Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 травня 2015 р. № 820/2692/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рубан. В.В.,
за участі
секретаря судового засідання - Абояна І.І.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Омельчук О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала" про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала", в якому просить суд: визнати неправомірними дії Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала", що виявились у ненаданні інформації на запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації № 62/15 від 04.02.2015р.; зобов'язати Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала" надати ОСОБА_1 інформацію, що запитувалася ним в інформаційному запиті № 62/15 від 04.02.2015р., а саме: копії договорів, укладених Комунальним закладом охорони здоров'я "Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала" на постачання продуктів харчування в 2015 році, з додатками у разі наявності таких додатків; інформацію стосовно переліку продуктів харчування, які закуповує Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала" на 2015 рік, та інформацію про ціни, за якими продукти харчування закуповуються; копію пропозиції суб'єкта господарювання про укладення договору на поставку продуктів харчування до Комунального закладу охорони "здоров'я "Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала", з яким було укладено договір поставки у разі наявності такої пропозиції.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 звернувся до Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала» з інформаційним запитом № 62/15 від 04.02.2015р. про надання публічної інформації. Вказаний запит містив вимоги про надання позивачу наступної інформації: копій договорів, укладених відповідачем на постачання продуктів харчування в 2015 році, з додатками у разі наявності таких додатків; інформацію стосовно переліку продуктів харчування, які закуповує відповідач на 2015 рік та інформацію про ціни, за якими продукти харчування закуповуються; копію пропозиції суб'єкта господарювання про укладення договору на поставку продуктів харчування до відповідача, з яким було укладено договір поставки у разі наявності такої пропозиції. Згідно, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач отримав вказаний інформаційний запит 16.02.2015 р., однак відповіді на нього не надав. Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, такими, що порушують норми чинного законодавства, а саме, Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Позивач у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі з підстав та мотивів викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в повному обсязі. В обгрунтування заперечень зазначив, що в спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечення проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала» з інформаційним запитом № 62/15 від 04.02.2015р. про надання публічної інформації.
Вказаний запит містив вимоги про надання позивачу наступної інформації: - копії договорів, укладених Вашим закладом на постачання продуктів харчування в 2015 році, з додатками у разі наявності таких додатків; - інформацію стосовно переліку продуктів харчування, які закуповує заклад на 2015 рік, та інформацію про ціни, за якими продукти харчування закуповуються; - копію пропозиції суб'єкта господарювання про укладення договору на поставку продуктів харчування до Вашого закладу, з яким було укладено договір поставки у разі наявності такої пропозиції.
Запит був отриманий відповідачем 18.02.2015р., про що свідчить витяг з журналу вхідної кореспонденція, наданий відповідачем до матеріалів справи. (а.с.34-36)
Листом від 24.02.2015р. Комунального закладу охорони здоров'я «Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала» на адресу позивача: АДРЕСА_1, яку було вказано в запиті, направлено відповідь зареєстровану за №04-02/176 в Журналі реєстрації вихідної документації.
У відповіді роз'яснено та повідомлено про те, що відповідно до частини 2 статті 21 Закону України "Про доступ до публічної Інформації" оскільки, кількість копій документів, які позивач запитував, перевищує 10 сторінок, йому необхідно відшкодувати фактичних витрат на копіювання у розмірі 599,26 грн. на наступні реквізити Центру: р/р 35417001027832, Банк ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, ЄДРПОУ 31437719
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної служби інформації", з урахуванням положень ст. 1 Закону України "Про інформацію", публічна інформація визначається як відображена та задокументована будь-якими засобами та будь яких носіях інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Тобто публічна інформація це: відомості - отримані або створені у процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством; відомості, які знаходяться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Згідно до ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Крім того, відповідно до п.п. 1, 2, 3 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками публічної інформації є: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.
Положеннями ст.14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" на розпорядників публічної інформації покладені обов'язки: 1) оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; 6) надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Відповідно до власного статуту Центр є комунальним закладом охорони здоров'я і діє відповідно до законодавства про охорону здоров'я з метою забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом надання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, розробки та впровадження наукових досягнень в галузі охорони здоров'я, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.
Фінансування Центру здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету. Напрямки використання бюджетних коштів Центру затверджується Департаментом охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації (далі - ДОЗ ХОДА), у підпорядкуванні якого знаходиться Центр, зокрема по загальному фонду, передбачено на здійснення наступних видатків: заробітна плата, комунальні послуги, оплата банківських послуг тощо.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформація на запит надається безкоштовно.(ч.1) У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. (ч.2)
Як вбачається з листа надісланого на запит позивача відповідач не відмовив в наданні запитуваної інформації, а лише запропонував відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк документів, оскільки задоволення запиту на інформацію передбачало виготовлення копій документів обсягом більше 10 сторінок. Однак позивач не здійснив відшкодування.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що вимога позивача про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний клінічний центр урології і нефрології ім. В.І. Шаповала" про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
2. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі постанова виготовлена 15.05.2015 р.
Суддя Рубан В.В.