Постанова № 44073679, 07.05.2015, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2015
Номер справи
817/499/15
Номер документу
44073679
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/499/15

07 травня 2015 року

м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне

до

Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів"

про стягнення витрат,

ВСТАНОВИВ :

Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів", відповідно до якого просить суд стягнути з відповідача заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій у сумі 2870090,15 грн.

Представник Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне в судове засідання не з'явився, подав клопотання в якому просив розглянути справу без його участі.

Представник Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів" в судове засідання не прибув, подав клопотання в якому повністю визнає адміністративний позов і не заперечує щодо задоволення позовних вимог. Просив розгляд справи проводити за його відсутності.

У відповідності до вимог ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому проваджені у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За наведених обставин, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за відсутності представника відповідача в порядку письмового провадження.

Розглянувши позовну заяву по суті, дослідивши наявні у справі матеріали, оцінивши їх в сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, у відповідності до норм чинного законодавства, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Звертаючись до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом, позивач одночасно просить суд визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними. Клопотання обґрунтоване тим, що постановою Господарського суду Рівненської області від 17.06.2014 року у справі №9/83 відкрите акціонерне товариство "Рівненський завод тракторних агрегатів" було визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, у зв'язку з чим, у позивача були відсутні підстави здійснювати нарахування та стягнення фактичних витратах на виплату та доставку пенсій. 12.11.2014 року Вищим господарським судом України скасовано постанову Господарського суду Рівненської області від 17.06.2014 року, а справу направлено на новий розгляд. Позивач вказує, що з моменту скасування постанови Господарського суду Рівненської області від 17.06.2014 року у Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне виник обов'язок здійснити нарахування фактичних витратах на виплату та доставку пенсій за період чинності постанови Господарського суду Рівненської області від 17.06.2014 року.

Вирішуючи дане питання суд вважає за необхідне врахувати наступні вимоги чинного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Частина перша статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Відповідно до ч.4 ст.6 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Господарського суду Рівненської області від 17.06.2014 року у справі №9/83 відкрите акціонерне товариство "Рівненський завод тракторних агрегатів" було визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Відтак, у Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне були відсутні підстави здійснювати нарахування та стягнення фактичних витратах на виплату та доставку пенсій. У зв'язку з скасуванням Вищим господарським судом України постанови Господарського суду Рівненської області від 17.06.2014 року та направленням справи на новий розгляд, у позивача виник обов'язок для нарахування та стягнення фактичних витратах на виплату та доставку пенсій (а.с.139-144).

Таким чином, суд дійшов до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне строк звернення до суду встановлений частиною 2 статті 99 КАС України пропущено з поважних причин, а тому підлягає до поновлення.

Судом встановлено, що за Відкритим акціонерним товариством "Рівненський завод тракторних агрегатів" рахується заборгованість по фактичних витратах Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій за квітень - грудень 2014 року у сумі 2870090,15 грн., в тому числі по спису №1 у сумі 1492691,30 грн. та по списку №2 у сумі 1377398,85 грн. (а.с.4-5, 132-139).

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне врахувати наступні вимоги чинного законодавства.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно з п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663 зі змінами та доповненнями (далі –Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV в таких розмірах:

- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, - 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

З матеріалів справи вбачається, що для працівників (громадян), які працювали в відкритому акціонерному товаристві "Рівненський завод тракторних агрегатів" призначена і виплачується пільгова пенсія (а.с.172-246).

На виконання пункту 6.4 Інструкції, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне на адресу Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів" надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за квітень - грудень 2014 року (а.с.7-131).

Відповідно до розрахунків фактичних витрат управління Пенсійного фонду України у м. Рівне витратило на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за квітень - грудень 2014 року – 2870090,15 грн., в тому числі по спису №1 у сумі 1492691,30 грн. та по списку №2 у сумі 1377398,85 грн. (а.с.4-6).

Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25 – го числа мають вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах.

Відкритим акціонерним товариством "Рівненський завод тракторних агрегатів" у встановлені Законом строки не відшкодовано фактичні витрати на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за квітень - грудень 2014 року в сумі 2870090,15 грн. грн.

Сума заборгованості підтверджується розрахунками суми позову (а.с.4-6).

Крім того, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 112 КАС України у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Враховуючи вище викладене та у зв'язку з визнанням Відкритим акціонерним товариством "Рівненський завод тракторних агрегатів" адміністративного позову, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Згідно ст. 94 КАС України судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Присудити до стягнення з Відкритого акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів" (ЄДРПОУ 00235884) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Рівне заборгованість по фактичних витратах Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в сумі 2870090,15 грн. (два мільйони вісімсот сімдесят тисяч дев'яносто гривень 15 копійок), з них по списку №1 - 1492691,30 грн., по списку №2 - 1377398,85 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Нор У.М.