Рішення № 44072582, 06.05.2015, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
06.05.2015
Номер справи
912/941/15-г
Номер документу
44072582
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2015 рокуСправа № 912/941/15-г

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Деревінської Л.В., розглянув справу № 912/941/15-г

за позовом Прокурора Новоукраїнського району в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області м. Кіровоград

до відповідача Новоукраїнське житлово-комунальне підприємство, м. Новоукраїнка, Кіровоградської області

про стягнення 8216,99 грн.

за участю представників:

від прокуратури - Петров Т.І., наказ № 42у від 15.01.2015 року;

від позивача - Куца В.В., довіреність № 04-4/533 від 30.03.15;

від відповідача - Змеул Л.П., довіреність № 1 від 27.04.15.

Прокурор Новоукраїнського району звернувся в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області до господарського суду Кіровоградської області з позовом про стягнення з Новоукраїнського житлово-комунального підприємства ( далі ЖКП) збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного водокористування на суму 3652,31 грн. та внаслідок забруднення річок скидами недостатньо очищених зворотних вод за період з 01.01.2012р. до 31.12.2013 р. на суму 4564,68 грн., а всього на суму 8216,99 грн. Зазначену суму збитків просить стягнути на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області в дохід спеціального фонду Державного бюджету України, спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради та Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області.

Позивач у своїх поясненнях заявлені прокурором позовні вимоги підтримав повністю.

Відповідач у відзиві на позов та додаткових поясненнях, не заперечуючи проти встановленого факту самовільного водокористування після 06.05.2014р., факту скидів у річки недостатньо очищених зворотних вод за період з 01.01.2012р. до 31.12.2013 р., правильності нарахування суми збитків за зазначені порушення, просить відмовити прокурору в задоволенні позову, мотивуючи наступним.

В зв'язку з тим, що термін дії дозволу на спеціальне водокористування для ЖКП закінчувався 06.05.2014р., підготовчі роботи по розробленню проекту пакету документів на одержання нового дозволу підприємством розпочато з січня 2014р. Разом з тим, відповідні органи в жовтні 2014р. та січні 2015р. повертали документи на доопрацювання та відмовляли у видачі дозволу на спецводокористування. В зв'язку з цим забір води після 06.05.2014р. здійснювався без спеціального, встановленого законом, дозволу. Своєчасно розробити та виготовити нормативи ГДС ЖКП не змогло в зв'язку з недостатнім фінасуванням Новоукраїнською міською радою. Крім того, внаслідок зношеності обладнання станції очистки вод, ЖКП неодноразово зверталось до Новоукраїнською міської ради з питанням передбачення у бюджеті коштів на реконструкцію очисного обладнання. Однак, відсутність коштів та зношене обладнання стало причиною зазначених порушень.

Відповідач заявляє клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення, пов'язаних з нею справ у Кіровоградському окружному суді. Відповідачем до адмінсуду оскаржені рішення від 01.10.2014р. Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської облдержадміністрації про відмову у видачі дозволу на спецводокористування і погодження нормативів ГДС та рішення від 27.01.2015р. Головного управління Держсанепідслужби у Кіровоградській області про відмову у видачі документів. Ухвалами суду від 17.04.2015р. розгляд адміністративних справ зупинено до 13.05.2015р.

Прокурор та позивач заперечують проти задоволення зазначеного клопотання так як відповідачем не наведено обставин, які б перешкоджали або унеможливлювали розгляд даної справи, до розгляду справ адміністративним судом.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, позивача, відповідача, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

За приписами ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування; земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (ст. 16 Конституції України).

Згідно із вимогами ст.ст. 66, 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст. 109 Водного Кодексу України спори з питань використання і охорони вод та відтворення водних живих ресурсів розглядаються судом в порядку, встановленому законодавством.

Державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають природні ресурси, які залучені в господарський обіг, так і невикористані в народному господарстві в даний період земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ (ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Усі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту. Водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є обмеженими та уразливими природними об'єктами.

Нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому прокурори.

При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (ст. 37 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Пунктом «б» ч. 1 ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачена компетенція спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів щодо державного контролю за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області (далі - Держекоінспекція в області), відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання й відтворення природних ресурсів відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 № 136, зареєстрованого в виконавчому комітеті Кіровоградської міської ради від 29.12.2011 за № 14441020000007959.

Водним Кодексом України, передбачено, що всі води (водні об'єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.

Відповідно до ст. ст. 1, 46, 48 Водного кодексу України водокористуванням є використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне; спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти,

включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів; спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Новоукраїнського житлово - комунального підприємства, (далі - Новоукраїнське ЖКП), про що складено акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 22.05.2014.

