Постанова № 44121770, 06.05.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2015
Номер справи
820/132/15
Номер документу
44121770
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 травня 2015 р. № 820/132/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Чиркіної А.А.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника третьої особи Бахолдіної М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Харківська міська рада, про скасування витягу та зобов'язання видати новий витяг, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області, у якому просить суд:

- скасувати Витяг № 315 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.10.2013 № 3602/08, виданий управлінням Держземагентства у місті Харкові Харківської області;

- зобов'язати управління Держземагентства у місті Харкові Харківської області видати ОСОБА_3 новий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,6266га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, та знаходиться у користуванні ОСОБА_3, із застосуванням коефіцієнту функціонального використання - 1,2 (землі промисловості) та розміру земельної ділянки під забудовою 0,0226 га.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем у витязі № 315 від 17.10.2013 року необґрунтовано завищено розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рахунок застосування коефіцієнта 2,5 функціонального призначення - землі комерційного призначення, оскільки земельна ділянка належить до земель промисловості.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Відповідач та третя особа проти позову заперечували, надавши письмові заперечення, в яких зазначили, що відповідачем правомірно застосовано коефіцієнт функціонального використання у значенні 2,5 при складенні витягу № 315 від 17.10.2013 року, оскільки на земельній ділянці, наданій в користування позивачу ведеться діяльність, яка відноситься законодавством до комерційної.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Представник третьої особи в судовому засіданні підтримала подані письмові заперечення та просила в задоволенні позову відмовити.

Оскільки відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду даної адміністративної справи, суд вважає за можливе розглянути справу без його участі.

Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

18 листопада 2004 року між позивачем та Харківською міською радою укладено договір оренди землі, за яким позивачу надано в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, яка знаходиться АДРЕСА_1, а саме: земельна ділянка загальною площею 0,6266 га, у тому числі: під забудовою 0,0226 га, інших угідь 0,6040 га.

З договору оренди слідує, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, які належать орендареві на праві приватної власності, а саме: нежитлові приміщення 1-го поверху № 5-19; 2-го поверху № 20-26; 3-го поверху № 27-32; 4-го поверху № 33-38 в літ. "Б-4", а також інші об'єкти інфраструктури.

Відповідно до пункту 8 зазначеного договору, договір укладено строком: на період будівництва - до 01.12.2006 року (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації), на період експлуатації - до 01.12.2029 року.

Згідно пункту 15 договору, земельна ділянка передається в оренду для будівництва столярного цеху, допоміжних виробничих приміщень (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для експлуатації цього об'єкту.

Пунктом 16 договору визначено цільове призначення земельної ділянки - землі промисловості.

17 жовтня 2013 року відповідачем складено витяг № 315 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 6266 кв.м. по АДРЕСА_1 для експлуатації столярного цеху, допоміжних виробничих приміщень з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5.

Оцінюючу обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (ч.1 ст.20 ЗК України).

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 року N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 року за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики (далі по тексту - Інструкція № 377).

Як встановлено Розділом 1 Інструкції № 377, у звітах вказують площі земель, що перебувають у власності, постійному і тимчасовому користуванні юридичних та фізичних осіб, за винятком тих площ земель, які надані в тимчасове користування іншим власникам землі і землекористувачам із земель, що перебувають у власності або в постійному користуванні цих юридичних і фізичних осіб.

У звітах вказують площі земель і розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності в межах територій, які входять до адміністративно-територіальних одиниць, у тому числі окремо - в межах населених пунктів, зрошувані та осушені землі, розподіл земель за формами власності.

Розділом ІІ вказаної Інструкції передбачено, що у графі 42 Форми N 6-зем "Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" зазначаються дані про землі комерційного та іншого використання землі, які використовуються головним чином комерційними, торговими і відповідними службами - торговими центрами, комерційними банками, автозаправними станціями, ремонтними майстернями, готелями, ресторанами, барами, їдальнями, торговими складами та будівлями органів управління ними. Включати потрібно землі за видами економічної діяльності, вказаними в додатку 3; частину земель, наданих юридичним та фізичним особам для підприємницької діяльності, зазначеної в цьому додатку, а також землі згідно з додатком 4, на яких проводиться підприємницька діяльність.

У графі 43 необхідно зазначати дані про землі громадського призначення - включати землі, на яких не проводиться підприємницька діяльність і які використовують для державного управління (включно - для оборонних потреб), освіти, охорони здоров'я, релігійних організацій, спорту та соціальної допомоги, колективних, громадських та особистих послуг, екстериторіальної діяльності згідно з додатком 4, а також землі згідно з додатком 3, на яких не проводиться підприємницька діяльність.

Перелік категорій земель за функцією використання із зазначенням коефіцієнтів функціонального використання наведено у Додатку № 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку № 18/15/21/11.

Так, відповідно до вказаного Переліку, до складу категорії земель комерційного використання відносяться: G - землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту; землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі; землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт; Н - землі готелів та ресторанів; J - землі підприємств фінансового посередництва; землі підприємств страхування; землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування; К - землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації; землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам; О93 - землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги; О92.7 - землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо) .

При цьому вказаним Переліком до земель громадського призначення включає у себе: землі громадської діяльності, землі підприємств, що здійснюють колективні, громадські та особисті послуги (за винятком підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг), землі державного управління, землі оборони, землі освіти, землі охорони здоров'я та соціальної допомоги, землі екстериторіальної діяльності, що відповідає секціям O91, O92, L, M, N, Q Національного класифікатору ДК 009:2005 "Класифікація видів економічної діяльності" (КВЕД), прийнятого наказом Держспоживстандарту України № 375 від 26.12.2005 року.

Суд вважає за необхідне зазначити, що з аналізу зазначених норм випливає, що при віднесенні земельної ділянки до тієї чи іншої категорії, органи, до компетенції яких це відноситься, повинні враховувати та перевіряти дані щодо здійснення на земельній ділянці видів діяльності.

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

При цьому під рентним доходом розуміється дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій". Держземагентство є такою юридичною особою.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378-IV, - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регулюються, відповідно, Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (далі - Порядок).

Згідно пункту 1.3 Порядку нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до пункту 3.1 Порядку в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.

Згідно пунктів 3.2, 3.3 Порядку, населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8.

Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою Цн = В х Нп : Нк х Кф х Км, де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3 %); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.

Відповідно до пункту 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Тобто, з викладеного слідує, що при визначенні нормативної грошової оцінки землі перш за все необхідно виходи із доходу, який ця земля дає або може дати.

Як вже зазначалося вище, земельна ділянка надана позивачу в оренду для будівництва столярного цеху, допоміжних виробничих приміщень - до 01.12.2006 року (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації) та для експлуатації цього об'єкту - до 01.12.2029 року.

Судовим розглядом встановлено, що на даний час нежитлові приміщення на зазначеній земельній ділянці використовуються ТОВ "ГАММА-ПЛЮС" на підставі договору № 1/2013 безоплатного користування нежитловими виробничими приміщеннями від 05.01.2013.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, види діяльності ТОВ "ГАММА-ПЛЮС": виробництво інших меблів; виробництво інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів; формування й оброблення листового скла; неспеціалізована оптова торгівля; роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах; роздрібна торгівля меблями, освітлювальним приладдям та іншими товарами для дому в спеціалізованих магазинах.

Враховуючи види діяльності ТОВ "ГАММА-ПЛЮС", земельна ділянка орендована позивачем, відповідно до Додатку № 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку № 18/15/21/11 відноситься до складу категорії земель комерційного використання.

Крім того, суд зазначає, надані позивачем до суду фотографії також підтверджують факт здійснення діяльності з виробництва інших меблів, інших дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів у нежитлових приміщеннях на земельній ділянці, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1

Таким чином, підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що діяльність ТОВ "ГАММА-ПЛЮС", яке безпосередньо використовує земельну ділянку, орендовану позивачем, є комерційною.

Саме ця обставина, стала підставою для застосування відповідачем при наданні оспорюваного витягу з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем при винесенні витягу № 315 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.10.2013 № 3602/08, правомірно та обґрунтовано застосовано коефіцієнт функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5, а отже позовні вимоги ОСОБА_3 є безпідставними та такими, що підлягають залишенню без задоволення.

Керуючись статтями 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Харківська міська рада, про скасування витягу та зобов'язання видати новий витяг - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 12 травня 2015 року.

Суддя Р.В. Мельников