Постанова № 44206908, 18.05.2015, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
18.05.2015
Номер справи
591/2363/15-а
Номер документу
44206908
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/2363/15-а

Провадження № 2-а/591/153/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2015 року Зарічний районний суд м. Суми у складі

головуючого судді Кривцової Г.В.

при секретарі Кальченко М.В.

з участю позивача ОСОБА_1

представника позивача та третьої особи Чувашова М.В.

представника відповідача ГУПФУ в Сумській області Коваленко Ю.М.

представника третьої особи СОВК Васильченко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, треті особи: громадська організація "Громадське об'єднання соціальних ініціатив учасників бойових дій, ветеранів військової служби та працівників силових відомств", Сумський обласний військовий комісаріат

- про визнання протиправними дій щодо порушення процедури перерахунку пенсії,

- про зобов'язання подати список до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.10.2014 року,

- про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.10.2014 року згідно довідки про розмір грошового зобов'язання, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом,

- про виплату неотриманих коштів з 01.10.2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

06 квітня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дій ГУПФУ в Сумській області щодо порушення процедури перерахунку пенсії; зобов'язати ГУПФУ в Сумській області подати список до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.10.2014 року; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.10.2014 року згідно довідки про розмір грошового зобов'язання, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом; виплатити неотримані кошти з 01.10.2014 року.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що з 01 січня 2007 року знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як пенсіонер МО України, ветеран ЗС України, звання підполковник, вислуга складає 28 років.

19 листопада 2014 року позивач випадково дізнався, що Сумський ОВК в травні місяці 2012 року надсилав до ГУПФУ в Сумській області довідку з перерахованим розміром грошового забезпечення, для перерахунку раніше нарахованої пенсій. Зазначає, що з 01 січня 2007 року не отримував від відповідача ніякої інформації про будь-які зміни в розмірі пенсії.

Оскільки позивач вважав, що відповідач порушив вимоги Постанови КМУ № 1294 від 07 листопада 2007 року, якою визначені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців, то він звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати відомості про розмір пенсії з вказівкою всіх її складових, в тому числі і грошового забезпечення. Відповідь позивач отримав 01 квітня 2015 року.

Крім того, позивач вважає, що відповідачем порушено процедуру перерахунку пенсії, яка регламентована Порядком подання та підготовки документів для перерахунку пенсії, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30 січня 2007 року "Про затвердження порядку подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби"

Вважає, що відповідач навмисно не перерахував розмір раніше призначеної позивачу пенсії на підставі довідки, наданої Сумським ОВК № 32896 від 19 травня 2012 року, складеної на підставі Постанови КМУ № 355 від 12 квітня 2012 року. Під час складання довідки Сумським ОВК були враховані вимоги Департаменту фінансів МО України від 11 травня 2012 №248/3/6/876, а саме: обчислення грошового забезпечення здійснене за розміром премії встановленої наказом МО України від 26 березня 2012 року №165.

Вважає, що відповідач порушив вимоги ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби", якою передбачено, що здійснення перерахунку всіх призначених пенсій здійснюється у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців; та порушив п. 2 Постанови КМ України №1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу", в якій зазначено, що грошове забезпечення військовослужбовців складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та премій.

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали в повному обсязі та просили суд задовольнити його в повному обсязі.

Представник відповідача з позовом не згодна, просила суд відмовити в його задоволенні в повному обсязі. Надала письмові заперечення та суду пояснила, що відповідачем здійснено підвищення (а не перерахунок) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої 14 червня 2012 року Сумським ОВК у відповідності до вимог Постанови КМУ № 355 від 23 квітня 2012 року. Крім того, зазначає, що вимога позивача, щодо здійснення перерахунку пенсії відповідно до наказу Міністерства оборони України від 26 березня 2012 року № 165 безпідставна, оскільки цей наказ МО поширюється лише на працюючих військовослужбовців МО України лише на 2012 рік, а не на осіб, звільнених з військової служби, яким вже призначена пенсія. Також відповідач вважає, що вимога позивача щодо виконання вимог Департаменту фінансів МО України від 11 травня 2012 №248/3/6/876 неможлива, так як цей документ не має силу нормативного акту, він не є загальнодоступним. Також просить відмовити в задоволенні вимоги щодо виплати коштів на підставі ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби", оскільки нарахованих та невиплачених пенсій позивачу в управлінні не обліковується.

