ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2014 р. Справа № 804/4201/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Потолової Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровській області, відповідача-2 Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:
- про визнання незаконними дії особи з назвою «Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровській області» щодо складання Вимоги №Ф-406/1 від 15.11.2013р. у зв'язку з відсутністю у останньої відповідного обсягу повноважень;
- скасування державної реєстрації особи з назвою «Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровській області» як таку, що проведена на підставі нечинних установчих документів з порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Позивачем позовні вимоги підтримані в повному обсязі та заявлено клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач-1 та відповідач-2 у судове засідання не з'явились, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце його проведення. З клопотанням про відкладення розгляду справи не звертались.
Письмові заперечення проти позову відповідача-1 долучені до матеріалів справи.
З урахуванням приписів ст.128 КАС України, судом на місці ухвалено щодо здійснення подальшого розгляду адміністративної справи за даної явки сторін та на підставі наявних у ній доказів, в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, при розгляді справи виходить з наступного.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї документів, ОСОБА_1 25.11.2013р. отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-406/1 від 15.11.2013р., за підписом заступника начальника Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровській області Артемєвої В.Л.
Згідно цієї вимоги позивач зобов'язаний перерахувати грошові кошти у розмірі 8154грн. 51коп. на відповідний рахунок.
Позивач, не погодившись з вищезазначеною вимогою, 02.12.2013р. звернувся із скаргою до Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області Міністерства доходів і зборів України.
Позивач вказує про отримання 05.01.2014р. рішення ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області №4918/10/04-3610-0809 від 30.12.2013р. про залишення без змін вимоги № Ф - 406/1 від 15.11.2013р.
Не погодившись з таким рішенням, позивач 14.01.2014р. звернувся зі скаргою до Міністерства доходів і зборів України.
Рішенням № 904/г/99-99-10-01-07-15 від 14.02.2014р. скаргу залишено без задоволення.
Не погоджуючись з такими діями та рішенням податкового органу, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.
Позивач не заперечує наявність заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 8154,51 грн., однак вважає дії відповідача-1 незаконними в частині прийняття будь-яких вимог в порядку Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з посиланням на відсутність відповідних повноважень.
Крім того, позивач, вважаючи проведеною з істотними порушеннями Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державної реєстрації відповідача-1, звернувся до останнього 02.12.2013р. із запитом про надання належним чином завіреної копії наказу щодо затвердження положення про ДПІ у м.Дніпропетровську ГУ Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровській області.
Позивач зазначає, що відповідь ним не отримана.
Аналізуючи приписи Положення про Міністерство доходів і зборів України (затверджене указом Президента України від 18.03.2013р. №141/2013), Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів Міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992р. №493/92, Наказу Міністерства доходів і зборів №46 від 17.04.2013р., Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», позивач дійшов висновку про наявність підстав для скасування державної реєстрації юридичної особи відповідача-1.
За змістом письмових заперечень (а.с.53-74) відповідач-1 обґрунтовує свою позицію наступним.
У 2012 та 1, 2, 3 кварталах 2013 фізична особа - підприємець ОСОБА_1: працював на спрощеній системі оподаткування. Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 №5515-УІ місячний розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2013 року становить 1147,00 грн. та статті 13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011 №4282-УІ місячний розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2012 року становить 1073,00 грн., з 1 квітня 2012р. - 1094,00 грн., з 1 липня: 2012р.- 1102,00 грн., з 1 жовтня 2012р. - 1118,00 грн. та з 1 грудня 2012р. - 1134,00 грн.
