Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2015 р. Справа № 805/933/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Комунального підприємства «Вода Донбасу» про стягнення податкового боргу в сумі 51 722,24 грн., -
В С Т А Н О В И В
Добропільська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з позовом до Комунального підприємства «Вода Донбасу» про стягнення податкового боргу в сумі 56 489,80 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що станом на 17.02.2015 року за підприємством значиться податковий борг з надходження збору за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ у сумі 56 489,80 грн., а саме: основний платіж згідно Рішення Добропільської ОДПІ про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст.100 ПКУ) N 11 від 28.11.2014 по Розрахунку збору за спеціальне водокористування N 904483520 від 19.08.2014 - 52 166,37 грн.; пеня: з процентів за користування розстроченням згідно Рішення ОДПС про розстрочення (відстрочення) початкового боргу (ст.100 ПКУ) N 11 від 28.11.2014 р. ? 1 580,66 грн. та за статтею 129 Податкового кодексу – 2 742,77 грн.
Відповідно до Сертифікату (висновку) про настання обставин непереборної сили № 1215 виданого Торгово-промисловою палатою України 29.10.2014р Добропільське ВУВКГ 03.11.2014 звернулося з заявою до Добропільської ОДПІ щодо розстрочення податкового боргу у сумі 111 166,37 грн. На підставі зазначеної заяви Добропільською ОДПІ 28.11.2014 було прийнято рішення про розстрочення податкового боргу № 11 із строками сплати 15.12.2014 р. та 20 12.2014 р. рівними частками. У зв'язку з тим, що Добропільським ВУВКГ не було забезпечено дотримання графіку погашення розстроченого податкового боргу 17.12.2014 року було сформовано Податкову вимогу №1122-25, яку вручено посадовій особі під розпис 17.12.2014 р.
Протягом розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги у зв’язку із самостійною сплатою частини боргу відповідачем у сумі 5000 грн. та донарахуванням пені просив стягнути податковий борг у загальній сумі 51 722,24 грн., надав відповідний розрахунок (а.с.76-77).
Представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві з урахуванням уточнення позовних вимог, просили їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, надав письмові заперечення, зазначив, що у відповідь на вимогу від 28.08.2014 року № 678-25 про сплату податкового боргу за надходження збору за спеціальне використання води від підприємств ЖКГ Добропільське ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу» направило лист до Добропільської ОДШ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 12.09.2014 вих. № 2467, в якому були викладенні обставини щодо ймовірності несвоєчасної сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) або відсутності можливості їх сплати у зв'язку з непередбачуваними обставинами. У листі Міндоходів України від 01.07.2014р. № 15472/7/99-99-25-01-17 надане роз'яснення щодо загрози виконання платниками обов'язків із сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), передбачених Податковим кодексом України. Так, відповідно до Указу Президента України від 14 квітня 2014 року N 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 р. щодо проведення заходів з подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України.
Перелік обставин, що є підставами для відстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу), та документи, що підтверджують ці обставини, наведено у постанові Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року N 1235 "Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин".
Відповідно до розділу II постанови N 1235 доказом, що підтверджує факт настання (існування) обставин непереборної сили, що є підставою для відстрочення грошових зобов'язань" або податкового боргу платника податків, є висновок Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили.
Форс-мажорні обставини та неможливість виконання підприємством своїх обов'язків по сплаті податків та зборів, а також виконання послуг по централізованому водопостачанню та водовідведенню підтверджені сертифікатом Торгово-промислової палати України № 1215 та висновками Донецької Торгово-промислової палати від 03.07.2014р. № 2005/12.12-03. Отримавши сертифікат Торгово-промислової палати України № 1215 лист від 29.10.2014р. № 4246/05-4. Добропільське ВУВКГ звернулося листом від 03.11.2014 вих. № 3267 до Добропільської ОДПІ з питання надання відстрочення грошового зобов'язання. Таким чином, Добропільське ВУВКГ КП "Компанія "Вода Донбасу" прийняло усі можливі заходи для отримання відстрочення оплати грошових зобов'язань до закінчення обставин непереборної сили.
На даний час підприємство перебуває у катастрофічному фінансовому становищі. Різке падіння виробництва та критичний стан розрахунків за воду у зв'язку з проведенням АТО обумовили виникнення заборгованості по заробітній платі.
З наведених підстав відповідач просив у задоволені позову відмовити.
В судове засідання 15.04.2015 р. представник відповідача не з’явився, про дату, час і місце судового розгляду відповідач повідомлявся належним чином.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
П.п. 20.1.34 п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.
