Постанова № 44210650, 12.05.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2015
Номер справи
822/865/15
Номер документу
44210650
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/865/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М. при секретаріБачку А.М. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс" до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому з урахуванням заяви від 21.04.2015 року про зменшення позовних вимог, просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0002112201 від 27.10.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що на підставі наказу начальника Шепетівської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області №436 від 13.08.2014 року, відповідачем проведено документальну планову виїзну перевірку приватного акціонерного товариства "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 31.12.2013 року. За результатами перевірки складено акт "Про результати планової виїзної перевірки ПрАТ "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс", згідно висновків якого встановлено порушення: п. 263.2, п. 263.3, п. 263.5, п. 263.6, п. 263.7, п. 263. 8, п. 263.9 ст. 263 Податкового Кодексу України, відповідно до яких позивачем занижено плату за користування надрами в сумі 1890122,00 грн., в тому числі за 4 квартал 2011 року на суму 198120,00 грн., за 2012 рік на суму 888594,00 грн., за 2013 рік на суму 803408,00 грн. На підставі акту перевірки Шепетівською ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 27.10.2014 року № 0002112201.

ПрАТ "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс" подано заперечення на акт №831 від 20.10.2014 року, яке не враховано Шепетівською ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області, про що зазначено у листі від 27.10.2014 року №7726/10/22-177.

ПрАТ "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс" не погодилось з податковим повідомленням-рішенням та подало первинну скаргу №867 від 06.11.2014 року до Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області. Рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 26.11.2014 року термін розгляду скарги продовжений до 06.01.2015 року.

Рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 06.01.2015 року залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 27.10.2014 року № 0002112201.

Не погодившись з рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області ПрАТ "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс" в стадії адміністративного оскарження звернувся з повторною скаргою від 21.01.2015 року № 38 до Державної фіскальної служби України.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 12.02.2015 року №2746/6/99-99-10-01-02-25 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Шепетівської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області форми "Р" від 27.10.2014 року № 0002112201.

Позивач з прийнятим податковим повідомленням рішенням не погоджується, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просить визнати протиправним та скасувати вищезазначене податкове повідомлення-рішення.

В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, детально позицію виклав у письмовому запереченні та просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі, виходячи із наступних підстав.

Судом встановлено, що приватне акціонерне товариство "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс" зареєстроване реєстраційною службою Шепетівського міськрайонно управління юстиції Хмельницької області 11.05.1994 як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, код ЄДРПОУ 01373335.

Працівниками Шепетівської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області №436 від 13.08.2014 року, проведено документальну планову виїзну перевірку приватного акціонерного товариства "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2011 року по 31.12.2013 року.

За результатами перевірки складено акт "Про результати планової виїзної перевірки ПрАТ "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс", згідно висновків якого встановлено порушення: п. 263.2, п. 263.3, п. 263.5, п. 263.6, п. 263.7, п. 263. 8, п. 263.9 ст. 263 Податкового Кодексу України, відповідно до яких позивачем занижено плату за користування надрами в сумі 1890122,00 грн., в тому числі за 4 квартал 2011 року на суму 198120,00 грн., за 2012 рік на суму 888594,00 грн., за 2013 рік на суму 803408,00 грн.

На підставі акту перевірки Шепетівською ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 27.10.2014 року № 0002112201 по платі за користування надрами для видобування корисних копалин місцевого значення, відповідно до якого сума грошового зобов'язання становить 2362653,49 грн (основний платіж - 1890122,79 грн., штрафні санкції - 472530, 70 грн.).

ПрАТ "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс" проводить господарську діяльність з видобування гранодіоритів з Судилківського родовища Шепетівського району Хмельницької області, та їх первинну переробку на щебінь, піщано-щебеневі суміші та піски із відсівів дроблення вивержених гірських порід.

У подальшому, гірнича маса (сировина для бутового каменю в т. ч. для щебеневої продукції) з гірничого цеху передавалась в дробарко-сортувальні цехи для переробки. В результаті переробки гірничої маси (видобутої корисної копалини з вміщуючим її масивом геологічно нероздільними домішками) отримували готову продукцію (щебінь необхідних фракцій, щебенево-піщану суміш, пісок із відсівів дроблення вивержених гірських порід), а також відходи у вигляді відсіву.

Відповідно до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствами, установами, організаціями і громадянами лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Згідно з статтею 28 Кодексу, користування надрами є платним, крім випадків, передбачених ст. 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.

Відповідно до підпункту 263.2.1 пункту 263.2 статті 263 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини) або обсяг погашених у податковому (звітному) періоді запасів корисних копалин.

