Справа № 191/742/15-а
Провадження № 2-а/191/15/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2015 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі :
головуючого - судді Бондаренко Г.В.,
при секретарі - Силкіній О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове адміністративний позов ОСОБА_1 до Синельниківського обєднаного міського військового комісаріату Дніпропетровської області, третя особа Дніпропетровський обласний військовий комісаріат про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу,
за участю - позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника третьої особи ОСОБА_3
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Синельниківського обєднаного міського військового комісаріату Дніпропетровської області, третя особа Дніпропетровський обласний військовий комісаріат про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що 23 лютого 2015 року на підставі протоколу № 23 від 23 лютого 2015 року Синельниківським об'єднаним міським військовим комісаріатом було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 (сто сімдесят) грн. ОСОБА_1 за порушення ч. 1 ст.210-1 КУпАП.
Вищезазначену постанову позивач вважає незаконною, оскільки, на його думку у органу військового управління, а саме «Синельниківського об'єднаного міського військового комісаріату» відсутня компетентність і повноваження на винесення постанов про накладення адміністративних стягнень; також, відсутні законність утворення цього органу та підстави функціонування в розумінні зазначених в заяві вимог законодавства.
В своїй позовній заяві позивач зазначив, що постанова винесена юридичною особою Синельниківський об'єднаний міський військовий комісаріат, код 09988125 - є незаконною в розумінні ч.4 статті 4 закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», оскільки не підлягають реєстрації відокремлені підрозділи; також, ця постанова є незаконною в розумінні ч.1 статті 3 закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», у звязку з тим, що такої юридичної особи не зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, і використання печатки такої юридичної особи є протиправним.
Крім того, постанова від 23.02.2015 року є незаконною в розумінні ч.4 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та пункту 7 «Положення про військові комісаріати». На думку позивача - навіть якщо даний орган утворений та функціонує на підставі іншого законодавства , що становить державну таємницю, він все одно залишається відокремленим підрозділом відповідного обласного військового комісаріату, а саме Дніпропетровського обласного військового комісаріату, повноваження, факт утворення та функціонування якого, також, позивачу не вдалось встановити. Позивач вважає, що юридичної особи «Дніпропетровський обласний комісаріат» в розумінні вимог ч.1 ст.3 закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та пункту 7 «Положення про військові комісаріати» в державі Україна не існує.
Тому, відокремлений підрозділ «Синельниківський ОМВК» не має законних підстав та повноважень органу військового управління, в зв'язку з відсутністю законно сформованого та законно функціонуючого керуючого органу, якому даний відокремлений підрозділ «Синельниківський об'єднаний міський військовий комісаріат» зобов'язаний бути підпорядкований в розумінні вимог пункту 10 «Положення про військові комісаріати».
Зважаючи на викладене позивач вказав, що законних прав та повноважень приймати та виносити постанови «про накладення адміністративних стягнень» у такого органу не має.
На цих підставах постанова про накладення адміністративного стягнення від 23 лютого 2015 року винесена незаконно; не уповноваженим на те органом; не у точній відповідності з законом і не в межах компетенції такого органу, а у звязку з цим - підлягає скасуванню.
На підставі вищевикладеного позивач просив суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 170 (сто сімдесят) гривень, за порушення ч.1 ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 від 25.02.2015 року, як незаконно винесену, не уповноваженим на те органом, не у точній відповідності з законом і не в межах компетенції такого органу.
Представник відповідача надав до суду заперечення на адміністративний позов, в якому вказав, що Синельниківський об'єднаний міський військовий комісаріат діє у відповідності до Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року №389.
Відповідно п. 1 Положення - військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.
Також, військові комісаріати входять до цієї структури і утворюються, реорганізуються та ліквідуються Міністерством оброни України за поданням начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил.
Згідно до п. 7 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1235 (що втратив чинність на підставі постанови КМУ № 389 від 03.06.2013 року), військові комісаріати були юридичними особами, що мали рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного ОСОБА_4 України та своїм найменуванням.
