ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 березня 2015 року № 826/1691/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва – Шулежко В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до публічного акціонерного товариства «Укрбудресурси» про стягнення штрафу,
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся заступник прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі – позивач) до публічного акціонерного товариства «Укрбудресурси» (далі – відповідач, ПАТ «Укрбудресурси») про стягнення штрафу в розмірі 153 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства про цінні папери та фондовий ринок, в результаті чого накладено штрафні санкції, проте ним штраф у встановлений законодавством строк не сплачено, у зв’язку з чим просив стягнути заборгованість по фінансовій санкції в примусовому порядку.
Також, прокурором зазначено, що несплата відповідачем суми штрафу призвела до ненадходження цих коштів до Державного бюджету України, чим порушуються інтереси Держави.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях та просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Зокрема, вказує на те, що позовну заяву подано без дотримання положень законодавства, оскільки Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» не передбачено подання таких позовів заступником прокурора. Також, відповідач зазначив, що в позові відсутні посилання на нормативний акт, норму якого порушено відповідачем та за що накладено на нього штрафну санкцію. При цьому, на думку відповідача, повторне стягнення штрафу за те ж саме правопорушення є грубим порушенням його прав та суперечить законодавству, оскільки з ПАТ «Укрбудресурси» уже було стягнуто штраф у розмірі 85 000 грн. у судовому порядку.
Суд на підставі ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу без проведення судового засідання на підставі поданих сторонами доказів та матеріалів.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1239 від 11.09.2012 року, доручення директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №41-ЦД-1 від 25.06.2014 року та службової записки від 19.08.2014 року №04/02/47 у відношенні ПАТ «Укрбудресурси» встановлено порушення п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №425-ЦД-1-Е від 23.07.2014 року, про що складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 1389-ЦД-1-Е від 09.09.2014 року.
Відповідно до вказаного розпорядження №425-ЦД-1-Е від 23.07.2014 року у термін до 13.08.2014 року необхідно було надати до Центрального територіального департаменту копії відповідних документів.
На підставі вказаного акту позивачем винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 06.09.2014 року про призначення розгляду справи.
В подальшому, уповноваженою особою Комісії розглянуто матеріали справи та встановлено, що відповідачем не виконано вимоги розпорядження №425-ЦД-1-Е від 23.07.2014 року та у зв’язку з повторним вчиненням протягом року правопорушення, на підставі п.10, п.14 ст. 8, ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 3 розділу VІІ, п. 1 розділу ХVІІ «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», позивачем винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1409-ЦД-1-Е від 24.09.2014 року, якою накладено на відповідача штраф у розмірі 153 000 грн.
Відповідно до копії супровідного листа, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів надіслана відповідачу засобами поштового зв’язку 26.09.2014 року за вих. № 03/02/4531/ПН.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів – це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Метою державного регулювання ринку цінних паперів, яка закріплена статтею 2 зазначеного закону є дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Пунктом 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Як встановлено судом, розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери №425-ЦД-1-Е від 23.07.2014 року зафіксовано порушення відповідачем вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» щодо неподання витребуваних документів:
положення по виконавчий орган ПАТ «Укрбудресурси» та/або інші внутрішні документи/положення, що регулюють повноваження та діяльність корпоративного секретаря та зміни до них;
порядок ознайомлення акціонерів товариства з документами щодо діяльності товариства;
наказ про призначення корпоративного секретаря;
у разі відсутності корпоративного секретаря надати інформацію, на яку особу чи орган покладено виконання його обов’язків;
запитів, листів, звернень (з усіма додатками) тощо ПрАТ «Інвестиційний фонд «Київська Русь - МДС» до ПАТ «Укрбудресурси» щодо надання копій документів щодо діяльності ПАТ «Укрбудресурси» від 28.12.2012 р. вих.№ 182, №183 та від 06.03.2013 р. вих.№14, №15 (із зазначенням дати та реєстраційного номеру документа);
відповідей (з усіма додатками) ПАТ «Укрбудресурси» на вищезазначені запити, листи, звернення тощо (із зазначенням дати та реєстраційного номеру документа);
документів, що підтверджують направлення відповідей та копій документів ПАТ «Укрбудресурси» на вищезазначені запити, листи, звернення тощо ПрАТ «Інвестиційний фонд «Київська Русь - МДС»;
витяг з журналу вхідної та вихідної документації ПАТ «Укрбудресурси» щодо реєстрації вищевказаних запитів, листів, звернень тощо ПрАТ «Інвестиційний фонд «Київська Русь - МДС» та відповідей на них (з обов’язковим зазначенням дати та реєстраційного номеру документів).
