Справа № 163/1097/15-п
Провадження №3/163/753/15
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 травня 2015 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л., вивчивши, направлені Любомльським РВ УМВС України у Волинській області, матеріали справи за протоколами: серії ВН №20093 від 27.04.2015 року, серії ВН №20096 від 27.04.2015 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.ст.173, 185 КУпАП
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, безробітної, РНОКПП невідомий, паспорт громадянки України серії АК №955520, виданий Орджонікідзевським МВ УМВС України в Дніпропетровській області 28.08.2000 року, -
в с т а н о в и л а :
05.05.2015 року до суду надійшов адміністративний матеріал за протоколами: серії ВН №20093 від 27.04.2015 року, серії ВН №20096 від 27.04.2015 року, складеними дільничним інспектором Любомльського РВ УМВС України у Волинській області ОСОБА_2, відносно громадянки ОСОБА_1 про вчинення адміністративних правопорушень за ознаками ст.ст.173, 185 КУпАП.
Згідно протоколу серії ВН №20093 від 27.04.2015 року, ОСОБА_1 ставиться у вину те, що вона 27.04.2015 року о 15 год. на території ТзОВ Любомль-ринок (м.Любомль, вул.1-го Травня) виражалась нецензурною лайкою в адресу громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_4, а також в адресу інших громадян, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП.
З протоколу серії ВН №20096 від 27.04.2015 року слідує, що ОСОБА_1 27.04.2015 року о 15 год. 30 хв. на території ТзОВ Любомль-ринок (м.Любомль, вул.1-го Травня) на законну вимогу працівників міліції припинити сперечатись розпочала виражатись в їхню адресу нецензурною лайкою, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.185 КУпАП.
Судовий розгляд зазначеного адміністративного матеріалу судом проводився 05.05.2015 року, 08.05.2015 року та 12.05.2015 року, в ході якого було допитано особу, відносно якої складено вищевказані протоколи про адміністративне правопорушення, свідків: ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_7 та досліджено письмові докази у справі.
В судовому засіданні 05.05.2015 року ОСОБА_1 дала суду пояснення з приводу подій, які мали місце 27.04.2015 року на території ТзОВ Любомль-ринок, однак повідомила, що зміст складених відносно неї протоколів їй невідомий, їх копії їй не вручались, у них свої підписи вона не ставила та від дачі пояснень не відмовлялась.
Зі змісту протоколів, які є предметом розгляду даної справи, встановлено, що громадянка ОСОБА_1 від підпису в протоколах та дачі будь-яких пояснень відмовилась в присутності понятих:ОСОБА_8 та ОСОБА_9
Як показав в судовому засіданні 12.05.2015 року дільничний інспектор Любомльського РВ УМВС України у Волинській області ОСОБА_2, який допитаний в якості свідка, протоколи: серії ВН №20093 від 27.04.2015 року, серії ВН №20096 від 27.04.2015 року відносно ОСОБА_1 були складені у відсутності останньої, оскільки на момент їх оформлення вона уже покинула територію ринку та, відповідно, протоколи їй не вручались та поштовим звязком на її адресу не скеровувались, так як вручення протоколів у такій спосіб законодавством не передбачено.
На підставі досліджених доказів, суд дійшов висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу для доопрацювання, оскільки наявні у ньому протоколи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками ст.ст.173, 185 КУпАП складені без дотримання вимог ст.ст.254, 256 КУпАП.
Так, згідно вимог ч.2 ст.254 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 256 КУпАП визначено, що протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності …. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Аналогічні приписи викладені в Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України від 04.10.2013 року № 950 Про питання щодо застосування адміністративного законодавства України органами внутрішніх справ України.
Встановлені в судовому засіданні фактичні обставини складання протоколів про адміністративні правопорушення серії ВН №20093 від 27.04.2015 року, серії ВН №20096 від 27.04.2015 року вказують на те, що ОСОБА_1П фізично не могла ознайомитись з вказаними протоколами, оскільки на момент їх складання була відсутня на території ринку, що в свою чергу виключає той факт, що вона в присутності понятих відмовилась від підпису у протоколах та дачі пояснень з приводу їх змісту. Крім цього, зазначене наводить на висновок, що права та обовязки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, та статтею 268 КУпАП, ОСОБА_1 також не розяснювались.
Крім цього, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що наявні у матеріалах справи письмові пояснення ОСОБА_1 від 27.04.2015 року, як встановлено в судових засіданнях, давались останньою з приводу самих обставин інциденту, що виник з громадянином ОСОБА_3 щодо наїзду на придбану ОСОБА_1 сітку, та відбирались в ході зясування фактичних обставин саме цієї події, а не з приводу складених протоколів про адміністративні правопорушення за ознаками ст.ст.173, 185 КУпАП.
З наведених підстав, а також з метою дотримання законних прав та інтересів особи, що притягується до відповідальності, адміністративний матеріал за протоколами про адміністративне правопорушення: серії ВН №20093 від 27.04.2015 року, серії ВН №20096 від 27.04.2015 року, слід повернути начальнику Любомльського РВ УМВС України у Волинській області для приведення їх у відповідність до вищенаведених норм діючого законодавства, а саме, положень ст.ст.254, 256 КУпАП, які також передбачають відібрання пояснень у особи, яка притягується до відповідальності, щодо змісту протоколів та суті адміністративних правопорушень, що необхідно провести у десятиденний строк з моменту отримання копії даної постанови.
Керуючись ст.ст.221, 257, 278, 280 КУпАП, суддя, -
п о с т а н о в и л а:
Адміністративний матеріал за протоколами про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1: серії ВН №20093 від 27.04.2015 року за ознаками ст.173 КУпАП, серії ВН №20096 від 27.04.2015 року за ознаками ст.185 КУпАП повернути начальнику Любомльського РВ УМВС України у Волинській області для доопрацювання та належного оформлення у відповідності до вимог чинного законодавства, яке слід провести у десятиденний строк з моменту отримання копії даної постанови.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд Волинської області.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області ОСОБА_10