На підставі наказу Міністра оборони України від 27.09.2005 року № 587 «Про вдосконалення діяльності військових комісаріатів», Директиви Міністерства оборони України № Д-322/1/03 від 06.04.2006 року «Про проведення організаційних заходів з військовими комісаріатами Збройних Сил України у 2006 році», Директиви Командувача військами Південного оперативного командування від 18.04.2006 року № 6/1/050 з 01.11.2006 року, у військових комісаріатах було проведено реорганізацію та ліквідовано фінансово-господарські частини, у зв'язку з чим військові комісаріати Дніпропетровської області здійснили перехід на новий штат. Так, Синельниківському об'єднаному міському військовому комісаріату було встановлено правовий статут без права юридичної особи, що підтверджується довідкою ЄДРПОУ Головним управлінням оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України від 17.08.2012 року №223/12.
Відповідно до п.4 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб підприємців» № 755 від 15.05.2003 року не підлягають внесенню в реєстр Єдиного державного реєстру підприємств, установ організацій відомості, що становлять державну таємницю.
Згідно п. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України» від 22.01.1996 № 118 присвоєння ідентифікаційних кодів з Реєстру здійснюється, відповідними центральними органами виконавчої влади - суб'єктам, відомості про які становлять державну таємницю. Таким органам Держстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку.
Відповідач є структурним підрозділом Дніпропетровського ОВК та перебувають на відомчому обліку в Міністерстві оборони України.
Реєстрація, перереєстрація та ліквідація військкоматів проводилась(ться) Головним управлінням оборонного та мобілізаційного планування Генерального штаб ЗСУ України Міністерства оборони України.
Відповідно до п. 6, 7 Постанови №118 ідентифікаційний код зберігається за суб'єктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним.
Ідентифікаційний код є обов'язковим для використання в усіх видах звітних та облікових документів суб'єкта і зазначається на його печатках та штампах.
Так, Головним управлінням оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України відповідачу було встановлено номер ЄДРПОУ 09988125, який відображено на печатці військкомату та видано довідку, яка затверджена наказом Держкомстату від 12.06.2007 року №164, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 19.06.2007 року за №674/13941 «Про затвердження форми довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України».
Отже, відповідач є суб'єктом владних повноважень на якого покладено виконання обов'язків , визначених чинним законодавством.
Постанова військового комісара Синельниківського ОМВК про накладання адміністративного стягнення на підставі протоколу № 23 від 23.02.2015 року у вигляді штрафу у розмірі 170 гривень відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 - є законною.
На підставі вищевикладеного відповідач просить в задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 до Синельниківського об'єднаного міського військового комісаріату про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу відмовити.
Представник третьої особи надав письмові пояснення, в яких вказав, що відповідно п. 1,8 «Положення про військові комісаріати», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 389 військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.
Також, військові комісаріати входять до цієї структури і утворюються, реорганізуються та ліквідуються Міністерством оброни України за поданням начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил. Безпосереднє керівництво військовими комісаріатами і контроль за їх діяльністю здійснюють штаби відповідних оперативних командувань та командування Військово-Морських Сил Збройних Сил, які узгоджують основні питання діяльності військових комісаріатів з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу та Міноборони.
Перевірка стану службової діяльності та мобілізаційної готовності військових комісаріатів проводиться в установленому законодавством порядку.
Згідно до п. 7 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1235 (що втратив чинність на підставі постанови КМУ № 389 від 03.06.2013 року), військові комісаріати були юридичними особами, що мали рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного ОСОБА_4 України та своїм найменуванням.
