Справа № 683/465/15-а
2-а/683/34/2015
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2015 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Бондарчук Л.А.
секретаря Борикіної Л.В.
розглянувши в судовому засіданні в м. Старокостянтинів справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в:
23 лютого 2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області і просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови перерахувати йому пенсію з врахуванням відомостей, викладених у довідках, виданих Великомацевицькою сільською радою №719 від 09 грудня 2014 року, про інші виплати, які складаються з суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, а також зобов»язати відповідача здійснити з 09 грудня 2014 року перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням сум інших виплат, зазначених у вищевказаних довідках.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що з 09 грудня 2014 року він отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Однак, при нарахуванні пенсії не було взято до уваги розмір інших виплат, зазначених у довідках про складові заробітної плати №719 від 09 грудня 2014 року. З цього приводу у січні 2015 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте отримав відмову з посиланням на те, що зазначені виплати не входять до складу заробітної плати.
Позивач ОСОБА_1, який належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, просить позов задоволити.
Представник відповідача ОСОБА_2 також подала письмове клопотання про розгляд справи у її відсутності, однак у раніше поданих письмових запереченнях на позов просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на відсутність підстав для перерахунку пенсії.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ у Старокостянтинівському районі Хмельницької області, де з 09 грудня 2014 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», оскільки до виходу на пенсію працював у Великомацевицькій сільській раді Старокостянтинівського району Хмельницької області на посаді сільського голови.
У січні 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі довідок №719 від 09 грудня 2014 року про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну
службу», з урахуванням «інших виплат», на що листом УПФ України у Старокостянтинівському районі №7/14-4 від 03 лютого 2015 року йому було відмовлено з тих підстав, що ці виплати не включаються до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія.
Разом з тим, зі змісту вищезазначених довідок, які видані Великомацевицькою сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області №719 від 09 грудня 2014 вбачається, що до складу заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01 грудня 2009 року по 31 листопада 2014 року включені «інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація. На всі виплати, включені в довідки, нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до положень статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до положень ст.37 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №212, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення і на індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій до Пенсійного фонду довідці форми №5-1.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування (який був чинний на час виникнення спірних правовідносин) нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу, (граничної суми заробітної плати (доходу) з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Приписами ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання
чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що не врахування при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомога на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, на які нараховувався збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, є наслідком порушення відповідачем правил застосування норм права.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14 травня 2013 року, 28 травня 2013 року, 06 листопада 2013 року, 03 червня 2014 року (справи №21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14 відповідно).
Отже, перерахунок розміру раніше призначеної пенсії позивачу необхідно здійснити з часу призначення пенсії - з 09 грудня 2014 року.
Керуючись ст.ст. 6-11,160-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області щодо відмови перерахувати ОСОБА_1 пенсію з врахуванням відомостей, викладених у довідках, виданих Великомацевицькою сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області №719 від 09 грудня 2014 року.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України у Старокостянтинівському районі Хмельницької області з 09 грудня 2014 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії в розмірі, визначеному ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, а саме станом на 09 грудня 2014 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, що зазначені у довідках №719 від 09 грудня 2014 року, виданих Великомацевицькою сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 грн. 08 коп. судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: