Рішення № 44072566, 05.05.2015, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
05.05.2015
Номер справи
912/1741/14
Номер документу
44072566
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2015 рокуСправа № 912/1741/14 Господарський суд Кіровоградської області колегією суддів в складі головуючого судді Колодій С.Б., суддів Поліщук Г.Б. та Шевчук О.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 912/1741/14

за позовом: Заступника прокурора Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області, м. Кіровоград

до Гайворонського комбінату комунальних підприємств, Кіровоградська область, Гайворонський район, м. Гайворон

про стягнення 9 995 629,40 грн.

за участю представників сторін:

від прокуратури - Боруш А.О., наказ 45у від 15.01.2015 р.;

від позивача - участі не брали;

від відповідача - участі не брали.

Заступник прокурора Кіровоградської області звернувся в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою від 03.06.2014 р. №05/2-572 вих-14 про стягнення з Гайворонського комбінату комунальних підприємств на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградської області збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу в розмірі 9 885 629,40 грн., з покладенням на відповідача судового збору.

В листі від 02.07.2014 р. Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області позовні вимоги прокурора підтримала в повному обсязі (т. 1, а.с.58-60).

У відзиві від 25.06.2014 р. відповідач просив суд винести ухвалу про залишення позову заступника прокурора Кіровоградської області в зв"язку з порушенням статті 56 Господарського процесуального кодексу України, а саме не направлення на адресу відповідача позовної заяви та доданих до неї документів (т. 1, а.с. 50-51).

Господарський суд відхиляє клопотання відповідача, викладене у відзиві на позов, оскільки матеріали справи містять докази направлення відповідачу позовної заяви від 03.06.2014 р. за №05/2-572, вих-14, а саме поштова квитанція №8116 та опис вкладення поштового відправлення (т.1, а.с.8).

17.07.2014 р. відповідач подав відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнав, посилаючись на рішення Гайворонської міської ради №805 від 12.03.2008 р. "Про передачу цілісного майнового комплексу водопровідно-каналізаційної мережі" та договір між Гайворонським державним комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства "Водоканал" та Гайворонським комбінатом комунальних підприємств від 14.03.2008 р. про передачу майнових прав і обов"язків щодо видобування підземних вод для господарського водопостачання в м. Гайворон зазначив, що функції по наданню послуг та майновий комплекс по забору води Гайворонського родовища "Будьонівська" та системи водогону міста передано Гайворонському комбінату комунальних підприємств. Відповідач стверджує, що відповідно до вищеназваних рішень та покладених на нього обов"язків Гайворонським комбінатом комунальних підприємств виконувались умови Спеціального дозволу на користування надрами №3240 від 09.10.2003 року на видобування води на Гайворонському родовищі ділянки "Будьонівська", забезпечувалось проведення режимних спостережень за кількістю видобутку та якісним складом підземних вод, отримувались ліміти на водопостачання, сплачувались обов"язкові платежі до Державного бюджету та надавалась щорічна звітність.

Крім того, відповідач звертає увагу суду на неодноразові звернення до Державної служби геології на надр України та Міністерства екології та природних ресурсів України з приводу отримання спеціального дозволу на користування надрами, які зайняли довгий проміжок часу, пов"язаний з реорганізацією державних структур та вступу в дію Закону України від 09.04.2014 р. №1193 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" (т. 1, а.с.83-85).

02.09.2014 р. господарським судом винесено ухвалу про зупинення провадження у даній справі до завершення розгляду господарської справи №912/2823/14 за позовом заступника прокурора Кіровоградської області в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція у Кіровоградської області до Гайворонського комбінату комунальних підприємств та Гайворонського державного комунального підприємства водоканалізаційного господарства "Водоканал" про визнання недійсним договору від 14.03.2008 р.

Ухвалою суду від 10.02.2015 р. провадження у справі поновлено в зв"язку з усуненням обставин, що зумовили зупинення провадження у справі.

27.04.2015 р. Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області долучено до матеріалів справи акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12.06.2013 р., як такий, що містить додаткові обставини відносно предмету спору. В даному акті зафіксовано, що Гайворонське ККП не оформило ліцензію на користування надрами-спеціальний дозвіл на родовище (Будьонівське) підземних вод, що є порушенням статей 16,19,21,23 Кодексу України про надра.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін і перевіривши їх доводи, давши їм правову оцінку, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

За приписами частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави (стаття 16 Конституції України).

За правилами статі 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах. Частиною четвертою статті 68 цього Закону встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов"язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, у порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 1 Водного кодексу України передбачено, що використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько - питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб. Відповідно до статей 46 і 48 цього Кодексу водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне. Спеціальне водокористування - це забір води з водних об"єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об"єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 44 , статті 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 р. №827, підземні води - мінеральні (лікувальні, лікувально-столові, природні столові), питні (для централізованого водопостачання, для нецентралізованого водопостачання), промислові, технічні, теплоенергетичні є корисними копалинами загальнодержавного значення.

Статтею 21 Кодексу України про надра встановлено, що надра у користування для видобування прісних підземних вод надаються без надання гірничного відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 23 Кодексу України про надра встановлено, що землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб.

Таким чином реалізація суб"єктами господарювання права видобування підземні води без спеціального дозволу можлива за наявності права на земельну ділянку, у разі видобування води для власних господарсько - побутових потреб за умови не перевищення ліміту водобування підземних вод.

В силу вимог статті 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, іншими державними органами відповідно до законодавства України.

Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання й відтворення природних ресурсів відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 року № 136.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області 26.04.2013 року за дорученням прокуратури Гайворонського району проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в діяльності Гайворонського комбінату комунальних підприємств.

Перевіркою встановлено, що Гайворонський комбінат комунальних підприємств здійснює забір підземних прісних вод за допомогою технічних пристроїв з Гайворонського родовища ділянка "Будьонівська" за період з 09.08.2011 р. по 26.04.2013 р. для центрального водопостачання населенню по спеціальному дозволу на користування надрами від 09.10.2003 р. №3240(т.1, а.с.63-69).

З матеріалів справи вбачається, що спеціальний дозвіл на користування надрами від 09.10.2003 р. №3240 видано Гайворонському державному комунальному підприємству водопровідно - каналізаційного господарства "Водоканал", а не Гайворонському комбінату комунальних підприємств (т.1, а.с.125-126).

Стаття 15 Кодексу України про надра передбачає, що власник спеціального дозволу на користування надрами не може дарувати, продавати або в інший спосіб відчужувати права, надані йому спеціальним дозволом на користування надрами, іншій юридичній чи фізичній особі, в тому числі передавати їх до статутних капіталів створюваних за його участю суб"єктів господарювання, а також вноситись як вклад у спільну діяльність, отже дозвіл на користування надрами є індивідуалізованим як елемент дозвільної системи у сфері господарської діяльності.

26.04.2013 р. Гайворонському комбінату комунальних підприємств за результатами перевірки видано припис з вимогою щодо вирішення питання переоформлення спеціального дозволу на користування надрами від 09.10.2003 р. №3240 (т. 1, а.с.70).

12.06.2013 р. Державною екологічною інспекцією у Кіровоградської області знову проведена перевірка Гайворонського комбінату комунальних послуг з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами та складено акт №07-149. Даним актом зафіксовано не оформлення відповідачем ліцензії на користування надрами - спецдозвіл на родовище Будьонівське прісних підземних вод, що є порушенням статей 16,19,21,23 Кодексу України про надра (т.2, а.с.35-44).

22.11.2013 р. головним спеціалістом відділу екологічного контролю атмосферного повітря та водних ресурсів - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі Гайворонським комбінатом комунальних послуг внаслідок самовільного водокористування без спеціального дозволу на користування надрами в період з 09.08.2011 р. по 26.04.2013 р., який склав 9 885 629,40 грн. (т.1, а.с.17).

