Ухвала суду № 44180614, 12.05.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2015
Номер справи
816/7190/13-а
Номер документу
44180614
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2015 р.Справа № 816/7190/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Шевцової Н.В.

Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

представника відповідача Пономаренка О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Військової частини А-3114 та Державної фінансової інспекції в Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2015р. по справі № 816/7190/13-а

за позовом Державної фінансової інспекції в Полтавській області

до Військової частини А-3114

про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Державна фінансова інспекція в Полтавській області (далі за текстом - ДФІ в Полтавській області, позивач) звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини А 3114 (далі за текстом - відповідач), в якому, урахуванням уточнення позовних вимог, просила суд зобов'язати виконати пункти 1, 3, 4, 8, 9 та частково п. 2 вимоги від 28.08.2013 № 01-14/1572 про усунення виявлених ревізією порушень.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2015р. адміністративний позов задоволено частково.

Зобов'язано Військову частину А 3114 виконати пункти 2 та 3 вимоги Державної фінансової інспекції в Полтавській області про усунення виявлених порушень від 28.08.2013 № 01-14/1572, а саме:

- відобразити в обліку заборгованість перед державним бюджетом та перерахувати до нього кошти в сумі 73 779,12 грн., кошти за надані Міністерством оборони та КЕВ м. Полтави послуги по харчуванню хворих та комунальні послуги за час їх перебування на лікуванні у військовому госпіталі;

- відобразити в обліку дебіторську заборгованість в сумі 8293,96 грн. за ДФ МО України щодо здійснення надлишкового перерахування коштів спеціального фонду від господарської діяльності військової частини. Забезпечити вжиття заходів щодо усунення вказаного порушення.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Позивач, не погодившись з прийнятою постановою в частині відмови в задоволенні позову, подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду в цій частині скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: п. 4 ст. 12 Бюджетного кодексу України, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 3.2 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003 року №242, ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 129 Конституції України.

Також з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позову не погодився відповідач та подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить постанову суду в цій частині скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Військова частина А 3114 вважає помилковими п. 2 вимоги щодо зобов'язання відобразити в обліку заборгованість перед державним бюджетом та перерахувати до нього кошти в сумі 73 779,12 грн., які надійшли за надані Міністерством оборони та КЕВ м. Полтави послуги по харчуванню хворих та комунальні послуги за час їх перебування на лікуванні у військовому госпіталі, а також п. 3 вимоги, яким зобов'язано відобразити в обліку дебіторську заборгованість в сумі 8293,96 грн. за ДФ МО України щодо здійснення надлишкового перерахування коштів спеціального фонду від господарської діяльності військової частини.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Полтавською міжрайонною державною фінансовою інспекцією в Полтавській області відповідно до п. 2.18 Плану контрольно - ревізійної роботи державної фінансової інспекції України на ІІ квартал 2013 року, ухвали Октябрського районного суду м. Полтави від 04.07.2013р., доведеної листом прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України від 05.07.2013р. № 17-1387 вих. 13, листа прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України від 25.07.2013 № 17-1531 вих. 13 та на підставі направлення від 24.05.2013р. № 190 проведено планову виїзну ревізію окремих питань та фінансово-господарської діяльності військової частини А 3114 з 01.01.2011р. по завершений місяць 2013 року.

За результатами ревізії складено акт № 01-21/158 від 02.08.2013р., який підписано із запереченнями. Акт ревізії було отримано командиром військової частини А 3114 Оксьон В.А. 02.08.2013р.

На підставі вищевказаного акту ревізії Полтавською МДФІ на адресу відповідача було направлено вимогу від 29.08.2013р. № 01-14/1572 "Про усунення порушень". Вимогою встановлено термін подання інформації про виконання вимоги до 21.10.2013р.

Оскільки станом на момент подання позову інформації про повне усунення порушень від Військової частини А 3114 до Державної фінансової інспекції в Полтавській області не встановлено, позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідача виконати пункти 1, 3, 4, 8, 9 та частково п. 2 вимоги від 28.08.2013 № 01-14/1572 про усунення виявлених ревізією порушень.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача виконати пункти 1, 4, 8, 9 вимоги від 28.08.2013р. № 01-14/1572 про усунення виявлених ревізією порушень, суд першої інстанції виходив з добровільного виконання відповідачем пункту 1 вимоги та скасування в судовому порядку пунктів 4, 8, 9 вимоги у зв'язку з їх протиправністю.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи із наступного.

З матеріалів справи вбачається, що при проведенні контрольних заходів ДФІ в Полтавській області щодо дотримання окремих питань фінансово-господарської діяльності Військової частини А 3114 з 01.01.2011 року по завершений місяць 2013 року, позивачем встановлені порушення, які були викладені в акті № 01-21/158 від 02.08.2013р.