Проведеною перевіркою в діяльності Новоукраїнського ЖКП виявлено порушення вимог ст. ст.44, 48 ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України , ч. З ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», де зазначено, що підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку; водокористувач зобов'язаний здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Так, для здійснення централізованого постачання води населенню м. Новоукраїнки Кіровоградської області Новоукраїнське ЖКП використовує артезіанську свердловину глибиною 270 м., розташовану на території Новоукраїнської міської ради. При цьому, термін дії дозволу на спеціальне водокористування №10708 виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області 27.11.2009, закінчився 06.05.2014. Таким чином, в період з 06.05.2014 до моменту перевірки 22.05.2014 для водопостачання населенню Новоукраїнським ЖКП здійснювався забір води без дозволу на спеціальне водокористування.

Дозвіл на спеціальне водокористування Новоукраїнським ЖКП на момент проведення перевірки та пред'явлення позову не отримано, чим порушено вимоги ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», відповідно до якої використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання підприємствам, установам, організаціям видаються у володіння, користування або в оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих в установленому порядку.

Згідно з п. 9 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.05.2014 внесено припис від 21.05.2014 № 21-05/1 про усунення порушень вимог Водного кодексу України. Крім того, директора Новоукраїнського ЖКП Огороднього І.В. за допущені порушення притягнуто до адміністративної відповідальності, про що винесена постанова від 21.05.2014 за № 009237. Вказану постанову у встановленому законом порядку не оскаржено.

На підставі довідки від 20.05.2014, виданої Новоукраїнським ЖКП в період з 07.05.2014 до 20.05.2014 без дозволу на спеціальне водокористування підприємством здійснено забір 184,6 куб. м, води, що є порушенням вимог ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п., 9 ст. 44, ст. ст. 48, ПО, 111 Водного кодексу України.

Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009 №389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за № 767/16783, зі змінами від 15.06.2012, встановлюється порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема, самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води). Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.

Виходячи із положень п., 1.7 Методики самовільне водокористування - це здійснення спеціального водокористування без наявності відповідного дозволу на нього (забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води для скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів).

Державною екологічної інспекцією у Кіровоградській області за формулою, зазначеною в п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди України від 20.07.2009 № 389, розраховано розмір збитків» заподіяних довкіллю внаслідок самовільного водокористування за формулою 23. Таким чином, розмір заподіяних збитків склав 3652,31 грн.

Добровільно зазначені збитки Новоукраїнським ЖКП до цього часу не сплачені.

Крім того, в ході вказаної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Новоукраїнського ЖКП встановлено, що Новоукраїнським ЖКП здійснюється водовідведення на території м. Новоукраїнка та внаслідок неефективної роботи очисних споруд Новоукраїнським ЖКП в період з 01.01.2012 до 31,12.2013 здійснювався скид недостатньо очищених зворотних вод в річки Помічна, Грузька та Плетений Ташлик з перевищенням встановлених гранично допустимих скидів забруднюючих речовин, що є порушенням вимог ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.8 ст., 44, ст. 70 Водного кодексу України, що також підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Новоукраїнського ЖКП від 20.06.2013.

За вказаним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення від 20.05.2014 № 009233 та винну особу притягнено до адміністративної відповідальності відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення від 28.05.2014 № 009233, яку у встановленому законом порядку не оскаржено.

Відповідно до довідки Новоукраїнського ЖКП від 20.05.2014в період з 01.01.2013 до 31.12.2013 скинуто в річку Помічна недостатньо очищених зворотних вод 19800 куб. м; в річку Грузька - 6800 куб.м. недостатньо очищених зворотних вод; в річку Плетений . Ташлик - 1630 куб. м. недостатньо очищених зворотних вод. В період з 01.01.2012 до 31.12.2012р. Новоукраїнським ЖКП скинуто в річку Помічна 18900 куб. м. недостатньо очищених зворотних вод, в річку Грузька - 6800 куб. м. недостатньо очищених зворотних вод та в річку Плетений Ташлик 16000 куб. м. недостатньо очищених зворотних вод.

У скинутих до вказаних річок недостатньо очищених зворотних водах встановлено значне перевищення по завислим речовинам, ХСК, БСК, сухому залишку, сульфатах, хлоридах та інших шкідливих речовинах.

Державною екологічною інспекцією в Кіровоградській області проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі Новоукраїнським ЖКП внаслідок забруднення річок Помічна, Грузька та Плетений Ташлик скидами недостатньо очищених зворотних вод в періоди з 01.01.2012 до 21.12.2012 та з 01.01.2013 до 31.12.2013 відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009 №389, згідно якої встановлено порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у тому числі у разі забруднення водних об'єктів недостатньо очищеними стічними водами.

Виходячи із положень п. 1.7 Методики наднормативний скид забруднюючих речовин у водний об'єкт це частина маси фактично скинутої речовини у зворотних водах, що перевищує масу речовини, максимально допустиму для відведення за розрахунковий період

Державною екологічної інспекцією у Кіровоградській області за вказаною Методикою розраховано розмір збитків, заподіяних довкіллю внаслідок забруднення річок Помічна, Грузька та Плетений Ташлик скидами недостатньо очищених стічних вод.

