ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1236/15-а11 год. 53 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гомельчука С.В.,
при секретарі: Корнієнко Я.В.,
за участю: представника позивача - Сафонової Р.Г.,
представників відповідача - Рум'янцева О.М., Подпалової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Плодоовочевий комбінат "Херсон" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі- позивач, Фонд) звернулося до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Плодоовочевий комбінат "Херсон" (далі - відповідач, підприємство, ТОВ"Плодоовочевий комбінат "Херсон") про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Адміністративний позов мотивований тим, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 67 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 3 робочих місця. Відповідачем працевлаштовано двох осіб з обмеженими фізичними можливостями. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, ТОВ "Плодоовочевий комбінат "Херсон" до 16 квітня 2015 року повинно було самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 23268 грн. 66 коп. Пеня за порушення терміну сплати цих санкцій нараховує 116 грн. 35 коп. На момент пред'явлення позову до суду борг зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 23385 грн. 01 коп. відповідачем не погашений, а тому підлягає стягненню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала. Просить позов задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували, посилаючись на те, що ТОВ "Плодоовочевий комбінат "Херсон" вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" виконані, зокрема, у колективному договорі відповідача (реєстраційний номер 49 від 01 липня 2014 року) зафіксовані додаткові гарантії для інвалідів для сприяння їх працевлаштуванню щодо можливості встановлення неповного робочого дня або неповного робочого тижня, обумовлено надання інвалідам І та ІІ групи щорічної основної відпустки тривалістю 30 календарних днів, інвалідам ІІІ групи - 26 календарних днів. Протягом 2014 року ТОВ "Плодоовочевий комбінат "Херсон" регулярно інформувало державну службу зайнятості про наявні вільні робочі місця і вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів, що підтверджується звітами про наявність вакансій форми № 3- ПН. Представники відповідача вважають, що підприємством було вжито усіх необхідних заходів для виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, проте товариство не працевлаштувало необхідну кількість інвалідів з незалежних від нього причин, а саме через відсутність таких осіб, які потребують роботи у ТОВ "Плодоовочевий комбінат "Херсон" та бездіяльність державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню інвалідів.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягає задоволенню з наступних підстав.
Зі змісту ч.1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-ХІІ) слідує, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Так, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ).
При цьому, частиною 3 ст. 14 Закону "Про зайнятість населення" від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI) визначено, що роботодавці можуть звернутися за сприянням для працевлаштування даної категорії громадян до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Роботодавці зобов'язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії) (пункт 4 частини третьої статті 50 Закону № 5067-VI ).
Пунктом 2.1.Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 31 травня 2013 року № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520, визначено, що форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Статтею 18-1 Закону № 875-ХІІ передбачено, що інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Рішення про визнання інваліда безробітнім і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендацій МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Таким чином, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи для працевлаштування інвалідів за умови виконання роботодавцем зобов'язань, передбачених частиною 3 статті 18 Закону № 875-ХІІ.
За приписами ч.1, ч.2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Як вбачається з матеріалів справи, 27 лютого 2015 року відповідачем подано до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік (вх. № 2505/03-05), відповідно до якого середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 67 осіб. Установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 3 місця. Кількість штатних працівників - осіб з обмеженими фізичними можливостями: 2 особи. У зв'язку з невиконанням нормативу працевлаштування інвалідів адміністративно-господарські санкції відповідача нараховують 23268 грн. 66 коп. Оскільки ТОВ "Плодоовочевий комбінат "Херсон" не вжито заходів щодо своєчасного погашення адміністративно-господарських санкцій йому нарахована пеня на суму 116 грн. 35 коп. Листом від 16 березня 2015 року № 03-05/2505 відповідача повідомлено про обов'язкову сплату адміністративно-господарських санкцій внаслідок невиконання нормативу працевлаштування інваліда. Станом на 20 квітня 2015 року відповідно до розрахунку Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість товариства з обмеженою відповідальністю "Плодоовочевий комбінат "Херсон" зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені складає 23385 грн. 01 коп.
Судом досліджено наявні у справі докази, зокрема, долучені відповідачем до заперечення, та з'ясовано, що ТОВ "Плодоовочевий комбінат "Херсон" у 2014 році подано до служби зайнятості звіт за формою № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силі (вакансії)" щодо наявності вакансій для інвалідів: прибиральника службових приміщень та підсобного робітника єдиноразово - 17 березня 2014 року.
Даний факт спростовує позицію представників відповідача щодо регулярного інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві для направлення інвалідів та суперечить вимогам пункту 2.1.Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", який передбачає подання такої звітності за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії), тобто регулярне звітування протягом року до повного задоволення потреби у такому попиті.
Доказів вжиття інших заходів для працевлаштування громадян з обмеженими фізичними можливостями, а саме розміщення оголошень, розклеювання об'яв про наявні вакансії, ТОВ "Плодоовочевий комбінат "Херсон" до суду не пред'явлено.
Згідно з ч.1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. При цьому, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що відповідачем суду не доведено, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Отже, ТОВ "Плодоовочевий комбінат "Херсон" у 2014 році не виконано обов'язку роботодавця щодо своєчасного та в повному обсязі інформування служби зайнятості про попит на робочу силу для працевлаштування інвалідів та, відповідно, не виконано нормативу робочих місць для працевлаштування таких осіб, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є правомірним.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та їх задоволення.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ч.4 ст.94, ст.ст. 128, 158-163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Плодоовочевий комбінат "Херсон", код ЄДРПОУ 33824405, на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, адміністративно-господарські санкції в розмірі 23268 (двадцять три тисячі двісті шістдесят вісім) грн. 66 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 116 (сто шістнадцять) грн. 35 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.3.4