ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"21" травня 2012 р. Справа № 0670/8571/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Бондарчука І.Ф.
ОСОБА_2
при секретарі Феськовій М.Ю.
за участю представника позивача :
розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України "Дружбівський кар'єр нерудних копалин "Кварц" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "11" січня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_3 міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області до Державного підприємства Міністерства оборони України "Дружбівський кар'єр нерудних копалин "Кварц" про стягнення 357231,36 грн.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 міжрайонна державна податкова інспекція звернулася з позовом до суду першої інстанції та просила стягнути з Державного підприємства Міністерства оборони України "Дружбівський кар'єр нерудних копалин "Кварц" податковий борг в сумі 357231 грн. 36 коп. з рахунків у банках, що обслуговують платника податків. Вимоги мотивує тим, що за відповідачем рахується заборгованість по податках, платежах і зборах до бюджетів, фондів у загальній сумі 357231,36 грн., яка на даний час відповідачем не сплачена в добровільному порядку.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 11 січня 2012 року позов задоволено та стягнуто з відповідача кошти в сумі 357231,36 грн. заборгованості по податках, платежах і зборах до бюджетів, фондів.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач по справі подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати незаконну на їх думку постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 11 січня 2012 року та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, судова колегія апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 підприємство Міністерства оборони України "Дружбівський кар'єр нерудних копалин "Кварц" є платником податків та знаходиться на обліку в ОСОБА_3 МДПІ та зареєстроване Олевською районною державною адміністрацією від 18.04.1996 року.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. ОСОБА_4 підприємство Міністерства оборони України "Дружбівський кар'єр нерудних копалин "Кварц" у законодавчо встановлені строки не сплатило грошові зобов'язання на загальну суму 357231,36 грн.
Підпунктом 57.3. ст.57 ПКУ передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктам 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення - рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Станом на 25.08.2011 року, згідно поданої звітності та особових облікових рахунків по платі податків та платежів до бюджетів, було встановлено, що ОСОБА_4 підприємство Міністерства оборони України "Дружбівський кар'єр нерудних копалин "Кварц" має заборгованість перед бюджетами усіх рівнів, в особі ОСОБА_3 міжрайонної державної податкової інспекції, а саме: по податку на додану вартість 17502,00 грн.; збору за геологорозвідувальні роботи 69211,62 грн.; з податку з власників транспортних засобів 2509,25 грн.; по податку з власників транспортних засобів 26577,75 грн.; по земельному податку з юридичних осіб 191543,74 грн.; по платі за користування надрами місцевого значення 49887,00грн.
Дана заборгованість відповідача виникла на підставі донарахованих сум на підставі акта виїзної планової документальної перевірки фінансово - господарської діяльності №23-121/01/07624867 від 09.01.08р. та прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями:
- №000031701/3 від 03.07.08р на суму 2509,25 грн. - податок з власників транспортних засобів та самохідних машин та механізмів;
- №000021701/3 від 03.07.08р. на суму 26577,75 грн. - податок з власників транспортних засобів та самохідних машин та механізмів;
- №0000112350/3 від 03.07.08р. на суму 69211,62 грн. - збір за геологорозвідувальні роботи;
- №0000092350/3 від 03.07.08р. на суму 191543,74 грн. - земельний податок;
- №0000082350/3 від 03.07.08р. на суму 17502,00 грн. - ПДВ;
- №0000102350/3 від 03.07.08р. на суму 49887,00 грн. - плата за користування надрами.
