інформація про провадження діяльності на основі модельного статуту.

Проте, пунктом другим розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 17 вересня 2008 року №514-VI «Про акціонерні товариства», який набрав чинності 29.04.2009р., встановлено, що через два роки з дня набрання чинності цим Законом втрачають чинність статті 1-49 Закону України «Про господарські товариства» ( 1576-12 ) (Відомості Верховної Ради України, 1991 р., N 49, ст. 682) у частині, що стосується акціонерних товариств.

На підставі наведеного, суд дійшов до висновку, що державний реєстратор Гірчак А.В. необґрунтовано відмовила у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів, оскільки вимоги ст.4 Закону України «Про господарські товариства» втратили чинність для позивача та, відповідно, не розповсюджуються на спірні правовідносини. Таким чином, відмова у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів позивачу через невідповідність установчих документів вимогам ст.4 Закону України «Про господарські товариства» є протиправною.

Слід також зазначити, що Законом України «Про акціонерні товариства», Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України на момент виникнення спірних правовідносин не передбачено вимоги щодо обов'язкового зазначення в установчих документах акціонерних товариств відомостей про їх місцезнаходження.

Згідно ч.4 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлено, що відмову в проведенні державної реєстрації юридичної особи може бути оскаржено в суді.

Відповідно до ч.2 ст.53 вказаного Закону встановлено, що дії або бездіяльність державного реєстратора, посадових осіб органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.

Таким чином, позивач має право оскаржити дії щодо відмови проведенні державної реєстрації змін до установчих документів.

Суд вбачає наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій шляхом визнання протиправною відмову відповідача у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ПрАТ «Макіївкагаз» згідно повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації вихідний №307/03.5-09 від 31.03.2015р.

Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» на містить положень щодо наслідків скасування судом відмови державного реєстратора у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів, а тому враховуючи положення п.2 ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України та неповідомлення суду інших підстав для відмови про проведенні державної реєстрації змін до установчих документів, суд вбачає наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання вчинити певні дії шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути подані позивачем документи згідно опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін то установчих документів юридичної особи», який сформовано 27 березня 2015 року, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, з урахуванням висновків суду в цій справі про протиправність відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів позивача згідно повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації вихідний №307/03.5-09 від 31 березня 2015 року.

На підставі наведеного, суд вбачає наявність достатніх підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно квитанції №73-881 від 10.04.2015р. позивачем сплачено 73,08 грн. за подачу адміністративного позову немайнового характеру.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Костянтинівського міського управління юстиції Донецької області Гірчак Алли Володимирівни про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Костянтинівського міського управління юстиції Донецької області Гірчак Алли Володимирівни у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» згідно повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації вихідний №307/03.5-09 від 31 березня 2015 року.

Зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Костянтинівського міського управління юстиції Донецької області Гірчак Аллу Володимирівну повторно розглянути подані Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» документи згідно опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін то установчих документів юридичної особи», який сформовано 27 березня 2015 року, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз», з урахуванням висновків суду в цій справі про протиправність відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» згідно повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації вихідний №307/03.5-09 від 31 березня 2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Макіївкагаз» (ідентифікаційний код 20316900, місцезнаходження: 86125, Донецька область, м. Макіївка, вул. Артема, б.1) 73 (сімдесят три) гривні 08 (вісім) копійок судових витрат.

Постанова прийнята у порядку письмового провадження та складена у повному обсязі - 15 травня 2015 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Куденков К.О.