Тобто, ОСОБА_1 необхідно було сплатити єдиний внесок за 1 квартал 2013 у сумі 1194,03 грн. (1147,00 грн. х 34,7% = 398,01грн, 398,01 грн. х 3 міс.=1194,03 грн.) до 22 квітня 2013 року, за 2 квартал 2013 у сумі 1194,03 грн. (1147,00грн х 34,7% = 398,01грн, 398,01грн. х 3 міс.=1194,03 грн.) до 22 липня 2013 року, за 3 квартал 2013 року (1147,00грн. х 34,7% = 398,01грн., 398,01 грн. х 3 міс.=1194,03 грн.) до 21 жовтня 2013 року та за 2012 у сумі 4572,42грн. (1073,00грн х 34,7% = 372,33 грн., 372,33 грн. х 3 міс. = 1116,99 грн.; 1094,00грн. х 34,7% = 379,62 грн., 379,62 грн. х 3 міс.=1138,86 грн.; 1102,00 грн. х 34,7% = 382,39 грн., 382,39 грн. х 3 міс.=1147,17 грн.; 1118,00грн. х 34,7% = 387,95 грн., 387,95 грн. х 2 міс. = 775,90 грн.; 1134,00грн х 34,7% = 393,50 грн.; 1116,99 + 1138,86 + 1147,17 + 775,90 + +393,50. = 4572,42 грн.) до 21 січня 2013 року включно.
Станом на 01.10.2013 за даними УПФУ в Жовтневому р-ні м.Дніпропетровська ФОП ОСОБА_1 має заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 6960,48 грн., внаслідок чого останньому надіслано вимогу про сплату недоїмки №Ф-406 на суму 6960,48, яке отримано 16.10.2013р.
Станом на 01.11.2013р. ОСОБА_1 має заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 8154,51 грн.
ДПІ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області 15.11.2013р. було надіслано листом з повідомленням вимогу про сплату недоїмки №Ф-406/1 на суму 8154,51 грн., яке було отримано 26.11.2013р.
Дослідивши матеріали справи, надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове страхування» №2464-VІ від 08.07.2010 року, фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності є платниками єдиного внеску.
Згідно п.3 ч.1 ст.7 та ч.11 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове страхування» фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування нараховують єдиний внесок у розмірі 34,7% на суми, самостійно визначені, але не більші від максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Також, згідно п.3.4 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №455 від 09.09.2010 року зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 року за №1622/24154 (далі - Інструкція) платники, зазначені у підпункті 2.1.3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховують та сплачують 34.7 відсотка суми, що визначається такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464-VІ.
При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановленого законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
Відповідно розділу IV Інструкції єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Платники, які обрали спрощену систему оподаткування можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. У разі якщо останній день строків сплати єдиного внеску припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Згідно з п. 6.4 Інструкції вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції.
Згідно абз. б) пп.6.3 п.6 Інструкції № 455, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки у випадку, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. А згідно ч.12 ст.9 наведеного Закону єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
У відповідності до ч.4 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У відповідності до пп.19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Так, вимогу від 15.11.2013 року №Ф-406/1 було сформовано та виставлено, як про це зазначає позивач у своєму позові, особою з назвою «Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровській області» (код ЄДРПОУ - 38753122). Останній на думку ОСОБА_1 не має відповідного обсягу повноважень. Тому, позивач, зокрема, просить суд: скасувати державну реєстрацію особи з назвою «Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області» (код ЄДРПОУ - 38753122) як таку, що проведена на підставі нечинних установчих документів з порушенням вимог особи з назвою «Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області» (код ЄДРПОУ - 38753122).
З цього приводу суд зазначає, що у відповідності до п. 4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року, № 731 державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що:
а) зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколами до неї, міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації;
б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
Згідно з п. 5 цього ж Положення на державну реєстрацію не подаються акти, дія яких вичерпується одноразовим застосуванням, крім актів про затвердження положень, інструкцій та інших, що містять правові норми.
Положення про Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі м Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, затверджене наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 року №46 з огляду на наведені норми не потребує державної реєстрації оскільки в ньому відсутні норми, які зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян та воно не має міжвідомчого характеру, а також не містить правових норм.
У відповідності до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За викладених обставин, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 до ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, Реєстраційної служби Дніпропетровського МУЮ про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Керуючись ст.ст.11, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до відповідача-1: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів і зборів у Дніпропетровській області, відповідача-2 Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції, про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Г. В. Потолова