Постанова № 44095321, 08.05.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.05.2015
Номер справи
826/5825/15
Номер документу
44095321
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 травня 2015 року № 826/5825/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроветзахист Україна"

до

Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві

про

визнання протиправними дій та висновку, зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агроветзахист Україна" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві з наступними позовними вимогами:

- визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, які полягають у проведені зустрічної звірки ТОВ "Агроветзахист Україна" (ЄДРПОУ 36956342) з питань господарських взаємовідносин з ТОВ "Східна вугільно-енергетична компанія" (код ЄДРПОУ 37040981) за період жовтень 2014 року;

- визнати протиправним висновок Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, що звіркою ТОВ "Агроветзахист Україна" документально не підтверджено реальність здійснення господарських операцій (придбання та реалізація соняшникової олії нерафінованої) ТОВ "Агроветзахист Україна" по взаємовідносинам з постачальником ТОВ "Лирокс-Групп" (код ЄДРПОУ 38934205) та покупцем ТОВ "Східна вугільно-енергетична компанія" за жовтень 2014 року;

- зобов’язати Державну податкову інспекцію у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві не використовувати акт №709/26-51-22-04/36956342 від 17.12.2014.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем безпідставно було проведено звірку та сформовано протиправні висновки про безтоварність господарських операцій, оскільки наданими на письмовий запит відповідача первинними документами підтверджується реальність фінансово-господарських взаємовідносин ТОВ "Агроветзахист Україна" з контрагентами. Крім того, позивач зазначає, що відповідачем зустрічна звірка не проводилась, оскільки результати перевірки оформлені актом, а не довідкою.

У судовому засіданні 27.04.2015 представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, через канцелярію суду 27.04.2015 надав суду письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю, посилаючись на те, що дії податкового органу щодо проведення звірки та висновки, викладені в акті за результатами звірки, не породжують правових наслідків для позивача, а тому не порушують його прав, в той час як вимога про заборону відповідачу використовувати даний акт заявлена позивачем на майбутнє.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Під час судового розгляду справи, суд,

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на підставі підпунктів 20.1.2, 20.1.6, 20.1.7 пункту 20.1 статті 20, пункту 73.3 статті 73, підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України та пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245 звернулась до позивача з листом від 03.11.2014 № 11897/10/26-51-15-01-127 з проханням надати завірені копії документів з питань правильності декларування податкових зобов’язань та податкового кредиту за період жовтень 2014 року.

14.11.2014 Державна податкова інспекція у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві отримала пояснення ТОВ "Агроветзахист Україна" разом з документами на підтвердження реальності господарських операцій.

15.12.2014 Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві на підставі пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України була проведена зустрічна звірка ТОВ "Агроветзахист Україна" з питань господарських взаємовідносин з ТОВ "Східна вугільно-енергетична компанія" (код ЄДРПОУ 37040981) за період жовтень 2014 року, за результатами якої складено акт від 17.12.2014 № 709/26-15-22-04/36956342.

В розділі "Висновок" зазначеного акту вказано наступне: звіркою ТОВ "Агроветзахист Україна" документально не підтверджено реальність здійснення господарських операцій (придбання та реалізація соняшникової олії нерафінованої) ТОВ "Агроветзахист Україна" по взаємовідносинам з постачальником ТОВ "Лирокс-Групп" (код ЄДРПОУ 38934205) та покупцем ТОВ "Східна вугільно-енергетична компанія" за жовтень 2014 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Агроветзахист Україна", вважаючи протиправними дії податкового органу щодо проведення зустрічної звірки та викладених в акті висновків, звернулось з відповідним позовом до суду з вимогами про визнання протиправними дій та висновку, зобов'язання вчинити дії.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до підпункту 62.1.3 пункту 6.2.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно пункту 73.5 статті 75 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений в Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232, яким закріплені наступні положення.

Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Як підтверджується матеріалами справи, передумовою проведення відповідачем зустрічної звірки ТОВ "Агроветзахист Україна" слугували запит про надання інформації від 03.11.2014 № 11897/10/26-51-15-01-127 та відповідь на нього.

Оскаржувані за цим позовом дії Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві з проведення зустрічної звірки ТОВ "Агроветзахист Україна" є лише службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх посадових обов'язків із збирання доказової інформації щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства. Тому такі дії не створюють для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав.

Враховуючи вищевикладене, судом було встановлено, що Державна податкова інспекція у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві жодним чином не порушила процедуру проведення зустрічних звірок.

Крім того, представник позивача не змогла конкретно зазначити у чому саме полягала протиправність дій відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ "Агроветзахист Україна".

У зв’язку з чим, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання неправомірними дій Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, які полягають у проведені зустрічної звірки ТОВ "Агроветзахист Україна" (ЄДРПОУ 36956342) з питань господарських взаємовідносин з ТОВ "Східна вугільно-енергетична компанія" (код ЄДРПОУ 37040981) за період жовтень 2014 року є безпідставною та не підлягає задоволенню.

В той же час, суд погоджується з твердженнями позивача, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, а не акт, проте, дане порушення з боку Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві не є підставою для скасування висновку, викладеного в акті №709/26-51-22-04/36956342 від 17.12.2014, оскільки судом було встановлено, що зустрічна звірка ТОВ "Агроветзахист Україна" була проведена відповідно до вимог чинного законодавства, а, відтак, позовна вимога про скасування висновків акта зустрічної звірки не підлягає задоволенню.

Крім того, суд звертає увагу позивача, що вимога про зобов’язання Державну податкову інспекцію у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві не використовувати акт № 709/26-51-22-04/36956342 від 17.12.2014 спрямована на майбутнє, а тому задоволенню не підлягає, оскільки не відповідає меті, визначеній частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З урахуванням наведеного, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроветзахист Україна" відмовити повністю.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов