ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2015 р. 15 год. 20 хв. м. ХерсонСправа № 821/919/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Цюрупинського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
встановив:
Цюрупинський районний центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення суми допомоги по безробіттю в розмірі 3018,33 грн., виплаченої відповідачу. Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, працевлаштувався на підприємстві, проте про цей факт не повідомив спеціалістів Цюрупинського районного центру зайнятості, чим порушив вимоги п. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", та безпідставно користувався пільгами соціального захисту населення з нарахуванням матеріальної допомоги по безробіттю.
Розгляд справи позивач просив здійснювати в порядку письмового провадження.
Відповідач в судові засідання, призначені на 23 квітня та 7 травня 2015 року, не з'явився, заперечень на позовну заяву та заяв про відкладення розгляду справи не надавав, копія ухвали про відкриття провадження у справі та закінчення підготовчого провадження з інформацією про дату, час та місце розгляду справи та судова повістка направлялись відповідачу рекомендованими листами з повідомленнями за місцем його реєстрації (інформація про місце проживання відповідача надана відділом адресно-довідкової роботи УДМС України в Херсонській області).
За таких обставин суд вважає за можливе розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку як безробітний в Цюрупинському районному центрі зайнятості з 28 липня 2014 року та з 11 серпня 2014 року по 27 січня 2015 року отримував допомогу по безробіттю.
В лютому 2015 року Цюрупинським районним центром зайнятості було проведено звірку (перевірку) достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати їй матеріального забезпечення, та встановлено, що між гр. ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю "Дунапак Таврія" були укладені договори на виконання робіт від 11.08.2014 № ТА000000148 (термін дії - з 11 серпня 2014 року до 31 серпня 2014 року) та від 01.09.2014 № ТА000000236 (термін дії - з 01 вересня 2014 року до 30 вересня 2014 року). Відповідно до умов договорів ОСОБА_1 взяв на себе зобов'язання виконувати роботу машиніста автоматизованої лінії по виготовленню гофрокартонних ящиків. Відповідно до актів приймання роботи від 31 серпня 2014 року та від 02 жовтня 2014 року він отримав винагороду в сумі 1916,59 грн.
Про проведення перевірки складено акт від 24.02.2015 № 11 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за висновками якого позивач дійшов висновків про перебування ОСОБА_1 у цивільно-правових відносинах з ТОВ "Дунапак Таврія" з 11 серпня по 30 вересня 2014 року та повернення виплачених йому коштів в сумі 3018,33 грн.
25 лютого 2015 року керівником Цюрупинського районного центру зайнятості видано наказ № 15 про повернення коштів.
В цей же день, 25 лютого 2015 року, ОСОБА_1 вручено листа від 25.02.2015 № 17-03/314 з пропозицією повернути зазначені кошти протягом 15 днів.
В добровільному порядку відповідач кошти не повернув.
Перевіряючи обґрунтованість заявлених позивачем вимог про стягнення з ОСОБА_1 коштів, виплачених йому як матеріальне забезпечення по безробіттю, суд звертає увагу на таке.
Згідно з пунктами 2, 8 ч. 1 ст. 1 Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI "Про зайнятість населення" (далі - Закон № 5067-VI) безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України № 5067-VI статусу безробітного може набути: 1) особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; 2) інвалід, який не досяг встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам" та "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам"; 3) особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
До зайнятого населення згідно із Законом № 5067-VI (ч. 1 ст. 4), належать, зокрема, особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом (ч. 3 ст. 3 Закону № 5067-VI).
Відповідно до ч. 2 ст. 36 від 02.03.2000 № 1533-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон № 1533-III) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновків, що, по-перше, обов'язок щодо повідомлення про обставини, наявність яких впливає на отримання статусу безробітного та виплату відповідної допомоги, покладено саме на зареєстрованого безробітного, по-друге, особу, яка виконує роботи (надає послуги) за договором та у зв'язку з цим отримує дохід, закон відносить до зайнятого населення.
Приховування ОСОБА_1 інформації про виконання за винагороду робіт за договорами, укладеними з ТОВ "Дунапак Таврія", спричинило незаконне отримання ним допомоги по безробіттю в сумі 3018,33 грн.
Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону № 1533-III сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Аналогічне правило встановлено й абзацом 1 п. 6.14 розділу 6 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 р. за № 915/5136, згідно з яким, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
За приписами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доказів виконання зобов'язання щодо сплати заборгованості в сумі, заявленій до стягнення, відповідачем до суду не надано, доводи позивача щодо наявності такої заборгованості відповідачем не спростовані.
Приймаючи до уваги викладені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 94, 161-163 КАС України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму коштів, виплачених йому як допомога по безробіттю, у розмірі 3018,33 грн. (три тисячі вісімнадцять гривень тридцять три копійки), на користь Цюрупинського районного центру зайнятості (р/p 37177304900283 банк УДКСУ в Херсонській області, МФО 852010, ОКПО 24103785, код платежу 50040400.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 10.2.3