Відповідно до розрахунку розміру відшкодування збитків від 18.06.2014, сума збитків, заподіяних довкіллю Новоукраїнським ЖКП внаслідок скиду недостатньо очищених зворотних вод в р. Помічна у 2012 році становить 1016,04 грн. Збитки, завдані довкіллю Новоукраїнським ЖКП внаслідок скиду недостатньо очищених зворотних вод в р. Грузька у 2012 році становлять 123,77 грн. Сума збитків, заподіяних довкіллю Новоукраїнським ЖКП внаслідок скиду недостатньо очищених зворотних вод в р. Плетений Ташлик у 2012 році становить 1292,39 грн

Загальна сума збитків, завданих навколишньому природному середовищу в результаті зазначених скидів у 2012 році склала 2432,20 грн.

Відповідно до вказаного розрахунку розміру відшкодування збитків, сума збитків, заподіяних довкіллю Новоукраїнським ЖКП внаслідок скиду недостатньо очищених зворотних вод в р. Помічна у 2013 році становить 832,01 грн. Збитки, завдані довкіллю Новоукраїнським ЖКП внаслідок скиду недостатньо очищених зворотних вод в рГрузька у 2013 році становлять 285,99 грн. Сума збитків, заподіяних довкіллю Новоукраїнським ЖКП внаслідок скиду недостатньо очищених зворотних вод в р. Плетений Ташлик у 2013 році становить 1014,48 грн.

Загальна сума збитків, завданих навколишньому природному середовищу в результаті зазначених скидів у 2013 році склала 2132,48 грн.

Таким чином, розмір заподіяних державі Новоукраїнським ЖКП збитків внаслідок забруднення річок скидами недостатньо очищених зворотних вод за період з 01.01.2012 до 31.12.2013 становить 4564,68 грн

Добровільно зазначені збитки Новоукраїнським ЖКП до цього часу не відшкодовано.

Згідно з вимогами ст.ст. 66, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України, не завдавати шкоду природі, відшкодувати завдані ним збитки.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 111 Водного кодексу України передбачено обов'язок осіб відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законом.

Матеріалами справи доведено факт порушення відповідачем норм природоохоронного законодавства, встановлена вина відповідача, сума збитків 8216 грн. 99 коп. є обгрунтованою відповідно до зазначеної Методики, між протиправними діями відповідача та спричиненими збитками судом встановлено причинний зв'язок.

За викладених обставин господарський суд вважає позов прокурора обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному розмірі.

Твердження відповідача стосовно того, що дозвіл на спецводокористування не був одержаний своєчасно з причин недостатього фінансування із місцевого бюджету та тривалістю розгляду проектних документів відповідними державними органами не є доказом спростування факту порушення природоохоронного законавства відповідачем та не є підставою для відмови в задоволенні позову.

Клопотання відповідача про зупинення провадження у справі задоволенню не підлягає, виходячи із наступного.

Розгляд адміністративних справ, порушених у квітні 2015р., з оскарження рішень від 01.10.14р. та від 27.01.2015р. відповідних державних органів про відмову у видачі документів не перешкоджають розгляду даної справи, оскільки предметом їх розгляду є дії відповідних органів, вчинених після встановленого судом факту порушення природоохоронного законодавства відповідачем, що зафіксовано в акті перевірки від 22.05.2014р.

Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Новоукраїнського житлово - комунального підприємства (вул. Воровського, 83/14, м. Новоукраїнка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, ідентифікаційний код 23221436), на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, ідентифікаційний код 38037110) в дохід спеціального фонду Державного бюджету України, спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради та Новоукраїнської міської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням, в сумі 3652,22 (три тисячі шістсот п'ятдесят дві гривні 22 копійки), зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок № 33114331700323, банк одержувача - ГУДКСУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код бюджетної класифікації 24062100, ЄДРПОУ 36734791.

3. Стягнути з Новоукраїнського житлово - комунального підприємства (вул. Воровського, 83/14, м. Новоукраїнка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, ідентифікаційний код 23221436), на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37,ідентифікаційний код 38037110) збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу внаслідок забруднення водних ресурсів скидом недостатньо очищених зворотних вод, у розмірі 4564,68 грн. (чотири тисячі п'ятсот шістдесят чотири гривні шістдесят вісім копійок), зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок № 33114331700323, банк одержувача - ГУДКСУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код бюджетної класифікації 24062100, ЄДРПОУ 36734791.

4. Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили та направити стягувачу.

5. Стягнути з Новоукраїнського житлово - комунального підприємства (вул. Воровського, 83/14, м. Новоукраїнка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, ідентифікаційний код 23221436) в доход Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 1827,00 грн. судового збору.

6. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

7. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

8. Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 08.05.2015

Суддя Л. В. Деревінська