ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2015 року м.Житомир справа № 806/1583/15
час прийняття: 12 год. 00 хв. категорія 12.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попової О. Г.,
секретар судового засідання Слісарчук Б.Я.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача Гребенюк В.Д., Загревський І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1435 про визнання протиправною бездіяльність, стягнення 10287,34 грн.,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 1435 щодо затримки у виплаті йому індексації грошового забезпечення за період з січня 2010 року по лютий 2013 року у сумі 10287,34 грн. та стягнути з Військової частини А 1435 на його користь індексацію грошового забезпечення у сумі 10287,34 грн. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що в період з 26.12.2011 року по 22.03.2013 року він проходив військову службу у Збройних силах України за контрактом на посаді головного сержанта роти охорони військової частини А1435. Зазначив, що за період з січня 2010 року по лютий 2013 року йому не виплачено індексацію грошового забезпечення, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні просили відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях щодо позову.
Заслухавши пояснення позивача та представників відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що між Міністерством оборони України та ОСОБА_1 укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 26 лютого 2010 року (а.с.5-6).
Згідно з положеннями пункту 2 контракту Міністерство оборони України зобов'язується відповідно до законодавства забезпечити умови для проходження військової служби громадянином ОСОБА_1, додержання його особистих прав і свобод та прав членів його сім'ї, включаючи надання пільг, гарантій і компенсацій, установлених законами та іншими нормативно-правовими актами України; виплату грошового забезпечення з урахуванням надбавок за вислугу років, звання та використання іноземної мови, відповідну кваліфікацію, спортивні та почесні звання та інших надбавок, доплат, винагород і премій.
Встановлено, що 09 січня 2013 року позивач звернувся до керівництва Військової частини А1435 з рапортом щодо встановлення базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення
Листом Військової частини А 1435 від 25.02.2013 року за вих. №222, позивача повідомлено, що фінансово-економічною службою військової частини А 1435 здійснена перевірка правильності встановлення базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення. Зазначено, що йому помилково був встановлений базовий місяць - січень 2008 року, фактично базовий місяць залишається незмінним - квітень 2007 року, останній базовий місяць - грудень 2012 року. Зазначено, що індексація у сумі 10287,34 грн. (за січень - лютий 2013 року) буде виплачена йому після надходження коштів з фінансово - економічного управління Командування ПС ЗС України (а.с.7).
Досліджуючи спірні правовідносини судом встановлено наступне.
Правовідносини, з приводу яких винник спір, регулюються Законом України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон України №2011-ХІІ) який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2-4 статті 9 Закону України №2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Індексація грошових доходів населення здійснюється відповідно до Закону України від 3 липня 1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон України №1282-ХІІ) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078).
Абзацом 4 частини 1 статті 2 Закону України №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення).
Статтею 4 Закону України №1282-ХІІ передбачені підстави для проведення індексації.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
З наведених норм вбачається, що грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації, порядок якої затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078. Особливості щодо індексації грошового забезпечення військовослужбовців роз'яснені листом Міністерства соціальної політики України від 20 серпня 2013 року №152/10/136-13.
Військовою частиною А1435 зроблено розрахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня 2010 року по лютий 2013 року та визначено суму нарахування індексації грошового забезпечення за вказаний період у розмірі 10287,34 (а.с.8).
Оскільки бездіяльність Військової частини А1435 щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з січня 2010 року по лютий 2013 року суперечить нормам чинного законодавства України та є протиправною, суд задовольняє адміністративний позов.
Керуючись статтями 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 1435 щодо затримки у виплаті індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня 2010 року по лютий 2013 року у сумі 10287,34 грн. та стягнути з Військової частини А 1435 на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у сумі 10287,34 грн.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 08 травня 2015 р.