ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1081/15-a
07 травня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Осташа А.В. при секретарі судового засідання Костецькій Н.Т.
за участю:
представника позивача - Кравець М.Б.;
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації
до ОСОБА_2
про стягнення незаконно отриманої допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації (далі - УПСЗН Зборівської РДА) з адміністративним позовом до ОСОБА_2, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 9394 грн. 11 коп.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, суду пояснила, що проведеною Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області ревізією в управлінні праці та соціального захисту населення Зборівської РДА встановлено, що ОСОБА_2 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в Декларації про доходи та майновий стан від 03.10.2014 року подано недостовірні відомості. Зокрема, встановлено, що ОСОБА_3 - чоловік відповідача ніде не працював впродовж трьох місяців перед датою звернення ОСОБА_2 за допомогою і фактично не здійснював догляд за перестарілою особою у зв'язку з перебуванням за кордоном.
Враховуючи наведене, представник позивача вважає, що відповідач не мала права на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям, а тому, виплачена сума допомоги в розмірі 9394 грн. 11 коп. підлягає поверненню як безпідставно отримана.
Оскільки відповідач не повернула в добровільному порядку суму вищевказаної допомоги в розмірі 9394 грн. 11 коп., то просила стягнути її в судовому порядку.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнала, суду пояснила, що за нею залишається несплачена сума зайво виплаченої допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 9394 грн. 11 коп. Однак, станом на дату розгляду справи судом дана сума не повернута у зв'язку з матеріальним становищем.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
ОСОБА_2 03 жовтня 2014 року звернулася до УПСЗН Зборівської РДА із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На підставі вищевказаної заяви та згідно рішення від 06.10.2014 року їй було призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї з 01.10.2014 року по 31.03.2015 року.
Як слідує з матеріалів справи, що працівниками ДФІ в Тернопільській області проведено ревізію фінансово - господарської діяльності УПСЗН Зборівської РДА за період з 01.09.2011 р. по 30.11.2014 р.
За результатами ревізії складено акт від 27.02.2015 року № 17-22/65, у якому встановлено, що жителькою с. Озерна Зборівського району Тернопільської області ОСОБА_2 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в Декларації про доходи та майновий стан від 03.10.2014 року подано недостовірні відомості. Зокрема, встановлено, що ОСОБА_3 - чоловік відповідача ніде не працював впродовж трьох місяців перед датою звернення ОСОБА_2 за допомогою і фактично не здійснював догляд за перестарілою особою у зв'язку з перебуванням за кордоном, згідно інформації, наданої Тернопільській об'єднаній державній фінансовій інспекції Службою безпеки України в Тернопільській області № 69/65/1-2327 від 12.12.2014 року.
В результаті внесення у Декларації недостовірної інформації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01.10.2014 року по 31.03.2015 року громадянці ОСОБА_2 безпідставно виплачено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї в сумі 9394 грн. 11 коп., чим порушено ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На підставі виявленого порушення 05 березня 2015 року УПСЗН Зборівської РДА було видано розпорядження № 42-од (а.с.18), згідно якого відповідачу з 01 лютого 2015 року було припинено виплату державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї та проведено перерахунок зайво виплаченої вищевказаної допомоги.
Відповідно до розрахунку зайво виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям жительки с. Озерна ОСОБА_2 (а.с.19) відповідачу за період з жовтня 2014 року по лютий 2015 року було виплачено вищевказану допомогу в розмірі 9394 грн. 11 коп.
05 березня 2015 року на адресу ОСОБА_2 позивачем направлено повідомлення № 42 (а.с.20), в якому зобов'язано було відповідача повернути неправомірно отриману допомогу в розмірі 9394 грн. 11 коп. до 20.04.2015 року на відповідний рахунок УПСЗН Зборівської РДА.
20 березня 2015 року відповідач звернулася до УПСЗН Зборівської РДА із заявою (а.с.22) в якій визнала той факт, що вона не мала права на отримання державної соціальної допомоги та вказала на те, що немає можливості повернути суму вищевказаної допомоги в розмірі 9394 грн. 11 коп. у зв'язку з матеріальним становищем.
Таким чином, станом на дату розгляду справи судом вищевказана допомога в добровільному порядку відповідачем не повернута.
Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року № 1768-III (далі - Закон № 1768-III), який спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до статті 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядок № 250) передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст.7 Закону № 1768-III та п.10 Порядку № 250 державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Як встановлено ревізією ДФІ в Тернопільській області та не заперечується сторонами у справі, що ОСОБА_2 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в Декларації про доходи та майновий стан від 03.10.2014 року подано недостовірні відомості. Зокрема, встановлено, що ОСОБА_3 - чоловік відповідача ніде не працював впродовж трьох місяців перед датою звернення ОСОБА_2 за допомогою і фактично не здійснював догляд за перестарілою особою у зв'язку з перебуванням за кордоном.
Згідно п. 28 Порядку № 250, встановлено, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Судом встановлено, що 05 березня 2015 року на адресу ОСОБА_2 позивачем направлено повідомлення № 42, в якому зобов'язано було відповідача повернути неправомірно отриману допомогу в розмірі 9394 грн. 11 коп. до 20.04.2015 року на відповідний рахунок УПСЗН Зборівської РДА.
Однак, станом на дату розгляду справи судом вищевказана допомога в добровільному порядку відповідачем не повернута, а тому сума неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 9394 грн. 11 коп. підлягає стягненню в судовому порядку.
Разом з тим, в судовому засіданні, відповідачем зроблено усну заяву про визнання позовних вимог позивача щодо стягнення з ОСОБА_2 неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 9394 грн. 11 коп.
Відповідно до статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з громадянки ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) в користь Управління праці та соціального захисту населення Зборівської районної державної адміністрації на р/р 35411011009416, код 03195688, в УДКС в Тернопільській області, МФО 838012 безпідставно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 9 394, 11 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 12 травня 2015 року.
Головуючий суддя Осташ А. В.
копія вірна
Суддя Осташ А. В.