На підставі вищевказаного акту ревізії Полтавською МДФІ на адресу відповідача було направлено вимогу від 29.08.2013р. № 01-14/1572 "Про усунення порушень". Вимогою встановлено термін подання інформації про виконання вимоги до 21.10.2013р.

Військова частина А 3114 не погодився з пунктами 4, 8, 9 та частково пунктом 2 вказаної вимоги та оскаржив їх до суду.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2014 залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.04.2014 позовні вимоги військової частини А 3114 задоволено частково, визнано протиправними та скасовано пункти 4, 8, 9 вимоги Полтавської МДФІ Державної фінансової інспекції у Полтавській області "Про усунення порушень" від 28.08.2013р. № 01-14/1572. В задоволені іншої частини позовних вимог відмовлено.

Таким чином, вищезазначеним судовим рішенням встановлено незаконність та необґрунтованість пунктів 4, 8, 9 вимоги ДФІ в Полтавській області від 28.08.2013р. № 01-14/1572 внаслідок встановлених актом ревізії № 01-21/158 від 02.08.2013р. порушень. Зазначений факт для суду є преюдиційним, в розумінні ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України.

За приписами ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до ч. 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 254 Кодексу постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

За таких умов, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ДФІ в Полтавській області щодо зобов'язання відповідача виконати пункти 4, 8, 9 вимоги.

Також колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання Військової частини А 3114 виконати пункт 1 вимоги Полтавської МДФІ Державної фінансової інспекції у Полтавській області "Про усунення порушень" від 28.08.2013р. № 01-14/1572, у зв'язку з наступним.

Так, підставою для висновків позивача про порушення Військовою частиною А 3114 Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 26.12.2003р. № 242, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за №106/8705 від 23.01.2004р. стали висновки, зроблені в акті (№ 08-21/102 від 23.03.2009р.) попередньої планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності військової частини А 3114 за період з 01.01.2007р. по 31.01.2009р.

Як встановлено колегією суддів, ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду позовну заяву Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області до військової частини А 3114 про зобов'язання виконати вимогу від 07 квітня 2009 року за вих. № 16-08-3-14/2080 залишено без розгляду у зв'язку з добровільним виконанням вимоги Військовою частиною А 3114 та відкликанням Контрольно-ревізійним управлінням в Полтавській області позовної зави.

Таким чином, відповідачем виконано вимоги попередніх ревізій, а тому доводи позивача про необхідність відображення в обліку заборгованості перед державним бюджетом та перерахування до нього коштів в сумі 7701,35 грн., які надійшли військовій частині як повернення зайво виплачених в минулих періодах коштів, є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Задовольняючи позов в частині зобов'язання відповідача виконати пункт 2 вимоги щодо відображення в обліку заборгованості перед державним бюджетом та перерахування до нього коштів в сумі 73 779,12 грн., які надійшли за послуги по харчуванню хворих та комунальні послуги за час їх перебування на лікуванні у військовому госпіталі, а також пункт 3 вимоги щодо відображення в обліку дебіторської заборгованості в сумі 8293,96 грн. за ДФ МО України щодо здійснення надлишкового перерахування коштів спеціального фонду від господарської діяльності військової частини, суд першої інстанції виходив з їх законності та обґрунтованості.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції , виходячи з наступного.

Як зазначалось вище, обставини, які полягли в основу встановлених порушень та висновків ДФІ в Полтавській області були предметом судового розгляду.

Так, Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.02.2014 залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.04.2014 підтверджено правомірність пункту 2 вимоги Полтавської МДФІ Державної фінансової інспекції у Полтавській області "Про усунення порушень" від 28.08.2013 № 01-14/1572 в частині зобов'язання військової частини А 3114 забезпечити відображення в обліку заборгованості перед бюджетом та перерахування коштів за надані Міністерством оборони України та КВЕК м. Полтави послуги по харчуванню хворих та комунальні послуги за час їх перебування на лікуванні у військовому госпіталі на загальну суму 73 779,26 грн.

Таким чином, враховуючи приписи ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги в частині зобов'язання виконати вказаний пункт рішення суб'єкта владних повноважень підлягають задоволенню.

Також, перевіркою дотримання законодавства в ході списання коштів з рахунків військової частини, в тому числі щодо спрямування коштів на рахунок забезпечуючого фінансового органу до ДФ МО України встановлено здійснення надлишкового перерахування коштів спеціального фонду від господарської діяльності військової частини в загальній сумі 8293,96 грн.

Згідно матеріалів ревізії, відповідачем в 2011 році Міністерству оборони України було перераховано кошти в сумі 10600,00 грн. Згідно фінансової звітності за 2011 рік відповідачем від надання платних послуг було отримано кошти в загальній сумі 211512,34 грн.

