Ухвала суду № 44095843, 27.04.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2015
Номер справи
2а-0770/2388/12
Номер документу
44095843
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2015 року Справа № 876/4779/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Костів М.В.

судді Запотічний І.І.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-М» на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.01.2013р. по справі № 2а-0770/2388/12 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-М» до Державної податкової інспекції у Тячівському районі Закарпатської області про визнання протиправним і скасування податкових повідомлень-рішень,

В С Т А Н О В И В:

19.07.2012 року товариство з обмеженою відповідальністю "Фаворит - М" звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Тячівському районі Закарпатській області, яким просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення ДПІ у Тячівському районі від 18 квітня 2012 року за № 0000742332 (про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 30058,00 грн. та застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 15029,00 грн.), за № 0000752332 (про зменшення розміру від'ємного значення з ПДВ у сумі 20318,00 грн.) та за № 0000762332 (про визначення суми грошового зобов'язання по ПДВ у сумі 79385,00 грн.(в т.ч., основний платіж - 63508,00 грн., штрафна (фінансова) санкція - 15877,00 грн.).

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.01.2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись із викладеними у вищевказаній постанові суду першої інстанції висновками, позивач подав апеляційну скаргу і просить скасувати постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм діючого законодавства, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи та невідповідність висновків суду обставинам справи. Просить прийняти нову постанову якою задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Судом першої інстанції встановлено, що ДПІ у Тячівському районі проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "Фаворит - М" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року та встановлено наступні порушення:

- п.187.1 ст. 187, п.188.1 ст. 188, п.197.8 ст. 197, п.199.1 п.199.4 ст.199, п.200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет в розмірі 63508,00 грн. (за грудень 2011 року);

- п.199.4 ст.199, п.200.1 ст. 200 Податкового кодексу України, перевіркою зменшено відображене у декларації за грудень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 30058,00 грн.;

- на порушення п.199.1 п.199.2 ст.199 Податкового кодексу України завищено суму податкового кредиту в грудні 2011 року на суму 113884,00 грн. та відповідно завищено суму залишку від'ємного значення (ряд. 24 декларації за грудень 2011 року) на суму 20318,00 грн.;

- перевіркою зменшено відсоток неоподаткованих операцій в сукупному обсязі постачання оподатковуваних та неоподатковуваних (без урахування сум податку) з 93,04 % (додаток 7 до декларації за грудень 2011 року) до значення 70,42 %.

На підставі акту від 18.04.2012 року № 120/2232/32922702, 18 квітня 2012 року ДПІ у Тячівському районі прийнято податкові повідомлення - рішення:

- № 0000742332 (а.с.9, про зменшення ТОВ "Фаворит -М" суми бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 30058,00 грн. та застосування штрафної (фінансової) санкції у сумі 15029,00 грн.);

- № 0000752332 (а.с.10, про зменшення ТОВ "Фаворит - М" розміру від'ємного значення з ПДВ у сумі 20318,00 грн.);

- № 0000762332 (а.с.11, про визначення ТОВ "Фаворит -М" суми грошового зобов'язання по ПДВ у сумі 79385,00 грн.(за основним платежем - 63508,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 15877,00 грн.).

Разом з тим судом встановлено, що актом ДПІ у Тячівському районі від 18.04.2012 року № 120/2232/32922702, ТОВ "Фаворит - М" до рядку 2.2. декларації віднесено суми по наданим транспортним послугам - операціях з постачання послуг з перевезення (переміщення) вантажів транзитом через митну територію України, які звільняються від оподаткування, згідно п.197.8 ст. 197 Податкового кодексу України, тобто, встановлено завищення показника, відображеного в рядку 2.2. декларації ("Інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою") на суму 1870994,00 грн., та тим самим, встановлено заниження показника рядка 5 декларації ("Операції, які звільнені від оподаткування") щодо обсягу транзитних операцій на суму 1907895,00 грн. При цьому, суми ПДВ, сплачені у зв'язку з придбанням товарів (послуг), безпосередньо пов'язаних з транзитом для використання у звільнених від сплати ПДВ операціях, не відносяться до податкового кредиту, згідно п.198.4 ст. 198 Податкового кодексу України. Отже, ТОВ "Фаворит - М" занижено обсяг неоподаткованих операцій та включено до обсягу оподаткованих операціях по наданих послугах з перевезення транзитних вантажів, в порушення п.199.1, п. 199.2, п.199.4 ст. 199 Податкового кодексу України.

