ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2015 року Справа № 803/1144/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Шепталової А.П.,
за участю представника позивача Шевчук Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцького міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Луцький міський центр зайнятості (далі - Луцький МЦЗ) звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів витрачених на навчання безробітного в сумі 1 796,20 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач з 03.10.2013 року був зареєстрований у Луцькому міському центрі зайнятості як безробітний, у зв'язку з чим 04.10.2013 року між Луцьким МЦЗ та ОСОБА_2 був укладений договір №035013100400002 про направлення відповідача на професійне навчання до Волинського технікуму національного університету харчових технологій за професією «бармен» зі строком навчання з 04 жовтня 2013 року до 20 лютого 2014 року. Однак ОСОБА_2 не виконав умов договору, а саме: не пройшов повного курсу навчання, не відвідував заняття без поважних причин, у зв'язку із чим наказом №3 «В-СНН» від 15.01.2014 року його відраховано з навчання. Луцьким міським центром зайнятості прийнято рішення про повернення відповідачем коштів, затрачених на його навчання в розмірі 1 796,20 грн., проте останній в добровільному порядку їх не повернув.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задоволити.
Відповідач в судове засідання не прибув, не повідомив суд про причини неприбуття, заперечення на позов не надав, хоча повістка була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації, проте поштове відправлення повернулося 06.04.2015 року на адресу суду із відміткою відділення поштового зв'язку «за закінченням терміну зберігання», тобто зазначена повістка про виклик до суду не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин, а тому відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) слід вважати, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
У зв'язку з цим, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача або його представника, оскільки судом вжиті всі передбачені заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації права на судовий захист своїх прав та інтересів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначає Закон України "Про зайнятість населення".
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про зайнятість населення» від 05 липня 2012 року № 5067-VI професійне навчання зареєстрованих безробітних - професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, спрямовані на здобуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, що здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, разом з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, молоді та спорту та за погодженням з репрезентативними всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців відповідно до законодавства про соціальний діалог.
Професійне навчання зареєстрованих безробітних організовується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання. Стаття 2 Закону України "Про зайнятість населення" визначає, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 03.10.2013 року зареєстрований в Луцькому МЦЗ як такий, що шукає роботу, йому надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Відповідно до договору від 04.10.2013 року №035013100400002, укладеного між Луцьким міським центром зайнятості та ОСОБА_2, відповідач направлений на професійне навчання до Волинського технікуму національного університету харчових технологій за професією «бармен» зі строком навчання з 04 жовтня 2013 року до 20 лютого 2014 року.
Наказом директора Волинського технікуму національного університету харчових технологій від 15 січня 2014 року №3 «В-СНН» ОСОБА_2 відраховано зі складу слухачів з первинної професійної підготовки, гр. №77, які навчаються за програмою «Бармен».
Згідно із пунктом 3.1.1. договору від 04.10.2013 року №035013100400002, у разі припинення навчання без поважних причин або відмови працювати за професією (спеціальністю), безробітний відшкодовує територіальному органу, який уклав з ним договір на професійне навчання, суму витрат на професійне навчання, проїзд до місця розташування навчального закладу та у зворотному напрямку, проживання у період навчання. Якщо безробітний відмовляється добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Як вбачається з частини другої статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» одним з видів соціальних послуг є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Відповідно до ст. 1 ст. 19 Закону України «Про зайнятість населення», державна служба зайнятості організовує при потребі професійну підготовку і перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання.
Частиною 2 ст. 24 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організується державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України від 31 травня 2013 року № 318/655, у разі припинення безробітним професійного навчання без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) безробітний відшкодовує територіальному органу, який уклав з ним договір на професійне навчання, суму витрат на професійне навчання, проїзд до місця розташування навчального закладу та у зворотному напрямку, проживання у період навчання.
Судом встановлено, що витрати Луцького міського центру зайнятості на професійне навчання ОСОБА_2 становлять 1 796,20 грн., що підтверджується розрахунком вартості навчання, плановим та фактичним кошторисами, копіями платіжних доручень про перерахування коштів за навчання, актами виконаних робіт, які оглянуто в судовому засіданні та приєднано до матеріалів позову.
Доказів про сплату коштів в сумі 1 796,20 грн. центру зайнятості відповідач суду не подав.
Оскільки ОСОБА_2 не виконав умов договору від 04.10.2013 року №035013100400002, не пройшов повного курсу професійного навчання без поважних причин, кошти, затрачені державою на його професійне навчання не повернув, тому суд приходить до висновку, що адміністративний позов про стягнення із ОСОБА_2 коштів в розмірі 1 796,20 грн. підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 11, 17, 41, 128, 158, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статті 1, 7, 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», статті 19, 24, 35 Закону України «Про зайнятість населення», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, паспорт серія НОМЕР_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в користь Луцького міського центру зайнятості (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Ярощука, будинок 2, ідентифікаційний код 13352315) 1 796 (одну тисячу сімсот дев'яносто шість) гривень 20 копійок коштів затрачених державою на його навчання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 17 травня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич