Ухвала суду № 44067992, 07.05.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2015
Номер справи
813/9178/13-а
Номер документу
44067992
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2015 року м. Львів Справа № 876/2423/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Рибачука А.І.,

суддів - Багрія В.М., Качмара В.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2014 року по справі № 813/9178/13-а за позовом Автогаражного кооперативу № 15 Галицького району м. Львова до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Автогаражний кооператив № 15 Галицького району м. Львова (далі - АГК № 15) звернувся до суду з адміністративним позовом до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (далі - інспекція ДАБК у Львівській області), в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 25 вересня 2013 року № 1с/50-ю/пз про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Позовні вимоги обґрунтовував посиланням на те, що рішенням суду, що набрало законної сили, та з виконання якого 25 липня 2013 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження, відповідача зобов'язано зареєструвати Декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва по вул. Антонича-Майданній в м. Львові; що починаючи з 05 липня 2013 року на зазначеному об'єкті будівництва будівельні роботи ним не проводились, а відтак, накладення на нього штрафу за невиконання припису відповідача про зупинення виконання будівельних робіт з будівництва вказаного об'єкта до утримання права на їх виконання є протиправним.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2014 року вказаний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, інспекція ДАБК у Львівській області подала апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилалась на те, що інспекція ДАБК у Львівській області при прийнятті постанови від 25 вересня 2013 року № 1с/50-ю/пз про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності діяла в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Зазначає, що суд першої інстанції не врахував, що рішення суду, на яке посилається позивач, не давало йому права на проведення будівельних робіт, оскільки таке рішення ще виконано не було, що факт виконання позивачем будівельних робіт підтверджується належним чином складеним актом перевірки.

Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому на підставі пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що інспекцією ДАБК у Львівській області проведено перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил при здійсненні АГК № 15 будівництва корпусів №№ 2, 3, 7, 8 багатоповерхових житлових будинків із вбудованими приміщеннями по вул. Антонича-Майданній у м. Львові, за результатами якої складено акт перевірки від 09 вересня 2013 року № 78с-1.

Вказаний акт містить висновок про те, що станом на момент проведення перевірки позивачем не виконано вимог припису від 05 липня 2013 року № 9с-1, яким його було зобов'язано зупинити виконання будівельних робіт з будівництва житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові багатоповерхових житлових будинків з вбудованими приміщеннями на вул. Антонича-Майданній, а саме корпусів №№ 2, 3, 7, 8, до отримання права на їх виконання, що є порушенням вимог абзацу 2 пункту 1 частини 6 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

У зв'язку з виявленням вказаного вище порушення, відповідачем складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 09 вересня 2013 року № 15с-ю-1 та за результатами розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності заступником начальника інспекції ДАБК у Львівській області винесено постанову від 25 вересня 2013 року № 1с/50-ю/пз про накладення на АГК № 15 штрафу в сумі 11470.00 грн.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не допущено порушень вимог абзацу 2 пункту 1 частини 6 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» при здійсненні будівництва корпусів №№ 2, 3, 7, 8 багатоповерхових житлових будинків із вбудованими приміщеннями по вул. Антонича-Майданній у м. Львові, а відтак, оскаржувана постанова про накладення штрафу винесена відповідачем протиправно та підлягає скасуванню.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок, накладати штрафи відповідно до закону та видавати обов'язкові для виконання приписи, а також проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Таким чином, відповідач вправі здійснювати перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, розглядати справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а також складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок, накладати штрафи відповідно до закону та видавати обов'язкові для виконання приписи.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 частини 6 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування несуть відповідальність за невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт, у вигляді штрафу у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат.

Як видно з матеріалів справи, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2013 року по справі № 813/508/13-а, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2013 року, визнано протиправними дії інспекції ДАБК у Львівській області щодо повернення АГК № 15 Декларації про початок виконання будівельних робіт від 16 січня 2013 року № ЛВ 093130160123 та зобов'язано інспекцію ДАБК у Львівській області зареєструвати АГК № 15 Декларацію про початок виконання будівельних робіт «Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові багатоповерхових житлових будинків із збудованими приміщеннями на вул. Антонича-Майданна корпус 2, 3, 7, 8 за генпланом», подану 15 січня 2013 року. Вказане рішення суду набрало законної сили 25 червня 2013 року.

25 липня 2013 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження про зобов'язання інспекції ДАБК у Львівській області зареєструвати АГК № 15 Декларацію про початок виконання будівельних робіт «Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові багатоповерхових житлових будинків із збудованими приміщеннями на вул. Антонича-Майданна корпус 2, 3, 7, 8 за генпланом», подану 15 січня 2013 року, та надано інспекції ДАБК у Львівській області семиденний строк для його добровільного виконання.

Натомість, відповідач, знаючи про наявність зазначеного рішення суду, про виконавче провадження з його виконання, нехтуючи своїм обов'язком щодо його виконання, за відсутності для того законних підстав виніс припис, яким вимагав зупинити підготовчі та будівельні роботи у зв'язку з відсутністю зареєстрованої декларації про початок будівельних робіт, а згодом наклав на позивача штраф за його невиконання.

Відтак, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що при проведенні перевірки, складенні протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та прийнятті постанови про накладення на позивача штрафу за невиконання вимог зазначеного вище припису, поза увагою відповідача залишився його обов'язок виконати рішення суду щодо реєстрації Декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво житлового кварталу по вул. Майданній у м. Львові багатоповерхових житлових будинків із збудованими приміщеннями на вул. Антонича-Майданна корпус 2, 3, 7, 8 за генпланом», поданої 15 січня 2013 року, невиконання якого і призвело до винесення такого припису.

За наведених обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність накладення на позивача штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності оскаржуваною постановою.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27 січня 2014 року по справі № 813/9178/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: А.І. Рибачук

Судді В.М. Багрій

В.Я. Качмар