Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
27 березня 2015 року Справа № 805/1049/15-а
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., розглянувши матеріали адміністративного позову Відділу Державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції у Донецькій області до Першотравневого райвідділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про оскарження бездіяльності суб’єкта владних повноважень, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Відділ Державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції у Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Першотравневого райвідділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання постанови від 14 лютого 2015 року № 41242433 про привід боржника;
- зобов’язання виконати постанову від 14 лютого 2015 року № 41242433 про привід боржника або надати рапорт про причини неможливості здійснення приводу.
Дослідивши позовну заяву, а також долучені до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.
Відповідно до ч. 3 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи відповідає вона вимогам, встановленим ст. 106 КАС України.
Згідно з положеннями ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір”.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2015 рік” з 1 січня 2015 року мінімальна заробітна плата встановлена у місячному розмірі 1 218,00 грн.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,06 розміру мінімальної заробітної плати (п. 1.2) (73,08 грн).
Вказані в заяві позовні вимоги є вимогами немайнового характеру, за подання яких має бути сплачений судовий збір у розмірі 73,08 грн.
Судовий збір за подачу адміністративного позову підлягає сплаті за наступними реквізитами:
Отримувач: Слов’янське УК/м. Слов’янськ/22030001
Р/р 31214206784075
Банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області
МФО банку: 834016
Код ЄДРПОУ отримувача: 37803368
Призначення платежу - судовий збір за позовом (реквізити позивача), Донецький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35099148.
Суд не погоджується з твердженнями позивача про відсутності в останнього обов’язку щодо сплати судового збору за подання вищевказаної позовної заяви та зазначає наступне.
Положеннями ст.ст. 3, 5 Закону України “Про судовий збір” передбачені пільги щодо сплати судового збору та визначені випадки, коли судовий збір не справляється та позивачі звільняються від сплати судового збору. Вказаними статтями не передбачено, що органи Державної виконавчої служби звільняються від сплати судового збору за звернення до суду з вищевказаною позовною заявою, з огляду на що, твердження позивача щодо непередбаченості оплати судового збору за подання позовів Державною виконавчою службою з огляду на справу Європейського суду з прав людини «Горнсбі проти Греції» та п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» є безпідставними.
Крім того, судом не приймаються посилання позивача на положення Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» від 17 жовтня 2014 року № 10, зокрема п. 4, відповідно до якого наведений у пунктах 1, 4 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI перелік позовних заяв (заяв, скарг, дій), за подання яких до суду або за вчинення яких судом встановлено ставки судового збору, за своїм змістом є вичерпним. Тобто, справляння судового збору з інших позовних заяв (заяв, скарг), що подаються до суду, не зазначених у ч. 2 ст. 4 Закону 3674-VI, в тому числі за подання скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби - не передбачено. Суд зазначає, що вказаною Постановою судам дані роз’яснення з метою забезпечення правильного й однакового застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах.
Компетенція судів щодо розгляду цивільних справ визначена ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України, частиною 1 якої закріплено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Таким чином, позивач зобов’язаний сплатити судовий збір за звернення до адміністративного суду із даним адміністративним позовом.
Крім цього, суд зазначає, що частиною 3 ст. 106 КАС України закріплено, що суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Позивачем на підтвердження вручення відповідачу копії позову та доданих до нього матеріалів надано суду копію першого аркушу позовної заяви із відміткою про, нібито, отримання останнім вказаних матеріалів нарочно – вказана дата, наявні підпис особи та відбиток печатки. Проте, суд зазначає, що з відбитку печатки не вбачається можливим визначити чи належить печатка саме установі відповідача, оскільки якість відбитку є занизькою. Також, не є можливим визначити чи отримано копію позову та додані до нього матеріали посадовою особою установи відповідача, оскільки наявним є лише підпис особи, проте не зазначено ні його прізвище, ім’я, по батькові, ні його посада. Крім цього, суду наданий не оригінал, а копія, що не можна вважати належним доказом направлення відповідачу позовної заяви з додатками.
Враховуючи наведене вище, наданий позивачем суду доказ надання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів не є належним доказом, відповідно, позивач має надати суду належний доказ, з якого вбачатиметься, що відповідачу дійсно надіслано позов із додатками.
Відповідно до п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача та відповідача, їх поштові адреси, а також номери засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є, зміст позовних вимог згідно з ч.ч. 4 і 5 ст. 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
В порушення п. 2 ч. 1 ст. 106 КАС України позивачем в позовній заяві не зазначені в повному обсязі реквізити сторін, а саме – не зазначені відомості про наявність (або відсутність) у позивача та відповідача засобів телефонного, факсимільного зв’язку та адреси електронної пошти, а також не зазначені причини неповідомлення цих реквізитів.
Згідно ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;
7) спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Як вбачається і наданої суду позовної заяви, позовні вимоги позивача не підпадають під вимоги п.п. 1-4, 6-7 ч. 2 ст. 17 КАС України. Також позивач не зазначив про наявність нормативно-правових підстав вважати даний спір спором, передбаченим п. 5 вказаної статті – у позові не зазначено, яким саме нормативно-правовим актом (пунктом, частиною, статтею) передбачено звернення до суду із заявленими позовними вимогами.
Відповідно до ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу по залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Зважаючи на вищевикладене, під час усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду належний документ про сплату судового збору у визначеному законодавством розмірі; надати суду доказ про надіслання (вручення) відповідачу копії позову та доданих до нього матеріалів; надати інформацію про засоби телефонного, факсового зв’язку, адресу електронної пошти позивача та відповідача (або повідомити про причини ненадання цієї інформації).
Тобто, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 106 КАС України.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 17, 106-108, 160, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В АЛ И В:
Позовну заяву Відділу Державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції у Донецькій області до Першотравневого райвідділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Донецькій області про оскарження бездіяльності суб’єкта владних повноважень - залишити без руху.
Надати позивачу термін протягом семі днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, в продовж якого позивач повинен: надати суду належний доказ сплати судового збору (оригінал квитанції) за подання вимоги немайнового характеру в передбаченому законодавством розмірі; надати суду належний доказ про надіслання (вручення) відповідачу копії позову та доданих до нього матеріалів; надати суду інформацію про засоби телефонного, факсимільного зв’язку, адресу електронної пошти позивача та відповідача (або повідомити про причини ненадання цієї інформації; зазначити нормативно-правову норму (пункт, частину, статтю), якою передбачено звернення позивача до суду із заявленими позовними вимогами. Тобто, позивач має привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити позивачу, що при усуненні недоліків в наданий строк, позовна заява буде вважатись поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
В разі невиконання вимог ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до цієї ухвали, позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачеві.
Копію цієї ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадження або без виклику особу яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Волгіна Н.П.