Постанова № 44153160, 27.04.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2015
Номер справи
814/283/15
Номер документу
44153160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

27 квітня 2015 року Справа № 814/283/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Зощак В.В. розглянувши адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1

доРеєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області, вул. Котовського, 28, м. Миколаїв, 54010 Державного реєстратора Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області Тумиловича О.В. вул. Котовського, 28, м. Миколаїв, 54010

провизнання протиправними дії щодо зупинення розгляду заяви, визнання протиправним та скасування рішення про зупинення розгляду заяви, ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області Тумиловича О.В. (далі по тексту - відповідач 2, реєстратор) з приводу винесення рішення №18097205 від 18.12.2014 року про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №9198204 від 01.12.2014 року та витребування документів, які не передбачені законодавством під час проведення державної реєстрації права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна, а також визнати протиправним та скасувати рішення №18097205 від 18.12.2014 року про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію та їх обтяжень №9198204 від 01.12.2014 року.

Відповідачі позов не визнали, зазначивши, що позивачка надала недостовірну інформацію, зазначивши про реконструкцію об'єкта, хоча фактично мало місце побудова нового, в зв'язку з чим ОСОБА_1 повинна надати реєстратору рішення відповідного органу про присвоєння новобудові адреси.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 24.06.1996 року є власницею житлового будинку з прилеглими до нього спорудами та будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

За твердженням позивачки, на поліпшення експлуатаційних показників приміщень зазначеного житлового будинку ОСОБА_1 здійснила реконструкцію вказаної будівлі та зареєструвала декларацію про готовність об'єкта до експлуатації (житлового будинку з господарською будівлею та гаражем), що є підставою для реєстрації права власності на реконструйований об'єкт. При цьому адреса реконструйованого будинку не змінювалась.

01.12.2014 року позивачка звернулась до Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області (далі по тексту - відповідач 1, реєстраційна служба) із заявою про проведення державної реєстрації з видачею свідоцтва про право власності на реконструйовану будівлю, що знаходиться за адресою : АДРЕСА_1. До заяви позивачкою додані наступні документи: технічний паспорт, декларація про готовність об'єкта до експлуатації, договір купівлі-продажу від 24.06.1996 року, державний акт на право приватної власності на землю, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, квитанцію про сплату державного мита, копію паспорта та ідентифікаційного коду, ін...

18.12.2014 року реєстратором прийнято рішення №18097205 про зупинення розгляду зазначеної заяви про державну реєстрацію права власності у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів, а саме рішення уповноваженого органу про присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.

Відповідно до п.50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868 (далі по тексту - Порядок), заявник подає:

- документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за нею об'єкта будівництва, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо).

- довідку (виписку) із переліку осіб, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва та за якими здійснюється державна реєстрація прав, видану особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), про участь заінтересованої особи в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва (у тому числі шляхом купівлі-продажу майнових прав);

- технічний паспорт на об'єкт інвестування (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо);

- завірені особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), копії (крім випадків подання оригіналів таких документів особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва):

- документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);

- документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна до проведення його реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна);

- документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;

- документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася).

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно» у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.

Згідно приписів ст.24 Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно» у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:

1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;

2) об'єкт нерухомого майна, розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;

3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;

4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;

5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;

5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених статтею 4-2 та частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;

5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;

5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;

5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;

5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;

6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

За наявності підстав для відмови в державній реєстрації державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пунктах 4, 5-2 - 5-6 частини першої цієї статті, не позбавляє заявника права повторно звернутися із заявою за умови усунення перешкод для державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, не може здійснюватися у разі, якщо об'єкт нерухомого майна розміщений у межах території, на якій діють два і більше органів державної реєстрації прав, одним з таких органів на вибір заявника, а також у разі проведення державної реєстрації обтяжень речових прав на нерухоме майно.

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, зазначених у пункті 4 частини першої цієї статті, не може здійснюватися у разі наявності помилки в Державному земельному кадастрі, яка виникла після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у результаті зміни методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів).

Таким чином, для проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно з видачею свідоцтва про право власності на реконструйовані об'єкти нерухомого майна встановлено вичерпний перелік документів, що мають бути подані. Вимагати документи, які не передбачені наведеним вище Порядком, державні реєстратори не мають права. Саме поняття реконструкції за своєю природою - це перебудова вже введених в експлуатацію в установленому порядку об'єктів будівництва, пов'язана з комплексом будівельних робіт, спрямована на поліпшення експлуатаційних показників шляхом їх перепланування та переобладнання, надбудови, вбудови, прибудови з одночасним приведенням їх показників до нормативно-технічних вимог.

Необхідність подання документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, обумовлена тільки для тих випадків, коли в результаті реконструкції було змінено адресу (присвоєно нову, в результаті виділення об'єднання об'єктів, новобудови, тощо).

Присвоєння нової адреси об'єкту нерухомого майна в результаті реконструкції, на думку суду, це право власника (власників) в разі наявності певних суб'єктивних обставин для об'єднання, або роз'єднання вже введеного в експлуатацію об'єкту нерухомого майна.

З врахуванням наведеного, суд погоджується з твердженням позивача про те, що у державного реєстратора не було підстав для зупинення розгляду заяви з підстав ненадання документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, надання якого для реєстрації права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна, в даному випадку, не передбачено, оскільки адреса реконструйованого об'єкту нерухомості (як зазначено позивачем) не змінювалась.

Судження відповідачів про те, що позивачка надала недостовірну інформацію, зазначивши про реконструкцію об'єкта, хоча фактично мало місце побудова нового об'єкта, в даному випадку не може бути підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію з причини неподання в повному обсязі документів, оскільки заявником зазначено про реєстрацію реконструйованого об'єкта і для цього поданий необхідний об'єм документів. При цьому, надання недійсних (що містять неправдиву інформацію, фіктивних та ін.) документів або недостовірної інформації, в випадках передбачених законодавчими актами, може бути підставою для відмови в реєстрації речових прав (п.4 ч.1 ст.24 Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно» та ін.), а не для зупинення розгляду заяви.

Вищенаведене в сукупності є підставою для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області щодо зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 01.12.2014 року №9198204.

Визнати протиправним та скасування рішення №18097205 від 18.12.2014 року державного реєстратора Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 01.12.2014року №9198204.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 гривні 08 копійок судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя І. В. Желєзний