Постанова № 44161788, 13.05.2015, Лохвицький районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
13.05.2015
Номер справи
538/122/15-а
Номер документу
44161788
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

538/122/15-а

2-а/538/14/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.05.2015 року Лохвицький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Хоменка О.А.

при секретарі - Дробот О.П.

за участю прокурора - Сидоренко А.Л., Савинського С.Г.

представника відповідача - ОСОБА_1

представників третіх осіб - ОСОБА_2

ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лохвиця, Полтавської області справу за адміністративним позовом прокурора Лохвицького району Полтавської області в інтересах дитини-сироти ОСОБА_4 до Яхницької спеціальної загальноосвітньої школи - інтернату Лохвицького району Полтавської обласної ради, треті особи орган опіки та піклування Лохвицької районної державної адміністрації, професійно-технічне училище № 32 про визнання бездіяльності неправомірною та зобов"язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

В січні 2015 року прокурор Лохвицького району Полтавської області звернувся до суду з позовом в інтересах дитини - сироти ОСОБА_4 до Яхницької спеціальної загальноосвітньої школи - інтернату Лохвицького району Полтавської обласної ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов"язання вчинити дії.

В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що прокуратурою Лохвицького району Полтавської області в результаті перевірки Яхницької спеціальної загальноосвітньої школи - інтернату Лохвицького району Полтавської обласної ради додержання вимог Закону України "Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" в частині виплати одноразової грошової допомоги випускникам встановлено, що у вказаній школі - інтернаті з 30.09.2010 по 01.09.2013 року навчалася та виховувалася ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що має статус дитини - сироти згідно рішення органу опіки та піклування Яхниківської сільської ради № 85 від 29.11.2006 року, проте при її випуску зі школи - інтернату відповідачем, всупереч ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" не надано та не виплачено їй одноразову грошову допомогу у розмірі шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік" сума прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років становить 1210 гривень. Таким чином, випускники шкіл - інтернатів з категорії дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у віці до 18 років (у цьому випаджку ОСОБА_5) повинні отримати одноразову грошову допомогу у розмірі 7260 грн.

В той же час, адміністрація Яхницької спеціальної загальноосвітньої школи - інтернату Лохвицького району Полтавської обласної ради при складанні кошторису для виплат грошової допомоги випускниці школи - інтернату ОСОБА_5 вказаної грошової допомоги, керувалась підпунктом 1 п. 13 Постанови КМУ № 226 від 05.04.1994 року "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей - сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування", яким передбачено виплату грошової допомоги у розмірі не менше як 2,5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Внаслідок чого, 30.08.2013 року навчальним закладом неповнолітній дитині сироті ОСОБА_4 виплачена грошова допомога у розмірі 72 грн.

Підставою звернення прокурора до адміністративного суду з цією позовною заявою є порушенням прав неповнолітньої дитини - сироти, яка не має спеціальної юридичної освіти, відноситься до соціально незахищеної категорії населення, немає рідних, які б піклувалися про її добробут, а тому прокуратура Лохвицького району прийняла рішення про звернення до суду із позовною зявою про захист порушених прав.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала і просила задоволити їх в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечує проти позову, просить суд відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи органу опіки і піклування Лохвицької районної державної адміністрації в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи професійно-технічного училища № 32 в судове засідання не з"явилася, але надіслала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує.

Суд, заслухавши думку прокурора, яка наполягала на задоволенні позовних вимог, заслухавши сторони по справі, дослідивши матеріали справи та наявні у справі докази, дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 і має статус дитини - сироти, згідно рішення органу опіки і піклування Яхниківської сільської ради № 85 від 29.11.2006 року.

Із 30.09.2010 по 01.09.2013 року ОСОБА_4 навчалася та виховувалася в Яхницькій спеціальній загальноосвітній школі - інтернаті Лохвицького району Полтавської обласної ради, де перебувала на повному державному утриманні.

У період часу із 01.09.2013 по 12.09.2014 року ОСОБА_4 навчалася у професійно - технічному училищі № 4 м. Полтави за професією "Кухар", із 12 вересня 2014 року навчається у ПТУ № 32 м. Червонозаводське в групі ПЛ-21 за спеціальністю "Пекар, лаборант ХБА".

Згідно з вимогами ч. 7 ст. 8 Закону України "Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" випускники навчального закладу із числа дітей - сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу одягом, взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.

Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік" розмір прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років становить 1210 грн.

Таким чином, випускники шкіл-інтернатів з категорії дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у віці до 18 років (у даному випадку ОСОБА_4) повинні були отримати одноразову грошову допомогу у розмірі 7260 грн.

В той же час адміністрація Яхницької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату Лохвицького району Полтавської обласної ради при складанні кошторису для виплати грошової допомоги випускниці школи-інтернат ОСОБА_4, керувалась п.13 Постанови КМУ № 226 від 05.04.1994 року "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", яким передбачено виплату грошової допомоги в розмірі не менше як 2,5 неоподаткованого мінімуму доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем виплачена випускниці школи ОСОБА_4 грошова допомога при вступі до професійного навчального закладу у розмірі 72 грн.