На підставі наказу Міністра оборони України від 27.09.2005 року № 587 «Про вдосконалення діяльності військових комісаріатів», Директиви Міністерства оборони України № Д-322/1/03 від 06.04.2006 року «Про проведення організаційних заходів з військовими комісаріатами Збройних Сил України у 2006 році», Директиви Командувача військами Південного оперативного командування від 18.04.2006 року № 6/1/050 з 01.11.2006 року, у військових комісаріатах було проведено реорганізацію та ліквідовано фінансово-господарські частини, у зв'язку з чим військові комісаріати Дніпропетровської області здійснили перехід на новий штат. Як наслідок, військовим районним (міським) комісаріатам в тому числі і Синельниківському об'єднаному міському військовому комісаріату було встановлено правовий статут без права юридичної особи.
Згідно п.п. 3 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України» від 22.01.1996 № 118 присвоєння ідентифікаційних кодів з Реєстру здійснюється, відповідними центральними органами виконавчої влади - суб'єктам, відомості про які становлять державну таємницю. Таким органам Держстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку.
Дніпропетровський ОВК та інші військкомати, що є структурними підрозділами перебувають на відомчому обліку в Міністерстві оборони України.
Отже, твердження позивача щодо неправомірності виконання відповідачем та Дніпропетровським ОВК функції держави як суб'єкта військового управління є безпідставними та недоведеними. Зважаючи на вищевикладене, третя особа вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні не визнав позовні вимоги, надав суду заперечення проти позову.
Представник третьої особи в ході судового засідання просив відмовити в задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, надані письмові докази, та оцінивши їх в сукупності, встановив наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 210-1 КУпАП відповідальність настає за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Згідно ч.1 ст. 235 КУпАП - військові комісаріати розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про умисне зіпсуття обліково-військових документів чи втрату їх з необережності, про неявку на виклик у військовий комісаріат, про неподання у військові комісаріати списків юнаків, які підлягають приписці до призовних дільниць, про прийняття на роботу військовозобов'язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку, про незабезпечення сповіщення військовозобов'язаних і призовників про їх виклик у військові
комісаріати, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти чи призовні дільниці, про несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників, несповіщення їх про виклик у військові комісаріати, про неподання відомостей про військовозобов'язаних і призовників
(статті 210, 210-1, 211 - 211-6).
Згідно ч.2 ст. 235 КУпАП - від імені військових комісаріатів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право районні (міські) військові комісари.
Відповідно до копії постанови про накладення адміністративного стягнення від 23 лютого 2015 року, військовий комісар Синельниківського об'єднаного міського військового комісаріату майор ОСОБА_5, постановив визнати ОСОБА_1 винним у порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 гривень.
Відповідно до витягу № 13 від 30.01.2015 року з наказу Міністерства Оборони України, майора ОСОБА_5, призначеного наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 10 грудня 2014 року № 791 (по особовому складу) на посаду військового комісаріату Дніпропетровської області оперативного командування «Південь», вважати таким, що з 30 січня 2015 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання обов'язків за посадою.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та заперечення сторін та третьої особи суд приходить до висновку, що військовий комісар Синельниківського об'єднаного міського військового комісаріату майор ОСОБА_5 при прийнятті постанови про накладення адміністративного стягнення на підставі протоколу № 23 від 23.02.2015 року у вигляді штрафу у розмірі 170 гривень відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 - діяв у межах повноважень і у відповідності до вимог закону.
Суд вважає, що Синельниківський об'єднаний міський військовий комісаріат в особі військового комісара є органом, який відповідно до закону уповноважений на притягнення осіб до адміністративної відповідальності і накладення адміністративного стягнення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що твердження позивача щодо неправомірності виконання відповідачем та Дніпропетровським ОВК функції держави, як суб'єкта військового управління - є безпідставними та недоведеними.
На підставі викладеного суд вважає необхідним відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 17,49,50,104,105,106 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Синельниківського обєднаного міського військового комісаріату Дніпропетровської області про скасування постанови про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу - відмовити в повному обсязі.
На постанову протягом десяти днів з дня її отримання до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області може бути подано апеляційну скаргу.
Суддя:
ОСОБА_4