Представник третьої особи Сумського ОВК Васильченко Ю.В. пояснила, що довідка від 19.05.2012 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 була складена Сумським ОВК відповідно до постанови КМ України від 23.04.2012року № 355 за нормами, чинними на 01.04.2012 року, і премія в довідці була вказана у розмірі 90%, так як станом на 2012 рік діяв наказ Міністра оборони № 165 від 26.03.2012 року.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та його представника, заперечення представника відповідача, пояснення представника третьої особи Сумського ОВК, вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 01 січня 2007 року знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як пенсіонер Міністерства оборони України, ветеран збройних сил України, звання підполковник, вислуга складає 28 років, та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"., що підтверджується довідкою № 1503, виданою 27 березня 2015 року Головним Управлінням ПФ України в Сумській області (а.с.9)

У зв'язку із прийняттям постанови Кабінетом Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Сумським ОВК надіслано до ГУПФУ в Сумській області довідку від 19 травня 2012 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1. за посадою інструктора політвідділу, яку він займав на день звільнення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

В цій довідці зазначено, що розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року за посадою, яку позивач займав на день звільнення зі служби становить 3559,00 грн., в тому числі: посадовий оклад 1060,00 грн., оклад за військовим званням підполковник - 130,00 грн., надбавка за вислугу років 40% - 476,00 грн., надбавка виконання особливих завдань 50% - 833,00 грн., надбавка за таємність 10% - 106,00 грн., премія 90% - 954,00 грн. (а.с.17)

Тобто, у вказаній довідці розмір премії позивача вказаний в розмірі 90%.

Як встановлено судом, з вимогою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% позивач до ГУПФУ в Сумській області не звертався.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу було підвищено пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на 11%, яка становить з 01 липня 2012 року 220,68 грн. (від окладу 2006,14 грн. = 220,68 грн.), максимальний розмір = 627,52 грн., що вбачається з наданої відповідачем суду довідки про перерахунок пенсії позивача (а.с.18)

Наказом Міністра оборони України № 165 від 26 березня 2012 року "Про бюджетну політику Міністерства оброни України на 2012 рік" було визначено, що військовослужбовці Збройних сил України одержують у 2012 році премію у розмірі 90 % посадового окладу.

При цьому розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Право змінювати розмір грошового забезпечення військовослужбовців в частині преміювання делеговано Кабінетом Міністрів України Міністру оборони.

На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами від 19 лютого 2008 року № 56 та від 26 березня 2012 року № 165 збільшив військовослужбовцям розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 90% та премії у розмірі 90%.

Однак, слід зазначити, що наказ Міністра оборони України № 165 від 26 березня 2012 року прийнятий на підставі та на виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та поширюється тільки на працюючих працівників Міністерства оборони України лише на 2012 рік, а не на осіб, звільнених з військової служби, та яким уже призначена пенсія.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

З наведеного слідує, що обов'язковою ознакою конкретного виду грошового забезпечення для врахування його при обчисленні пенсії є постійний та щомісячний характер.

Разом з тим, розмір премії, що включений до довідки, виданої на реалізацію постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не має постійного характеру та її розмір до грошового забезпечення при обчисленні пенсії не може бути включений, оскільки передбачена наказом Міністра оборони України від 26 березня 2012 року № 165 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2012 рік" премія підлягає виплаті лише протягом встановленого проміжку часу.

Преміювання військовослужбовців не може бути підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки носить тимчасовий характер. Виплата такої премії дозволена за наявності передбачених підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисах для грошового забезпечення у відповідний період.

Аналогічна правова позиція була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема у постановах від 15 жовтня 2013 року (справа № 21-315а13), від 22 жовтня 2013 року (справа № 21-346а13), від 26 лютого 2013 року (справа № 21-5а13).

Суд прийшов до висновку, що премія, яку позивач в позові просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії (90%), має тимчасовий характер, виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони для грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять службу, у відповідному бюджетному році. Натомість, гарантований державою розмір премії військовослужбовцям становить 10% від посадового окладу і є обов'язковим для врахування при перерахунку пенсії позивачу.

Крім того, суд приймає до уваги і ту обставину, що позивач ОСОБА_1 взагалі не звертався до ГУПФУ в Сумській області із відповідною заявою (вимогою) про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням премії у розмірі 90%, а звернувся лише з заявою, в якій просив надати відомості про розмір пенсії з вказівкою всіх її складових, в тому числі і грошового забезпечення, однак вимог про перерахунок в заяві не ставив.

Враховуючи викладене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дій ГУПФУ щодо порушення процедури перерахунку пенсії, про зобов'язання подати список до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.10.2014 року, про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.10.2014 року згідно довідки про розмір грошового зобов'язання, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом, про виплату неотриманих коштів з 01.10.2014 року - за необґрунтованістю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 17, 71, ч. 1 ст. 94, ст.ст. 159, 183-2, 244-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, треті особи: громадська організація "Громадське об'єднання соціальних ініціатив учасників бойових дій, ветеранів військової служби та працівників силових відомств", Сумський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій щодо порушення процедури перерахунку пенсії, про зобов'язання подати список до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.10.2014 року, про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.10.2014 року згідно довідки про розмір грошового зобов'язання, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом, про виплату неотриманих коштів з 01.10.2014 року - відмовити в повному обсязі.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Постанова суду у повному обсязі складена 18 травня 2015 року.

Суддя Зарічного районного суду м. Суми Г.В. Кривцова