Підпунктом 263.5.1 пункту 263.5 статті 263 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничодобувного підприємства).

Згідно визначення, наведеного у підпункті 14.1.112 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України мінеральна сировина - товарна продукція гірничодобувного підприємства, що є результатом його господарської діяльності з видобутку корисних копалин, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, і за якісними характеристиками відповідає вимогам установлених законодавством стандартів або вимогам договорів.

Пунктом 1 Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 № 432 визначено, що мінеральна сировина - це корисна копалина, видобута і перероблена на товарну продукцію гірничого виробництва. Товарна продукція гірничодобувного підприємства - мінеральна сировина, видобута гірничодобувним підприємством і відповідає установленим стандартам.

Обсяг видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) - це обсяг товарної продукції гірничодобувного підприємства, що відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси" обліковується гірничодобувним підприємством як запаси - активи, вартість яких може бути достовірно визначена, для яких існує ймовірність отримання їх власником - суб'єктом господарювання економічної вигоди, пов'язаної з їх використанням, та які складаються з: сировини, призначеної для обслуговування виробництва, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, та адміністративних потреб; готової продукції, що виготовлена на гірничодобувному підприємстві, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актом (підпункт 14.1.128 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 263.2.2 пункту 263.2 статті 263 Податкового кодексу України, до об'єкта оподаткування належать:

а) обсяг корисної копалини (мінеральної сировини), видобутої з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими ніж платник суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною;

б) обсяг корисної копалини (мінеральної сировини), видобутої (вилученої) з відходів (втрат, хвостів тощо) гірничодобувного виробництва, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими ніж платник суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, якщо для її видобутку відповідно до законодавства необхідно отримати спеціальний дозвіл;

в) обсяг погашених запасів корисних копалин.

Правовий наліз наведених нормативних положень у їх сукупності дає підстави для висновку, що об'єктом оподаткування плати за користування надрами є не лише обсяг видобутих корисних копалин (мінеральної сировини), але й обсяг корисних копалин (мінеральної сировини), що утворюється у результаті виконання первинної переробки.

Відповідно до Інструкції класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 432, товарна продукція гірничодобувного підприємства - це мінеральна сировина, видобута гірничодобувним підприємством та відповідає установленим стандартам; в свою чергу мінеральна сировина - це корисна копалина, видобута і перероблена на товарну продукцію гірничого виробництва.

Згідно Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надрородовищ будівельного й облицювального каменю, затвердженої наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин при Міністерстві екології та природних ресурсів України від 16.12.2002 № 199Ю, товарна продукція гірничого виробництва - це продукція, яка вироблена на гірничому підприємстві відповідно до установлених стандартів та технічних вимог споживачів і підготовлена до реалізації.

Підпунктом 14.1.150 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що первинна переробка (збагачення) мінеральної сировини як вид господарської діяльності гірничодобувного підприємства включає сукупність операцій збирання, дроблення або мелення, сушку, класифікацію (сортування), брикетування, збагачення фізико-хімічними методами (без якісної зміни мінеральних форм корисних копалин, їх агрегатно-фазового стану, кристалохімічної структури), за виключенням агломерації/грудкування руди з термічною обробкою, агломерацію, та збагачення фізико-хімічними методами, а також може включати переробні технології, що є спеціальними видами робіт з добування корисних копалин (підземна газифікація та виплавляння, хімічне та бактеріальне вилуговування, дражна та гідравлічна розробка розсипних родовищ, гідравлічний транспорт гірничих порід покладів дна водойм).

Аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що продукт первинної переробки є товарною продукцією для цілей справляння плати за користування надрами. Тому посилання позивача на те, що щебенева продукція не може вважатися корисною копалиною, оскільки вона є продуктом її переробки, у зв'язку з чим, вартість її реалізації не може бути об'єктом оподаткування плати за користування надрами для видобування корисних копалин, є помилковим.

Така ж правова позиція викладена у постанові Вищого адміністративного суду України № К/800/61411/13 від 18.03.2015 року.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність своїх висновків, а тому вони є обґрунтованими та такими, що підтверджуються матеріалами справи, податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 27.10.2014 року № 0002112201 відповідає дійсним обставинам справи та прийняте відповідно до норм чинного податкового законодавства, в зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 14, 269, 270, 286, 263, 16, 49, 47, 120, 123 ПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні позову приватного акціонерного товариства "Шепетівський гранкар'єр "Пронекс" до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 18 травня 2015 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук