233 № 233/2187/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2015 року м. Костянтинівка
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Леміщенко О.О., при секретарі Войтюк О.О., за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
27.04.2015 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Костянтинівської ОДПУ ГУ Міндоходів у Донецькій області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала заявлені позовні вимоги та поясниа, що постановою Костянтинівська ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області констатовано порушення з її боку, як головного бухгалтера Костянтинівської дистанції колії Державного підприємства «Донецька залізниця», п. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», та притягнуто її до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 165-1 КУпАП у вигляді штрафу в сумі 680 грн. З даною постановою вона не погоджується з наступних підстав.
Відповідно до п. 1.4 Статуту ДП «Донецька залізниця», затвердженого наказом Міністерства транспорту України № 542 від 23.06.2004 року, до складу Залізниці входять структурі відокремлені підрозділи, які не мають статусу юридичної особи. Згідно з п. 3.1 юридичною особою є Залізниця, і саме вона відповідно до п. 5.2.2 розділу 5 «Права та обовязки Залізниці» забезпечує своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно з чинним законодавством.
Крім того, незважаючи на те, що Костянтинівська дистанція колії має власні рахунки, кошти на розрахунковий рахунок для закриття заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок, перераховуються від служби ДП «Донецька залізниця». В лютому 2015 року перерахування для закриття заробітної плати за січень 2015 року було здійснене 26.02.2015 року, внаслідок чого єдиний соціальний внесок за січень 2015 року по граничному строку сплати 20.0.2015 року був сплачений фактично 26.02.2015 року.
Також, відповідно до п. 100.4 і п. 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України Торгівельно-промислова палата України засвідчила настання обставин непереборної сили ДП «Донецька залізниця» з 01.08.2014 року при здійсненні господарської діяльності та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обовязкових платежів. Сертифікат (висновок) №1361 про настання обставин непереборної сили, виданий Торгово-промисловою палатою від 14.10.2014 року №3764 /05-4/62, підтверджує настання форс-мажору на всіх відокремлених структурних підрозділах ДП «Донецька залізниця», в тому числі і Костянтинівській дистанції колії ДП «Донецька залізниця».
Представник відповідача ОСОБА_2О.Ю який діє на підставі довіреності від 02.03.2015 року, в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, та пояснив, що Костянтинівська дистанція колії є платником податків. Тож, в незалежності від того, що Костянтинівська дистанція колії є структурним підрозділом ДП «Донецька залізниця», має дотримуватися вимог Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» №2464 від 08.07.2010 року. Позивач є посадовою особою структурного підрозділу ДП «Донецька залізниця», тож має виконувати приписи зазначеного Закону і відповідати за порушення його вимог.
Закон України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» №2464 від 08.07.2010 року передбачає, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Щодо доводів позивача про відсутність її вини внаслідок форс-мажорних обставин:
15.10.2014 року набрав чинності Закон України № 1669VII від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі Закон №1669).
Статтею 1 Закону №1669 визначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року. №405/2014.
Розділ VIIІ Закону № 1669 «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 93 такого змісту: "Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Відповідно до ч. 2 п. 5 розділу VIIІ Закону №1669 «Прикінцеві та перехідні положення» Кабінет Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобовязаний затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 р. "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року №405/2014, у період з 14.04.2014 року до її закінчення.
Проте відповідно до розпорядження КМУ від 05.11.2014 року №1079-р «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053» (чинний станом на дату подання заперечення) було зупинено дію розпорядження КМУ від 30.10.2014 р. №1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».
Таким чином, Закон №1669 не скасовує обовязків, визначених ч .2 ст. 6 Закону №2464, а дає можливість платникам єдиного внеску на період проведення АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Умовою такого звільнення (відстрочення) є заява у довільній формі, яка подається до контролюючого органу за основним місцем обліку або за місцем тимчасового проживання, не пізніше 30 календарних днів, наступних за днем закінчення АТО, та сертифікат Торгово-промислової палати України.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом №2464 за невиконання, несвоєчасне виконання, виконання не в повному обсязі обовязків платників єдиного внеску у період з 14.04.2014 року до закінчення АТО до платників, які не пізніше 30 календарних днів, наступних за днем закінчення АТО, подали до контролюючого органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України, не застосовуються.
Відтак, вважає, що наявність сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати за відсутності затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, не дає змоги застосовувати норми закону №1669 та не дає підстав для звільнення від відповідальності посадової особи ОСОБА_1 як головного бухгалтера платника єдиного внеску Костянтинівська дистанція колії ДП «Донецька залізниця».
Крім того, платники єдиного внеску, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території, де проводилась АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати та сплачувати заробітну плату, то вони зобовязані виконувати всі встановлені Законом про ЄСВ функції.