Згідно п.1.1 ст. 1 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 - VI (ПК України), ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 197.8 ст. 197 ПК України встановлено, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про транзит вантажів" від 20 жовтня 1199 року № 1172-XIV (Закон 1172) транзит вантажів - це перевезення транспортними засобами транзиту транзитних вантажів під митним контролем через територію України між двома пунктами або в межах одного пункту пропуску через державний кордон України.

Відповідно до ст. 200 Митного кодексу України транзит - митний режим, відповідно до якого товари і транспортні засоби переміщуються під митним контролем між двома митними органами або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання таких товарів і транспортних засобів на митній території України.

Статтею 4 Закону 1172 визначено, що транзит вантажів може здійснюватися у прямому або змішаному (комбінованому) сполученні. У прямому сполученні транзит вантажів передбачає їх транспортування одним видом транспорту без перевантаження на інший. У змішаному сполученні транзит вантажів може бути пов'язаний з їх перевантаженням з одного виду транспорту на інші, переробкою, сортуванням, пакуванням, обмірюванням, накопичуванням, формуванням або подрібненням партії транзитного вантажу, тимчасовим зберіганням тощо. Такі операції здійснюються в зонах митного контролю виключно за вибором вантажовласника (уповноваженої ним особи).

Транзитними вантажами, відповідно до ст. 5 Закону 1172, є насипні, наливні, навалочні, штучні, тарно-штучні товари, вантажобагаж, що прийняті до перевезення згідно з договором (контрактом). Такі вантажі, а також транспортні засоби транзиту і контейнери вважаються прохідними через територію України у разі, якщо проходження цих вантажів з перевантаженням, складуванням, подрібненням на партії, зміною транспортного засобу транзиту чи без таких операцій є частиною повного маршруту перевезення, що розпочинається і закінчується за межами території України.

Згідно ст. 7 Закону 1172, транзитні послуги (роботи) призначаються для споживання та використання за межами митної території України і надаються (виконуються) на підставі відповідних дво - чи багатосторонніх договорів (контрактів) між учасниками транзиту. В свою чергу, учасниками транзиту є вантажовласники та суб'єкти підприємницької діяльності (перевізники, порти, станції, експедитори, морські агенти, декларанти та інші), які у встановленому порядку надають (виконують) транзитні послуги (роботи).

Статтею 6 Закону 1172 визначено, якими документами повинен супроводжуватися транзит вантажів: товарно-транспортною накладною, складеною мовою міжнародного спілкування. Залежно від обраного виду транспорту такою накладною може бути авіаційна вантажна накладна (Air Waybill), міжнародна автомобільна накладна (CMR), накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (СІМ), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), коносамент (Bill of Lading). Крім цього, транзит вантажів може супроводжуватися (за наявності) рахунком-фактурою (Invoice) або іншим документом, що вказує вартість товару, пакувальним листком (специфікацією), вантажною відомістю (Cargo Manifest), книжкою МДП (Carnet TIR), книжкою ATA (Carnet ATA). При декларуванні транзитних вантажів відповідно до митного законодавства України до митних органів подається вантажна митна декларація (ВМД) або накладна УМВС (СМГС), накладна ЦІМ (СІМ), накладна ЦІМ/УМВС (CIM/SMGS, ЦИМ/СМГС), книжка МДП (Carnet TIR), книжка ATA (Carnet ATA), необхідні для здійснення митного контролю.

Колегія суддів вважає, що нульова ставка ПДВ застосовується до операцій з постачання послуг з міжнародного перевезення вантажів по всьому маршруту перевезення вантажів в цілому, без поділу його на відрізки в межах митної території України та поза межами митної території України, за умови, що таке перевезення здійснюється в межах одного договору. При цьому, в частині транзитного перевезення вантажів, відповідно до п. 197.8 ст. 197 ПК України, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з перевезення (переміщення) пасажирів та вантажів транзитом через митну територію України, а також постачання послуг, пов'язаних із таким перевезенням (переміщенням).

З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит-М» залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.01.2013р. по справі № 2а-0770/2388/12 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Запотічний І.І.

Костів М.В.