При розрахунку використана довідка №34 від 05.06.2013 р. за підписом начальника Гайворонським комбінатом комунальних послуг про об"єм забраної підприємством води з Гайворонського родовища ділянка "Будьонівска" прісних підземних вод за період з 09.08.2011 р. по 26.04.2013 р. (т.1, а.с.20).

Згідно з проведеним розрахунком, загальний розмір збитків, заподіяних відповідачем державі внаслідок самовільного водокористування склав 9 885 629,40 грн. та є предметом позову у даній справі.

Відповідно до статті 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Згідно зі статтею 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов"язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб"єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; шкоди; причинного зв"язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Вироком Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 27.12.2013 р. у справі №385/2158/13-к визнано винним Коваля М.П.( частина 1 статті 367 КК України) у тому, що будучи службовою особою, а саме начальником Гайворонського комбінату комунальних підприємств, в період з 23.12.2011 по 01.02.2012 (період, що охоплений перевіркою) , неналежно виконуючи свої службові обов"язки, в порушення статей 16,19,21 Кодексу України "Про надра" здійснював видобування корисних копалин загальнодержавного значення - води питної в обсязі 7 341,8 м. куб, чим заподіяно істотної шкоди на суму 133 760,25 грн.

Таким чином, за видобування підземних вод в період з 23.12.2011 по 01.02.2012 вироком суду встановлена вина керівника підприємства, визначено об"єм забраної води та обраховано шкоду в розмірі 133 760,25 грн.

Вирок Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 27.12.2013 р. у справі №385/2158/13-к набрав законної сили та відповідно до статті 35 Господарського процесуального кодексу України має преюдиціальне значення для вирішення спору.

Отже, з урахуванням встановленої вироком суду вини керівника підприємства, об"єму забраної води на визначеної шкоди, господарський суд вбачає підстави для стягнення з відповідача шкоди в розмірі 133 760,25 грн.

Досліджуючи питання щодо нарахування та стягнення шкоди в розмірі 9 861 869,50 грн. господарським судом встановлено, що ні під час перевірки 26.04.2013 р., ні під час перевірки 12.06.2013 р. Державною екологічною інспекцією не складалися протоколи про адміністративне правопорушення та не виносилися постанови про накладення адміністративного стягнення на керівника Гайворонського комбінату комунальних підприємств в зв"язку з незаконністю дій відповідача щодо самовільного водокористування, отже не встановлено вини підприємства у заподіянні шкоди.

В зв"язку не встановленням вини Гайворонського комбінату комунальних підприємств у заподіянні шкоди, як одного з елементів складу цивільного правопорушення, господарський суд вважає не можливим застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди в розмірі 9 861 869, 50 грн., отже безпідставними вимоги прокурора в цій частині.

За викладених обставин, господарський суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог та стягнення з Гайворонського комбінату комунальних підприємств збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу в розмірі 133 760,25 грн.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Гайворонського комбінату комунальних підприємств (26300, Кіровоградська область, Гайворонський район, м. Гайворон, вул. Запотоцького, 3, код ЄДРПОУ 03346868) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, код ЄДРПОУ 34894892) збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу в розмірі 133 760,25 грн. в дохід спеціального фонду Державного бюджету України, спеціальних фондів місцевих бюджетів Кіровоградської обласної ради та Гайворонської міської ради, перерахувавши кошти (УДК в м. Гайворон, р/р 33111331700092, код 24062100, МФО 823016).

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Гайворонського комбінату комунальних підприємств (26300, Кіровоградська область, Гайворонський район, м. Гайворон, вул. Запотоцького, 3, код ЄДРПОУ 03346868) в дохід Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 2 675,20 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 08.05.2015 р.

Головуючий суддя С. Б. Колодій

Суддя Г.Б.Поліщук

Суддя О.Б.Шевчук