Ухвала суду № 44214264, 12.05.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2015
Номер справи
813/4388/14
Номер документу
44214264
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2015 р. Справа № 876/19/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Прокопенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Славського споживчого товариства Сколівської райспоживспілки на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року в справі за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Славського споживчого товариства Сколівської райспоживспілки про стягнення боргу в сумі 34969,00 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

У червні 2014 року Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Славського споживчого товариства Сколівської райспоживспілки про стягнення боргу в сумі 34969 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно із ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов»язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця з урахуванням індивідуальних програм реабілітації, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів та звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у встановленому чинним законодавством порядку. Відповідачем не виконано нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012-2013 році у кількості 1 особи. У зв»язку з цим, до нього застосовано адміністративно-господарські санкції в сумі 15419 грн. за 2012 рік та 17167 грн. за 2013 рік. Оскільки Славське споживче товариство Сколівської райспоживспілки у терміни встановлені чинним законодавством не сплатило адміністративно-господарських санкцій, то позивачем нарахована пеня за 2012 рік в сумі 2054,4 грн, за 2013 рік в сумі 328,6 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року позов задоволено.

Стягнуто з Славського споживчого товариства Сколівської райспоживспілки на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів борг в сумі 34969 грн.

Постанову суду першої інстанції оскаржило Славське споживче товариство Сколівської райспоживспілки», яке в апеляційній скарзі ставить питання про її скасування та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Апеляційні вимоги обґрунтовує тим, що Славське споживче товариство Сколівської райспоживспілки на виконання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» вжило всіх залежних від нього заходів щодо працевлаштування інвалідів у необхідній кількості. Славське споживче товариство Сколівської райспоживспілки 05.01.2012 року подало звіт форми №3-ПН до Сколівського районного центру зайнятості, внаслідок чого вакансія для працевлаштування інваліда була актуальна протягом 2012 - 2013 років.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, шо Територіальною державною інспекцією з питань праці у Львівській області у квітні 2014 року проведено перевірку додержання Славським споживчим товариством Сколівської РСС законодавства про працю та загальнообов»язкове державне соціальне страхування, зокрема, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та складено відповідний акт. Відповідно до акту Славське споживче товариство Сколівської райспоживспілки не виконує нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до акту, середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2012 році становила 16 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працючих інвалідів 0 осіб. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2012 році для відповідача становив 1 особа. Відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 1 особи. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2012 рік становила 15419 грн.

У відповідності до акту інспекції, середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2013 році становила 16 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 0 осіб. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2013 році для відповідача становив 1 особа. Відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 1 особи. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2013 рік становила 17167 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем порушено вимоги ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо працевлаштування інвалідів, не виконано обов»язку щодо подання інформації органам державної служби зайнятості про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів, тому застосування до Славського споживчого товариства Сколівської райспоживспілки» адміністративно-господарських санкцій є обґрунтованим.

Колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції погоджується та вважає їх правильними з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов»язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ст. 19 вказаного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Частиною 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Згідно зі ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», пошук підходящої роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.

Постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007 року затверджено Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування (далі - Порядок).

Згідно Порядку, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Форма вказаного звіту затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України за №42 від 10.02.2007 року.

Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування також передбачає обов»язок роботодавців подання центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов»язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України за №420 від 19.12.2005 року затверджено форму подання такої звітності та інструкцій щодо її заповнення.

Згідно п. 2.1 Порядку подання форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого Міністерством соціальної політики України 31.05.2013 року №316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 року за №988/23520 (діє з 12.07.2013 року), форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Колегія суддів вважає, що обов»язок роботодавця щодо забезпечення прав інвалідів на працевлаштування передбачає:

-виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, в тому числі спеціальних робочих місць;

-створення для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

-надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для працевлаштування інвалідів;

-звітування Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів;

-забезпечення інших соціально-економічних гарантій, передбачених чинним законодавством.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем протягом 2012-2013 року подано до центру зайнятості звіт за формою №3-ПН за січень 2012 року з вказанням вакансій для інвалідів (а.с. 31).

При цьому, звіти за формою №3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів до центру зайнятості відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції на час спірних правовідносин), відповідачем щомісячно не подавались.

Наведене свідчить, що відповідач не виконав обов»язку щомісячно інформувати центр зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, що є підставою для застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій.

За таких обставин, застосування до Славського споживчого товариства Сколівської райспоживспілки адміністративно-господарських санкцій у 2012 році в розмірі 15419 грн., у 2013 році 17167 грн. та пені за порушення термінів сплати таких санкцій у 2012 році 2054,4 грн., у 2013 році 328,6 грн. є правомірним.

Повно встановивши фактичні обставини справи, належно оцінивши докази, правильно застосувавши норми матеріального та процесуального права, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про задоволення позову, тому підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними, суперечать обставинам справи та спростовуються висновками суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Славського споживчого товариства Сколівської райспоживспілки залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.11.2014 року в справі №813/4388/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя : Л.Я. Гудим

Судді: О.М. Довгополов

В.В. Святецький

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 13.05.2015 року.