Відповідно до п. 1.2.3 Порядку обліку та використання коштів спеціального фонду бюджетними установами Міністерства оборони України, наведеним у додатку до Положення, на рахунок забезпечуючого фінансового органу до ДФ МО України військовою частиною А 3114 в 2011 році слід було перерахувати кошти в сумі 10575,61 грн. (5 % від 211512,34 грн.).

Таким чином в порушення п. 1.2.3 Порядку обліку та використання коштів спеціального фонду бюджетними установами Міністерства оборони України, наведеним у додатку до "Положення про порядок обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві оборони України" затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.06.2006 № 356 військовою частиною А 3114 в 2011 році надлишково перераховано кошти в сумі 24,39 грн. (10600,00 - 10575,61 грн.).

Також колегією суддів встановлено, що телеграмою директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2012р. на виконання п. 10 Положення "Про порядок обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві оборони України", затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.06.2006р. № 356 (зі змінами), з урахуванням розподілу доходів та видатків спеціального фонду Міністерства оборони України, визначеного Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", військовій частині А 3114 доведено реєстраційний рахунок на який установі слід перераховувати кошти головному розпоряднику за напрямом діяльності лікувального закладу Міністерства оборони України відповідно до нормативу, визначеного Порядком обліку та використання коштів спеціального фонду бюджетними установами Міністерства оборони України.

Відповідно до наказу Міністра оборони України від 19.06.2012р. № 411 "Про затвердження змін до Положення про порядок обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві оборони України" виключено позицію п. 1.2.3 додатка до Положення щодо перерахування 5 % коштів, отриманих за надані послуги, на рахунок забезпечуючого фінансового органу до ДФ МО України.

При цьому, проведеною позивачем ревізією встановлено, що відповідно до казначейських виписок відповідача в жовтні та грудні 2012 року військовою частиною А 3114 Міністерству оборони України було перераховано кошти в сумі 10500,00 грн. Згідно карток обліку касових та фактичних видатків за період з 01.01.2012р. по 19.06.2012р. військовою частиною отримано кошти від надання платних послуг в загальній сумі 84608,65 грн.

Між тим, відповідно до п. 1.2.3 Порядку обліку та використання коштів спеціального фонду бюджетними установами Міністерства оборони України, наведеним у додатку до Положення, на рахунок забезпечуючого фінансового органу до ДФ МО України військовою частиною А 3114 в 2012 році слід було перерахувати кошти в сумі 4230,43 грн. (5 % від 84608,65 грн.).

Отже, в порушення наказу Міністра оборони України від 19.06.2012р. № 411 військовою частиною А 3114 в 2012 році надлишково перераховано кошти в сумі 6269,57 грн.

Також телеграмою директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від -1.01.2013р. на виконання п. 10 Положення "Про порядок обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві оборони України", затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.06.2006р. № 356 (зі змінами), з урахуванням розподілу доходів та видатків спеціального фонду Міністерства оборони України, визначеного Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", військовій частині А 3114 доведено, що за напрямом діяльності лікувального закладу Міністерства оборони України військовій частині не здійснювати перерахування коштів на реєстраційний рахунок головного розпорядника коштів.

Згідно даних бухгалтерського обліку відповідача на рахунок Міністерства оборони в березні 1313 року перераховано кошти в сумі 2000,00 грн. за отримані платні послуги відповідно до назначеного Порядком обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві борони України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.06.2006р. № 356 нормативу.

Таким чином, в порушення наказу Міністра оборони України від 19.06.2012 № 411 військовою частиною А 3114 в січні-квітні 2013 року надлишково перераховано кошти в сумі 2000,00 грн.

При цьому, колегія суддів зазначає, що позивач не заперечує про наявність вказаних порушень, але зазначає про неможливість скоригувати стан розрахунків шляхом відображення дебіторської заборгованості в сумі 8293,96 грн. за ДФ МО України щодо здійснення надлишкового перерахування коштів спеціального фонду від господарської діяльності військової частини. Разом з тим, позивачем не надано доказів вжиття заходів щодо усунення вказаного порушення.

Враховуючи допущені порушення військовій частині А 3114 за коштами спеціального фонду та завдання матеріальної шкоди (збитків) на суму 8293,96 грн. (24,39 + 6 269,57 + 2000,00), колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача виконати пункт 3 вимоги від 28.08.2013р. № 01-14/1572.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку про необхідність залишення апеляційних скарг без задоволення, а постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2015 року - без змін.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційні скарги Військової частини А-3114 та Державної фінансової інспекції в Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2015р. по справі № 816/7190/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Шевцова Н.В.Судді Макаренко Я.М. Мінаєва О.М. Повний текст ухвали виготовлений 15.05.2015 р.