Відповідно до п.1 розпорядження, надано термін до 13.08.2014 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 13.08.2014 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
ПАТ «Укрбудресурси» зазначене розпорядження у термін, встановлений розпорядженням про усунення порушень законодавства про цінні папери, не виконало, жодних документів про усунення порушень законодавства про цінні папери не надало.
Відповідач, в свою чергу, не надав належних доказів щодо виконання вказаного розпорядження, як і не пояснив суду у своїх запереченнях причини неможливості надання таких документів.
Згідно п.14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» до повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, належить накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, вищевказане правопорушення вчинено відповідачем повторно з дати винесення уповноваженою особою Комісії постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №142-ЦД-1-Е від 19.02.2014 р., №440-ЦД-1-Е від 09.04.2014 р., №511-ЦД-1-Е від 07.05.2014 р., №762-ЦД-1-Е від 11.06.2014 р., №1119-ЦД-1-Е від 23.07.2014 р. за вчинення тих самих дій (невиконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери).
Зазначене спростовує твердження відповідача про відсутність правової норми, на яку посилається позивач, норму якого порушено відповідачем та безпідставне, на його думку, накладення штрафу за повторне правопорушення.
Більш того, відповідач посилається на накладення уже на нього штрафної санкції у розмірі 85 000 грн. за неподання до Центрального територіального департаменту копій ряду документів згідно постанови від 13.11.2013 р. №2981-ЦД-1-Е. При цьому, не спростовує жодними доказами виконання вимог розпорядження Центрального територіального департаменту чи наявність підстав для його невиконання.
Зокрема, відповідачем не надано доказів оскарження розпорядження №425-ЦД-1-Е від 23.07.2014 року, яким зафіксовано порушення відповідачем вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» щодо неподання витребуваних документів.
Таким чином, враховуючи викладені норми законодавства та встановлені обставини, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно застосовано штрафні санкції до відповідача за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №425-ЦД-1-Е від 23.07.2014 року.
З матеріалів справи вбачаться, що на час вирішення даної справи зазначена сума штрафу відповідачем не сплачена, а постанова про накладення штрафу від 24.09.2014 р. №1409-ЦД-1-Е не оскаржена.
Згідно ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Також, суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що позовну заяву подано без дотримання положень законодавства, оскільки Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» не передбачено подання таких позовів заступником прокурора, оскільки несплата штрафу до Державного бюджету України призводить до порушення економічних інтересів держави.
Водночас, відповідно до ст. 121 Конституції України, представництво інтересів громадян і держави у судах покладається саме на органи прокуратури.
Згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
При цьому, згідно з ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру», право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору України, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.
Однією із форм представництва є звернення до адміністративного суду з адміністративними позовами на захист інтересів держави, що передбачено ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Виходячи з вищенаведених приписів законодавства, поданих документів і матеріалів, з’ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, беручи до уваги, що відповідачем не доведено протиправність застосування до нього штрафної санкції, постанова про накладення штрафу не скасована в судовому порядку, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
Оскільки спір вирішено на користь сторони, звільненої від сплати судового збору, а також за відсутності витрат, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 183-2, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги заступника прокурора Шевченківського району міста Києва в інтересах держави в особі Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити повністю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Укрбудресурси» (код ЄДРПОУ 04648809) до Державного бюджету України суму несплаченого штрафу у розмірі 153 000 (сто п’ятдесят три тисячі) грн. 00 коп. на рахунки відкриті в управліннях Державного казначейства за балансовим рахунком 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко