Ухвала суду № 44213789, 12.05.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2015
Номер справи
804/12583/14
Номер документу
44213789
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

12 травня 2015 рокусправа № 804/12583/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.

суддів: Кругового О.О. Уханенка С.А.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Сторони в судове засідання не з'явились, були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому у відповідності до положення ст. 41 КАС України фіксування судового процесу не здійснюється.

Суд апеляційної інстанції, перевіривши законність та обґрунтованість оскарженої постанови, не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги посилаючись на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 26 червня 2014 року позивач звернулась до Головного управління Держземагентства у Дніпропетровській області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо віднесення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особисто селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована на території Новоолександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, до заяви були додані документи, а саме: викопіювання з кадастрової карти на яких зображене бажане місце розташування земельної ділянки, орієнтовний розмір земельної ділянки, копія паспорта та копія реєстраційного номера облікової картки платника податків, згода на збір та обробку персональних даних, розпорядження Голови Дніпропетровської районної державної адміністрації від 13.06.2013 р. №223-р про припинення дії договорів оренди земельних ділянок.

Рішенням Головного Управління Держземагенства у Дніпропетровській області від 28 липня 2014 року за вих. № 31-4-0.11-6460/2-14 ОСОБА_1 було відмовлено у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами с.Дорогого, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, у зв'язку з тим, що за письмовою інформацією, наданою Управлінням Держземагенства у Дніпропетровському районі, остання перебуває в оренді.

З матеріалів справи видно, що розпорядженням голови Дніпропетровської районної державної адміністрації від 13 червня 2013 року за № 223-р "Про припинення дії договорів оренди земельних ділянок" припинено дію договору оренди земельної ділянки площею 15,4 га за кадастровим номером НОМЕР_1 від 10 липня 2006 року.

Згідно п.п. 3-4 вищевказаного рішення доручено Управлінню Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області внести зміни в статистичну звітність 6-зем щодо припинення права оренди ОСОБА_3 на земельні ділянки: площею 15,4 га за кадастровим номером НОМЕР_1 від 10.07.2006 р.; площею 4,6 га за кадастровим номером НОМЕР_2 ві10.07.2006 р. та зарахувати до земель резервного фонду, а Державному кадастровому реєстратору Управління Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області скасувати державну реєстрацію земельних ділянок: площею 15,4 га за кадастровим номером НОМЕР_1та площею 4,6 га за кадастровим номером НОМЕР_2 в Державному земельному кадастрі.

З матеріалів справи вбачається, що Дніпропетровська районна Державна адміністрація Дніпропетровської області за вих. № 5/13-1418 від 09 липня 2013 року направила на адресу Управління Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області копію розпорядження голови Дніпропетровської районної державної адміністрації від 13 червня 2013 року за № 223-р. Даний лист отриманий адресатом 12 липня 2013 р. за вх. № 390, що посвідчується відміткою штампу Відділу Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, в правому нижньому куту вищезазначеного розпорядження.

За даними територіального органу Держземагентства - Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, на час розгляду заяви ОСОБА_1, вищезазначеного розпорядження до Управління не надходило, і у державній статистичній звітності з кількісного обліку земель за формою 6-зем запитувана земельна ділянка значиться як орендована.

Листом Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області від 22.07.2014 р. №2140, направленого на адресу заступника начальника Головного управління Держземагентства у Дніпропетровській області - Гряник М.О. зазначено, що згідно статистичної звітності земельні ділянки, зазначені на графічних матеріалах, знаходяться в оренді ОСОБА_3. Зміни до статистичної звітності по кількісному обліку земель (форма 6-зем) вносяться відповідно до наданих до управління розпоряджень (рішень) відповідних органів місцевого самоврядування та витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та обмежень.

Станом на 01.09.2014 р. до Управління Держземагентсва у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області не надходив лист від голови Дніпропетровської районної державної адміністрації з відповідним розпорядженням "Про припинення дій договорів оренди земельних ділянок" від 13 червня 2013 року №223-р, щодо внесення змін в статистичну звітність та не надавався витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та обмежень. З урахуванням вищезазначеного зміни в статистичну звітність форми 6-зем, щодо припинення права оренди ОСОБА_3 на земельні ділянки площею 15,4 га та площею 4,6 га, не були внесені.

Відповідно до листа Управління Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області за вих. № 2140 від 22 липня 2014 року, згідно статистичної звітності земельні ділянки, зазначені на графічних матеріалах, знаходяться в оренді ОСОБА_3 На момент надання відповіді до управління не надходив лист від голови Дніпропетровської районної державної адміністрації з відповідним розпорядженням від 13 червня 2013 року за № 223-р, тому зміни в статистичну звітність форми 6-зем, щодо припинення права оренди ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 15,4 га та площею 4,6 га, не були внесені.

Правовідносини сторін, що стосуються даного предмету спору регулюються нормами Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР, Земельного кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства, тощо.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно ч.4 ст. 123 Земельного кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до пп. 4.32 п. 4 Положення про Головне управління Держземагентства в області, яке затверджене Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.05.2012 № 258, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 30 травня 2012 року за № 852/21164 встановлено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Зі змісту ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" вбачається, що однією з істотних умов договору оренди землі є проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

У ч. 1 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок.

Так, наказом Держземагентства України від 28.02.2013 за № 72 "Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб" (зі змінами згідно наказу Держземагентства України від 09.04.2013 за № 142) затверджено Методичні рекомендації щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб, у яких визначено, що у разі невідповідності земельному законодавству або наявності зауважень до матеріалів, відповідному територіальному органу протягом п'яти днів рекомендується інформувати заявника про відмову у наданні земельної ділянки із зазначенням конкретних причин відмови.

У ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI визначено, що Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Наказом Державного комітету статистики України № 377 від 05.11.1998, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 року за № 788/3228, затверджено форми державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем).

Згідно пп. 1.1 п. 1 вищевказаного Наказу Державного комітету статистики України № 377, форма державної статистичної звітності № 6-зем - це річний Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності.

Форма державної статистичної звітності № 6-зем, є однією із складових частин і відноситься до системи Державного земельного кадастру, відповідно до пп. 3 п. 49 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051.

Так, відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).

Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області є територіальним органом земельних ресурсів.

Положення про Управління (Відділ) Держземагентства у районі затверджене Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.05.2012 № 258, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 30 травня 2012 року за № 854/21166.

Зі змісту п. 4.4 вищевказаного Положення вбачається, що Управління (Відділ) Держземагентства у районі бере участь у веденні державного земельного кадастру.

Згідно пп. 1 п. 7 Порядку ведення Державного земельного кадастру, до повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держземагентства в Автономній Республіці Крим, областях належить внесення до Державного земельного кадастру або надання відмови у внесенні відомостей (змін до них) про: землі в межах районів, міст, селищ, сіл; обмеження у використанні земель.

Підпунктом 2 частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 № 1952-IV встановлено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають право постійного користування та право оренди земельної ділянки.

Державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав (п. 2 ч. 2ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Зі змісту ч. 1 ст. 28-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" вбачається, що орган державної реєстрації прав надає органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформацію про:

1) суб'єкта права власності на земельну ділянку;

2) суб'єкта речового права на земельну ділянку;

3) державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, права користування (сервітут) земельною ділянкою, права постійного користування, права оренди (суборенди) земельної ділянки; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій);

4) дату державної реєстрації, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно із зазначенням відомостей про її кадастровий номер та орган, що здійснив державну реєстрацію.

Відповідно до п. 113 Порядку ведення Державного земельного кадастру, після отримання від органу державної реєстрації прав інформації в порядку інформаційного обміну Державний кадастровий реєстратор протягом двох робочих днів з моменту її отримання вносить інформацію про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до Поземельної книги в електронній (цифровій) та паперовій формі.

Отже, Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, як територіальний орган земельних ресурсів, який наділений повноваженнями щодо ведення Державного земельного кадастру, зобов'язаний вносити зміни як Державний кадастровий реєстратор, який здійснює свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки, про власників, користувачів земельних ділянок відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Згідно п. 7 Положення про Головне управління Держземагентства в області, Головне управління здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через територіальні органи Держземагентства України нижчого рівня та контролює їх діяльність.

У п. 56 Порядку ведення Державного земельного кадастру встановлено, що Державний кадастровий реєстратор несе відповідальність за:

1) ведення Поземельної книги відповідно до вимог, зазначених у цьому Порядку;

2) відповідність відомостей, зазначених у Поземельній книзі, відомостям, зазначеним у документах, що є підставою для їх внесення;

3) тотожність відомостей, зазначених у паперовій та електронній (цифровій) формі Поземельної книги.

Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у документах, що є підставою для їх внесення до Поземельної книги, несуть особи, які видали (склали) такі документи.

У зв'язку з вищевикладеним суд вважає за необхідне зазначити, що хоча Головне Управління Держземагенства у Дніпропетровській області і контролює діяльність Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, проте, оскільки Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області виступає у спірних правовідносинах як Державний кадастровий реєстратор, то відповідальність за ведення Поземельної книги покладається саме на нього.

З огляду на дані обставини, Головне Управління Держземагенства у Дніпропетровській області не може нести відповідальності за недостовірність даних у Державному земельному кадастрі щодо земельної ділянки площею 15,4 га за кадастровим номером НОМЕР_1.

З огляду на матеріали справи, суд приходить висновку, що будь-яких доказів перебування земельної ділянки орієнтовною площею 2 га, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської Ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області у користуванні позивача - ОСОБА_1 до суду не надано.

Також, будь-яких доказів перебування зазначеної вище земельної ділянки у власності позивача - ОСОБА_1, позивачем до суду надано не було.

Тому, в суду відсутні правові підстави для застосування до предмету позовних вимог, як ст.41 Конституції України так і ст.118 Земельного кодексу України в сенсі визначення, як порушення права користування так і порушення права власності на вказану вище земельну ділянку.

Як вбачається з викладеного вище, відповідачем - суб'єктом владних повноважень було доведено як законний та обґрунтований характер вчинених дій, так і наявність законних підстав для надання відповіді від 28.07.2014 р. №31-4-0. 11-6460/2-14 на заяву ОСОБА_1 від 26.06.2014 р. про надання Дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами с.Дорогого, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської Ради Дніпропетровського району у Дніпропетровській області.

За таких обставин суд вважає, що Головне управління Держземагенства у Дніпропетровській області при розгляді звернення ОСОБА_1 від 26 червня 2014 року про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, керувалась інформацією, яка була наявна у Державному земельному кадастрі та не знало і не могло знати про припинення права оренди ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 15,4 га за кадастровим номером НОМЕР_1.

Зазначене вище свідчить про необґрунтованість позивачем своєї позиції, заявленої в адміністративному позові та, спростування з боку відповідача належними доказами в розумінні ст.70 КАС України доводів позивача щодо протиправного характеру оскаржуваних дій, що виключає наявність у суду правових підстав для задоволення зазначеного адміністративного позову у спосіб захисту права, обраний позивачем.

Отже, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

За таких обставин, суд вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.

З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Дадим

Суддя: О.О. Круговий

Суддя: С.А. Уханенко