Постанова № 44121232, 08.05.2015, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2015
Номер справи
2а-6160/09/1170
Номер документу
44121232
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

( в порядку письмового провадження)

08 травня 2015 року Справа № 2а-6160/09/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С.. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом : прокурора м. Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго"

до відповідача: Державного підприємства по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля"

про стягнення суми штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернувся до суду з позовом до державного підприємства по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля" , в якому просить стягнути суми штрафу у розмірі 51000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що постановою №1/30-0054 від 24.03.2009 року до відповідача застосовано штрафну санкції у розмірі 51000,00 грн., який відповідачем добровільно сплачено не було.

У зв'язку з несплатою відповідачем штрафних санкцій в добровільному порядку, прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся з позовом до суду.

Представник прокуратури та представник позивача, повідомлені належним чином про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання не прибули, при цьому подавши клопотання про розгляд справи без їх участі(а.с.151-152).

Поштова кореспонденція, яка була направлена відповідачу за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (28000,Кіровоградська обл., м.Олександрія, вул. Марії Козинець, 36), повернулась до суду з відміткою "підприємство відсутнє" (а.с.145-146).

Відповідно до ч.4 ст.33 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються, зокрема, юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

За приписами ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

З аналізу наведених норм КАС України суд вважає, що ухвали про поновлення провадження у справі, про відкладення розгляду справи та повістки про виклик вручені відповідачу належним чином.

За таких обставин судом було здійснено всі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України

За приписами частини четвертої статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з частиною шостою цієї ж статті якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, у судове засідання не з'явився без повідомлення причин неприбуття, а прокурор та представник позивача надали заяви про розгляд справи без участі, суд вирішив справу розглянути у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 121 Конституції України та статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави при наявності порушень або загрози порушень економічних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Статтею 9 Закону України "Про електроенергетику", ст.14 Закону України "Про теплопостачання", п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженої, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії уповноважена здійснювати державний нагляд в електроенергетиці. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Згідно вище зазначеного законодавства та п.п. 1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кіровоградській області, затвердженого директором Головдерженергонагляду - головним державним інспектором України з енергетичного нагляду 3 березня 2009 року, п.п. 1 Положення про відокремлений підрозділ „Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго" , затвердженого директором НЕК „Укренерго" 21 березня 2006 року, статуту державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго", Східне відділення, як підрозділ Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області, що є відокремленим структурним підрозділом відокремленого підрозділу Держенергонагляду у Дніпровському регіоні державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", якому делеговано повноваження щодо здійснення контролю за споживачами електричної енергії та притягнення їх до відповідальності, передбаченої законодавством України. Вказані підрозділи НЕК "Укренерго" не наділені статусом юридичних осіб, а тому згідно ч.3 ст.48 КАС України адміністративною процесуальною дієздатністю наділено підприємство - юридична особа, НЕК "Укренерго".

Статтею 9 Закону України "Про електроенергетику" при здійсненні державного нагляду в електроенергетиці державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії

- застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції..

Згідно п. 13 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженої, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929, головний державний інспектор України з енергетичного нагляду, його заступники, старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду під час виконання своїх функцій мають право:

- безперешкодно у робочий час відвідувати електричні і теплові установки та мережі суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії з метою здійснення контролю за дотриманням вимог нормативно-правових і нормативно-технічних документів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання;

- здійснювати в установленому порядку обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії, а також складати за їх результатами відповідні акти;

- брати участь у роботі відповідних робочих комісій з прийняття в експлуатацію побудованих і реконструйованих енергетичних об'єктів, що належать суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії;

- видавати в межах своєї компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і здійснювати контроль за їх виконанням;

- вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення виявлених Держенергонаглядом порушень;

- вимагати від споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики дотримання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- опломбовувати в установленому порядку електричні і теплові установки, енергопостачання яких обмежується або припиняється на виконання відповідного розпорядження Держенергонагляду.

При здійсненні заходів енергетичного нагляду старші державні інспектори з енергетичного нагляду та державні інспектори з енергетичного нагляду мають діяти у відповідності до процедури, визначеної вище зазначеним законодавством України та Законом України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" і Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 року №817.

Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 6 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" позапланова перевірка може бути проведена за наявності підстави щодо перевірки виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

Судом встановлено, що 10 лютого 2009 року державними інспекторами з енергетичного нагляду Східного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області Круком Миколою Івановичем в присутності головного енергетика підприємства Ростовцева Валерія Георгієвича, в присутності уповноваженої особи ВАТ "Кіровоградобленерго" - інспектора енергозбуту Погрібняка Анатолія Петровича проведено позапланове інспектування з державного енергетичного нагляду на ДП "Бурвугілля" на предмет контролю за розпорядженням Головдержнагляду №32-01/42-102 від 15.01.2009 року, за наслідками чого складено акт №01/32-0024 від 10.02.2009 року, від підпису якого керівник підприємства відмовився.(а.с.14-15).

В ході перевірки виявлено, що позивачем не виконано умови договору про постачання електричної енергії №42 Б в частині оплати за електричну енергію згідно з виставленими рахунками №42 Б/1, №42 Б2 від 06.01.2009 року. Заборгованість складає 1 465 140,87 грн. за активну електричну енергію та 413 433,76 грн. за реактивну електроенергію. На час обстеження споживачем не припинено споживання електричної енергії шляхом відключення з центрів живлення від ПС 154/35/6 кВ "Морозівська" ЗРУ-6 кВ комірка №22, ПС 35/6 кВ "Морозівська-технологічна" комірок № 1, №2, №4 живлення насосів відкачки ґрунтового розрізу "Морозівський" згідно попередження про припинення постачання електричної енергії ВАТ "Кіровоградобленерго" №42Б\14 від 26.01.2009 року. Зазначеними діями та бездіяльністю позивачем порушено ч. 8 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" п. 5.1.8 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 року №258, п. 10.2 (15) Правил користування електричною енергією, затверджений постановою НКРЕ від 31.07.1996 року №910.

За наслідками інспектування інспектором Круком М. І. винесено припис №01/32-0018 від 10.02.2009 року. Даним приписом керівнику споживача Тригубу Валерію Станіславовичу приписано забезпечити безперешкодний доступ до власних електроустановок посадових осіб енергопостачальної організації ОМРЕМ ВАТ "Кіровоградобленерго" та Держенергоногляду для виконання опломбування відключених комутаційних апаратів комірки №22 ЗРУ 6 кВ ПС 35/6 кВ"Морозівська-технологічна" та припинення електроспоживання електричної енергії насосами відкачки ґрунтових вод розрізу "Морозівський", про виконання припису повідомити до 13 лютого 2009 року. Керівник підприємства від отримання примірника припису відмовився, у зв'язку із чим примірник акту направлено позивачу поштою (а.с.16-17).

2 березня 2009 року державним інспектором з енергетичного нагляду проведено позапланову перевірку позивача щодо виконання вимог припису №01/32-0018 від 10.02.2009 року, якою встановленопорушення ч. 4 ст. 26 Закону України „Про електроенергетику" щодо ухилення позивача від виконання даного припису, про що складено акт перевірки від 02.03.2009 року (а.с.18-19).

Відповідно до ч. 4 ст.26 Закону України „Про електроенергетику" споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно ч. 1, абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пунктом 3 Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. №1312 (далі за текстом -Положення №1312) передбачено, що накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право: Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; та державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (п.7 Положення №1312).

Згідно п. 8 Положення №1312 рішення про накладення штрафу оформляється постановою відповідно Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Статтею 31 Закону №2633-IV встановлено, що уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції, зокрема, за неподання передбаченої законом інформації уповноваженим державним органам або подання завідомо недостовірної інформації.

Рішення керівника чи заступника керівника уповноваженого органу про накладання штрафу оформляється постановою.

24 березня 2009 року начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області, на підставі акту від 02.03.2009 року щодо перевірки дотримання ДП „Бурвугілля" законодавства про електроенергетику, та у відповідності до абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України „Про електроенергетику" прийнято постанову №1/30-0054, якою за порушення законодавства про електроенергетику на ДП „Бурвугілля" накладено штраф у розмірі 51 000 грн. за порушення законодавства про електроенергетику (а.с.22).

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.03.2010 року у адміністративній справі №2а-6494/09/1170, встановлено, що постанова №1/30-0054 від 24.03.2009 року відповідає вимогам чинного законодавства (а.с. 117-123).

За таких обставин позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.

Частиною четвертою статті 94 КАС України встановлено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 94, 128, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства по видобутку бурого вугілля "Бурвугілля" на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 51000 (п'ятдесят одна тисяча) грн. на наступний рахунок: код бюджетної класифікації - 21081100, одержувач - Олександрійське УДК, код одержувача - 24146085, № рахунку - 31118106700006, банк одержуавача - ГУДКУ у Кіровоградській області, МФО -823016.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду підпис О.С. Петренко

Згідно з оригіналом