Постанова № 4420715, 29.05.2009, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
29.05.2009
Номер справи
2-а-328/09
Номер документу
4420715
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-А-328/2009р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2009 року м. Павлоград

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Бондаренко В.М.

при секретарі: Троян В.Б.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації про перерахунок та стягнення боргу одноразової допомоги при народженні дитини та перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації, в якій просила суд визнати дії відповідача неправомірними по нарахуванню і виплаті їй сум державної допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Стягнути з відповідача на її користь суму недоотриманої нею одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також судові витрати по справі.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що у відповідності до положень Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача, так як ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилася дитина ОСОБА_2 . Відповідачем як органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, було призначено їй одноразова допомога при народженні дитини в розмірі – 3400грн, решту допомоги, що підлягає виплаті протягом наступних 12 місяців в розмірі 425 грн. щомісяця.

Вона отримала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у жовтні 2007 року – 20,29 грн., у листопаді 2007 року – 107,73 грн., у грудні 2007 року – 110,88 грн., у січні 2008 року – 110,99 грн., лютому 2008 року – 149,12 грн., за період часу з березня 2008 року по вересень 2008 року – по 130 грн. щомісячно.

Позивач вважає дії відповідача такими, що не відповідають вимогам ст.ст. 12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», порушують її конституційні права на гарантовані державою матеріальну підтримку материнства і соціальний захист.

Сума допомоги при народженні дитини повинна складати, відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» 10463,80 грн., що є загальним розміром допомоги. Сума одноразової виплати повинна була складати 4167 грн., а щомісячна, яка виплачується протягом дванадцяти місяців524,73 грн.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» повинен дорівнювати з 01 січня 2007 року - 434 гривні, з 01 квітня 2007 року – 463грн., з 01 жовтня 2007 року – 470 грн. щомісячно, з січня 2008 року – 526 грн., з квітня 2008 року – 534 грн. щомісячно. Таким чином, недоотримана сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку складає – 4813,10 грн.

Відповідач керуючись нормами законів, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007року по справі №29/2007, невірно нарахував та встановив позивачу розмір сум, гарантованих державою – допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Своїми діями відповідач грубо порушив її права.

Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, відповідно до змісту якої він просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Відповідно до діючого у 2007 році закону позивач не має права одержання одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у вказаному ним розмірі, яка відповідно до ст. 56 Закону України „Про Держаний бюджет України на 2007 рік” встановлена у розмірі 8500грн. Дійсно положенням ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачені зазначені в позові виплати та визначений порядок їх нарахування. Однак на момент проведення позивачу відповідних нарахувань та визначення їх розміру діяло положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірах, які були встановлені позивачу.

Таким чином, позивачу призначені та виплачувалися вказані допомоги в розмірі, що були передбачені діючим на той час законом.

Що стосується вимог позивача стосовно перерахунку та стягнення боргу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі, яка дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, що складає 526 грн. з 01.01.2008року, то Законом України «Про Державний бюджет України на 2008рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», так ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у більших розмірах чинним законодавством не передбачено.

Суд, з’ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, в тому числі свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, довідку про виплати держаної допомоги, по догляду за дитиною до трьох років, які відбувались з боку відповідача на користь позивача ( від 02.10.2008 року № 405362,405361), встановив наступне: позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації у зв’язку з народженням дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації позивачу була призначена одноразова допомога при народженні дитини в розмірі – 3400 грн. та призначені щомісячні виплати з вересня 2007 року, які провадяться на протязі дванадцяти місяців, в розмірі 425 грн., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку яка була призначена та виплачувалась: у жовтні 2007 року – 20,29 грн., у листопаді 2007 року – 107,73 грн., у грудні 2007 року – 110,88 грн., у січні 2008 року – 110,99 грн., лютому 2008 року – 149,12 грн., за період часу з березня 2008 року по вересень 2008 року – по 130 грн. щомісячно.

Відповідно до ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов’язком держави.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно до ст.15 цього Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлений з 01 січня 2007 року – 434 грн., з 01 квітня 2007 року – 463грн., з 01 жовтня 2007 року – 470 грн.

Відповідачем була призначена відповідна державна допомога що виплачується сім’ям з дітьми з урахуванням положень п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» яке визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007, яким зазначено, що положення пункту 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, частини першої ст. 15 та пункту 3 розділу VIII „Прикінцеві положення” Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними ). Крім того, пунктом 5 резолютивної частини зазначеного Конституційного рішення передбачено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Статтею 152 Конституції України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, недоплачена сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік становить: за жовтень 470,00/31*6 – 20,29 = 70,68 грн., за листопад 470,00 – 107,73 = 362,27 грн., за грудень 470,00 – 110,88 = 359,12 грн.

Таким чином, загальна недоплачена позивачу сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 26 жовтня по 31 грудня 2007 року становить 792,07 грн.

Позовна вимога про стягнення на користь позивача, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з січня 2008 року у розмірі: прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сум’ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, не підлягає задоволенню, так як Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п. 7 розділу ІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до частини першої ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Таким чином, дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивача у 2008 році, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».Вирішення питання про відповідність внесених змін до ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” Конституції України належить виключно Конституційному Суду України, що прямо передбачено ст. 147 Конституції України.

Позовні вимоги позивача про визнання дій відповідача неправомірними щодо нарахування, призначення і виплаті позивачу одноразової допомоги при народженні дитини загальним розміром 8500 грн. і наступним порядком її виплати – разово в сумі 3400 грн. і протягом наступних 12 місяців по 425 грн. не підлягає задоволенню, так як відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, намір і цільове спрямування цих видатків.

Враховуючи, що розподіл доходів та видатків в країні визначається Законом України «Про державний бюджет України», який є основним та головним (окрім Конституції) фінансовим нормативним актом на відповідний рік, а допомога при народженні дитини здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевими бюджетами, то суд вважає, що при визначенні розміру допомоги при народженні дитини слід керуватися не ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», а абз. 2 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було визначено порядок нарахування допомоги при народженні дитини.

Таким чином, допомога при народженні дитини у розмірі 8500 грн. відповідачем була призначена правомірно, а тому у суду не було підстав для визнання таких дій відповідача неправомірними.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» п. 7 розділу ІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації про перерахунок та стягнення боргу одноразової допомоги при народженні дитини та перерахунок розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації ( АДРЕСА_1 ) щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного за період з 26 жовтня по 31 грудня 2007 року.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації ( АДРЕСА_1 ) здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 792 (сімсот дев’яносто дві) грн. 07 коп. недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 26 жовтня по 31 грудня 2007 року з урахуванням фактично отриманих нею сум допомоги за зазначений період.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджету Павлоградського району Дніпропетровської області (р/р 31210259700211, ОКПО 24237474 банк «ГУДКУ» в Дніпропетровській області, МФО банка: 805012) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі – 7 (сім) грн. 92 коп.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя: В.М. Бондаренко