Отже, позивач є суб’єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом України.
Відповідач – Комунальне підприємство «Вода Донбасу» (код ЕДРПОУ 00191678, 87547 Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, 177а) є суб'єктом господарської діяльності - юридичною особою - платником податків та інших обов'язкових платежів. Відповідач діє на підставі статуту (а.с.64-74).
На обліку у Добропільскій об’єднаній державній податковій інспекції перебуває Добропільське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» (а.с.12,13).
Добропільське ВУВКГ є відокремленим підрозділом, що входить до складу Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу». Управління не є юридичною особою, працює в єдиному технологічному режимі системи підприємства, та діє на підставі Положення № 20, затвердженого наказом генерального директора Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 27.06.2012 року №142 (а.с.44-54).
Судом встановлено, що відповідно до рішення про розстрочення податкового боргу від 28.11.2014 р. відповідачу було надано розстрочення під проценти зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства (а.с.15).
На адресу боржника надіслано податкову вимогу за № 1122-25 від 17.12.2014 року, яка у цей день була отримана посадовою особою підприємства (а.с.14).
Як вбачається з матеріалів справи, з урахуванням Рішення Добропільської ОДПІ про розстрочення (відстрочення) податкового боргу N 11 від 28.11.2014 по розрахунку збору за спеціальне водокористування N 904483520 від 19.08.2014 р., за відповідачем на час розгляду справи обліковується податковий борг зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства за платежами, що розподіляються між державним та місцевими бюджетами в сумі 51 722,24 грн., в тому числі основний платіж 47 166, 37 грн., пеня 4 555, 87 грн. (а.с.77).
Виникнення основного боргу зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства сторонами не заперечується.
Отже, спір виник з підстав неможливості виконання відповідачем податкових зобов’язань за умовами, які відповідач вважає обставинами непереборної сили.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4. п.16.1. ст.16 Податкового кодексу України, - платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання вважаються податковим боргом.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк.
Пунктом 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Доводи відповідача про те, що він звертався до позивача із заявою № 3288 від 05.11.2014 року про звільнення від виконання своїх зобов'язань, а саме нарахування утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності (а.с.56-57), а позивач у наданій відповіді від 07.11.2014 р. відмовив у звільнені від сплати ЄСВ (а.с.61), суд не приймає до уваги, оскільки вказані доводи стосуються інших зобов’язань, які виходять за межі предмету заявленого позову.
Крім того, відповідачем не надано доказів про те, що відмова позивача від звільнення відповідача від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, була оскаржена у встановленому законом порядку.
Позивачем наданий сертифікат Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили № 1215 від 29.10.2014 р. (а.с.33). Вищевказані обставини, як форс-мажорні, підтверджені висновком Донецької Торгово-промислової палати від 03.07.2014 № 2005/12/12-03 (а.с.34-36).
Також відповідач зазначив про те, що до складу Добропільського ВУВКГ входить 5 виробничих дільниць. Внаслідок проведення активної фази АТО починаючи з 01.06.2014 року Добропільському ВУВКГ було заподіяно значні збитки, так як було повністю відсутнє централізоване водопостачання: м. Білицьке, м. Білозерське, смт. Олександрівка, с. Новодонецьке та інші селища Добропільського району. Централізоване водопостачання здійснювалося тільки у м. Добропілля з водозабору "Золотий Колодязь". Ці обставини призвели до унеможливлення виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань з виконання послуг централізованого водопостачання та водовідведення, що призвело до різкого падіння рівня надходження грошових коштів.
Вказані доводи суд не може прийняти до уваги, оскільки Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-VII не передбачає звільнення від нарахування пені за несвоєчасну сплату податкового боргу зі збору за спеціальне використання води від підприємств житлово-комунального господарства.
За таких обставин суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 7, 17, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Комунального підприємства «Вода Донбасу» про стягнення податкового боргу в сумі 51 722,24 грн. – задовольнити.
Стягнути кошти за податковим боргом Комунального підприємства «Вода Донбасу» (код ЕДРПОУ 00191678, 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, 177а) на р/р № 33116359700035 місцевий бюджет м. Добропілля, код платежу 13020401, ЄДРПОУ 37755456, банк отримувача ГУ ДКСУ в Донецькій області, МФО 834016) в сумі 51 722 (п’ятдесят одна тисяча сімсот двадцять дві) грн. 24 коп. з розрахункових рахунків платника податків Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» у банках, які його обслуговують .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до адміністративного суду апеляційної інстанції через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.