справа № 317/5295/14-ц
№/п 2/317/421/2015
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2015 року Запорізький районний суд Запорізької області в складі:
головуючого - судді Громової І.Б..
при секретарі Вишняковій В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі цивільну справу за позовом Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області в інтересах Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування збитків, заподіяних рибному господарству, суд, -
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2014 р. до суду звернулося Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області в інтересах Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про відшкодування збитків, заподіяних рибному господарству в розмірі 663,00 гривень.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що Запорізьким районним судом Запорізької області було розглянуто адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за ст.85 ч.4 КУпАП. За результатами розгляду адміністративних матеріалів, судом було встановлено, що 05.08.2012 р. о 08-30 год. ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 на Запорізькому водосховищі в районі с. Придніпровське, Запорізького району Запорізької області, з гумового човна здійснювали протизаконний вилов риби забороненим знаряддям лову - сіткою, при цьому протиправно виловили рибу: тарань - 5 екз., загальною вагою 0,5 кг, плоскирку - 7 екз., загальною вагою 1 кг, чим заподіяли матеріальну шкоду рибному господарству України на суму 663,00 грн.
На підставі вищевикладеного, Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області в інтересах Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області було вимушено звернутись до суду із вказаною заявою та просить суд стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розмір збитків, заподіяних державі, заподіяних ними внаслідок скоєного адміністративного правопорушення, а також покласти на них судові витрати.
В судовому засіданні представник Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області, не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчать матеріали справи. До суду надав заяву про слухання справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представники Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області в судове засідання не з'явились, про день та час слухання справи були повідомлені своєчасно та належним чином, про що свідчать матеріали справи. Представник Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області надав до суду заяву в якій просив слухати справу за його відсутності, зазначивши, що підтримує позовні вимоги прокурора в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання з'явився, позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 також був викликаний в судові засідання, які були призначені на 03.03.2015 р., 07.04.2015 р. та на 06.05.2015 р. не з'явились. Про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Судом встановлено, і це підтверджується матеріалами справи, а також поясненнями відповідача ОСОБА_1, що Управлінням хорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області були направлені до Запорізького районного суду адміністративні матеріали для розгляду відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за ст.85 ч.4 КУпАП. За результатами розгляду адміністративних матеріалів, судом було встановлено, що 05.08.2012 р. о 08-30 год. ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 на Запорізькому водосховищі в районі с. Придніпровське, Запорізького району Запорізької області, з гумового човна здійснювали протизаконний вилов риби забороненим знаряддям лову - сіткою, при цьому протиправно виловили рибу: тарань - 5 екз., загальною вагою 0,5 кг, плоскирку - 7 екз., загальною вагою 1 кг, чим заподіяли матеріальну шкоду рибному господарству України на суму 663,00 грн.
Постановами Запорізького районного суду Запорізької області від 03.09.2012р. та від 31.08.20012 р. відповідачів було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 85 КУпАП та накладено адміністративні стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн.
Внаслідок порушення правил рибальства та охорони водних живих ресурсів незаконними діями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 державі заподіяні збитки на суму 663,00 грн., які розраховані Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області, відповідно до «Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1209 від 21.11.11року копія розрахунку міститься в матеріалах справи.
Вказані факти та вина відповідачів повністю підтверджуються постановою Запорізького районного суду м. Запоріжжя від 03.09.2012 року у справі №0810/3830/2012 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та постановою Запорізького районного суду м. Запоріжжя від 31.08.2012 у справі №0810/3831/2012 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП та розрахунком шкоди до протоколів № 003116, №003115, копії яких також містяться в матеріалах справи. Однак при винесені постанови, суд не прийняв до уваги той факт, що в результаті незаконного видобування об'єктів тваринного світу була спричинена шкода, яка підлягає відшкодуванню.
Згідно ч. 3 ст. 61 ЦПК України, обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до вимог ст. 68 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 63 ЗУ «Про тваринний світ» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Відповідно ст. 69 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи наведені обставини та вимоги чинного законодавства, шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у розмірі 663,00 грн., мають відшкодовувати ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Згідно із ст.16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави, а вищевказаний факт свідчить про порушення інтересів держави, у зв'язку з чим прокурор звертається до суду з даним позовом.
Відповідно до Положення про Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області, затвердженого Наказом Державного агентства рибного господарства України № 202 від 19.04.12, Управління є територіальним органом Державного агентства рибного господарства України, основним завданням якого є реалізація повноважень у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в районі діяльності.
Згідно п.п. 6.15, 6.16 зазначеного Положення, Запоріжжярибохорона має право визначати розмір збитків, завданих рибному господарству, за затвердженими таксами та методиками; самостійно та через органи прокуратури подавати позови про відшкодування шкоди, заподіяної суб'єктами господарювання та громадянами внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.
Враховуючи вищенаведене, Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області є органом уповноваженим здійснювати функції держави в спірних правовідносинах.
Згідно ст. 15 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» місцеві ради на їх території здійснюють контроль та заходи щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, що знаходяться у власності держави.
Відповідно до ст. 33 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що до делегованих повноважень місцевих рад належить здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів.
Згідно зі ст. 11 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2015 рік у частині доходів є надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.
Пунктом 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
В главі 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 19.12.2000 № 31 передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами» Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
Оскільки відповідно до приписів ст.2 ЦК України учасниками цивільних відносин є, зокрема, як держава Україна, так і територіальні громади, та інші суб'єкти публічного права (ч.2), а згідно ст.10 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» Лукашівська сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє відповідні територіальні громади та здійснює від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, розподіл стягнутих збитків має здійснюватись у відповідності з наведеними нормами права.
З огляду на зазначені положення діючого законодавства та беручи до уваги те, що порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу вчинено на на Запорізькому водосховищі в районі с. Придніпровське Запорізького району Запорізької області, що знаходиться в адміністративних межах Лукашівської сільської ради, остання є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах і є належним позивачем по даній справі.
З урахування вищевикладеного суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що оскільки неправомірними діями відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було завдано істотної матеріальної шкоди державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства на суму 663,00 гривень, а така шкода підлягає відшкодуванню, приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача є законними, достатнім чином обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, та вважає за можливе винести рішення по справі.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 3, 15,45, 63, 110, 119, 213 ЦПК України, ст.63 ЗУ «Про тваринний світ», ст.ст. 68-69 ЗУ «Про охорону природного навколишнього середовища», ст.33 ЗУ «Про органи місцеве самоврядування в Україні» ст.ст. 1166, 1190 ЦК України,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги прокурора Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області в інтересах Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (АДРЕСА_1) та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, (АДРЕСА_2) на користь держави Україна та Лукашівської сільської ради суму збитків в розмірі 663 (шістсот шістдесят три) гривні, зарахувавши кошти на р/р №33111331700132, отрмувач УК у Запорізькому районі, 24062100, код ЄДРПОУ: 38025393, банк отримувач: ГУ ДКСУ у Запорізькій області, МФО:813015.
Стягнути з солідарно з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (АДРЕСА_1) та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, (АДРЕСА_2) судовий збір на користь держави в розмірі 243 грн. (двісті сорок три) гривні 60 копійок.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя: І.Б.ГРОМОВА