ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1123/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврійська перспектива" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні (далі - позивач, УПФУ) звернулось з адміністративним позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврійська перспектива" (далі - відповідач, СТОВ "Таврійська перспектива"), в якому просить стягнути заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за березень 2015 року у сумі 1575,02 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач зобов'язаний відшкодовувати УПФУ витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, працівникам підприємства згідно з п."б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Товариство має заборгованість за березень 2015 року у сумі 1575,02 грн. Вказана заборгованість підтверджується розрахунками, направленими на підприємство, та довідками-розрахунками. Оскільки підприємством заборгованість у встановлені законодавством строки не погашена, просить стягнути її у судовому порядку.
Від представників позивача та відповідача надійшли клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову. У запереченнях відповідач зазначає, що на підставі Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 р. № 71-VIIІ відбулося перейменування "фіксованого податку сільськогосподарського податку" на "єдиний податок четвертої групи". Пунктом 9 Прикінцевих положень цього Закону Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом доручено привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом та забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (щодо захисту прав сільськогосподарських підприємств) внесено до Верховної Ради України для розгляду. У зв'язку з цим вважає, що пільга сільськогосподарських товаровиробників, платників фіксованого податку, по відшкодуванню витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, розповсюджується на сільськогосподарських товаровиробників, платників єдиного податку ІV групи до скасування такої пільги відповідним Законом. Крім того, Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення працівників сільськогосподарських підприємств платників фіксованого сільськогосподарського податку" від 31.05.2005 р. № 2613-ІV, який набрав чинності з 01.01.2006 р., внесено зміни до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зокрема, абз.5 пп.1 п.2 викладено в такій редакції: виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 01.01.2005 р. за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 01.01.2005 р. - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку. Тому відсутні підстави для задоволення позову УПФУ, так як виплата пільгових пенсій з 01.01.2005 р. здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 16.01.2003 р. № 36 (далі - Списки) затверджено переліки виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, в особливо тяжких та особливо шкідливих, тяжких та шкідливих умовах, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п.2 Розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах, затверджених Списками, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
На даний момент такий закон не прийнято. Тому, згідно із п.2 Розділу XV Закону № 1058-ІV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в Списках, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Положеннями п.п."б"-"з" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України за результатами атестації робочих місць, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється у порядку, визначеному Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р. (далі - Інструкція).
Так, відповідно до пп.6.1 п.6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Положеннями п.20 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" від 12.08.1993 р. № 637 передбачено, що спеціальний трудовий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах підтверджується записом у трудовій книжці, а за його відсутності - відповідною уточнюючою довідкою, виданою підприємством, установою, організацією або їх правонаступником.
Так, СТОВ "Таврійська перспектива" підтверджено зазначений трудовий стаж для: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5
Таким чином, наявні передбачені законом підстави для відшкодування відповідачем витрат на виплату та доставку пенсій, призначених зазначеним особам на пільгових умовах, у розмірі 100 відсотків за списками № 2.
Відповідно до пп.6.4 п.6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
УПФУ здійснено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п."б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Вказані розрахунки отримані відповідачем 21.01.2015 р. та 12.02.2015 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Згідно із пп.6.7 п.6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Всупереч вказаним вимогам станом на момент розгляду справи СТОВ "Таврійська перспектива" не сплатило суму відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за березень 2015 року у розмірі 1575,02 грн. Вказаний факт підтверджується розрахунком боргу СТОВ "Таврійська перспектива" за березень 2015 року.
Що стосується наданих відповідачем заперечень суд зазначає наступне.
01.01.2015 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 р. № 71-VII, яким внесено зміни до ст.9 ПК України, а саме, з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок.
З 01.01.2015р. за приписами п.291.4 ст.291 ПК України сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків є платниками єдиного податку четвертої групи.
Для платників цього податку пільг щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій законодавством не встановлено.
Отже, з 01.01.2015 р. у підприємств сільськогосподарського товаровиробництва виникає обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Таким чином твердження відповідача про те, що він як платник єдиного податку ІV групи звільнений від обов'язку відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій ґрунтуються на помилковому тлумаченні чинного законодавства України.
Суд зазначає, посилання відповідача на те, що вимоги щодо відшкодування витрат Фонду не повинні пред'являтися до нього, оскільки законом прямо визначено джерела та порядок відповідно до Прикінцевих положень Закону № 1058-IV виплати пенсій особам, яким призначені відповідно до пунктів "в-е, ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється до 01.01.2005 р. за рахунок коштів пенсійного Фонду, а з 01.01.2005 р. - за рахунок Державного бюджету України, суд вважає безпідставним, виходячи з наступного.
Відповідно до абз.4 пп.1 п.2 Прикінцевих положень Закону № 1058 підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до п.п."а", "б" ч.1 ст.13 Закону № 1788 за списком № 1 та списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених ПФУ після 01.01.2004 р., не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом № 1058).
Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог ст.14 Закону № 1788.
Такий висновок узгоджується з практикою Верховного Суду України по справі № 21-251а/12 від 25.09.2012 р.
З огляду на те, що особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_5 перед виходом на пенсію працювали у відповідача, а також те, що довідки на пільгову пенсію надано відповідачем їм як особам, що мають право на отримання пенсії відповідно до п."б"-"з" ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", суд приходить до висновку, що відшкодування витрат по виплаті та доставці пенсій має здійснюватися відповідачем в повному обсязі.
Враховуючи те, що відповідачем сума заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за березень 2015 року у сумі 1575,02 грн. не сплачена, позовні вимоги УПФУ підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Таврійська перспектива" (код ЄДРПОУ 23524131) на користь управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні (р/р 25605300302407 в ХОУ ВАТ "Державний ощадний банк України" м.Херсон, МФО 352457) заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за березень 2015 року в сумі 1575 (одна тисяча п'ятсот сімдесят п'ять) грн. 02 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 10.2.4