Постанова № 44233423, 05.05.2015, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
05.05.2015
Номер справи
592/3440/15-а
Номер документу
44233423
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №592/3440/15-а

Провадження №2-а/592/137/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2015 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду міста Суми Бичков І. Г. , розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до Ковпаквіського районного суду міста Суми з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому він зазначив про те, що він є підполковником запасу Збройних Сил України, на даний час являється пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII з 01.12.2004 року, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, виданого Пенсійним фондом України 23.09.2011 року, копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_2, виданого Сумським обласним військовим комісаріатом 23.12.2004 року, повідомленням про перерахунок пенсії Головного управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області від 04.11.2014 року № 3462. Відповідно до п. 22 Постанови правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 3-1 від 30.01.2007 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом, який призначає пенсії. Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, виданого Пенсійним фонди України, термін дії його - довічно. Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 25.02.2014 року по адміністративній справі № 592/1117/14-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2014 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наказом Міністра оборони України "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" № 377 від 28.07.2008 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 04.08.2013 року відповідно до наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року. На виконання вищезазначеної постанови Ковпаківського районного суду м. Суми по адміністративній справі № 592/1117/14-а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області перераховано з 04.08.2013 року лише розмір посадового окладу, який став 1250 грн. . Інші складові пенсії, розмір яких розраховується від посадового окладу, не були перераховані, що підтверджується повідомленням про перерахунок пенсії Головного управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області № 3462 від 04.11.2014 року. 30.10.2014 року позивач звернувся з інформаційним запитом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просив надати повний розрахунок пенсії ОСОБА_1 (величини та математичні дії) з серпня 2013 року по листопад 2014 року по місяцям з наданням розрахунку складових пенсії (надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливих завдань, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці,премії) в грошових одиницях та відсотках та вказати, на підставі яких нормативно-правових актів (номер, дата, стаття, пункт, підпункт) та на підставі яких довідок (номер, дата, ким видана) зроблений такий розрахунок. 06.11.2014 року він отримав відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 9978/04.1-11 від 05.11.2014 року та розрахунок пенсії ОСОБА_1 № 3462 від 04.11.2014 року. При вивчені повідомлення про перерахунок пенсії, можна побачити, що з 04.08.2013 року йому встановлений посадовий оклад 1250 грн. , а складові пенсії, розмір яких розраховується від посадового окладу, а саме: надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливих завдань, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, премії у відповідності до розміру посадового окладу 1250 грн. , не були перераховані відповідно до посадового окладу 1250 грн. , який вказаний у розрахунку пенсії ОСОБА_1 № 3462 від 04.11.2014 року. В листопаді 2014 року він звернувся з позовною заявою до Ковпаківського районного суду м. Суми, в якій просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року у зв'язку зі збільшенням посадового окладу до 1250 грн. та зобов'язати відповідача провести з 19.06.2014 року перерахунок пенсії, а саме: процентну надбавку за вислугу років - 40 % , надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 10 % , надбавку за виконання особливо важливих завдань - 50 % , премію - 10 % , виходячи з посадового окладу 1250 грн. . Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.01.2015 року по адміністративній справі № 592/13340/14-а, яка була залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2015 року (дана ухвала набрала законної сили 10 березня 2015 року) , позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у зв'язку зі збільшенням посадового окладу до 1250 грн. . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 19.06.2014 року, а саме: процентну надбавку за вислугу років 40 % , надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10 % , надбавку за виконання особливо важливих завдань 50 % , премію 10 % , виходячи з посадового окладу 1250 грн. , встановленого згідно наказу Міністра оборони № 377 від 28.07.2008 року. 02.03.2015 року був прийнятий Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII, який набрав чинності з 01.04.2015 року. Цим законом внесено зміни до законодавчих актів України, щодо зміни розміру і умов виплати пенсії. 22.03.2015 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з запитом про надання інформації, в якому просив надати інформацію про те, чи приймалося Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області рішення про припинення виплати ОСОБА_1 як особі, яка працює посадовою особою місцевого самоврядування і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пенсіонер Міністерства оборони України) пенсії з 01.04.2015 року у відповідності до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року, якщо рішення про припинення виплати ОСОБА_1 пенсії було прийнято, то надати копію цього рішення та інформацію, на підставі якої частини, пункту, підпункту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року було прийнято рішення про припинення виплати ОСОБА_1 Пенсії. 27.03.2015 року Головним управління Пенсійного фонду України в Сумській області надана відповідь на запит на інформацію № 2-публ, в якій повідомлялося, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ від 02.03.2015 року ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ) , у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються" . Виконавчим комітетом Сумської міської ради листом № 674/05.01.02-17 від 27.03.2015 року йому було повідомлено про те, що він обіймає посаду провідного спеціаліста сектору обліково-інформаційної роботи правового управління. Враховуючи вищезазначене, ОСОБА_1 з 01.04.2015 року буде припинена виплата пенсії. Оскільки припинення виплати пенсії є законодавчою нормою прямої дії, то окреме рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області не приймалося. Такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області є протиправними, виходячи з наступного. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, в тому числі і Пенсійного фонду України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Він дійсно являється посадовою особою місцевого самоврядування і проходить службу у Сумській міській раді на посаді провідного спеціаліста сектору обліково-інформаційної роботи правового управління у відповідності до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III від 07.06.2001 року, що підтверджується копією трудової книжки АА № 692659. На даний час він являється пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області й отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року з 01.12.2004 року. Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Ч. 2 преамбули Закону встановлює, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист. Окремо слід зазначити, що ст. 1-1 Закону встановлює, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" . Тобто, припинення виплати пенсії, особі, яка отримує її у відповідності до Закону повинно відбуватися у виключних випадках, встановлених цим Законом. В той же час, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області припинило йому виплату пенсії, керуючись п. 9 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" , відповідно до якого ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ) , у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються" . Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області для припинення йому виплати пенсії застосувало правову норму, яка немає ніякого відношення до виплати його пенсії, так як виключний перелік випадків припинення виплати йому пенсії, вказаний у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" . Виключний перелік підстав припинення виплати пенсії встановлений в ст. ст. 2, 54 Закону. Так, ст. 2 даного Закону передбачено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення. Ст. 54 Закону, яка має назву "Виплата пенсій пенсіонерам за наявності заробітку (прибутку) " тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ) , у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України" , "Про державну службу" , "Про прокуратуру" , "Про судоустрій і статус суддів" , пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Ст. 2 Закону не може бути до нього застосована, оскільки він повторно не прийнятий на військову службу до Збройних Сил України, а ст. 54 не може бути до нього застосована, оскільки він проходить службу відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III від 07.06.2001 року і має право на отримання пенсії на умовах, встановлених ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" , а саме: при наявності стажу служби в органах місцевого самоврядування не менше 10 років. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області обґрунтовує припинення виплати пенсії з 01.04.2015 року п. 9 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ від 02.03.2015 року, відповідно до якого ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" доповнити реченням такого змісту: "Тимчасово у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ) , у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються" . Неправомірність припинення виплати йому пенсії також підтверджується постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.01.2015 року по адміністративній справі № 592/13340/14-а, яка набрала законної сили і якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 19.06.2014 року, а саме: процентну надбавку за вислугу років 40 % , надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10 % , надбавку за виконання особливо важливих завдань 50 % , премію 10 % , виходячи з посадового окладу 1250 грн. . В даному судовому рішенні встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 25.02.2014 року по адміністративній справі № 592/1117/14-а було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з посадового окладу 1250 грн. , але при цьому процентна надбавка за вислугу років 40 % , надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10 % , надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % , премія 10 % залишилися незмінними, хоча повинні бути перераховані, виходячи з посадового окладу 1250 грн. . Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Тобто Головне управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області зобов'язане виконати рішення суду по адміністративній справі № 592/13340/14-а і зробити перерахунок його пенсії з 19.06.2014 року. Ч. 1 ст. 72 КАС України встановлює, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Відповідно до ст. 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Головне управлінні Пенсійного фонду України в Сумської області знаходиться за адресою: м Суми, вул. Пушкіна, 1, а тому позов подається до Ковпаківського районного суду м. Суми. У відповідності до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, тобто в межах шестимісячного строку. П. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України встановлено, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат. Згідно п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 46, ст. 124 Конституції України, преамбулою, ст. 1-1, ч. 3 ст. 43, ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , п. 22 Постанови правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року, ст. ст. 7 - 9, 19, ч. 1 ст. 72, ст. 99, п. 2 ч. 1 ст. 183-2, п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України, він просив: 1. Відкрити скорочене провадження по справі та розглянути його позовну заяву у відповідності до ст. 183-2 КАС України в порядку скороченого провадження. 2. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 , яку він отримував у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.04.2015 року, протиправними. 3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити пенсію ОСОБА_1 , призначену у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року з 01.04.2015 року виходячи з посадового окладу 1250 грн. , окладу за військовим званням - 130 грн. , з врахуванням складових пенсії, а саме: процентної надбавки за вислугу років - 40 % , надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 10 % , надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50 % , премії 10 % , виходячи з посадового окладу 1250 грн. . 4. Судові витрати стягнути з відповідача. 5. Справу розглянути без його участі. 6. Допустити негайне виконання рішення суду в межах виплат за один місяць.