Щодо строку позовної давності, то суд зазначає, оскільки ОСОБА_4, як випускниці Яхницької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Лохвицького району Полтавської обласної ради 30.08.2013 року виплачено грошову допомогу у розмірі 72 грн., а не у розмірі 7260 грн. як передбачає Закон, а прокурор Лохвицького району дізнався про дані обставини безпосередньо із доручення прокуратури Полтавської області №08-385 вих-14-375 окв від 16.10.2014 року щодо опрацювання наданої Департаментом освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації інформації про розмір виплаченої допомоги випускникам інтернатних закладів області упродовж 2013-2014 років, яке надійшло до прокуратури району 21.10.2014 року, встановлений ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячний строк зверення до суду прокурорм району дотриманий, про що вказано у позовній заяві.

До матеріалів судової справи прокурорм долучені письмові докази, зокрема, вказане доручення та матеріали перевірок, які підтверджують, що покурорм дотримано строки звернення до суду для захисту прав дитини.

Згідно п. 1 ст. З Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративним чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятись якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, молоді із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, визначаються вищезазначеним Законом України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування".

Юридичне визначення соціальних категорій дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, передбачено у ст. 1 вказаного Закону. Так, дитина-сирота - це дитина, в якої померли чи загинули батьки; а діти, позбавлені батьківського піклування, - це діти, які залишилися без піклування батьків; у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав; відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав; визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними; оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства; розшуком їх органами внутрішніх справ, пов'язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження; тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки; а також підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, та безпритульні діти.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", заходи соціальної допомоги дітей-сиріт та дітей, що залишилися без батьківського піклування, гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.

Стаття 8 Закону передбачає, що держава здійснює повне забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа.

Право на повне державне забезпечення в навчальних закладах мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років та особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при продовженні навчання до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.

Особам в числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, крім повного державного забезпечення, виплачується стипендія в розмірі, який на 50% перевищує розмір стипендії у відповідному навчальному закладі, а також виплачується 100% заробітної плати, яка нарахована в період виробничого навчання та виробничої практики.

Особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, до завершення навчання виплачується щорічна допомога для придбання навчальної літератури в розмірі трьох місячних стипендій. Виплата зазначеної допомоги здійснюється протягом 30 днів після початку навчального року за рахунок коштів, що передбачаються для навчальних закладів у відповідних бюджетах.

При наданні особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які навчаються, академічної відпустки за медичним висновком за ними зберігається на весь період академічної відпустки повне державне забезпечення та виплачується стипендія. Навчальний заклад сприяє організації їх лікування. Випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються за рахунок навчального закладу або відповідної установи органів праці та соціального захисту населення одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. Нормативи забезпечення одягом і взуттям затверджуються Кабміном. За бажанням випускників навчальних закладів їм може бути видана грошова компенсація в розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття. Вартість повного державного забезпечення у грошовому еквіваленті для дітей віком від народження до трьох років, від трьох до семи років, від семи до десяти років, від десяти до чотирнадцяти років, від чотирнадцяти до вісімнадцяти років та осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до двадцяти трьох років визначається відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум".

Витрати на фінансування заходів щодо соціального забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа передбачаються в Державному бюджеті України окремим рядком (частина 2 статті 9 цього Закону).

Порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування затверджується Кабінетом Міністрів України (стаття 39-9 вказаного Закону).

Матеріальне забезпечення та виплата грошової допомоги регламентується підпунктом 1 пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 1994 року №226 "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування". Вказана допомога є соціальною гарантією держави у підтримці певної соціальної категорії дітей, позбавлених батьківського піклування.

Постановою Кабміну від 5 березня 2008 р. № 146 "Деякі питання надання одноразової грошової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування" були внесені зміни до підпунктів 4 та 5 п. 13 постанови Кабміну від 5 квітня 1994 р. № 226 "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування" щодо збільшення виплати одноразової грошової допомоги з двох до шести прожиткових мінімумів дітям-сиротам і дітям, позбавлених батьківського піклування, що навчалися або виховувалися в навчально-виховних та вищих навчальних закладах і перебували на повному державному утриманні, та дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, що перебували під опікою (піклуванням), при їх працевлаштуванні.

Однак, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час виплати одноразової грошової допомоги дитині ОСОБА_4 відповідач повинен був керуватись вимогами статті 8 Закону України "Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", а не пп. 1 п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 року "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування"", оскільки положення цієї Постанови суперечать вимогам вказаного Закону.

Таким чином, невиплата відповідачем одноразової грошової допомоги ОСОБА_4 випускниці з категорії дітей позбавлених батьківського піклування, порушує її майнові права.

Керуючись ст. ст. 163, 167 КАС України, ст. ст. 4, 8 Закону України „Про забезпечення організаційно - правових умов соціального захисту дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківською піклування ", суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задоволити.

Визнати бездіяльність Яхницької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Полтавської обласної ради щодо невиплати випускниці дитині-сироті ОСОБА_4, одноразової грошової допомоги - неправомірною.

Зобов"язати Яхницьку спеціальну загальноосвітню школу-інтернат Полтавської обласної ради нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу на користь ОСОБА_4 у розмірі 7260 (сім тисяч двісті шістдесят) грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Лохвицький районний суд Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутніми під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: О. А. Хоменко

Згідно: голова суду Г.Б. Савинський

ст. секретар Л.Г. Несмирна