За порушення:
- п.4.1., п.4.2, ст.4, пп.7.2.1., п.7.2. пп.7.4.5., п.7.4., пп.7.7.1., п. 7.7., ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97-ВР, п.3.4 ст.3 „Порядку заповнення та подання Податкової декларації по податку на додану вартість," затвердженої наказом ДПА України від 30 травня 1997 року № 166 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 липня 1997 року за № 250/2054 (з змінами та доповненнями);
- п.10.2 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97 -ВР із змінами та доповненнями та пп.5.3.1., п.5.3., ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" 21.12.00р. № 2181-Ш;
- п.4.1., пп.4.1.6., п.4.1., ст. 4, п. 5.1., пп.5.2.5., п.5.2., ст. 5 Закону України оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.97р. № 283/97-ВР (із змінами і доповненнями;
- п.3.1, 3.2, п.5.1, п.6.1 "Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30.12.1997р. № 207/452/51/157 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.1998 р. за № 20/2460 з внесеними змінам і доповненнями, п.5 „Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин", затвердженого Постановою КМУ від 12.09.97 р. № 1014 (із змінами І доповненнями)
- п.6.4 розділу VI "Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів користування надрами для видобування корисних копалин", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30.12.97р. № 207/452/51/157, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 1998р. за №20/2460 із внесеними змінами і доповненнями та пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-III ;
- п.3.1, 4.1, п.5.1, 5.3 розділу 5, п.6.2 р.6 "Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету", затвердженої наказом, Комітету з питань геології та використання надр, ДПА України від 23.06.99р. № 105/309, розробленої на виконання п.2 постанови KM України від 29 січня 1999р. № 115 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи Виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 липня 1999р. за № 474/3767 з внесеними змінами і доповненнями;
- п.6.5 розділу 6 "Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету", затвердженої наказом Комітету з питань геології та використання надр, ДПА України від 23,06.99р. № 105/309, розробленої на виконання п.2 постанови КМ України від 29 січня 1999р. № 115 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи виконані за рахунок державного бюджету, його справляння", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 липня 1999р. за № 474/3767 із внесеними змінами і доповненнями Інструкції та пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ ;
- ст.2, 5 р.1; частини І, III ст. 8, ст. 13, 14 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.92р. № 2535-ХІІ із внесеними змінами і доповненнями;
- ст.17 Закону України "Про плату за землю" від,03.07.92р. № 2535-ХІІ із внесеними змінами і доповненнями тапп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" 21.12.2000р. № 2181-III;
- пп.6.3.2 п. 6.3 ст. 6 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" № 889-4 від 22.05.2003 року порядку надання документів та їх склад при застосуванні податкової пільги затвердженої постановою КМУ від 26.l2.2003 року № 2035;
- п.п. 16.1.1., п.16., ст. 16 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетом та державними цільовими фондами" із змінами доповненнями, пп. 8.1.2 п. 8.1.статі 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року за № 889- 4;
- ст.6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів";
- пп.4.1.4., п.4.1., ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.00р. № 2181-ПІ та ст.6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів";
- пп.5.3.1., п.5.3., ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.00р. № 2181 -III.
На виконання вимог ст.6 Закону України від 21.12.00р.№ 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який діяв на час виникнення спірних правовідносин, на юридичну адресу боржника було направлено першу податкову вимогу № 1/164 форми „Ю1" від 17.06.2002р.. У зв'язку з непогашенням податкового боргу на протязі місяця боржнику було направлено другу податкову вимогу № 2/191 форми „Ю2" від 24.07.2002 р.
Згідно пп.6.3.2 п.6.3 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли у платника податків, якому було надіслано першу податкову вимогу, виникає новий податковий борг, друга податкова вимога має містити суму консолідованого боргу. При цьому окрема податкова вимога щодо такого нового податкового боргу не виставляється. Консолідованим вважається борг, визначений у першій податковій вимозі, збільшений на суму нового податкового боргу, що виник до виставлення другої податкової вимоги.
Аналогічна вимога щодо консолідованого боргу визначена у п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до абз.3 пп. 5.3.1 ст. 5 Закону України від 21.12.2000р. № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який діяв на час виникнення спірних правовідносин, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Також пп.5.4.1 ЗУ № 2181-III встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 14.1.39 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, зазначені податковим законодавством.
Підпунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.95.1 ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Пунктом 95.3 цієї статті передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду.
Податкові повідомлення-рішення №000031701/3 від 03.07.08р., №000021701/3 від 03.07.08р., №0000112350/3 від 03.07.08р., №0000092350/3 від 03.07.08р., №0000082350/3 від 03.07.08р., №0000102350/3 від 03.07.08р. на суму 49887,00 грн. оскаржувались ДП Міністерства оборони України "Дружбівський кар'єр нерудних копалин "Кварц" в судовому порядку.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 01.03.2011 року позовну заяву ДП Міністерства оборони України "Дружбівський кар'єр нерудних копалин "Кварц" до ОСОБА_3 МДПІ про скасування податкових повідомлень-рішень залишено без розгляду. Вказана ухвала суду сторонами не оскаржувалась та набрала законної сили у встановленому порядку. Тому суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що відповідно до ч.2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України і що відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
На даний час доказів сплати відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 357231 грн. 36 коп. не встановлено.
Підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні, тому з урахуванням всіх обставин по справі, судова колегія апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційна скарга відповідача є не обґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства Міністерства оборони України "Дружбівський кар'єр нерудних копалин "Кварц" залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "11" січня 2012 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: ОСОБА_5
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_3 міжрайонна державна податкова інспекція Житомирської області вул.Горького, 8/42,Лугини,Лугинський район, Житомирська область,11301
3- відповідачу ОСОБА_4 підприємство Міністерства оборони України "Дружбівський кар'єр нерудних копалин "Кварц" вул.Леніна, 1,смт.Дружба,Олевський район, Житомирська область,11024