Головний спеціаліст-юрисконсульт відділу супроводження справ в судах юридичного управління головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області Максимовська Тетяна Сергіївна подала заперечення проти позову, в якому вона зазначила про те, що ухвалою Ковпаківського районного суду міста Суми № 592/3440/15-а від 14.04.2015 року відкрито скорочене провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області вважає позовну заяву ОСОБА_1 необґрунтованою та вимоги якої не підлягають задоволенню, виходячи з наступного. По-перше, позивач безпідставно вважає, що дії головного управління щодо припинення виплати пенсії є протиправними. Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України. Згідно ст. 94 Конституції України закон схвалюється Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений. Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування. Оскільки, Закон України підписаний Президентом від 02.03.2015 року № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" , яким внесено зміни до порядку призначення пенсій за віком на пільгових умовах і за вислугу років, а також тимчасово на період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року встановлено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам незалежно від дати призначення пенсій. Даний Закон набрав чинності 01.04.2015 року та опублікований в газеті "Голос України" № 44 від 12.03.2015 року. Новим Законом ч. 7 ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ) , у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачується" . Єдині пільги визначені цим Законом: його норми не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах в Міністерстві оборони України, головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, державній спеціальній службі транспорту, безпеки України, службі зовнішньої розвідки України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об'єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою. Позивач ОСОБА_1 не належить до категорії осіб з пільгами, натомість працює в органах місцевого самоврядування, і на нього поширюється дія Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зі змінами. Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються: основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Оскільки припинення виплати пенсії є законодавчою нормою прямої дії, то окреме рішення головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області не приймалося. Таким чином, позивачу згідно законодавства України правомірно припинено виплату пенсії. Позивачем проігноровано ст. 68 Конституції України та Закон України від 02.03.2015 року № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" . Позивач необґрунтовано зазначає, що головне управління для припинення виплати пенсії застосувало правову норму, яка немає відношення до виплати йому пенсії, та помилково вважає, що виключний перелік випадків припинення виплати пенсії, вказаний в ст. 2 та ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" . Вказані позивачем ст. ст. 2, 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не застосовується. Тож вказані позивачем норми, головним управлінням до позивача під час припинення виплати пенсії не застосовувалось, оскільки відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тож, в свою чергу головне управління виконало обов'язок, передбачений Законом України від 02.03.2015 року № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" . Так як позивач є працюючим пенсіонером згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" , то до нього застосовується даний Закон, що регулює питання забезпечення пенсіонерів, які працюють на посаді державного службовця. Оскільки, відповідно до ст. 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу. Тож, до позивача застосовується саме Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зі змінами ч. 7 ст. 21 цього Закону, де зазначено, тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року, посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ) , у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються. Окрім того, повідомляємо, що відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі. Питання щодо перерахунків за наказами МОУ вже були вирішені, в судовому порядку, рішення набрали законної сили тому головним управлінням їх вже виконано. Незгода з виконанням чи неповним виконанням рішення суду в адміністративних справах розглядається саме в рамках ч. 9 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України, в порядку встановленому Законом України "Про виконавче провадження" (ч. 4 ст. 257 КАС України) . Таким чином, позивач, у разі виникнення питань щодо виконання рішення суду повинен вирішувати у порядку ч. 9 ст. 267 КАС України. По-друге, безпідставною є вимога позивача стягнути судові витрати з головного управління. Відповідно до ст. 87 КАС України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" Пенсійний фонд та його органи від сплати судового збору звільняються. Крім того, згідно із ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Відповідно до ч. 2 ст. 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України. Також ч. 2 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення з головного управління витрат на судовий збір є необґрунтованими та безпідставними, оскільки головне управління - державна установа, яка звільнена від сплати зазначених витрат відповідно до законодавства. По-третє, відповідно до ст. 256 КАС України є можливим негайне виконання постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Проте в даній категорії справ не передбачається можливості повороту виконання, зважаючи на те, що згідно зі ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій звільнених зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, враховуючи вимоги законодавства, виплата пенсій та підвищень, призначених відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" здійснюється органами Пенсійного фонду України в рамках реалізації бюджетної програми "Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій за різними пенсійними програмами" у межах виділених асигнувань. Фактично будуть витрачені кошти державного бюджету, що будуть безнадійні до повернення, а Бюджетним кодексом України передбачена відповідальність за витрачання коштів державного бюджету, позовні вимоги щодо негайного виконання задоволенню не підлягають. На підставі викладеного вище та керуючись ст. ст. 157, 160, 167, 197, 214, 223, 255, 288 КАС України, вона просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 за необґрунтованості.

Оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, дослідивши надані позивачем докази, суд дійшов до наступного висновку.

Згідно ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Із змісту п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України вбачається, що виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Згідно ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є обов'язковість рішень суду.

Згідно п. 7 ст. 7 КАС України принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах є обов'язковість судових рішень.

Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Згідно абз. 12 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

Аналізуючи встановлені обставини справи, приведені норми закону, які врегульовують вказані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії, є частково обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

Що стосується вимоги позивача про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 , яку він отримував у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.04.2015 року, протиправними, та вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити пенсію ОСОБА_1 , призначену у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року з 01.04.2015 року виходячи з посадового окладу 1250 грн. , окладу за військовим званням - 130 грн. , з врахуванням складових пенсії, а саме: процентної надбавки за вислугу років - 40 % , надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 10 % , надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50 % , премії 10 % , виходячи з посадового окладу 1250 грн. , то оскільки обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 72 КАС України, а також оскільки постанова суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, оскільки обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін, відтак в цій частині позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується вимоги позивача про допущення негайного виконання рішення суду в межах виплат за один місяць, то оскільки дана справа є адміністративною справою щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, у відповідності до положень п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, а не адміністративною справою щодо присудження виплати пенсій з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів, у відповідності до положень п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України, відтак в цій частині позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Дана постанова Ковпаківського районного суду міста Суми ухвалена з урахуванням судової практики Харківського апеляційного адміністративного суду та Ковпаківського районного суду міста Суми, а саме: з урахуванням постанови Ковпаківського районного суду міста Суми від 25.02.2014 року по адміністративній справі № 592/1117/14-а, провадження № 2-а/592/92/14 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/37354654) , з урахуванням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 03.04.2014 року по адміністративній справі № 592/1117/14-а (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/38176215) , з урахуванням постанови Ковпаківського районного суду міста Суми від 23.01.2015 року по адміністративній справі № 592/13340/14-а, провадження № 2-а/592/34/15 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/42454024) , з урахуванням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2015 року по адміністративній справі № 592/13340/14-а (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/43159379) .

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 7 - 14, 17, 71, 99, 162, 184 - 186 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 , яку він отримував у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.04.2015 року, протиправними.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області виплатити пенсію ОСОБА_1 , призначену у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року з 01.04.2015 року виходячи з посадового окладу 1250 грн. , окладу за військовим званням - 130 грн. , з врахуванням складових пенсії, а саме: процентної надбавки за вислугу років - 40 % , надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 10 % , надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50 % , премії 10 % , виходячи з посадового окладу 1250 грн. .

В задоволенні решти вимог відмовити за необґрунтованістю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 73 грн. 08 коп.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції - Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції - Ковпаківський районний суд міста Суми, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: І. Г. Бичков