Вважає, що Костянтинівська ОДПІ під час розгляду справи про адміністративне правопорушення та притягнення до адміністративної відповідальності позивача діяла на підставі, в межах та у спосіб, передбачений законодавством, просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши надані сторонами докази у справі, суд прийшов до наступних висновків:
24.04.2015 року першим заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області ОСОБА_3 винесена постанова про притягнення ОСОБА_1 як посадової особи головного бухгалтера Костянтинівської дистанції колії ДП «Донецька залізниця» до адміністративної відповідальності за підстав порушення останньою п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», що виразилося у несвоєчасній сплаті єдиного соціального внеску за січень 2015 року по граничному строку сплати 20.02.2015 року. Фактично сплачено 26.02.2015 року.
Відповідно до п.п. 11, 12 ч. 9 Закону України «Про збір та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність, згідно із Законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до Положення про Костянтинівську дистанцію колії «Державного підприємства «Донецька залізниця» Костянтинівська дистанція колії є відокремленим структурним підрозділом «Державного підприємства «Донецька залізниця», входить до складу служби колії «Державного підприємства «Донецька залізниця», не є юридичною особою, має рахунок у банку і печатку із своїм власним найменуванням, забезпечує ведення бухгалтерського та податкового обліку. Начальник дистанції колії та головний бухгалтер відповідають за достовірне й своєчасне надання бухгалтерських і податкових звітів.
Однак, виплата заробітної плати та податків здійснюється за рахунок коштів, які перераховуються від служби ДП «Донецька залізниця». В лютому 2015 року перерахування для закриття заробітної плати за січень 2015 року було здійснене 26.02.2015 року, внаслідок чого єдиний соціальний внесок за січень 2015 року по граничному строку сплати 20.02.2015 року був сплачений фактично 26.02.2015 року.
Ця обставина підтверджена відповідним листом Костянтинівської дистанції колії від 29.04.2015 року №06/244 та виписками по відповідним рахункам, наданими стороною позивача.
За таких обставин суд вважає, що позивач своїми діями чи бездіяльністю не сприяла вчиненню даного адміністративного правопорушення, бо не мала реальної можливості запобігти порушенню вимог Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на обовязкове державне соціальне страхування».
Одночасно суд вважає недоведеними посилання позивача на існування обставин непереборної сили ДП «Донецька залізниця» з 01.08.2014 року при здійсненні господарської діяльності та дотриманні господарських актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обовязкових платежів, за наступних підстав:
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII від 02.09.2014 р., яким встановлено тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції та згідно якому субєкти господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, звільняються від сплати єдиного соціального внеску, визначено, що період проведення антитерористичної операції час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014 року, Указом Президента України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територія проведення антитерористичної операції визначена у розпорядженні Кабінету Міністрів України №1053 від 30.10.2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».
Відповідно до доповнень розділу VIII Закону №1669 «Прикінцеві та перехідні положення» пунктом 9-3, платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Згідно п. 5 ч. 2 розділу VIII Закону №1669 «Прикінцеві та перехідні положення» Кабінет Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобовязаний затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014 року, Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року N405/2014, у період з 14.04.2014 року до її закінчення.
Проте відповідно до розпорядження КМУ №1079-р від 05.11.2014 року «Про зупинення дії розпорядження КМУ №1053 від 30.10.2014 р.» було зупинено дію розпорядження КМУ №1053 від 30.10.2014 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».
Отже, Закон №1669 не скасовує обовязків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону №2464, а дає можливість платникам єдиного внеску на період проведення АТО не виконувати їх у встановлені строки та в повному обсязі.
Умовою такого звільнення (відстрочення) є заява у довільній формі, яка подається до контролюючого органу за основним місцем обліку або за місцем тимчасового проживання, не пізніше 30 календарних днів, наступних за днем закінчення АТО, та сертифікат Торгово-промислової палати України.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом №2464 за невиконання, несвоєчасне виконання, виконання не в повному обсязі обовязків платників єдиного внеску, у період з 14.04.2014 року до закінчення АТО до платників, які не пізніше 30 календарних днів, наступних за днем закінчення АТО, подали до контролюючого органу заяву та сертифікат Торгово-промислової палати України, не застосовуються.
Відтак, наявність сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати за відсутністю затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція не дає змоги застосовувати норми закону №1669.
Проте, враховуючи ту обставину, що винних дій (бездіяльності) ОСОБА_1 по відношенню до події правопорушення судом не встановлено, оскаржувана постанова про адміністративне правопорушення підлягає скасуванню, а позов задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 171-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Костянтинівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
Постанову серії АА №187256 від 24.04.2015 року про притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера Костянтинівської дистанції колії Державного підприємства «Донецька залізниця» ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 165-1 КпАП України скасувати.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя